Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 12-03-21 10:34 #1
    Προεπιλογή loop bands vs resistance/power bands
    Διαβαζα μια κριτική στο skroutz για κατι mini loop bands (απο amila) και μια κοπελα εγραφε το εξης "Προσοχή! Αν θέλετε τα bands που αντικαθιστουν τα βάρη και όργανα, χρειάζεστε τα resistance / power bands, τύπου : 208cm X 1,3cm X 0.045cm (ultra light) μέχρι 208mm X 6,4cm X 0.045cm (extra strong).
    Αυτά εδω ειναι κοντά (60cm) και χοντρά (5cm), δεν κάνουν για το 99% της μυική ενδυνάμωσης που δινουν τα μακρύλεπτα bands."

    Ισχυει αυτο ;
    Και ποια ακριβως ειναι τα resistance / power bands ?



    Αυτα εδω ;

    Αν ναι μoυ φαίνονται πιο ευκολα στην χρηση τα mini loop bands παντως γιατι δεν χρειάζεται να τα δένεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 12-03-21 στις 10:46
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-03-21 21:39 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    όλα εχουν να κάνουν με το τι ασκήσεις θέλουμε να κάνουμε και τι μας βολεύει
    σαν αυτα στο βίντεο που κάνει η κοπέλα έχει μεγάλη γκάμα με διαφορετικές αντιστάσεις και άνετα μπορεί να βρεί κανείς και στο σάιτ του χορηγού του φόρουμ , γι αυτο και βάζω το λίνκ για εύκολη εύρεση και ιδέες για την χρήση τους
    https://www.xtr.gr/el/lastikha-imantes-trx/
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-03-21 01:06 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα εχουν να κάνουν με το τι ασκήσεις θέλουμε να κάνουμε και τι μας βολεύει
    σαν αυτα στο βίντεο που κάνει η κοπέλα έχει μεγάλη γκάμα με διαφορετικές αντιστάσεις και άνετα μπορεί να βρεί κανείς και στο σάιτ του χορηγού του φόρουμ , γι αυτο και βάζω το λίνκ για εύκολη εύρεση και ιδέες για την χρήση τους
    https://www.xtr.gr/el/lastikha-imantes-trx/
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Μηπως θα μπορουσες να μου πεις και αν εχουν διαφορα τα κλασικά mini bands αυτα πχ που τα χρησιμοποιείς κυρίως για γλουτούς με αυτα τα λαστιχα που τα δενεις οπως αυτο που εχει η κυρια στο βιντεο; Λογικα πρεπει να κανουν την ιδια περιπου δουλεια, στην αντοχη δεν ξερω βεβαια αν διαφέρουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-03-21 01:27 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    αυτα που έχει η ωραία κυρία είναι του μέτρου , που σημαίνει κόβεις όσο θες και χρησιμοποιείς για ανάλογη χρήση , εγω κάποτε αγόραζα ενα ρολό και απο εκεί κόβαμε κομάτια γιατι κάνανε κάτι ασκήσεις ποδοσφαιριστες καμία σχέση με αυτες που κάνει η κοπέλα και χρειαζόταν μεγαλύτερο μήκος και τα έδεναν ανάλογα με τον τυπο της άσκησης
    όταν όμως η χρήση προορίζετε για τα πόδια όπως τα φορα η κοπέλα και υπάρχουν έτοιμα τυποποιημενα και δεν χρειάζεται δεσιμο , πιστεύω κάνουν την ίδια δουλειά
    Η διαφορα είναι ανάμεσα στα λάστιχα η σκληρότητα του καθενός , αν κάποιο έτοιμο στρογγυλό θηλιά πχ είναι ίδιας σκληρότητας με της κοπέλας τότε καμία διαφορα
