Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 12-03-21 10:34 #1
    Προεπιλογή loop bands vs resistance/power bands
    Διαβαζα μια κριτική στο skroutz για κατι mini loop bands (απο amila) και μια κοπελα εγραφε το εξης "Προσοχή! Αν θέλετε τα bands που αντικαθιστουν τα βάρη και όργανα, χρειάζεστε τα resistance / power bands, τύπου : 208cm X 1,3cm X 0.045cm (ultra light) μέχρι 208mm X 6,4cm X 0.045cm (extra strong).
    Αυτά εδω ειναι κοντά (60cm) και χοντρά (5cm), δεν κάνουν για το 99% της μυική ενδυνάμωσης που δινουν τα μακρύλεπτα bands."

    Ισχυει αυτο ;
    Και ποια ακριβως ειναι τα resistance / power bands ?



    Αυτα εδω ;

    Αν ναι μoυ φαίνονται πιο ευκολα στην χρηση τα mini loop bands παντως γιατι δεν χρειάζεται να τα δένεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 12-03-21 στις 10:46
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-03-21 21:39 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    όλα εχουν να κάνουν με το τι ασκήσεις θέλουμε να κάνουμε και τι μας βολεύει
    σαν αυτα στο βίντεο που κάνει η κοπέλα έχει μεγάλη γκάμα με διαφορετικές αντιστάσεις και άνετα μπορεί να βρεί κανείς και στο σάιτ του χορηγού του φόρουμ , γι αυτο και βάζω το λίνκ για εύκολη εύρεση και ιδέες για την χρήση τους
    https://www.xtr.gr/el/lastikha-imantes-trx/
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-03-21 01:06 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα εχουν να κάνουν με το τι ασκήσεις θέλουμε να κάνουμε και τι μας βολεύει
    σαν αυτα στο βίντεο που κάνει η κοπέλα έχει μεγάλη γκάμα με διαφορετικές αντιστάσεις και άνετα μπορεί να βρεί κανείς και στο σάιτ του χορηγού του φόρουμ , γι αυτο και βάζω το λίνκ για εύκολη εύρεση και ιδέες για την χρήση τους
    https://www.xtr.gr/el/lastikha-imantes-trx/
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Μηπως θα μπορουσες να μου πεις και αν εχουν διαφορα τα κλασικά mini bands αυτα πχ που τα χρησιμοποιείς κυρίως για γλουτούς με αυτα τα λαστιχα που τα δενεις οπως αυτο που εχει η κυρια στο βιντεο; Λογικα πρεπει να κανουν την ιδια περιπου δουλεια, στην αντοχη δεν ξερω βεβαια αν διαφέρουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-03-21 01:27 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    αυτα που έχει η ωραία κυρία είναι του μέτρου , που σημαίνει κόβεις όσο θες και χρησιμοποιείς για ανάλογη χρήση , εγω κάποτε αγόραζα ενα ρολό και απο εκεί κόβαμε κομάτια γιατι κάνανε κάτι ασκήσεις ποδοσφαιριστες καμία σχέση με αυτες που κάνει η κοπέλα και χρειαζόταν μεγαλύτερο μήκος και τα έδεναν ανάλογα με τον τυπο της άσκησης
    όταν όμως η χρήση προορίζετε για τα πόδια όπως τα φορα η κοπέλα και υπάρχουν έτοιμα τυποποιημενα και δεν χρειάζεται δεσιμο , πιστεύω κάνουν την ίδια δουλειά
    Η διαφορα είναι ανάμεσα στα λάστιχα η σκληρότητα του καθενός , αν κάποιο έτοιμο στρογγυλό θηλιά πχ είναι ίδιας σκληρότητας με της κοπέλας τότε καμία διαφορα
    Αυτο όμως το ξέρει η καθεμία πόσο σκληρό το θέλει και πόσο αντέχει ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκεται και σταδιακα μπορεί να χρησιμοποιεί και πιο σκληρό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-03-21 05:45 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα που έχει η ωραία κυρία είναι του μέτρου , που σημαίνει κόβεις όσο θες και χρησιμοποιείς για ανάλογη χρήση , εγω κάποτε αγόραζα ενα ρολό και απο εκεί κόβαμε κομάτια γιατι κάνανε κάτι ασκήσεις ποδοσφαιριστες καμία σχέση με αυτες που κάνει η κοπέλα και χρειαζόταν μεγαλύτερο μήκος και τα έδεναν ανάλογα με τον τυπο της άσκησης
