Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 21-11-20 17:03 #1
    Προεπιλογή Miha Bodytec - Απόψεις
    Καλησπέρα σε όλους.
    Αναρωτιέμαι αν εχει δοκιμάσει κάποιος/α απο σας εκγυμναση με ηλεκτρομυϊκή διέγερση , αν είδε αποτελέσματα ή αν γνωρίζει παρενέργειες.
    Θεωρώ πως αν ισχύει είναι μια πολύ καλή λύση για άτομα με προβλήματα σε κινητικότητα ή ακινησία από τραυματισμούς μέχρι ο αθλητής ν πάρει τα πάνω του φυσικά πλαισιωμένο πάντα από φυσιοθεραπεία και ασκήσης αποκατάστασης.

    Από έρευνα στο διαδικτυο βρηκα ότι η λαθος χρηση του μπορει να προκαλέσει ραβδομυόλυση.Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει σοβαρά.

    Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-11-20 23:48 #2
    Προεπιλογή
    Για ποιο λόγο θέλεις να κάνεις άσκηση με ηλεκτροδιεγερση, έχεις κάποια δυσκολία με την κίνηση η κάποιο τραυματισμό που σε κρατάει πίσω;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-11-20 10:09 #3
    Προεπιλογή
    Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.

    Γενικα δεν το προτιμαω ρωταω καθαρα απο περιεργεια.
    Προσωπικα το ειχα ψαξει οταν ειχα ενα θεμα τραυματισμου για να δω εαν μπορω να μπουσταρω λιγο την κατασταση εστω και παθητικα αλλα δεν με ενεπνευσε.
    Σαν την φυσικη κινηση δεν υπαρχει τπτ εννοειται.
    Απλα αναρωτιεμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-11-20 12:22 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Αυτή είναι μέθοδος που εφαρμόζουν οι φυσικοθεραπευτές, συνήθως μετά από μετεγχειριτικά περιστατικα ή τραυματισμούς, όπου ο μυς έχει ατονήσει, π.χ. όταν έχει κάνει μια επεμβαση ρήξης χιαστού και τετρακέφαλος έχει να κουνηθεί 2 μήνες, ή όταν το έχεις στο γύψο και έχει πάθει αγκύλωση. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να σηκώσεις ούτε το βαρος του ποδιού σου να κάνεις μια απλή έκταση.
    Οπότε με τα ηλεκτρόδια, αρχίζεις και τον ενεργοποιείς, ώσπου να μπορεί να κάνει τις απαραίτητες κινήσεις και να ξεκινήσεις κατόπιν και με αντιστάσεις.

    Τώρα, το να είσαι καλά και απλά να θες να είσαι στατικος και να "κάνει άλλος την δουλειά για σένα" ούτε το κατανοώ αλλά ούτε και το θέλω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-11-20 15:13 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι μέθοδος που εφαρμόζουν οι φυσικοθεραπευτές, συνήθως μετά από μετεγχειριτικά περιστατικα ή τραυματισμούς, όπου ο μυς έχει ατονήσει, π.χ. όταν έχει κάνει μια επεμβαση ρήξης χιαστού και τετρακέφαλος έχει να κουνηθεί 2 μήνες, ή όταν το έχεις στο γύψο και έχει πάθει αγκύλωση. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να σηκώσεις ούτε το βαρος του ποδιού σου να κάνεις μια απλή έκταση.
    Οπότε με τα ηλεκτρόδια, αρχίζεις και τον ενεργοποιείς, ώσπου να μπορεί να κάνει τις απαραίτητες κινήσεις και να ξεκινήσεις κατόπιν και με αντιστάσεις.