    Αυτο όμως το ξέρει η καθεμία πόσο σκληρό το θέλει και πόσο αντέχει ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκεται και σταδιακα μπορεί να χρησιμοποιεί και πιο σκληρό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-03-21 05:45 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα που έχει η ωραία κυρία είναι του μέτρου , που σημαίνει κόβεις όσο θες και χρησιμοποιείς για ανάλογη χρήση , εγω κάποτε αγόραζα ενα ρολό και απο εκεί κόβαμε κομάτια γιατι κάνανε κάτι ασκήσεις ποδοσφαιριστες καμία σχέση με αυτες που κάνει η κοπέλα και χρειαζόταν μεγαλύτερο μήκος και τα έδεναν ανάλογα με τον τυπο της άσκησης
    όταν όμως η χρήση προορίζετε για τα πόδια όπως τα φορα η κοπέλα και υπάρχουν έτοιμα τυποποιημενα και δεν χρειάζεται δεσιμο , πιστεύω κάνουν την ίδια δουλειά
    Η διαφορα είναι ανάμεσα στα λάστιχα η σκληρότητα του καθενός , αν κάποιο έτοιμο στρογγυλό θηλιά πχ είναι ίδιας σκληρότητας με της κοπέλας τότε καμία διαφορα
    Αυτο όμως το ξέρει η καθεμία πόσο σκληρό το θέλει και πόσο αντέχει ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκεται και σταδιακα μπορεί να χρησιμοποιεί και πιο σκληρό
    Σε ευχαριστω ! Καλύτερα να πάρω τα mini bands τότε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-03-21 06:18 #6
    Προεπιλογή
    Καλημέρα και καλή Σαρακοστή!
    Για να μην ανοιγω καινούργιο θέμα για μικροαπορίες και γεμίζω το φορουμ ας σε ρωτήσω εδω κατι άλλο που θέλω.
    Επειδή πραγματικά βλεπω ότι δεν πρόκειται δυστυχως να ανοιξουν τα γυμναστήρια συντομα (γιατι εμένα με βοηθουσαν πολύ στο να κινητοποιούμε) θελω να βρω καποιες ασκησεις για να αντικαταστήσω τα μηχανήματα που έκανα.
    Απλα πέραν αυτου η αληθεια ειναι πως απο οταν ξεκίνησα τα μηχανήματα ειχα καποιες ενοχλήσεις.
    Πρώτον όταν εκανα την πρέσα με ειχε βαρέσει τρομερά στην μέση μου παρόλο που δεν έβαζα βαρος το οποιο δεν μπορουσα να αντεξω. Ετσι την έκοψα την πρέσα αλλα και οταν εκανα το μηχανημα για τις γάμπες καπως με βάραγε και αυτο (λιγοτερο μεν) στην μέση.
    Επίσης, με το μηχάνημα (το καινουργιο ειδικα που φεραν επειδη του καναν αντικατάσταση του παλιου) για τους απαγωγούς και προσαγωγούς με πόναγαν τα γόνατα μου ενω και παλι δεν ειχα βαλει βαρος παραπανω απο αυτο που αντεχα, ένοιωθα πως με την πιεση που εκανα να ανοιξω τα ποδια ή να τα κλείσω πιεζοντουσαν πολυ τα γονατα μου απο το μηχάνημα και ειχα ψιλοενοχλήσεις μετα.
    Και αναρωτιέμαι μηπως τα μηχανήματα δεν με βολεύουν λόγω σωματότυπου, επειδη ειμαι αρκετα λεπτεπίλεπτη παρολο που γυμνάζομαι.
    Και μιας εγω εκανα τα μηχανήματα κυριως για χομπι αλλα και για λόγους πρόληψης (δεν ειχα κάποιο συγκεκριμένο στόχο) γιατι ακουσα πως βοηθάνε στα οστά και φυσικα γιατι οσο μεγαλώνεις χανεις μυικη μάζα, μηπως να μην παιδεύομαι άδικα αν ειναι να πονανε τα γονατα μου ή η μεση μου και να κανω απλα ασκήσεις με λάστιχα οπως τα mini bands και βαράκια; Γιατι με τα χρόνια ισως επιβαρυνθουν τα γονατα μου.
    Προσφέρουν τα ίδια όμως οι ασκησεις με βαράκια και τα mini bands με τα μηχανήματα ;

    Επίσης καθαρα απο περιέργεια δεν παίζει ρολο στο πόσα βάρη μπορει να σηκώσει κάποιος και ο σωματότυπος του; Πχ εγω ξερω μανα μιας φιλης μου η οποια δεν εχει γυμναστει ποτε στην ζωη της ειναι παχουλη με κοιλια κλπ και στην δουλεια της σηκωνε βάρη εξισου μεγαλα με τους άντρες και ηταν γεροδεμένη εκ φύσεως χωρις να γυμναστει ποτε! Εγω εγω πχ γυμναζομαι δεν εχω αγυμναστο σωμα αλλα αυτα δεν θα μπορουσα με τιποτα να τα σήκωνα.

