Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 02-05-21 11:22 #1
    Προεπιλογή Νομίζω πως ήρθε η στιγμή να ζητήσω βοήθεια
    Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά!
    Πρώτη φορά μπήκα σε γυμναστήριο περίπου 2 χρόνια πριν...υπάρχει μία επαφή αλλά τώρα θέλω να εμβαθύνω και να φτιάξω όντως το σώμα μου κάνοντας μια σωστή δουλειά. Είμαι 18 χρονών, ύψος 1.78 και κιλά 75-76.
    Αν δεν έκανα κάπου λάθος με την γυμναστική που "κάνω" πρέπει να καταναλώνω 2577 θερμίδες ημερησίως.
    Σπίτι λόγω lockdown έχω 2 μπάρες, μια Εζ και μία κανονική, ύψος γύρω στο 1.60, 2 αλτήρες και έναν πάγκο.
    Στην φάση που είμαι τι πρέπει να κάνω με την διατροφή μου? Να τρώω στις θερμίδες συντήρησης? υποθερμιδικά? υπερθερμιδικά?
    Δεδομένου ότι δεν θέλω να έχω σώμα μπακαλιάρου , ασχέτως που το κορμί μου αυτή την στιγμή είναι πλήρως αδούλευτο.
    Επισυνάπτω μπόλικες φωτογραφίες που ελπίζω να βοηθήσουν.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια!


    YΓ.
    Παίρνω μία πρωτεϊνη Whey gold standard optimun nutrition.





    Γειά χαρά φίλε beginner και χρόνια πολλά
    Στη φάση που είμαστε και είναι όλα κλειστά για τους περισσοτερους είναι δύσκολο να προπονηθούν όπως το έκαναν στο γυμναστήριο κυρίως έλλειψης εξοπλησμου,παρόλα αυτά εσύ με τον εξοπλισμό που έχεις μπορείς να κάνεις μια αξιοπρεπή προπόνηση.
    Η αλήθεια είναι ότι θέλεις δουλίτσα, αλλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, γνώμη μου είναι από δω και πέρα να ξεκινήσεις υποθερμιδικη διατροφή με ένα έλλειμμα 200 θερμίδες κάτω την εβδομάδα, δεν είναι καλό να γίνονται απότομες αλλαγές για πολλούς λόγους, και το άλλο που θα σου έλεγα είναι να ξεκινήσεις -αν δεν το κάνεις - την αερόβια άσκηση, εδώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις λίγο πιο επιθετικά δηλαδή να κάνεις αεροβική το πρωί με άδειο στομάχι για αρχή ένα 20λεπτό -είναι λίγο ζόρι στην αρχή - επέλεξε ότι σε βολεύει καλύτερα και ξανά αεροβική για 20-30 λεπτά αμέσως μετά την προπόνηση με τα βάρη.
    Σαν πρώτο κριτήριο θα έχεις τον καθρέφτη για να βλέπεις την εικόνα σου πώς δείχνεις εβδομάδα με εβδομάδα, ζύγισμα μια φορά την εβδομάδα, αν κάποια στιγμή δεις ότι η ζυγαριά δεν κατεβαίνει αλλά η εικόνα σου είναι αρκετά βελτιωμένη είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
    Καλή επιτυχία στο στόχο σου.