    Τώρα, το να είσαι καλά και απλά να θες να είσαι στατικος και να "κάνει άλλος την δουλειά για σένα" ούτε το κατανοώ αλλά ούτε και το θέλω
    Αυτό που λέτε είναι ο ηλεκτρικός μυϊκός ερεθισμός εννευρωμένων μυών με ηλεκτρόδια με σκοπό την αποκατάσταση περιοχικών παθολογιών. Και όντως αυτό χρησιμοποιείται μόνο από φυσικοθεραπευτές (ή και γιατρούς φυσικής αποκατάστασης). Ο φίλος μας (ή η φίλη μας) αυτό που λέει είναι μια άλλη συσκευή κατά την οποία φοράς μια φόρμα και με τη χρήση ρεύματος (δια μέσω της φόρμας) και κάποιων προγραμμάτων δίνει ηλεκτρικό ερεθισμό στο σώμα κατά την εκτέλεση ασκήσεων. Στη βιβλιογραφία θα το βρείτε ως whole-body electrostimulation, οπότε καταλαβαίνετε ότι αφορά ολόκληρο το σώμα και όχι μια περιοχή-στόχος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο polftp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από έρευνα στο διαδικτυο βρηκα ότι η λαθος χρηση του μπορει να προκαλέσει ραβδομυόλυση.Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει σοβαρά.
    Αυτό όντως είναι λίγο ανησυχητικό. Αν και η κλινική εκδήλωση της ραβδομυόλυσης είναι σπάνια, έχει παρατηρηθεί κατά τις πρώτες προπονήσεις (ιδιαίτερα σε αρχάριους) η πολύ μεγάλη αύξηση σε έναν βιοχημικό δείκτη που λέγεται κρεατινική κινάση (δείκτης που όταν είναι πολύ ανεβασμένος σχετίζεται με τη ραβδομυόλυση). Κλινικά όμως, η ραβδομυόλυση είναι σπάνια ανεπιθύμητη ενέργεια και έχει να κάνει κυρίως με λάθος παραμετροποίηση από τον γυμναστή και με την έλλειψη σεβασμού προς τα παράπονα του αθλούμενου ότι πονάει ή ότι το ρεύμα είναι αφόρητο (άτιμο "no pain, no gain") ή με τη χρήση του μηχανήματος από μη-επαγγελματία υγείας σε ασθενείς, νομίζοντας ότι ασθενής και υγιής είναι το ίδιο. Γενικά, ένας υγιής με ένα προϋπάρχον καλό επίπεδο φυσικής δραστηριότητας, δεν έχει πρόβλημα να το δοκιμάσει αρκεί ο γυμναστής να είναι κατάλληλα εκπαιδευμένος και γνώστης του αντικειμένου του. Σημείωση: σε περίπτωση υποκείμενης νόσου ή όταν ο στόχος είναι θεραπευτικός μετά από τραυματισμό ή σε χρόνια νόσο, μόνο ο φυσικοθεραπευτής μπορεί να επιλέξει αν και πώς θα το χρησιμοποιήσει, μετά από συνεννόηση και με τον θεράποντα γιατρό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο polftp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι αν εχει δοκιμάσει κάποιος/α απο σας εκγυμναση με ηλεκτρομυϊκή διέγερση , αν είδε αποτελέσματα ή αν γνωρίζει παρενέργειες.
    Αν και κυρίως χρησιμοποιείται σε υγιή πληθυσμό, έχει εφαρμογή και στην αποκατάσταση-θεραπεία. Μάλιστα το είχα δοκιμάσει στη σχολή όταν μας το είχε φέρει για επίδειξη ο προμηθευτής και ήμουνα πιασμένος για καμιά βδομάδα (μην μπερδευτείς, αυτό δεν λέει τίποτα πχ για τη μυϊκή ανάπτυξη, απλά στο αναφέρω). Βέβαια μπορεί να φταίει ότι για την επίδειξη έπαιξε πολύ με την ένταση και την παραμετροποίηση του μηχανήματος. Αν και σκεπτικός, όταν το είχα ψάξει είχα βρει κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία ως προς τη χρήση του στον αθλητισμό, αλλά πάντα σε συνδυασμό και με παραδοσιακή άσκηση με βάρη! Από μόνο του, προσωπικά δεν θα το σύστηνα για πολλούς λόγους (πχ δεν προσφέρει μηχανική φόρτιση στα οστά). Επίσης δεν γνωρίζω το κόστος του ανά συνεδρία, οπότε είναι και αυτό κάτι που πρέπει να λάβεις υπόψη σου αν το σκέφτεσαι.

    Όπως καταλαβαίνεις όλα εξαρτώνται από την κατάσταση υγείας, το επίπεδο της σωματικής σου κατάστασης και πάνω απ'όλα το στόχο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-11-20 19:24 #6
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    ^Snowbal, ευχαριστούμε για το αναλυτικό ποστ.
    Πήγε το μυαλό μου σε αυτό που προανέφερα, αλλά τώρα είδα και κάποια βίντεο και κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-11-20 23:52 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    εκτός απο την εφαρμογη απο φυσικοθεραπευτές για αποκατάσταση , εγω είχα προσωπικη εμπειρία πρίν μερικα χρόνια απο κάποιο πανεπιστήμιο που είχαν κατασκευάσει ενα τετοιο μηχάνημα σε συνεργασία με κάποια εταιρία κατασκευαστική και ήθελαν να το δοκιμάσω , ενω εγω ήμουν αρνητικός και ποτε δεν πίστεψα σε τετοιες μεθόδους για προπόνηση

    Τελικα διαπίστωσα ότι κάνει δουλεια σε συνδιασμό όμως με κλασική προπόνηση , για να δώσει το κάτι παραπάνω πιο εύκολα απο τις κλασικές μεθόδους
    έκανα κάποιες ασκήσεις σε συνδιασμό με αυτο και διαπίστωσα ότι νόμισα οι μυς μου θα ξεκολήσουν και με είχε πεί μάλιστα αυτός που το δοκίμασε πάνω μου οτι η ένταση ήταν ρυθμισμένη λίγο πάνω απο το μισο και ήθελε ακόμη αρκετα για να τερματίσει

