Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 24-01-21 17:09 #1
    Προεπιλογή Γυμναστική στο σπίτι - πλάνο
    Καλησπέρα,

    Τα φώτα σας για το παρακάτω πρόγραμμα 5 φορές τη βδομάδα από 1ωρα συνήθως 19.00 -20.00.

    10 λεπτά τρέξιμο με τεντωματα και σκιαμαχια

    Μετά ρουτίνα:
    30 κοιλιακοι
    30 πλαγιοι κοιλιακοι 2 μεριές
    1 λεπτο plank
    10 push ups
    15 squad
    Ανοίγματα ποδιών

    5 λεπτά σκιομαχια kick boxing

    Και ξανα τη ρουτίνα..

    Στα 30 λεπτά κάνω βαρακια:

    10kg όρθιος 10 επαναλήψεις από κάθε χέρι
    Και όρθιος σκύβω και βάζω το χέρι μου πάνω στο σκαμπό και με το άλλο έλξεις το βαρακι 4 σετ 20 16 14 10
    Μολις τελειώνω κάνω την ρουτίνα.
    Αρα βαρακια , ρουτίνα, βαρακια ... για 30 λεπτά.

    Η ρουτίνα μου βγαίνει 5-6 φορές στο συνολο

    Πως σας φαίνεται? Είμαι 40 ετών 78 κιλά. Συγνώμη για την επεξήγηση αλλα δεν εχω ψάξει πως λέγονται οι ασκήσεις. Με νοιάζει να βελτιώσω τη φυσική μου κατάσταση και αν φτιάξω λίγο κοιλιακούς και αυξήσω όγκο στα χέρια στήθος.

    Έχω κάνει λίγο από tae kwan do , kick boxing, cross fit, gym και σκεφτηκα να τα συνδυάσω.
    Μεχρι στιγμης το κάνω κανα μήνα και δεν έχω καποιο θεμα από πιάσιμο ή πόνο. Θα ήθελα τη γνώμη σας αν μπορώ να προσθέσω ή να αλλάξω κάτι. Επίσης τι θα μπορουσα να τρώω ή να παίρνω κατι πριν ή μετά για τη κούραση που νοιώθω οταν ειδικα τελειώνει νοιώθω αρκετά κουρασμένος. Επίσης 1 φορά τη βδομάδα κάνω 3 λεπτα σε σάκο με γαντια κτλ οποια βοήθεια δεκτή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-01-21 22:21 #2
    Προεπιλογή
    Αν έχεις στόχο να φτιάξεις καλή φυσική κατάσταση και παράλληλα να μειώσεις το ποσοστό λίπους το πρόγραμμα που ακολουθείς είναι μια χαρά αφού είναι υψηλής έντασης αερόβια.
    Τώρα για χέρια και στήθος, θα δεις ένα καλό σχήμα και ένα μπαλαρισμα σε λογικά πλαίσια, με την προϋπόθεση ότι η διατροφή σου είναι όπως πρέπει.
    Για το θέμα τις κούρασης μετά την προπόνηση λογικό μου φαίνεται αλλά από εκεί και πέρα καλό είναι να εστιάσεις στην διατροφή σου π.χ.μπορεί να χρειάζεται να ανεβάσεις τους υδατάνθρακες στο γεύμα πριν την προπόνηση και ένα συμπλήρωμα που ίσως σε βοηθήσει δεν κάνει θαύματα για να είμαι ειλικρινής, είναι η γλουταμινη για μετά την προπόνηση
    Απάντηση με παράθεση