Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 04-01-21 14:42 #1
    Προεπιλογή Κυρτος διάδρομος
    Καλησπέρα παιδιά ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά κυρτος διαδρόμους. Σκέφτομαι με την σύζυγο να κάνουμε μια αγορά και αναγκαστικά λόγο χώρου θα μπει στο σαλόνι. Εκεί λοιπόν που είχαμε καταλήξει σε έναν διάδρομο της toorx power compact s ( που είναι και σλιμ και μαζεύει), έπεσε το μάτι ματι μας σε δύο curved, τους εξης: viking saga curved & pegasus hr900
    Έχετε καμία ιδέα αξίζουν καθόλου η πεταμένα λεφτά;; οι τιμές όλων των διαδρομών κυρτων η μη είναι γύρω στα 1400€
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-01-21 08:28 #2
    Προεπιλογή
    Επειδή κάνω κατά καιρούς σε τέτοιον, θα σου πω ότι είναι αρκετά πιο κουραστικός. Βέβαια από ένα σημείο και μετά τον συνηθίζεις, γιατί εγώ στην αρχή προσπαθούσα να πιάσω την ταχύτητα που είχα συνηθίσει στον κλασικό διάδρομο και πολύ απλά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Δηλαδή αν έχει συνηθίσει να τρέχεις με μια x ταχύτητα στον κλασικό διάδρομο, στον κυρτό (ούτε καν που ήξερα ότι τον λένε έτσι, απλά χάμστερ τον λέω εγώ ) θα πηγαίνεις με 1,5-2χλμ/ώρα λιγότερα με την ίδια κούραση! Επίσης θα χρειαστεί λίγος χρόνος να τον συνηθίσεις και στις μεγάλες ταχύτητες. Οι περισσότεροι πατάνε στη μέση ή λίγο πιο μπροστά, αλλά για τις μεγάλες ταχύτητες (σπριντ) πρέπει να πατάς πολύ μπροστά, αλλιώς είναι λίγο επικίνδυνος να φύγεις...
    Βασικό πλεονέκτημα που έχω βρει (και για αυτό τον χρησιμοποιώ κατά καιρούς): μπορείς να δουλέψεις προπόνηση με σπριντ (sprint interval training). Σκέψου το σαν υψηλής έντασης διαλειμματική άσκηση (HIIT) αλλά με φουλ σπριντάκια.
    Τα μειονέκτημα του είναι ότι ίσως να μην σε βολέψει για χαλαρό τρέξιμο για μεγάλη διάρκεια, λόγω της κλίσης που έχει. Πχ εγώ που έχω κοντά πόδια, με δυσκολεύει λίγο αυτό. Και επίσης, όπως σου είπα και πιο πάνω, είναι λίγο πιο απαιτητικός από θέμα αντοχής, αν και πιστεύω αυτό θα το ρυθμίσεις μόνος σου με τον καιρό.
    Μην σε τρελαίνω όμως με αυτά από τώρα. Κατά τη γνώμη μου αν μπορείς δοκίμασε τον πρώτα (αν και σου είπα θα σου φανεί αρκετά περίεργος), αλλιώς πάρτον έτσι αφού σε βολεύει και...καλοτάξιδος. Διότι όντως είναι μεγάλο θέμα ο χώρος και οι κλασικοί διάδρομοι είναι λίγο γκουμούτσες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-01-21 12:45 #3
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Πεταμένα λεφτά δεν ξέρω αν είναι αλλά προτιμώ τους κλασσικούς.
    Μπορείς να βρείς αρκετά καλούς που να διπλώνουν, εφόσον θες να μπεις στο σαλόνι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-01-21 21:00 #4
    Προεπιλογή
    Βασικά πήγα και τον δοκίμασα, το θέμα είναι ότι είναι λίγο παράξενος ο κυρτος σαν αίσθηση αλλά ανταποκρίνεται σε επιτάχυνση η επιβράδυνση άμεσα. Το θέμα που με προβληματίζει είναι ότι η τιμή είναι στα 1350€ και είναι χαοτική η διαφορά με τους άλλους. Πχ ο επόμενος είναι ένα χιλιάρικο πάνω και αυτό με φοβίζει λίγο. Έχει κανείς εμπειρία από viking fitness?
    Επισξς ξέρει κανείς για τα toorx? Είναι ποιοτικα; η τιμή του power compact s είναι 1469€.
    Απάντηση με παράθεση