Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 05-04-21 18:33 #1
    Προεπιλογή θερμιδικο ελλειμμα και γυμναστικη
    Καλησπερα, εδω και λιγο καιρο(3 η 4 εβδομαδες) εχω αρχισει ξανα γυμναστικη και κανω 4 φορες την εβδομαδα βαρη και 2 αεροβιο(μπασκετ και ποδηλατο γυμναστικης). Παραλληλα, ειμαι σε θερμιδικο ελλειμα(εχω κοψει τα περιττα φαγητα, τα ενδιαμεσα γευματα κλπ και προσπαθω να χασω λιπος και να χτισω μυς την ιδια στιγμη) Μετρω τις θερμιδες που τρωω καθε μερα και βλεπω οτι πλεον τρωω γυρω στις 1000 θερμιδες πιο κατω απ'οσο πρεπει ωστε να χανω καθε εβδομαδα γυρω στο 1 κιλο(αρχισα κανονικα και το ελλειμμα πηγαινε αψογα). Ενω στην αρχη ολα πηγαιναν τελεια οσο περναει ο καιρος παρατηρω οτι το βαρος μου μενει στασιμο, παρ'ολο που τρωω ολο και λιγοτερο. Τα μπρατσα μου ειναι σιγουρα πιο γραμμωμενα και πιο δυνατα και απο κει πανω κατω καταλαβαινω οτι μεχρι τωρα παει καλα το ολο θεμα. Κοιτωντας τον εαυτο μου, εχω χασει λιπος στη μεση και εχω αποκτησει γραμμωση στα χερια. Ειμαι 17 ετων, 1.86 και 85 κιλα και αρχισα ολο αυτο στα 88.7 κιλα.(στη δευτερη καραντινα μπηκα 1.86 79 κιλα και εφτασα σχεδον 89 κιλα, κυριως απο σουβλακια, πιτσες κλπ ανθυγιεινα, μπορει να ειχα φαει και 9 σουβλακια σε μια εβδομαδα .) Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι την τελευταια εβδομαδα το βαρος μου αυξανεται. Τρωω το ιδιο, κανω παραπανω γυμναστικη, πινω μονο νερο αλλα το βαρος μου ανεβοκατεβαινει. Πχ προχθες μετρηθηκα στα 85.3. Σημερα στα 86.1. Εχω να ακουμπησω fast-food η ζαχαρη σχεδον 1 μηνα. Υπαρχει περιπτωση ο λογος που αυξανεται το βαρος μου να ειναι το οτι κανω γυμναστικη και χτιζω μυς, και γενικα ειναι φυσιολογικο αυτο η θα επρεπε να ανησυχω;

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    ΥΓ: Επειδη τυχαινει να εχω πολυ λιπος μαζεμενο στο στηθος εχετε καμια συμβουλη για περαιτερω ασκησεις; Σπιτι εχω ποδηλατο γυμναστικης, βαρακια μεχρι 20 κιλα(κανω 12.5 συνηθως) και μπαλες γυμναστικης(3kg).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη praktor2121 : 05-04-21 στις 18:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-04-21 20:20 #2
    Προεπιλογή
    Καλός ήρθες στην παρέα μας.

    Είναι πολύ λογικό να μην κατεβαίνει το βάρος σου με τον ίδιο ρυθμό που γινόταν πιο πριν ή και να κολλήσει, ακόμα και αν έχεις κατεβάσει αρκετά τις θερμίδες σου αυτό είναι το λεγόμενο πλατό.
    Ο οργανισμός ενεργοποιεί αμυντικούς μηχανισμούς και ρίχνει τον μεταβολισμό, για να κρατήσει αποθέματα ενέργειας γιατί έχει δεχτεί σοκ λόγο τις έλλειψης τροφής για μεγάλο χρονικό διάστημα, είναι λογικό ότι ο οργανισμός δεν μπορεί να καταλάβει ότι εσύ θέλεις να χάσεις λίπος και να γραμμωσης,αυτό που καταλαβαίνει είναι ότι υπάρχει έλλειψη τροφής.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να κάνεις refeed meals για μια η δύο μέρες, έτσι ώστε να ξεγελασεις τον οργανισμό σου δίνοντας του το μήνυμα ότι υπάρχει τροφή οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος και αυτόματα ανεβάζει ρυθμούς και ο μεταβολισμός,αυτός είναι ένας τρόπος ώστε να ξεκολλήσει η ζυγαριά.
    Άλλος λόγος που μπορεί να κολλήσει η ζυγαριά είναι αν υπάρχει υποβολή στην αεροβική άσκηση, όσο περίεργο και αν ακούγεται, πολλές φορές χρειάζεται να το ελαττωσουμε η ακόμα και να το σταματήσουμε για λίγο αυτό βέβαια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
    Μην έχεις εμμονή με το βάρος και τη δείχνει η ζυγαριά, δεν έχει νόημα να ζυγηζεσαι μέρα παρα μέρα, καλό είναι να τσεκάρεις το βάρος σου μια φορά την εβδομάδα πρωί νηστικός, αν βλέπεις ότι ανεβαίνει το βάρος σου αλλά δείχνεις πιο καθαρός είσαι σε καλό δρόμο αυτό είναι σημάδι ότι ελαττώνεται το ποσοστό λίπους και παράλληλα βάζεις μυϊκό ιστό εκτός από τον καθρέφτη μπορείς να το δεις και με τα ρούχα σου πώς δείχνουν πάνω σου σε σχέση με το παρελθόν.
    Η διαφορά που λες από 85,3 σε 86,1 είναι δύο ποτήρια νερό δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω συζήτηση πάνω σ'αυτο.