    (ειμαι 51 κιλα περιπου και 167)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 15-03-21 στις 06:29
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-03-21 00:28 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    το τελευταίο ούτε καν πρέπει να το ρωτας , γιατι είναι δεδομένο οτι ο καθένας έχει άλλες προδιαγραφές (σωματότυπο), είτε άντρας είτε γυναίκα και έχει γυναίκες που μπορεί να σηκώνουν περισσότερα κιλά απο άντρες , αρα είναι εντελώς λάθος να συγκρίνουμε και ο καθένας γυμνάζεται ανάλογα με τους στόχους που θέλει να πετύχει , αλλος να φτιάξει σώμα , αλλος να βελτιώσει επιδόσεις στο άθλημα που κάνει και άλλος να εκπαιδευτεί για χαμάλης

    Επίσης το μηχάνημα προσαγωγών απαγωγών δεν επηρεάζει καθόλου τα γόνατα , δεν συμμετέχουν πουθενά (μιλάμε πάντα για τα κλασικα μηχανήματα που υπάρχουν στα γυμναστήρια) γιατι η κίνηση γίνετε χωρίς την συμμετοχή της άρθρωσης των γονάτων , εκτός αν το σημείο πίεσης που ασκείτε στο μηχάνημα δεν έχει ταπετσαρία και βρίσκουν τα γόνατα στο σίδερο , δεν υπάρχει άλλη περίπτωση

    Επίσης αν έχεις πρόβλημα στη μεση , ισως σε κάθετη επιβάρυνση λόγω πίεσης του βάρους στους ώμους οταν ανασηκωνόμαστε στην άσκηση γαμπών να επηρεάζει την μεση , αυτο λύνετε κάνοντας στο καθιστό μηχάνημα και για την άσκηση ορθια , η κάνουμε ακροστασίες στην πρέσα και αν και εκεί πονάει κάνουμε το πιο απλό που υπάρχει στον πλανήτη , πάμε σε ενα σκαλοπάτι και ανασηκώνουμε τις γάμπες χωρίς κανένα βάρος με κάθε πόδι ξεχωριστα αντι και με τα δύο μαζί για μεγαλύτερη επιβάρυνση και όταν κουραστούμε κάνουμε και τα δυο συγχρόνως

    όταν πονάνε τα γόνατα σημαίνει υπάρχει ερέθισμα και αν κάποια δεν κάνει πρωταθλητισμό και παθαίνει σοβαρες ζημιες πάει να πεί κατι κάνει λάθος , δεν ζεσταίνετε καλα δεν κάνει διατασεις η κάνει λάθος την άσκηση χωρίς καθοδήγηση και βγάζει κουσούρια μακροπρόθεσμα
    Εγω ένα ξέρω τα βάρη βοηθάνε στην αποκατάσταση και ο λόγος που εγω μετα απο σοβαρο ατύχημα ξαναπερπάτησα και ξανακατεβηκα σε αγωνες το οφείλω στα βάρη και όταν έχω ωραία μηχανήματα να κάνω ασκήσεις ποδιών σωστα και λειτουργικα τι να μπερδεύομαι με λάστιχα , τα λάστιχα είναι για έκτακτη ανάγκη όπως η καραντίνα η για μέρες που δεν υπάρχει πρόσβαση σε γυμναστηριο όπως διακοπες κτλ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-03-21 00:37 #8
    Προεπιλογή
    Πολύ καλό!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-03-21 10:02 #9
    Προεπιλογή
    Καλημέρα και ευχαριστω και πάλι.
    Το τελευταιο το ρώτησα γιατι δυστυχως αν μιλας με άσχετους σε παραπληροφορούν. Μια κοπελα κανει λεει 4 κιλα σε καθε χερι και με προέτρεψε και εμενα το ιδιο.
    Εγω το θεωρώ απίστευτο το να καταφέρω να κανω 4 κιλα στο κάθε χερι και δεν με απασχολεί κιολας. Μου πε πως αν τωρα κανω 1,5 κιλο στο καθε χερι δεν θα χω επαρκή μυική μάζα και μετα τα 30 που χανετε η μυικη μαζα τι θα μου μείνει; Ισχύει κατι τετοιο; Εδω διαφωνω.
    Μια φορα μας εβαλε ενας γυμναστης στο γυμναστηριο να κανουμε κατι ασκησεις για τα χερια και ειπε για μια ασκηση να παρουμε μεγαλυτερο βαρος (δεν θυμαμαι επακριβως ποια ασκηση ηταν) και πηρα το δισκακι των 2,5 κιλων και ηταν αδύνατον να την κανω, μου πεσε το χερι οταν πηγα να την κανω τρομαξα και ειχα ψιλοενοχληση την αλλη μερα, ευτυχως δεν επαθα καμια θλαση!!!!!!! Ενω με το δισκακι του 1,25 την εκανα μια χαρα. Και ολα αυτα ενω ημουν γυμνασμένη ετσι!!! Εκανα διαφορα ομαδικα και γιογκα. Δεν ηταν πως εγινε οταν πρωτοξεκινησα γυμναστηριο, το περιστατικο εγινε προσφατα που ηδη κανω καποια χρονια.