    Δεν μπορω να πώ ότι θα επεδίωκα να το πάρω και να το χρησιμοποιήσω εφόσον ότι ήθελα να πετύχω άνετα το πετύχαινα με τον κλασικό πατροπαράδοτο τρόπο , αλλα σαν ένα έξτρα βοήθημα και έξτρα ώθηση σε κάποιες μυικές ομάδες με σωστη χρήση και καθοδήγηση θα έκανε δουλειά και ενω ήμουν εντελώς αρνητικός στην αρχη , δεν θα μπορούσα να το απαξιώσω
    και επίσης κατάλαβα ότι όλα δεν είναι το ίδιο , αλλα απλα γαργαλάνε και άλλα κάνουν δουλεια και δημιουργούν τρομερη σύσπαση στούς μυς

    Το αρνητικό βέβαια πως όλα αυτα χωρίς καμία σκελετική φόρτιση εφόσον δεν δέχονται βάρος οι κλειδώσεις και σκελετός , για κάποιους που έχουν πρόβλημα θετικό , για άλλους αρνητικό , γι αυτο άλλωστε δεν θεωρείτε συμβατική μέθοδος προπόνησης
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-11-20 22:59 #8
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    ας πουμε ενα παραδειγμα.εγω που εχω 3 κηλες στην μεση και μου ειπε ο φυσικοθεραπευτης να αποφευγω τις επιβαρυντικες ασκησεις με βαρη (για τη μεση επιβαρυντικες) οπως σκουωτ,αρσεις θανατου,στρατιωτικες πιεσεις ,κωπηλατικη με μπαρα,tbar row κλπ θα με ωφελουσε τετοιας μορφης ασκηση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-11-20 02:21 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Bέβαια θα βοηθούσε ειδικα για τετοιες περιπτώσεις σε συνδιασμό με ασκήσεις που δεν επιβαρύνουν μέση όπως μηχανήματα εκτασεων τετρακεφάλων , μηριαίων δικεφάλων κτλ
    Αλλα μόνο αξιόπιστα τετοια μηχανήματα με ισχυρο παλμό και δοκιμασμένα , γιατι κυκλοφορούν και οτιδήποτε στην αγορα που μόνο γαργαλάνε έντονα χωρίς καμία ουσία και διαφέρουν τα παλμικα κύματα απο τα αξιόπιστα στα μη
    Δεν μπορω να εξηγήσω παραπάνω γιατι είμαι και λίγο άσχετος απο αυτα μιάς και είμαστε της παραδοσιακής εκγύμνασης , απο τα λίγα που ξέρω δοκίμασα και με είχαν εξηγήσει κάποιες απόψεις πάνω σ αυτα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-11-20 10:40 #10
    Προεπιλογή 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο polftp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Αναρωτιέμαι αν εχει δοκιμάσει κάποιος/α απο σας εκγυμναση με ηλεκτρομυϊκή διέγερση , αν είδε αποτελέσματα ή αν γνωρίζει παρενέργειες.
    Θεωρώ πως αν ισχύει είναι μια πολύ καλή λύση για άτομα με προβλήματα σε κινητικότητα ή ακινησία από τραυματισμούς μέχρι ο αθλητής ν πάρει τα πάνω του φυσικά πλαισιωμένο πάντα από φυσιοθεραπεία και ασκήσης αποκατάστασης.

    Από έρευνα στο διαδικτυο βρηκα ότι η λαθος χρηση του μπορει να προκαλέσει ραβδομυόλυση.Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει σοβαρά.

    Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.
    εγω ειχα και εχω δηλαδη και ζωνη κοιλιακων και pads electro for total body εχω κανει ελαχιστη χρηση ...εχεις πει οτι εχεις υποατει χειρουργεια οποτε σε τομες κοντα δεν κανει....επισης δεν θελει ενταση στο ετσι ξαφνικα αλλα σταδιακα...οσο με αφορα δεν ειμαι πια χρηστης διοτι και το βρισκω τελικα βαρετο και τα pads για ολο το σωμα το πηραν τα ανηψια μου και δεν το εχω εχω τη ζωνη μονο.....για καποιον που δεν κανει τιποτα εινα κατι αλλα ....1. θελει χρονο και σταδιακη αυξηση 2.οχι υπερβολες στο χρονο χρησης..3.κυριος ειναι για συσπαση αρα λευκη ινα...4.χωρις διαατροφη μηδεν .5.δημιουργει μια λανθασμενη αισθηση οτι μην κινησε μην προσεχεις τι τρως .περι ραβδομυολυσης ναι αλλα αν το πας σιγα σιγα σε ενταση ο μυς συνηθηζει δηλαδη θελει <<φορτιο>>> σταδιακα μεσα στο χρονο...και επισης θελει προσοχη σε δεικτες νεφρου....βοηθαει σε συσφιξη μεν και σε διατα αλλα δεν κανει ευκολα μυικο ογκο...οσο με αφορα ουτε τη ζωνη δεν χρησιμοποιω πια. βαρεμαρα ...οχι κινητρο ,,, μεσω κοπου... ειναι ομως επιστημονικα αποδεκτο με προσοχη που μπαινουν τα pads..με βαση εικονες απο οδηγιες ...η απο γνωση του γυμναστη που το εχει αλλα τωρα ειναι κλειστα...ειναι σαφες δε οτι σε πολιτες με καρδιολογικα η αρτηριακα θεματα δεν ενδυκνειται
    Απάντηση με παράθεση