Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 02-09-20 14:59 #1
    Προεπιλογή Η γκρελινη και τα βάρη
    Καλησπερα σας ! Μόλις γύρισα από ένα ρ/β με ένα γιατρό γαστρεντερολόγος και μετάξι άλλον μου είπε ότι η έντονη σωματική άσκηση με βάρη αυξάνει την παραγωγών τις ορμόνης της πείνας , η γκρελινη ! Και αμα θέλω να χάσω βάρος να κάνω μόνο αερόβια προπόνηση .Από τότε ψάχνω σχετικά άρθρα γι αυτό και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο πουθενά . Μου ακούγεται πολύ κουλό αυτό . Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό ; Το έχετε ξανά ακούσει αυτό ;
    Ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-09-20 09:53 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ισχυει αυτο πανω κατω , τουλαχιστον ετσι εχουν δειξει καποιες μελετες πανω στο θεμα, οι οποιες αφορουν κυριως ασκηση υψηλης ενταση κ οχι τοσο χαμηλης.
    αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι η συμβουλη που σου εδωσε ειναι φουμαρα, διοτι κατα την προπονηση "ανεβαινουν" πολλες κ διαφορες αλλες ορμονες μαζι οπως η κορτιζολη πχ..ειναι φυσιολογικο αυτο μια κ το σωμα αντιλαμβανεται καποιες προπονησεις σαν φυσικο στρες κ προσπαθει να ισορροπησει την κατασταση, αλλα μετα το τελος της προπονησης με σωστη διατροφη, καθως κ το σωμα απο μονο του οταν επελθει πια σε κατασταση ηρεμιας τα επναφερει ολα στο φυσιολογικο.

    το οτι μπορει να σου αυξησει το αισθημα της πεινας δεν σημαινει οτι πρεπει να πας κ να γουρουνιασεις στο φαγητο..επισης μαλλον δεν ξερει πως λειτουργει το σωμα ο κυριος, γιατι αν ηξερε να σου ελεγε επισης οτι οι μυς οταν υπαρχουν στο σωμα διαχειριζονται με διαφορετικα δεδομενα τις θερμιδες, ακομα κ την περισια τους (αν υπαρχει προς στιγμην) σε σχεση με την απουσια τους (των μυων), και αρα αν εχεις μια καλη μυικοτητα πανω σου ειναι δεδομενο οτι θα χανεις λιπος υπο καλυτερες συνηθηκες κ πιο ευκολα...τελος η αεροβια δεν δημιουργει μυς.
    μπακαλιστικα πανω κατω αυτα..
    Απάντηση με παράθεση