    Βαζω εδω https://www.dropbox.com/s/w3m6hubrgcypxnj/f64.jpg?dl=0
    μια φωτο μου μηπως μπορεις εσυ να μου πεις ποσα κιλα θα ταν καλό να κανω σε καθε χερι ξεκάθαρα για λόγους πρόληψης πχ για πρόληψη οστεοπόρωσης και προληψη μειωσης μυικής μάζας.
    Οποτε ποια θα ταν τα ιδανικά κιλα, επισης μετα τα 30 θα πρεπει να τα αυξησω ή δεν χρειάζεται;
    Δεν με ενδιαφέρει να φουσκωσω παντως, ρωταω καθαρα για λόγους πρόληψης. Στην φωτο δεν ειχα αρχισει γυμναστήριο τοτε αλλα οκ δεν εχει σημασία, αλλωστε την έβαλα για να μου πεις την γνωμη σου με βαση τον σωματότυπο μου. Ειμαι λεπτεπίλεπτη σαν σκελετος και περιπου 167 υψος και 51 κιλα βαρος.

    Οσο για τα μηχανήματα εχεις δικιο απλα αυτα των προσαγωγών απαγωγων που εχει το δικο μου εχουν ενα ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ υλικο εκει που ακουμπανε τα γονατα δεν ειναι μαξιλαράκι και ετσι ποναω, ισως φταει αυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 16-03-21 στις 10:12
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-03-21 20:06 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο melene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και ευχαριστω και πάλι.
    Το τελευταιο το ρώτησα γιατι δυστυχως αν μιλας με άσχετους σε παραπληροφορούν. Μια κοπελα κανει λεει 4 κιλα σε καθε χερι και με προέτρεψε και εμενα το ιδιο.
    Εγω το θεωρώ απίστευτο το να καταφέρω να κανω 4 κιλα στο κάθε χερι και δεν με απασχολεί κιολας. Μου πε πως αν τωρα κανω 1,5 κιλο στο καθε χερι δεν θα χω επαρκή μυική μάζα και μετα τα 30 που χανετε η μυικη μαζα τι θα μου μείνει; Ισχύει κατι τετοιο; Εδω διαφωνω.
    Μια φορα μας εβαλε ενας γυμναστης στο γυμναστηριο να κανουμε κατι ασκησεις για τα χερια και ειπε για μια ασκηση να παρουμε μεγαλυτερο βαρος (δεν θυμαμαι επακριβως ποια ασκηση ηταν) και πηρα το δισκακι των 2,5 κιλων και ηταν αδύνατον να την κανω, μου πεσε το χερι οταν πηγα να την κανω τρομαξα και ειχα ψιλοενοχληση την αλλη μερα, ευτυχως δεν επαθα καμια θλαση!!!!!!! Ενω με το δισκακι του 1,25 την εκανα μια χαρα. Και ολα αυτα ενω ημουν γυμνασμένη ετσι!!! Εκανα διαφορα ομαδικα και γιογκα. Δεν ηταν πως εγινε οταν πρωτοξεκινησα γυμναστηριο, το περιστατικο εγινε προσφατα που ηδη κανω καποια χρονια.