    όταν όμως η χρήση προορίζετε για τα πόδια όπως τα φορα η κοπέλα και υπάρχουν έτοιμα τυποποιημενα και δεν χρειάζεται δεσιμο , πιστεύω κάνουν την ίδια δουλειά
    Η διαφορα είναι ανάμεσα στα λάστιχα η σκληρότητα του καθενός , αν κάποιο έτοιμο στρογγυλό θηλιά πχ είναι ίδιας σκληρότητας με της κοπέλας τότε καμία διαφορα
    Αυτο όμως το ξέρει η καθεμία πόσο σκληρό το θέλει και πόσο αντέχει ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκεται και σταδιακα μπορεί να χρησιμοποιεί και πιο σκληρό
    Σε ευχαριστω ! Καλύτερα να πάρω τα mini bands τότε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-03-21 06:18 #6
    Προεπιλογή
    Καλημέρα και καλή Σαρακοστή!
    Για να μην ανοιγω καινούργιο θέμα για μικροαπορίες και γεμίζω το φορουμ ας σε ρωτήσω εδω κατι άλλο που θέλω.
    Επειδή πραγματικά βλεπω ότι δεν πρόκειται δυστυχως να ανοιξουν τα γυμναστήρια συντομα (γιατι εμένα με βοηθουσαν πολύ στο να κινητοποιούμε) θελω να βρω καποιες ασκησεις για να αντικαταστήσω τα μηχανήματα που έκανα.
    Απλα πέραν αυτου η αληθεια ειναι πως απο οταν ξεκίνησα τα μηχανήματα ειχα καποιες ενοχλήσεις.
    Πρώτον όταν εκανα την πρέσα με ειχε βαρέσει τρομερά στην μέση μου παρόλο που δεν έβαζα βαρος το οποιο δεν μπορουσα να αντεξω. Ετσι την έκοψα την πρέσα αλλα και οταν εκανα το μηχανημα για τις γάμπες καπως με βάραγε και αυτο (λιγοτερο μεν) στην μέση.
    Επίσης, με το μηχάνημα (το καινουργιο ειδικα που φεραν επειδη του καναν αντικατάσταση του παλιου) για τους απαγωγούς και προσαγωγούς με πόναγαν τα γόνατα μου ενω και παλι δεν ειχα βαλει βαρος παραπανω απο αυτο που αντεχα, ένοιωθα πως με την πιεση που εκανα να ανοιξω τα ποδια ή να τα κλείσω πιεζοντουσαν πολυ τα γονατα μου απο το μηχάνημα και ειχα ψιλοενοχλήσεις μετα.
    Και αναρωτιέμαι μηπως τα μηχανήματα δεν με βολεύουν λόγω σωματότυπου, επειδη ειμαι αρκετα λεπτεπίλεπτη παρολο που γυμνάζομαι.
    Και μιας εγω εκανα τα μηχανήματα κυριως για χομπι αλλα και για λόγους πρόληψης (δεν ειχα κάποιο συγκεκριμένο στόχο) γιατι ακουσα πως βοηθάνε στα οστά και φυσικα γιατι οσο μεγαλώνεις χανεις μυικη μάζα, μηπως να μην παιδεύομαι άδικα αν ειναι να πονανε τα γονατα μου ή η μεση μου και να κανω απλα ασκήσεις με λάστιχα οπως τα mini bands και βαράκια; Γιατι με τα χρόνια ισως επιβαρυνθουν τα γονατα μου.
    Προσφέρουν τα ίδια όμως οι ασκησεις με βαράκια και τα mini bands με τα μηχανήματα ;

    Επίσης καθαρα απο περιέργεια δεν παίζει ρολο στο πόσα βάρη μπορει να σηκώσει κάποιος και ο σωματότυπος του; Πχ εγω ξερω μανα μιας φιλης μου η οποια δεν εχει γυμναστει ποτε στην ζωη της ειναι παχουλη με κοιλια κλπ και στην δουλεια της σηκωνε βάρη εξισου μεγαλα με τους άντρες και ηταν γεροδεμένη εκ φύσεως χωρις να γυμναστει ποτε! Εγω εγω πχ γυμναζομαι δεν εχω αγυμναστο σωμα αλλα αυτα δεν θα μπορουσα με τιποτα να τα σήκωνα.

    (ειμαι 51 κιλα περιπου και 167)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 15-03-21 στις 06:29
    Απάντηση με παράθεση