Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 20-12-20 21:00 #1
    Question Θέμα με τη γυμναστική
    Καλησπέρα σας.Είμαι καινούργια εδώ .Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη γυμναστική.Περασα μια κατάσταση όπου έχασα γρήγορα κιλά και τώρα με βοήθεια του διατροφολόγου προσπαθώ να βάλω κιλά και μυική μάζα.Η ερώτηση μου έχει να κάνει με τη γυμναστική .Τώρα με τη καραντινα προσπαθώ όσο μπορώ να γυμνάζομαι στο σπίτι για να βοηθήσω την ανάπτυξη της μυϊκής μάζας.Κάνω ασκήσεις όπως squats ,γενικά ασκήσεις με βαράκια είτε με το βάρος του σώματος .Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να γυμνάζομαι ώστε να δω αποτελέσματα αύξησης της μυϊκής μάζας ;Είμαι αρχάρια .Εγώ προσωπικά κάνω ασκήσεις με βαράκια 4 φορές την εβδομάδα .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-12-20 22:45 #2
    Προεπιλογή
    Η αλήθεια είναι ότι αν στο σπίτι δεν υπάρχει ένας αξιόλογος εξοπλισμός ώστε η προπόνηση να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην προπόνηση που γίνεται στο γυμναστήριο είναι δύσκολο να υπάρχει μυϊκή υπερτροφια,όμως δεν είναι όλα μαύρα, κάνοντας γυμναστική στο σπίτι -κάτι που το κάνουμε όλοι λόγω της κατάστασης - κρατάς την φόρμα σου, συντηρης κάποια κέρδη που έχεις κερδίσει από την γυμναστική και είσαι με καλή ψυχολογία.
    Οπότε συνέχισε το πρόγραμμα σου όπως το πας με τον εξοπλισμό που διαθέτεις τους αλτήρες που έχεις και ότι μπορείς από ασκήσεις με το βάρος του σώματος, τέσσερις φορές είναι καλά αν θέλεις βάλε άλλη μια μέρα,τώρα αν είσαι ελλιποβαρης και έχεις στόχο να βάλεις μυϊκή μάζα και κατά συνέπεια κιλά αν κάνεις και αερόβια άσκηση τέσσερις φορές την εβδομάδα τότε περιόρισε την αερόβια σε μια φορά.
    Είναι θετικό ότι έχεις διατροφολογο γιατί θα σε βοηθήσει να βάλεις μάζα με σωστό τρόπο ώστε να μην βάλεις πολύ λίπος,
    Κάνε υπομονή μέχρι να ανοίξουν τα γυμναστήρια ώστε να ξεκινήσεις προπόνηση με αντίστασης -βαρη- που θα σε βοηθήσουν στο στόχο σου.


    Καλός ήρθες στην παρέα μας.
    Απάντηση με παράθεση