Είμαι 1.83 88 κιλά. Γενικά δε θα θελα να χάσω βάρος ή έστω αν έχανα να έφτανα τα 85 ξέρω γω. (Αυτό το λέω γιατί σε ένα παλαιότερο θέμα είχα πει ότι ήθελα γυμναστική και για να χάσω βάρος). Το πρόβλημα είναι δίπλό α) δουλεύω πολλές ώρες οπότε δεν μπορώ να πάω στο κροσφιτάδικο την ώρα που ήθελα και να κάνψ functional και έμεινα 2,5 μήνες εκτός προπόνησης αλλά τώρα που κλείσαν τα γυμναστήρια λύθηκε το πρόβλημα τελείως
β) νιώθω ότι το σώμα μου δυσφορεί. Το νιώθω ότι πονάει το στομάχι μου, ότι έχουν αλλάξει οι εντερικές μου συνήθεις, ότι δεν περπατάω πια, χτες περπάτησα 5 χιλιόμετρα και πιάστηκα. Με έχει πιάσει κατάθλιψη, γιατί εγώ γυμναστήριο πήγαινα με μεγάλη χαρά. Οπότε τι να κάνω;

Σαν επιλογές έχω ένα γήπεδο που πήγαινα από παιδί για τρέξιμο 5-10 χιλιόμετρα. Θα ήθελα αν κάποιος έχει τη διάθεση να μου προτείνει ένα πρόγραμμα. Από εκεί που έκανα deadlifts, μονόζυγο (προσπαθούσα έστω), κοιλιακούς, ραχιαιούς και οτιδήποτε έχει ένα προγραμμα functional δεν κάνω τίποτα. Νιώθω κάπως αποτυχημένος γιατί εγκατέλειψα το σώμα μου ψιλο-ασυνείδητα. Βασικά ο κορμός με νοιάζει. Να κάνω ένα πρόγραμμα τρεξίματος και απλά να βάλω κοιλιακούς, ραχιαιούς, push ups και σανίδα; Γενικά δεν ξέρω γιατί, εντελώς αυθαίρετα θεωρώ ότι αυτές οι 4 ασκήσεις μαζί με το τρέξιμο είναι ότι πιο χρήσιμο για να σαι κάπως "σε φόρμα".