    Όταν είμαστε σε θερμιδικο έλλειμμα χάνουμε λίπος από όλο το σώμα, αλλά τα σημεία που έχουμε λιγότερο ποσοστό λίπους καθαρίζει πιο γρήγορα, προφανώς σε σένα υπάρχουν περισσότερα λιποκιτταρα στην περιοχή του στήθους οπότε θέλει περισσότερο χρόνο για να αρχίσει να δείχνει πιο καθαρό, υπομονή, δεν υπάρχουν μυστικές ασκήσεις η κόλπα για να χάσεις λίπος πιο γρήγορα από συγκεκριμένο σημείο.
    Σωστή διατροφή, σωστή προπόνηση, καλή ανάρρωση (ύπνος) και πολύ υπομονή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-04-21 00:22 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο praktor2121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, εδω και λιγο καιρο(3 η 4 εβδομαδες) εχω αρχισει ξανα γυμναστικη και κανω 4 φορες την εβδομαδα βαρη και 2 αεροβιο(μπασκετ και ποδηλατο γυμναστικης). Παραλληλα, ειμαι σε θερμιδικο ελλειμα(εχω κοψει τα περιττα φαγητα, τα ενδιαμεσα γευματα κλπ και προσπαθω να χασω λιπος και να χτισω μυς την ιδια στιγμη) Μετρω τις θερμιδες που τρωω καθε μερα και βλεπω οτι πλεον τρωω γυρω στις 1000 θερμιδες πιο κατω απ'οσο πρεπει ωστε να χανω καθε εβδομαδα γυρω στο 1 κιλο(αρχισα κανονικα και το ελλειμμα πηγαινε αψογα). Ενω στην αρχη ολα πηγαιναν τελεια οσο περναει ο καιρος παρατηρω οτι το βαρος μου μενει στασιμο, παρ'ολο που τρωω ολο και λιγοτερο. Τα μπρατσα μου ειναι σιγουρα πιο γραμμωμενα και πιο δυνατα και απο κει πανω κατω καταλαβαινω οτι μεχρι τωρα παει καλα το ολο θεμα. Κοιτωντας τον εαυτο μου, εχω χασει λιπος στη μεση και εχω αποκτησει γραμμωση στα χερια. Ειμαι 17 ετων, 1.86 και 85 κιλα και αρχισα ολο αυτο στα 88.7 κιλα.(στη δευτερη καραντινα μπηκα 1.86 79 κιλα και εφτασα σχεδον 89 κιλα, κυριως απο σουβλακια, πιτσες κλπ ανθυγιεινα, μπορει να ειχα φαει και 9 σουβλακια σε μια εβδομαδα .) Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι την τελευταια εβδομαδα το βαρος μου αυξανεται. Τρωω το ιδιο, κανω παραπανω γυμναστικη, πινω μονο νερο αλλα το βαρος μου ανεβοκατεβαινει. Πχ προχθες μετρηθηκα στα 85.3. Σημερα στα 86.1. Εχω να ακουμπησω fast-food η ζαχαρη σχεδον 1 μηνα. Υπαρχει περιπτωση ο λογος που αυξανεται το βαρος μου να ειναι το οτι κανω γυμναστικη και χτιζω μυς, και γενικα ειναι φυσιολογικο αυτο η θα επρεπε να ανησυχω;

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    ΥΓ: Επειδη τυχαινει να εχω πολυ λιπος μαζεμενο στο στηθος εχετε καμια συμβουλη για περαιτερω ασκησεις; Σπιτι εχω ποδηλατο γυμναστικης, βαρακια μεχρι 20 κιλα(κανω 12.5 συνηθως) και μπαλες γυμναστικης(3kg).
    για το βάρος μην τρελαινεσαι δεν βοηθάει σε τιπότα. μια φορά την εβδομάδα να ζυγίζεσαι , εγώ μετα απο 3 4 μέρες συνεχόμενα cheat days η ζυγαρία με δειχνει 3.5 κιλα παραπάνω... πολυς μαζεμένος υδατάνθρακας θερμίδες.. πχ το σαββατο που θα ζυγιστω , με cutting θερμίδων λιγοτερο υδατανθρακα + την καθορισμένη γυμναστική που κάνω + υπνο + αερόβιο + πολυ νερο. θα φύγουν σε μια εβδομάδα.. αλλα ο κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικος , εγω οσο εύκολα χανω τοσο ευκολα τα παίρνω. πχ όταν είμαι στης 2000kcal με συγκεκριμενα carbs Proteins fats και ξαφνικα για 3 μερες 3πλασιαζονται παθαινει ενα σοκ ο οργανισμος... ποσες θερμιδες χρειαζεσαι κανονικα , και ποσες παιρνεις;; επίσης η διατροφή δεν είναι μονο θερμίδες , αλλα το τι είδους θερμίδες τρως
    αναλογία και λιπαρά χρειάζεται ο οργανισμός μας , απλά αντι γία βούτυρο βάλε πχ ελαιόλαδο. η ξηροκαρπία ψάρια κτλπ . της θερμίδες πως της μετράς ζυγίζεις τα τρόφιμα;

    όσο για το στηθος , χρειαζεται να αρχίσεις να κανείς ασκήσεις για στήθος απο δίζυγο , αλτήρες push ups , με ότι μέσα έχεις διαθέσιμα.
    Απάντηση με παράθεση