    Βαζω εδω https://www.dropbox.com/s/w3m6hubrgcypxnj/f64.jpg?dl=0
    μια φωτο μου μηπως μπορεις εσυ να μου πεις ποσα κιλα θα ταν καλό να κανω σε καθε χερι ξεκάθαρα για λόγους πρόληψης πχ για πρόληψη οστεοπόρωσης και προληψη μειωσης μυικής μάζας.
    Οποτε ποια θα ταν τα ιδανικά κιλα, επισης μετα τα 30 θα πρεπει να τα αυξησω ή δεν χρειάζεται;
    Δεν με ενδιαφέρει να φουσκωσω παντως, ρωταω καθαρα για λόγους πρόληψης. Στην φωτο δεν ειχα αρχισει γυμναστήριο τοτε αλλα οκ δεν εχει σημασία, αλλωστε την έβαλα για να μου πεις την γνωμη σου με βαση τον σωματότυπο μου. Ειμαι λεπτεπίλεπτη σαν σκελετος και περιπου 167 υψος και 51 κιλα βαρος.

    Οσο για τα μηχανήματα εχεις δικιο απλα αυτα των προσαγωγών απαγωγων που εχει το δικο μου εχουν ενα ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ υλικο εκει που ακουμπανε τα γονατα δεν ειναι μαξιλαράκι και ετσι ποναω, ισως φταει αυτο.

    Λοιπόν θα ξεκινήσω απο την μέση που έβαλες το λίνκ με τη φώτο σου, παρ όλο που δεν είναι πολύ χαρακτηριστική , δεν είναι πχ με μαγιό και ποζες να αναδεικνύουν μυικότητα και κάποιες διαφορετικές λήψεις , θα έλεγα με μια πρόταση , Μη πειράζεις τίποτε ! μια χαρα είσαι και δυο χαρές θα έλεγα , γιατι εσυ όπως τα λές και έγραφες λές και ήσουν καμία σε παρακμή και εδω βλέπω άλλα πράματα και λέω μήπως δεν είχες καλές φίλες που προσπαθούσαν να σε μειώσουν υποσυνείδητα , η σχέση που ζήλευε και σε εκανε να έχεις μειωμένη αυτοπεποίθηση

    Στο θέμα γυμναστικής που λες στην αρχη και δύναμης , αυτο έχει να κάνει αποκλειστικά με το είδος προπόνησης που κάνει ο καθένας , εσυ λές γυμνάζεσαι και κάνεις ομαδικά γιόγκα κτλ , αυτο το είδος προπόνησης είναι καλό όμως δεν ευνοεί στην αύξηση δύναμης και ένας συνδιασμός με προπόνηση δύναμης θα αυξανε και την δύναμη και κατ επέκταση την μυική σου μάζα
    όλα γίνονται , μόνο του σπανού τα γένια δε γίνονται και άδικα χολοσκάς , με ένα απλό πρόγραμμα με βάρη με βασικές ασκήσεις και κάποια καθοδήγηση σε γυμναστήριο μέσα σε 2-3 μήνες θα ανέβεις σε δύναμη σε όλες τις μυικές ομάδες , αλλα γυναίκα είσαι ο στόχος αποκλειστικα σε δύναμη είναι περιττός , εκτός αν ασχολείσαι με κάποιο δυναμικό άθλημα σε επίπεδο πρωταθλητισμού
    Υπάρχει μια διαδικασία στην μυικη ενδυνάμωση κάνουμε καλό ζέσταμα και σταδιακα ανεβάζουμε το βάρος και τεστάρουμε με καποια δυναμικα σετ 6-8 επαναλήψεων όσο μπορούμε μεχρι αποτυχίας
    όσο για την παραπληροφόρηση που λές απο άσχετους εσυ φταίς που ρωτάς , πάντα λαμβάνουμε υπόψιν την γνώμη κάποιου που αξίζει να εμπιστευτούμε και ο καθένας που δεν ξέρει η ξέρει αλλα είναι κακοπροαίρετος μόνο την ψυχολογία άδικα μας χαλάει

