Θέμα: Boxers fracture

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 22-03-21 18:13 #1
    Question Boxers fracture
    Γεια σας, ειμαι ο Δημητρης ειμαι 88 κιλα 1.82 υψος και ασχολουμε με τα βαρη εδω και εναν χρονο περιπου (σοβαρα 6 μηνες)
    Πριν απο 6 εβδομαδες εσπασα το 5ο μετακαρπιο στο δεξι μου χερι και εβαλα γυψο κτλπ.
    Εχω βγαλει τον γυψο εδω και 2 εβδομαδες και το σπασημο δεν ηταν παρα πολυ σοβαρο υπαρχει μονο μια ελαφρια γωνιαση που ο γιατρος ειπε οτι δεν επηρεαζει τιποτα, εχω παει σε φυσικοθεραπευτρια και μου ειπε οτι θα μπορω να ξανασηκωσω βαρη σε 2 εβδομαδες απο τοτε που πηγα (δηλαδη σε 3 μερες)
    Μπορω να κρατησω 12κιλο αλτηρα χωρις πονο, το χερι μου δεν ποναει ποτε.
    Υπαρχει καποιος απο εδω που να εχει παθει κατι παρομοιο;
    Τοσο καιρο που δεν μπορουσα να πιασω βαρη λογο του γυψου εκανα μονο zercher squat και zercher shrugs
    Deadlift εκανα 115, squat (zercher) εχω κανει μεχρι 110 και παγκο μεχρι 85, cheat curl 45 kg, ohp 40 x 12
    Ποσο καιρο λετε να μου παρει να ξανασηκωσω βαρη; η αν μπορω και τωρα να κανω για 20αρια επαναληψης για να μην παω πολυ βαρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-03-21 19:34 #2
    Προεπιλογή
    Φίλε μου περαστικά.
    Εκ των πραγμάτων το καταγμα θελει 6-8 εβδομάδες για να κλεισει.
    Εγώ στη θέση σου θα το πήγαινα λιγο στο ακρο , γιατί και η γυμναστική με βάρη είναι λίγο ακραία κάποιες φορές , και θα το άφηνα 10 εβδομάδες χωρίς επιβάρυνση.

    Ακούγεται υπερβολικό αλλά λίγο καλύτερα στην παραπάνω αποχη και το χρέος σου στο ακέραιο παρά να ξεκινήσεις με ποναλακια και να παραπονιέσαι για καιρό.
    Δεν αλλάζει τίποτα δύο εβδομάδες πάνω δύο κάτω.

    Από κει και πέρα τα υπόλοιπα στο γιατρό σου που μπορεί να το εξετάσει και να δει και την ακτινογραφία.
    Περαστικά και πάλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-03-21 23:12 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Πολυ σωστα σου τα λέει ο Λεβρόν που είναι και γιατρός , εγω τα πέρασα εμπειρικά σαν παθών με κατάγματα απο σοβαρα ατυχήματα και η βιασύνη δεν βοηθάει και μια καλή ανάρρωση με τον χρόνο που απαιτείτε είναι πολυ πιο σύντομος χρόνος απο μια βιαστική επανένταξη που μπορει να φέρει επιπλοκές και παρενέργειες που μπορει να αφήσουν κουσούρια
    Και μια προσωπικη εμπειρία επειδη ήμουν τρομερα ανυπόμονος και βιαστικός αρχισα σιγα σιγα να το πατάω το σπασμένο ποδι και να κάνω ασκήσεις ελαφρυα χωρίς να έχω πλήρη ίαση και μια μέρα απλα γλύστρισε η πατεριτσα απο τις ταρζανιές που έκανα μετακινούμενος να προπονηθώ και το πάτησα με δύναμη αναγκαστικά και ξαναράγησε , το αποτέλεσμα ήταν να φάω αλλους σχεδόν 2 μήνες και πήγα για μαλί και βγήκα κουρεμένος , αλλα τότε ήμουν νέος και τα μυαλά ήταν πάνω απ το κεφάλι , μη τυχόν και χάσω μερες προπόνησης

