Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 19-02-10 13:27 #1
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή Γενικές- Βιοχημικές εξετάσεις
    Αρχίζοντας θα πω τη διαδικασία για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν εξετάσεις και είναι ασφαλισμένοι στο δημόσιο (για εμάς τους νέους που δεν ξέρουμε).
    Την πρώτη μέρα: Πρώτα πρέπει να κάνουμε επίσκεψη σε κάποιον παθολόγο, αφού βεβαιωθούμε πρώτα ότι είναι συμβεβλημένος με το δημόσιο, ώστε να μην πληρώσουμε επίσκεψη. Του εξηγούμε με τι άθλημα ασχολούμαστε, τι διατροφή κάνουμε και επακριβώς τι συμπληρώματα παίρνουμε, ώστε να μας γράψει να κάνουμε τις ανάλογες εξετάσεις.
    Την δεύτερη μέρα: Το πιο πρακτικό που μπορείτε να κάνετε είναι να πάτε κατά τις 7.30 το πρωί στο μικροβιολογικό που σας πρότεινε ο γιατρός ή που επιλέξατε, να δώσετε αίμα (όντας νηστικοί και έχοντας φάει ελαφρά το βράδυ), τους λέτε ότι θα δώσετε αίμα και έπειτα θα θεωρήσετε το βιβλιάριο (διαφορετικά χρειάζεται και τρίτη ημέρα) και ρωτάτε τι ώρα θα είναι έτοιμα τα αποτελέσματα (εμένα μου τα βγάλανε σε 3 ώρες), οπότε πηγαίνετε στον ΥΠΑΔ κάνα μισάωρο πριν την ώρα που θα είναι έτοιμα τα αποτελέσματα, θεωρείτε το βιβλιάριο και ξαναπάτε στο μικροβιολογικό για να δώσετε θεωρημένο το βιβλιάριο και να πάρετε και τις εξετάσεις, πληρώνοντας μια συμμετοχή γύρω στα 12 ευρώ μου είπε η υπάλληλος, εγώ πλήρωσα 10.


    ----------------------------------------------------------------------------------------------------


    Και τώρα στα δικά μου. Πολύ ευχαριστημένος από τις εξετάσεις μου, 2 τιμές εκτός των ορίων.
    Κρεατινίνη 0,66 με όριο 0,7-1,3
    Ο κύκλος κρεατίνης μου τέλειωσε πριν 5 μέρες και από εκεί που φοβόμουν ότι θα χτυπήσω το 1,5+ μου έρχεται το 1/3. Λίγη η κρεάτινινη λοιπόν, αλλά γιατί; Φταίει που ανέβηκα αρκετά σε λίπος τους τελευταίους μήνες; Ή μήπως να μην ανησυχώ καθόλου;
    Χοληστερίνη HDL 32 με όριο >55
    Τα τριγλυκερίδια και η LDL χοληστερίνη είναι μακράν εντός ορίων. Διάβασα για το πως να κρατάμε την καλή χοληστερίνη εντός ορίων, τρώω 3-4 φορές τη μέρα φυτικές ίνες, ελαιόλαδο με κάθε γεύμα που περιέχει κρέας και καρύδια το βράδυ και παρ' όλα αυτά είναι πεσμένη. Να σημειώσω ότι μετά από αρκετούς μήνες τον τελευταίο μήνα άρχισα ξανά αερόβια.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-02-10 14:29 #2
    Προεπιλογή
    Oντως η HDL σου ειναι αρκετα πεσμενη..αλλα λογικα και η ολικη χοληστερινη και νομιζω πως για ανδρες η φυσιολογικη τιμη ειναι >40,η πεσμενη HDL μπορει να οφειλεται σε καποιον κυκλο που εκανες παλαιοτερα,τωρα αν θες οπωσδηποτε να την ανεβασεις,ωμεγα3 και νιασινη.Οσο για την κρεατινινη,παει αναλογα με το ποση μυικη μαζα κουβαλας,μπορει να επηρεαστει και απο τη διατροφη σου την προηγουμενη ημερα(αν δεν καταναλωσεις κρεας)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sctp : 19-02-10 στις 14:34
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-02-10 14:34 #3
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    >55 λέει το χαρτί, δε με ανησυχεί τόσο, γιατί και τα τριγλυκερίδια και η άλλη χοληστερίνη είναι στο 1/3 του ανώτατου ορίου, θα αντικαταστήσω σε κάποιο γεύμα της ημέρας το ελαιόλαδο με καρύδια και θα ψάξω να δω για νιασίνη. Όταν λες κύκλο αναφέρεσαι σε κύκλο ΑΑΣ;
    Edit: Για την καλή χοληστερίνη διάβασα ότι βοηθάνε βιταμίνες Β και Ε, ισχύει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-02-10 14:42 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    >55 λέει το χαρτί, δε με ανησυχεί τόσο, γιατί και τα τριγλυκερίδια και η άλλη χοληστερίνη είναι στο 1/3 του ανώτατου ορίου, θα αντικαταστήσω σε κάποιο γεύμα της ημέρας το ελαιόλαδο με καρύδια και θα ψάξω να δω για νιασίνη. Όταν λες κύκλο αναφέρεσαι σε κύκλο ΑΑΣ;
    Edit: Για την καλή χοληστερίνη διάβασα ότι βοηθάνε βιταμίνες Β και Ε, ισχύει;
    >55 ειναι για γυναικες και ναι η E ειδικα βοηθαει,δωσε τις τιμες χοληστερινης,LDL,τριγλυκεριδια μη ντρεπεσαι.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-02-10 14:51 #5
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Σάκχαρο 88 με όριο 70-115
    Ουρία 29 με όριο <65
    Κρεατινίνη 0,66 με όριο 0,7-1,3
    Ουρικό οξύ 5,3 με όριο <7
    Χοληστερίνη (σκέτη) 111 με όριο <200
    Χοληστερίνη HDL 32 με όριο >55
    Χοληστερίνη LDL 68 με όριο <155
    Τριγλυκερίδια 53 με όριο 10-150
    SGOT 20 με όριο <37
    SGPT 31 με όριο <41
    Φωσφατάση ολική 93 με όριο 40 - 129

    Όσο για την κρεατίνη με εξαίρεση έναν σολομό το προηγούμενο μεσημέρι, κρέας είχα φάει τελευταία φορά προχθές το απόγευμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Machiavelli : 19-02-10 στις 14:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-02-10 16:28 #6
    Προεπιλογή
    Μια χαρα εισαι ουτε νιασινη ουτε τπτ δεν χρειαζεσαι,απο τι στιγμη που η HDL:LDL ειναι μεγαλυτερο απο 0.4 εισαι πολυ καλα.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-02-10 19:11 #7
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Μια Ε και λίγα Ω3 παραπάνω θα βάλω, αερόβια θα συνεχίσω και θα είμαι εντάξει πιστεύω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-02-10 20:42 #8
    Προεπιλογή
    sorry για το spam
    ποιος δείκτης μετράει τιμές για τα νεφρά και το συκώτι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-02-10 02:09 #9
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kaiowas Εμφάνιση μηνυμάτων
    sorry για το spam
    ποιος δείκτης μετράει τιμές για τα νεφρά και το συκώτι?
    σε αυτες που εκανε ο φιλος μας: κρεατινινη, sgot, sgpt και με εμεσο τροπο ουρια και ζαχαρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-03-10 14:52 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αυτες που εκανε ο φιλος μας: κρεατινινη, sgot, sgpt και με εμεσο τροπο ουρια και ζαχαρο.
    thanks
    Απάντηση με παράθεση