    το πόσα κιλα να βάλεις που ρωτας κανείς δεν μπορει να πεί με ακρίβεια χωρίς να σε ξέρει , αλλα μπορω να πώ με ακρίβεια να κάνεις καλό ζέσταμα πχ οταν μιλάμε για δικεφάλους και το ιδιο ισχύει γενικότερα , βγάζουμε 1-2 σετ των 12-15 ακομη και 20 επαναλήψεων ελαφρυα και σταδιακα ανεβάζεις βάρος μέχρι να βγαίνουν αυστηρα 6-8 με το ζόρι , δηλαδη να μην μπορείς να βγάλεις άλλη επανάληψη , μετα διάλειμμα 1-2 λεπτα στα βαρια σετ και κάνεις το επόμενο και αυτο σαν στόχο να ανεβάσεις λιγο δύναμη
    Για την οστεοπόρωση που λές βοηθάει η γυμναστικη γενικότερα και άσχετα ποσα κιλα σηκώνεις ,όπως και η διατροφη και η δυναμη σε κάποιον που κάνει συστηματικα βάρη έρχεται φυσιολογικά
    Και εγω χωρίς να ξέρω τα μηχανήματα σε είπα γιατι πονάνε τα γόνατα στην επαφη με τα κακής ποιότητας μαξιλάρια ,που όπως λές το πολυ σκληρό υλικό δεν είναι πάντα ιδανικό σε όλες τις χρήσεις , η λύση είναι να έχεις μια πετσέτα στα σημεία επαφής
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-03-21 11:52 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν θα ξεκινήσω απο την μέση που έβαλες το λίνκ με τη φώτο σου, παρ όλο που δεν είναι πολύ χαρακτηριστική , δεν είναι πχ με μαγιό και ποζες να αναδεικνύουν μυικότητα και κάποιες διαφορετικές λήψεις , θα έλεγα με μια πρόταση , Μη πειράζεις τίποτε ! μια χαρα είσαι και δυο χαρές θα έλεγα , γιατι εσυ όπως τα λές και έγραφες λές και ήσουν καμία σε παρακμή και εδω βλέπω άλλα πράματα και λέω μήπως δεν είχες καλές φίλες που προσπαθούσαν να σε μειώσουν υποσυνείδητα , η σχέση που ζήλευε και σε εκανε να έχεις μειωμένη αυτοπεποίθηση

    Στο θέμα γυμναστικής που λες στην αρχη και δύναμης , αυτο έχει να κάνει αποκλειστικά με το είδος προπόνησης που κάνει ο καθένας , εσυ λές γυμνάζεσαι και κάνεις ομαδικά γιόγκα κτλ , αυτο το είδος προπόνησης είναι καλό όμως δεν ευνοεί στην αύξηση δύναμης και ένας συνδιασμός με προπόνηση δύναμης θα αυξανε και την δύναμη και κατ επέκταση την μυική σου μάζα
    όλα γίνονται , μόνο του σπανού τα γένια δε γίνονται και άδικα χολοσκάς , με ένα απλό πρόγραμμα με βάρη με βασικές ασκήσεις και κάποια καθοδήγηση σε γυμναστήριο μέσα σε 2-3 μήνες θα ανέβεις σε δύναμη σε όλες τις μυικές ομάδες , αλλα γυναίκα είσαι ο στόχος αποκλειστικα σε δύναμη είναι περιττός , εκτός αν ασχολείσαι με κάποιο δυναμικό άθλημα σε επίπεδο πρωταθλητισμού
    Υπάρχει μια διαδικασία στην μυικη ενδυνάμωση κάνουμε καλό ζέσταμα και σταδιακα ανεβάζουμε το βάρος και τεστάρουμε με καποια δυναμικα σετ 6-8 επαναλήψεων όσο μπορούμε μεχρι αποτυχίας
    όσο για την παραπληροφόρηση που λές απο άσχετους εσυ φταίς που ρωτάς , πάντα λαμβάνουμε υπόψιν την γνώμη κάποιου που αξίζει να εμπιστευτούμε και ο καθένας που δεν ξέρει η ξέρει αλλα είναι κακοπροαίρετος μόνο την ψυχολογία άδικα μας χαλάει