    Εσυ μιλάς για χερι που είναι πιο εύκολο γιατι το χερι το κουβαλάς δεν σε κουβαλάει και λές δεν πονάς , φυσικο ειναι γιατι αν θα πονέσεις κακα μαντάτα , το σπάσιμο σε σταθεροποίηση μπορει να μην σε πονάει αν όμως πονέσει την έβαψες και μπορει να υπάρχει παράπλευρος πόνος λόγω αγκύλωσης απο ακινησία των αρθρώσεων και μυών , αλλο αυτο και άλλο ο τρελός πόνος απο σπασμένο κόκαλο που μετακινείτε εστω ελάχιστα
    Δε χαλασε ο κόσμος 5-10 μέρες παραπάνω κλάιν μαιν ώστε να γινει σωστη ανάρωση , δεν θα χαλάσει και το σχήμα ουτε καταστροφη της φυσικής κατάστασης με λίγο χρόνο παραπάνω για ανάρρωση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-03-21 23:36 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου περαστικά.
    Εκ των πραγμάτων το καταγμα θελει 6-8 εβδομάδες για να κλεισει.
    Εγώ στη θέση σου θα το πήγαινα λιγο στο ακρο , γιατί και η γυμναστική με βάρη είναι λίγο ακραία κάποιες φορές , και θα το άφηνα 10 εβδομάδες χωρίς επιβάρυνση.

    Ακούγεται υπερβολικό αλλά λίγο καλύτερα στην παραπάνω αποχη και το χρέος σου στο ακέραιο παρά να ξεκινήσεις με ποναλακια και να παραπονιέσαι για καιρό.
    Δεν αλλάζει τίποτα δύο εβδομάδες πάνω δύο κάτω.

    Από κει και πέρα τα υπόλοιπα στο γιατρό σου που μπορεί να το εξετάσει και να δει και την ακτινογραφία.
    Περαστικά και πάλι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ σωστα σου τα λέει ο Λεβρόν που είναι και γιατρός , εγω τα πέρασα εμπειρικά σαν παθών με κατάγματα απο σοβαρα ατυχήματα και η βιασύνη δεν βοηθάει και μια καλή ανάρρωση με τον χρόνο που απαιτείτε είναι πολυ πιο σύντομος χρόνος απο μια βιαστική επανένταξη που μπορει να φέρει επιπλοκές και παρενέργειες που μπορει να αφήσουν κουσούρια
    Και μια προσωπικη εμπειρία επειδη ήμουν τρομερα ανυπόμονος και βιαστικός αρχισα σιγα σιγα να το πατάω το σπασμένο ποδι και να κάνω ασκήσεις ελαφρυα χωρίς να έχω πλήρη ίαση και μια μέρα απλα γλύστρισε η πατεριτσα απο τις ταρζανιές που έκανα μετακινούμενος να προπονηθώ και το πάτησα με δύναμη αναγκαστικά και ξαναράγησε , το αποτέλεσμα ήταν να φάω αλλους σχεδόν 2 μήνες και πήγα για μαλί και βγήκα κουρεμένος , αλλα τότε ήμουν νέος και τα μυαλά ήταν πάνω απ το κεφάλι , μη τυχόν και χάσω μερες προπόνησης

    Εσυ μιλάς για χερι που είναι πιο εύκολο γιατι το χερι το κουβαλάς δεν σε κουβαλάει και λές δεν πονάς , φυσικο ειναι γιατι αν θα πονέσεις κακα μαντάτα , το σπάσιμο σε σταθεροποίηση μπορει να μην σε πονάει αν όμως πονέσει την έβαψες και μπορει να υπάρχει παράπλευρος πόνος λόγω αγκύλωσης απο ακινησία των αρθρώσεων και μυών , αλλο αυτο και άλλο ο τρελός πόνος απο σπασμένο κόκαλο που μετακινείτε εστω ελάχιστα
    Δε χαλασε ο κόσμος 5-10 μέρες παραπάνω κλάιν μαιν ώστε να γινει σωστη ανάρωση , δεν θα χαλάσει και το σχήμα ουτε καταστροφη της φυσικής κατάστασης με λίγο χρόνο παραπάνω για ανάρρωση
    Ευχαριστω παρα πολυ παιδια που απαντησατε επισεις να ξερετε ο γιατρος μου ειπε οτι εχει δεσει, (στην ακτινογραφια υπαρχει μια ελαφρια γωνιαση) και η φυσιοθεραπευτρεια μου εκανε υπερηχο και επισεις μου ειπε οτι εχει δεσει. τωρα ειμαι στην 7η εβδομαδα μετα το ατυχημα. Ελπιζω να ξαναξεκινησω δυναμικα
    Απάντηση με παράθεση