Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 08-11-20 20:58 #1
    Προεπιλογή Κόστος και είδος γυμναστικής
    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσα θεωρείτε ότι πρέπει να δίνει κάποιος για γυμναστήριο; Το κροσφιτ που πάω παίρνει 60 ευρώ τα οποία για το μισθό μου είναι ψιλοαρκετά. Δεν λέω να πάω και σε αυτά με 80 ευρώ το χρόνο, αλλά μια μέση τιμή ποια είναι; Γενικά είμαι μπερδεμένος για το είδος της γυμναστικής που θα κάνω (αν ανοιξουν ποτέ τα γυμναστήρια). Μαρέσει το παρεϊστικο του κροσφιτ αλλα οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορώ να πληρώνω πάντα. Να πάω γυμναστήριο; Να δω μηπως εχει μποξ σε καλυτερες τιμες; Καμια προσφορά για TRX?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-11-20 00:03 #2
    Προεπιλογή
    Το θέμα δεν είναι τι θα σου πει ο καθένας για το είδος του αθλήματος -προπόνησης που θα κάνεις, το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να κάνεις τελικά γιατί από αυτά που λες βλέπω ότι είσαι αρκετά μπερδεμένος, οπότε εσύ πρέπει να το ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου να δεις και το οικονομικό αν μπορείς να ανταπεξελθεις και προχωράς.

    Θα μπορούσες να πας -όταν με το καλό ανοίξουν -σε ένα σύλλογο -σχολή που έχει πυγμαχία να ρωτήσεις το κόστος και να ζητήσεις να κάνεις 2-3 δοκιμαστικές προπονήσεις να το δεις όσο γίνεται από μέσα και να πάρεις μια ιδέα.
    Οι τιμές στα crossfitbox κυμαίνονται από 50 € μέχρι 90€ το μήνα -αυτές τις τιμές ξέρω εγω- πάρα πολλά χρήματα αν αναλογιστείς την εποχή που ζούμε και τους μισθούς που παίζουν στην αγορά, το παράδοξο είναι ότι τα περισσότερα box είναι γεμάτα από κόσμο και συνέχεια ξεφυτρώνουν όλο και περισσότερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-11-20 10:03 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα δεν είναι τι θα σου πει ο καθένας για το είδος του αθλήματος -προπόνησης που θα κάνεις, το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να κάνεις τελικά γιατί από αυτά που λες βλέπω ότι είσαι αρκετά μπερδεμένος, οπότε εσύ πρέπει να το ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου να δεις και το οικονομικό αν μπορείς να ανταπεξελθεις και προχωράς.

    Θα μπορούσες να πας -όταν με το καλό ανοίξουν -σε ένα σύλλογο -σχολή που έχει πυγμαχία να ρωτήσεις το κόστος και να ζητήσεις να κάνεις 2-3 δοκιμαστικές προπονήσεις να το δεις όσο γίνεται από μέσα και να πάρεις μια ιδέα.
    Οι τιμές στα crossfitbox κυμαίνονται από 50 € μέχρι 90€ το μήνα -αυτές τις τιμές ξέρω εγω- πάρα πολλά χρήματα αν αναλογιστείς την εποχή που ζούμε και τους μισθούς που παίζουν στην αγορά, το παράδοξο είναι ότι τα περισσότερα box είναι γεμάτα από κόσμο και συνέχεια ξεφυτρώνουν όλο και περισσότερα.
    Βασικά μαρέσει πολύ το κροσφιτ (για την ακριβεια functional) κανω αλλα σε σχέση με το κροσφιτ που ειναι το επομενο μάθημα μετά το functional δεν βλέπω κάποια τρελή διαφορά. Απλά σκέφτομαι ότι είναι ψιλοακριβό γιαμένα. Αυτό που μου αρέσει είναι οτι με το functional είναι ότι σε μαθαίνει να χρησιμοποιείς το σώμα σου με έναν τρόπο που με το να πας στο γυμναστήριο και να κάνεις όργανα δεν τομαθαίνεις. Πχ το handstand, να πας με τα χέρια πλάι στο μονόζυγο από τη μια θέση του δωματιού στην άλλη, να σκαρφαλώνεις σκοινί. Θα μου πεις τι τα θέλεις όλα αυτα, σε τσιρκο θα δουλεψεις; Αλλά απλά μαρεσε. Για αυτό μαρέσει και το μποξ (έχω κάνει 3-4 μαθήματα) γιατί γυμνάζεσαι και ταυτόχρονα μαθαίνεις και πυγμαχία. Το γυμναστήριο μου φαινόταν κάπως μοναχικό. Δλδ στο functional ήμασταν 10 άτομα σχεδόν οι ίδιοι κάθε μέρακαι ο γυμναστής μας ήξερε και μας πρόσεχε. Βέβαια επειδή έχει τύχει για κάποια διαστήματα να μαστε 2-3 άτομα στην προπόνηση, μπορώ να πω ότι μου έμαθε αρκετά ώστε να "αυτοαξιολογούμαι" αν εκτελώ σωστά μια άσκηση. Οπότε αν πήγαινα γυμναστήριο θα ψιλομπορούσα να κάνω μόνος μου ένα πρόγραμμα, γιατί ο γυμναστής μάλλον γραμμέννο θα με έχει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-11-20 22:58 #4
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    εγω θα σου προτεινα να κανεις αυτο που σου αρεσει κι ας ειναι ακριβο.
    στην ουσια ειναι ακριβο γιατι ειναι κατι σαν personal training με τον προπονητη απο πανω σου να σου δειχνει και να σε καθοδηγει.
    σε ενα απλο γυμναστηριο κανεις το προγραμμα μονος σου(οχι απαραιτητα οτι εινα κακο,απλώς ειναι μια βασικη διαφορά)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-11-20 23:52 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα σου προτεινα να κανεις αυτο που σου αρεσει κι ας ειναι ακριβο.
    στην ουσια ειναι ακριβο γιατι ειναι κατι σαν personal training με τον προπονητη απο πανω σου να σου δειχνει και να σε καθοδηγει.
    σε ενα απλο γυμναστηριο κανεις το προγραμμα μονος σου(οχι απαραιτητα οτι εινα κακο,απλώς ειναι μια βασικη διαφορά)
    Βασικά στο γυμναστήριο δεν μαρέσει ο χαμός ότι ότι όργανο και να θες θα έρθει και θα σου πει "φιλαράκι να κάνουμε εναλλάξ;"
    Επίσης στο crossfit και to functional έχει μεγαλύτερη ποικιλίά σε ασκήσεις. Αν είχα πάντα χρήματα για κροσφιτ δεν θα το άλλαζα.