    το πόσα κιλα να βάλεις που ρωτας κανείς δεν μπορει να πεί με ακρίβεια χωρίς να σε ξέρει , αλλα μπορω να πώ με ακρίβεια να κάνεις καλό ζέσταμα πχ οταν μιλάμε για δικεφάλους και το ιδιο ισχύει γενικότερα , βγάζουμε 1-2 σετ των 12-15 ακομη και 20 επαναλήψεων ελαφρυα και σταδιακα ανεβάζεις βάρος μέχρι να βγαίνουν αυστηρα 6-8 με το ζόρι , δηλαδη να μην μπορείς να βγάλεις άλλη επανάληψη , μετα διάλειμμα 1-2 λεπτα στα βαρια σετ και κάνεις το επόμενο και αυτο σαν στόχο να ανεβάσεις λιγο δύναμη
    Για την οστεοπόρωση που λές βοηθάει η γυμναστικη γενικότερα και άσχετα ποσα κιλα σηκώνεις ,όπως και η διατροφη και η δυναμη σε κάποιον που κάνει συστηματικα βάρη έρχεται φυσιολογικά
    Και εγω χωρίς να ξέρω τα μηχανήματα σε είπα γιατι πονάνε τα γόνατα στην επαφη με τα κακής ποιότητας μαξιλάρια ,που όπως λές το πολυ σκληρό υλικό δεν είναι πάντα ιδανικό σε όλες τις χρήσεις , η λύση είναι να έχεις μια πετσέτα στα σημεία επαφής
    Καλημέρα , σε ευχαριστω!
    Η αληθεια ειναι πως εχω υποστεί τρελη ζηλια, ειδικα απο γυναικες, σε αυτην την ζωη και ειναι και πολυ ύπουλες οπως το λες οτι σε υποτιμάνε επίτηδες επειδη αυτες ζηλευουν θελουν να σε μειωνουν.
    Αλλά παρόλα αυτα το ξερω πως ειμαι μια χαρα για αυτο ειπα πως απλα θελω να κανω βαρη μονο για λόγους πρόληψης.
    Για χομπι ξεκάθαρα ξεκινησα γιογκα και γυμναστηριο αλλα παρολο που δεν ειχα βαλει καποιους στοχους σε θεμα εμφανισης, εγινα καλύτερη γιατι φαινεται πιο τονωμένο το σώμα μου τωρα.
    Oσο για τους ασχετους και την παραπληροφόρηση εχεις δικιο ειναι αυτο που λενε μην ανακατεύεσαι με τα πίτουρα γιατι θα σε φάνε οι κότες
    Οποτε θα ρωταω μονο εδω αλλη φορα αν ειναι.

    Αυτο με το μηχανημα απαγωγών προσαγωγών σιγουρα θα φταιει πως ειναι πολυ σκληρο το σημειο που ακουμπανε τα γονατα, αλλα τα καινουργια μηχανηματα που φεραν εξαρχης δεν με βολευαν, λες και ειναι φτιαγμένα για πιο ψηλά άτομα κιολας ! Γιατι δεν το χα με τα προηγουμενα αυτο το θεμα με τα γονατα. Βεβαια τωρα που σταματησα και λογω καραντινας δεν εχω καποιο θεμα. Οποτε δεν νομιζω να ναι κατι σοβαρο.

    Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες για τα βαρη δεν το γνωριζα το πως κανουμε μονο 6-8 επαναλήψεις οταν ανεβασουμε το βαρος.
    Εγω για την ωρα εχω του 1,5 kg βαρακια, αλλα οκ δεν εχω καμια μεγαλη σκοτούρα να ανεβάσω βαρος, αν πηγαινα και στα 2 κιλα καλα θα ταν βεβαια.
    Επισης μπορω να κανω καθε μερα τα βαρακια; Δεν ειναι πολλα κιλα αλλωστε οποτε λογικα θα μπορω.
    Απάντηση με παράθεση