Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 13-09-20 19:42 #1
    Προεπιλογή Ενοχλήσεις στον δικέφαλο βραχιόνιο
    Καλησπέρα στη παρέα ! Νέο μέλος , ασχολούμαι ερασιτεχνικά αλλα ενεργά με το γυμναστηριο και τις διατροφες και γενικά ολο το πακέτο.

    Δυστυχως εδω και καιρο έχω ενοχλησεις στην επιφάνεια του δικεφάλου. Η ένταση τους ειναι 2-3 στα 10 το πολύ. Πηγα στον ορθοπεδικο ο οποιος με κοιταξε κ μου ειπε οτι ισως ειναι μια τενοντιτιδα στον δικέφαλο. Μου προτεινε λάστιχα και κολυμπι. Ξεκινησα τα λάστιχα , με σκοπο τη μυικη αναπτυξη βέβαια και το πραγμα πηγαινε σχετικά καλά. Αποφασισα να ξεκινησω και γυμναστηριο (βασικα να ξαναρχισω γιατι κ παλαιοτερα έκανα).

    Ενω ημουν συντηρητικος στα κιλά , πχ πάγκο κάνω 45 κιλά με χαμηλο τέμπο (για να δημιουργω το μυικο ερεθισμα) 12 επαναληψεις (παλια εκανα 60-65)
    άρσεις κάνω 50 κιλά (παλια εκανα 80) σε γενικές γραμμες έχω ριξει τα κιλά και εχω δωσει εμφαση στο τεμπο και την τεχνική. Η αληθεια ειναι οτι τα αποτελεσματα ειναι πολύ καλα αν και ψαχνομαι τελειως μονος μου.

    Χθες ειχα προπονηση PULL , Εκανα ζέσταμα κανα 10λεπτο και ξεκινησα άρσεις με 40 , 45 και 50 κιλά για 7 επαναληψεις επι 3 σέτ ενω στο πορηγουμενο ειχα κάνει 5 επαναληψεις στα 50. Μετά εκανα κωπηλατική σε μηχάνημα και 3 ασκησεις για τους δικέφαλους (σφυριά - κάμψεις δικεφάλων με τους αγκωνες στο υψος του σώματος , κάμψεις με τους αγκωνες πιο πισω για να πιάσει την μακρά κεφαλή κτλπ) και μια ασκηση εξτρα για τραπεζοειδης.

    Τα αλτηράκια στις κάμψεις ηταν 6 και 5. Εκανα και δισέτ με τα 5αρια.

    Σημερα με ενοχλει λιγο ομως και οπως ειναι λογικο αρχισα να απογοητευομαι πάλι. Απο τον Μάρτιο μου ξεκινησε , εκατσα 2-3 μήνες να το ξεκουράσω αρχισα σιγα σιγα με λάστιχα και τωρα βλέπω παλι τα ιδια.

    Η πλάκα ειναι πως εδω κ μια βδομάδα μου ειχε περάσειι τελειως.... και το ειχα ξεχάσει. Ανησυχω μηπως πρέπει να κοψω προπονησεις που δεν θέλω. Δηλαδη εκανα 7 μηνες πριν τη καραντινα τωρα ειμαι στους 3 ... ας βγαλουμε τουλάχιστον ενα χρονο ελεος.

    Την ωρα της προπονησης δεν ενοχλει. Μονο λιγο στις άρσεις το ένιωσα στην αρχη. Μετά τιποτα.

    Ειχε κανεις καμια παρομοια εμπειρια;

    Πηγα και σε ενα φυσικοθεραπευτη μου ειπε οτι δεν ειναι τενοντιτιδα ισως ειναι μυικο , πταισμα μου λεει ειναι. Μου ειπε να μη σταματησω το γυμναστηριο. Μήπως να κοψω τις άρσεις και να κάνω μονο PULL DOWN; σε τροχαλια; το χω σκεφτει κ αυτο. Φοβαμαι μην ενοχλει κ στο πάγκο. Γιατι ειχα θεματάκι και στο δεξι χέρι κ νομιζα πως ειναι επικονδυλιτιδα αλλα τελικα ψιλο-πέρασε.

    μπορω να πάω για φυσικοθεραπειες αλλα σκεφτομουν το Δεκεμβριο... να κανω λιγο ακομη ρε γαμωτο.

    Γαμωτραυματισμοι ρε πστ μ.

    ΥΓ Εννοειται τις στρατιωτικες πιέσεις με μπάρα τις έχω κοψει.

    ΥΓ2 Η αληθεια ειναι πως σε κάθε προπονηση προσπαθω να κάνω μια επαναληψη παραπάνω 2-3 κιλα παραπάνω γενικα να υπάρχει μια προοδευτικοτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasFit : 13-09-20 στις 19:44
    Απάντηση με παράθεση