    Επίσης μαρέσει η πυγμαχία αλλά ταυτόχορνα φοβάμαι μη φάω και τα μούτρα μου. Θα ήθελα μια πιο φλωρική εκδοχή πολεμικών τεχνών, να βαράς σάκο (και κλωτσιές) αλλά να μην έχεις αντίπαλο και να ναι πιο ομαδικό φάση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-11-20 09:06 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Πρεπει να αναρωτηθεις αν εισαι "μοναχικος λυκος" η αποδιδεις καλυτερα ως μελος ενος συνολου. Μαλλον το δευτερο. Τα μαχητικα αθληματα παρολο που ειναι θεωρητικα ατομικα μπορουν να γινουν και συλλογικη διαδικασια οποτε μην τα αποκλειεις, δεν θα σε αναγκασει κανενας να κανεις σοβαρο sparring η να πας σε αγωνες. Μπορεις να μεινεις στο σακο,σχοινακι,σκιαμαχια. Η χαμηλοτερη τιμη σε box ειναι τα 50 με καποια προσφορα (φοιτητικη) και 60 κανονικη. Πληρωνεις για πολυ καλυτερο εξοπλισμο, χωρο και καθοδηγηση. Θα σου προτεινα να κατσεις λιγους μηνες σε box να μαθεις οτι ειναι να μαθεις απο εκτελεση ασκησεων και προγραμματισμο και μετα να γραφτεις σε ενα κανονικο γυμναστηριο με τις μπαρες και τα κιλα του για να συνεχισεις μονος σου πολυ πιο οικονομικα. Ενα boxing gym δεν θα εστιασει σε μεγιστη μυικη αναπτυξη ισα ισα το αθλημα απαιτει ενα συγκεκριμενο conditioning, οποτε αν αυτος ειναι ο στοχος σου πρεπει να τα ζυγισεις στο μυαλο σου. Προσωπικα το βρηκα αντιπαραγωγικο να κανω bulking μαζι με προπονησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-11-20 17:13 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να αναρωτηθεις αν εισαι "μοναχικος λυκος" η αποδιδεις καλυτερα ως μελος ενος συνολου. Μαλλον το δευτερο. Τα μαχητικα αθληματα παρολο που ειναι θεωρητικα ατομικα μπορουν να γινουν και συλλογικη διαδικασια οποτε μην τα αποκλειεις, δεν θα σε αναγκασει κανενας να κανεις σοβαρο sparring η να πας σε αγωνες. Μπορεις να μεινεις στο σακο,σχοινακι,σκιαμαχια. Η χαμηλοτερη τιμη σε box ειναι τα 50 με καποια προσφορα (φοιτητικη) και 60 κανονικη. Πληρωνεις για πολυ καλυτερο εξοπλισμο, χωρο και καθοδηγηση. Θα σου προτεινα να κατσεις λιγους μηνες σε box να μαθεις οτι ειναι να μαθεις απο εκτελεση ασκησεων και προγραμματισμο και μετα να γραφτεις σε ενα κανονικο γυμναστηριο με τις μπαρες και τα κιλα του για να συνεχισεις μονος σου πολυ πιο οικονομικα. Ενα boxing gym δεν θα εστιασει σε μεγιστη μυικη αναπτυξη ισα ισα το αθλημα απαιτει ενα συγκεκριμενο conditioning, οποτε αν αυτος ειναι ο στοχος σου πρεπει να τα ζυγισεις στο μυαλο σου. Προσωπικα το βρηκα αντιπαραγωγικο να κανω bulking μαζι με προπονησεις.
    Όταν είχα πάει σε μια προπόνηση ένας γλυκούλης συμπαίκτης μου είχε πει δε θα σε λυπηθώ επειδή είσαι καινούριος και με γάμησε. Βέβαια επειδή είμαι αριστερόχειρας του σκασα μια καλή από εκεί που δεν το περίμενε.

    Κατα τ'αλλα έχουν την ψιλοπλάκα τους τα ομαδικά. Το κροσφιτ δεν ξερω αν είνναι ομαδικό γιατί μόνος σου τα κάνεις όλα. Από την άλλη μαρέσει ννα κοιτάω τους άλλους και να διορθώνομαι να δω πως το κάνουν, να βλέπω συγκριτικά σε τι φάση είμαι κτλ. Εγώ εκεί που πηγαινα κροσφιτ εδιννα 60 ευρώ και έκπτωση μόνο οι ένστολοι. Για πυγμαχία είχε με 50 αλλά έκλεινες τριμηνο (150). Βασικά θα θελα να φουσκώσω λίγο στα μπράτσα. Είμαι λίγο το αναποδο απο αυτους που δεν κανουν leg day. Δυνατοί τετρακέφαλοι, ανοικτή πλάτη, χέρια αδύνατα αναλογικά.
    Απάντηση με παράθεση