Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 23-04-21 14:18 #1
    Προεπιλογή Απότομη Αύξηση Βάρους σε 5 μήνες - Αντιμετώπιση
    Καλησπέρα σε όλους παιδιά,έπειτα απ' το κλείσιμο των γυμναστηρίων έχασα προσωπικά και το κίνητρο μου για γυμναστική, καθώς δε μπορούσα να κρατήσω μια σταθερή διατροφή και αυτό το κλείσιμο μέσα στο σπίτι ήταν ο,τι χειρότερο.
    Θα ήθελα λοιπόν τις γνώμες σας για το πώς να επανενταχθω ομαλά στη γυμναστική (μέτριο επίπεδο ασκούμενου 3 χρόνια γυμναστήριο,100 κιλά πλέον και 1.80 ύψος) και να χάσω τα "χαζά" κιλά που απέκτησα.
    Το μόνο που έχω για γυμναστική εκτός του σωματικού βάρους είναι ένα σετ λάστιχα που αγόρασα και σκέφτομαι να τα ενταξω στην καθημερινότητα μου.
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-04-21 15:49 #2
    Προεπιλογή
    Αυτό με το κλείσιμο είναι πολύ μεγάλο θέμα και δυστυχώς έχει πάρα πολλά αρνητικά στην ψυχολογία η οποία σε ωθεί να ξεσπασεις σε φαγητό όχι γιατί πείνας αλλά γιατί εκείνη την ώρα τρως συναισθήματα,ότι έγινε έγινε αφού πήρες την απόφαση αλλαξετο, γίνεται, από εσένα εξαρτάται.
    Λοιπόν αν έχεις μεγάλο οφ από προπόνηση η επαναφορά πρέπει να γίνει με ομαλό τρόπο ώστε να αποφύγεις όσο γίνεται το πιάσιμο και να μην υπάρχει θέμα τραυματισμού, από την στιγμή που έχεις μονό λάστιχα εννοείται ότι θα τα βάλεις στο πρόγραμμα σου,παράλληλα ξεκινά να κάνεις αερόβια άσκηση τουλάχιστον τέσσερις φορές την εβδομάδα, κατά προτίμηση περπάτημα η ποδήλατο ξεκινά με 20-30 περπάτημα για μια εβδομάδα η αν πας στο ποδήλατο κάνε max μέχρι μια ώρα για αρχή, μετά ανάλογα θα δεις πως πάει και ανεβάζεις τον χρόνο.
    Από διατροφή λογικά πάνω κάτω ξέρεις τα βασικά αφού έχεις μια τριετία στο γυμναστήριο, κόβεις την σαβούρα και προχωράς, προσοχή όμως μη πέσεις στην παγίδα του μια φορά την εβδομάδα ελεύθερο γεύμα ή ακόμα χειρότερα ελεύθερη μέρα, στην αρχή τουλάχιστον για ένα δίμηνο το free το ξεχνάς
    Καλή συνέχεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-04-21 22:28 #3
    Προεπιλογή
    Πραγματικά ο παράγοντας ψυχολογία έχει παίξει τρομερά καταλυτικό ρόλο σε όλα αυτά..θα τα εφαρμόσω αυτά για να αποφύγω όσο γίνεται τα πιασίματα και πιθανούς τραυματισμούς,τώρα και για την διατροφή ακολουθώ το iifym για να ξέρω πάνω κάτω τι μου γίνεται απλά έλεγα το κλασικό μια μέρα ελεύθερο κλπ για να τρώω πάλι σαβουρα.. για να δούμε πως θα πάει!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-04-21 21:16 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Ξεκίνα και λίγο τρέξιμο, σε κάποιο στάδιο κάπου, θα βοηθήσει να κατέβεις στην ζυγαριά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-04-21 02:32 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KonstantinosB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά ο παράγοντας ψυχολογία έχει παίξει τρομερά καταλυτικό ρόλο σε όλα αυτά..θα τα εφαρμόσω αυτά για να αποφύγω όσο γίνεται τα πιασίματα και πιθανούς τραυματισμούς,τώρα και για την διατροφή ακολουθώ το iifym για να ξέρω πάνω κάτω τι μου γίνεται απλά έλεγα το κλασικό μια μέρα ελεύθερο κλπ για να τρώω πάλι σαβουρα.. για να δούμε πως θα πάει!
    Για μένα είναι λάθος να έχεις μια ολόκληρη cheat day.. Εάν θες, παίξε με ifym αλλά κάνε ένα γεύμα την εβδομάδα σαβούρα διαφορετικά σε ολόκληρη μέρα σαβούρας θα σε πάει πολύ πίσω καθώς θα αυξηθούν υπερβολικά οι θερμίδες της ημέρες. Δηλαδη με λίγα λόγια, προτίμησε refeed day.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-04-21 16:29 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christopherquad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα είναι λάθος να έχεις μια ολόκληρη cheat day.. Εάν θες, παίξε με ifym αλλά κάνε ένα γεύμα την εβδομάδα σαβούρα διαφορετικά σε ολόκληρη μέρα σαβούρας θα σε πάει πολύ πίσω καθώς θα αυξηθούν υπερβολικά οι θερμίδες της ημέρες. Δηλαδη με λίγα λόγια, προτίμησε refeed day.
    Ναι με πήγαινε πάρα πολύ πίσω πάντοτε, σκέφτομαι να το κόψω μαχαίρι για να τελειώνω,όλα στο μυαλό είναι εξάλλου..
    Απάντηση με παράθεση