Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 07-02-21 16:55 #1
    Προεπιλογή Αύξηση Αντοχής
    Καλησπέρα σας, είμαι καινούργια εδώ και ψάχνω για κάποιες συμβουλές ώστε να βελτιώσω όσο γίνεται την αντοχή μου..

    Ένα από τα μεγαλύτερα όνειρα μου είναι να περάσω στην σχολή Ικάρων, κατά προτίμηση στους ιπτάμενους, αλλά και η μηχανικών δεν με χαλάει.

    Και οι δύο αυτές σχολές, επειδή είναι στρατιωτικές απαιτούν μια πολύ καλή φυσική κατάσταση.

    Είμαι ακόμα σχετικά μικρή, 1η λυκείου, οπότε νομίζω έχω αρκετό χρόνο να προετοιμάστω.
    Δεν τα πάω όμως και πολύ καλά με τα αθλήματα. Ο δείκτης μάζας σώματος μου (BMI) είναι 20,2 δηλαδή περίπου το ιδανικό.
    Το πρόβλημα μου είναι με την αντοχή μου. Κουράζομαι πάρα πολύ εύκολα.

    Για να περάσω πρέπει να κάνω:
    -δρόμο 100 μέτρων (16")
    -δρόμο 1000 μέτρων (4'20")
    -άλμα εις ύψος (1,05μ, χωρίς κάποια συγκεκριμένη τεχνική)
    -άλμα εις μήκος (3,60μ)
    -ρίψη σφαίρας (4,50μ)
    -κολύμπι ελεύθερο 50μ (2')

    (όλα αυτά είναι για ιπτάμενους, για τους μηχανικούς είναι ελάχιστα ευκολότερα )

    Τώρα τι να πω..
    Τον δρόμο 100 μέτρων πιστεύω τον έχω,διότι τρέχω σχετικά γρήγορα σε μικρές αποστάσεις.
    Το κολύμπι και αυτό νομίζω με λίγη προσπάθεια θα το καταφέρω.
    Το χιλιόμετρο, λόγω έλλειψης αντοχής είτε θα το κάνω σε κάνα δεκάλεπτο είτε θα με χάσετε στα μισά.
    Το ύψος και το μήκος.. Αφήστε τα καλύτερα, δεν έχω ιδέα απο στίβο.
    Για την σφαίρα επίσης δεν ξέρω διότι δεν έχω καθόλου μυϊκή δύναμη στα χέρια.. Ούτε ένα πους απς δεν μπορώ να κάνω

    Η διατροφή μου επίσης είναι λιγουλάκι.. πως να το θέσω.. Παραμελημένη. Ειδικά λόγω καραντίνας.
    Έχω καλό μεταβολισμό οπότε δεν παίρνω κιλά από τα γλυκά που τρώω. Θα προσπαθήσω εννοείτε να τα κόψω σιγά σιγά. Επίσης θα προσπαθήσω να βάλω τα όσπρια και τα ψάρια όσο γίνεται στην καθημερινή μου διατροφή.. Ειδικά ψάρι παίζει να μην έχω ακουμπήσει ποτέ στην ζωή μου.

    Κάθε απάντηση και συμβουλή καλόδεχούμενη..
    Ευχαριστώ σε όποιον έκατσε και διάβασε τις φλυαρίες μου


    Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-02-21 23:53 #2
    Προεπιλογή
    Γεια σου.. Επειδή πέρασα από αυτή την ηλικία και την θυμάμαι καθώς δεν έχει και πάρα πολλά χρόνια, το πρόβλημα σου είναι κυρίως ψυχολογικό και όλα κρύβονται στο Mindset σου δηλαδή τον τρόπο που σκέφτεσαι. Έχεις μια διετία ακόμη να προπονήσεις τα αθλήματα τα οποία θες και αν τα αξιοποιήσεις 100% θα τα περάσεις. Από εκεί και πέρα η αύξηση της αντοχής είναι κάτι που δουλεύεται όπως όλα.. Απλά τρέχα περισσότερη ώρα, εάν κάνεις βάρη κάνε περισσότερες επαναλήψεις για μυική αντοχή (15-25) σε συνδυασμό πάντα με κάποια σετ με λιγότερες. Επειδή είσαι γυναίκα δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραμελείς τα χέρια σου. Γύμναζε τα όπως θα γύμναζες ως γυναίκα τους γλουτούς σου και τα πόδια σου.
    Απάντηση με παράθεση