Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 07-09-20 20:07 #1
    Προεπιλογή Διατροφή για αύξηση κιλών.
    Καλησπέρα,
    Αρχικά είμαι 16 χρόνων και ο στόχος μου είναι να βάλω κιλά αλλά δυσκολευομαι. Είμαι κολλημένος στα 55-56 κιλά με 1.80 ύψος. Απ' όσο έψαξα και ασχολήθηκα λιγάκι οι διατροφικές μου ανάγκες για συντήρηση είναι οι εξης: 2400θερμιδες 374 γρ υδατάνθρακες, 104 γρ πρωτεΐνη και 53 γρ λιπαρά. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω βγάλει πρόγραμμα διατροφής ακόμα αλλά είμαι συνέχεια χορτασμένος για αυτό και απευθύνθηκα εδω.
    Αυτά που τρώω περίπου ειναι:

    9.00) 2 φέτες ψωμί με βούτυρο και μέλι
    10.00) ένα φρούτο
    11.00) γάλα με βρώμη και σταφίδες περίπου 70-80 γρ βρώμη

    15.00) ότι μεσημεριανό έχει μαζί με σαλάτα
    18.00) 2 τοστ με 2 αυγά
    22.00-23.00) το ίδιο φαγητό με το μεσημεριανό
    Οποιαδήποτε διόρθωση αποδεκτή το ξέρω πως σίγουρα δεν είναι ολοκληρωμένη.
    Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-09-20 22:27 #2
    Προεπιλογή
    Αν θέλεις να βάλεις κιλά πρέπει να τρως περισσότερο από τις θερμίδες συντήρησης για να υπάρχει πλεόνασμα θερμίδων, λόγω ηλικίας και με την προϋπόθεση ότι κανείς σωστή προπόνηση έχεις την δυνατότητα να βάλεις καλά μυικα κιλά με όσο το δυνατόν λιγότερο ποσοστό λίπους,είναι πολύ λογικό ότι θα βάλεις ένα ποσοστό λίπους από την στιγμή που υπάρχει πλεόνασμα θερμίδων ( μην τα θέλουμε όλα δικά μας) πρέπει να μάθεις να τρως και ας μην πεινάς αυτό είναι το πιο δύσκολο απ"όλα, αν οι θερμίδες συντήρησης είναι στις 2400 ανέβασε 300 θερμίδες για αρχή και βλέπεις πως θα πάει,
    Λοιπόν σε αυτά που γράφεις, θα σου πω την δική μου εκδοχή χωρίς να έχω υπολογίσει θερμίδες μάκρος κλπ -με κουράζει όλο αυτό το θέμα με τους υπολογισμούς -.
    Πρωινό. (9) Τοστ με βούτυρο και μέλι + 3 αυγα ολόκληρα σε αντικολλητικο τηγάνι με 1κ.σ ελαιόλαδο η 3 αυγά βραστά ολόκληρα με το τοστ1η επιλογή
    Βρώμη με σταφίδες κανέλα ξηρούς καρπούς φρούτα σε νερό ή σε ναλα αμυγδάλου καρύδας η μουσλι χωρίς ζάχαρη σε νερό ή γάλα αμυγδάλου η καρύδας.2η επιλογή
    Δεκατιανο 11-11:30. Μπανάνα και γιαούρτι
    Μεσημεριανό: 15:00 ότι έχει -δεν μου δίνεις επιλογές και με δεδομένο τις εποχής καταλαβαίνω ότι παίζει και το οικονομικό οπότε μαζί σου
    18:00 δύο τοστ
    Βραδινό 22:00- 23:00 ότι σου είπα για το μεσημεριανό
    Αυτά που σου γράφω είναι δική μου άποψη, δεν είμαι διαιτολογος η διατροφολογος προς αποφυγή παρεξηγήσεων

    Καλός ήρθες στην παρέα μας.
    Απάντηση με παράθεση