    Καλός ήρθες στην παρέα μας


    Όνομα: 4.jpg Εμφανίσεις: 240 Μέγεθος: 89,1 KBΌνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 223 Μέγεθος: 97,0 KBΌνομα: 9.jpg Εμφανίσεις: 224 Μέγεθος: 100,5 KBΌνομα: 7.jpg Εμφανίσεις: 199 Μέγεθος: 86,2 KBΌνομα: 5.jpg Εμφανίσεις: 210 Μέγεθος: 99,8 KBΌνομα: 3.jpg Εμφανίσεις: 214 Μέγεθος: 99,8 KBΌνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 154 Μέγεθος: 96,2 KBΌνομα: 10.jpg Εμφανίσεις: 223 Μέγεθος: 109,7 KBΌνομα: 8.jpg Εμφανίσεις: 193 Μέγεθος: 95,6 KBΌνομα: 6.jpg Εμφανίσεις: 197 Μέγεθος: 105,3 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-05-21 16:39 #2
    Προεπιλογή
    Γειά χαρά φίλε beginner και χρόνια πολλά
    Στη φάση που είμαστε και είναι όλα κλειστά για τους περισσοτερους είναι δύσκολο να προπονηθούν όπως το έκαναν στο γυμναστήριο κυρίως έλλειψης εξοπλησμου,παρόλα αυτά εσύ με τον εξοπλισμό που έχεις μπορείς να κάνεις μια αξιοπρεπή προπόνηση.
    Η αλήθεια είναι ότι θέλεις δουλίτσα, αλλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, γνώμη μου είναι από δω και πέρα να ξεκινήσεις υποθερμιδικη διατροφή με ένα έλλειμμα 200 θερμίδες κάτω την εβδομάδα, δεν είναι καλό να γίνονται απότομες αλλαγές για πολλούς λόγους, και το άλλο που θα σου έλεγα είναι να ξεκινήσεις -αν δεν το κάνεις - την αερόβια άσκηση, εδώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις λίγο πιο επιθετικά δηλαδή να κάνεις αεροβική το πρωί με άδειο στομάχι για αρχή ένα 20λεπτό -είναι λίγο ζόρι στην αρχή - επέλεξε ότι σε βολεύει καλύτερα και ξανά αεροβική για 20-30 λεπτά αμέσως μετά την προπόνηση με τα βάρη.
    Σαν πρώτο κριτήριο θα έχεις τον καθρέφτη για να βλέπεις την εικόνα σου πώς δείχνεις εβδομάδα με εβδομάδα, ζύγισμα μια φορά την εβδομάδα, αν κάποια στιγμή δεις ότι η ζυγαριά δεν κατεβαίνει αλλά η εικόνα σου είναι αρκετά βελτιωμένη είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
    Καλή επιτυχία στο στόχο σου.


    Καλός ήρθες στην παρέα μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-05-21 20:38 #3
    Προεπιλογή
    Δημήτρη σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σου, και καλώς σας βρήκα! xD
    έλλειμμα 200 θερμίδες την εβδομάδα, δηλαδή χοντρικά γύρω στις -40 την ημέρα αν κατάλαβα καλά.
    Νηστική Αερόβια καθημερινά, ή μόνο τις ημέρες που έχει και βάρη το πρόγραμμα?
    Κάποια τροφή που πρέπει να αποφύγω πλήρως έχεις στο μυαλό σου? (το γάλα ας πούμε, μπορώ να το αντικαταστήσω με νερό το πρωί στο γεύμα μου, έχει νόημα να το κάνω?)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-05-21 22:36 #4
    Προεπιλογή
    Αεροβική πρωί σίγουρα τις μέρες προπόνησης με βάρη, τώρα αν κάνεις π.χ τέσσερις προπόνησης την εβδομάδα μπορείς να βάλεις και μια έξτρα μέρα για πρωινό αεροβιο δηλαδή να έχεις σύνολο τέσσερις μέρες αεροβιο πρωί, βάρη αεροβιο, +μια μέρα αεροβιο πρωινό, αν όμως κανείς 5 η 6 προπόνησης με βάρη + πρωινό αεροβιο νηστικός είσαι κομπλέ.

    Οι θερμίδες κάπου εκεί βγαίνουν -40 -50 τη μέρα αφού ξέρεις τις θερμίδες συντήρησης το βρίσκεις εύκολα.

    Το γάλα από μια ηλικία και μετά δεν δίνει τίποτα εκτός αν σου αρέσει γευστικά, δε το θεωρώ καλή επιλογή, αν στο πρωινό σου έχεις βρωμη (50 γραμμάρια -4 κουταλιές της σούπας) μπορείς να βάλεις γάλα αμυγδάλου η φουντουκιού η καρύδι η καρύδας κατά προτίμηση χωρίς ζάχαρη η μπορείς να βάλεις γιαούρτι 2% μαζί με ένα σκουπ πρωτεΐνης μπορείς όμως να βάλεις νερό βρωμη whey κανέλα, αν δεν έχεις θέμα την γεύση είναι μια χαρά και έχει λιγότερες θερμίδες λόγο του νερού.

    Δεν γνωρίζω τι προπόνηση κανείς και δεν εννοώ να βάλεις ένα πρόγραμμα που να λέει π.χ 4χ10 (όχι ότι είναι κακό αν θες να το συζητήσουμε κλπ) αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν γνωρίζω τι ένταση τι ζόρι έχεις στην προπόνηση γιατί το 4χ10 διαφέρει από άτομο σε άτομο στον τρόπο εκτέλεσης στην επιβάρυνση στο χρόνο μεταξύ των σετ (παίζει το διάλυμα να είναι από 30"μέχρι και 2-3 ',αλλά υπάρχει και το τραγικό του 5'+ λόγο...... σελφι) στο στόχο του καθενός πιστεύω ότι κατάλαβες τι θέλω να πω
    Από την άλλη είναι κλειστά τα γυμναστήρια και είναι πολύ λογικό ότι δεν είναι εφικτό να έχεις στο σπίτι σου τεράστιο εξοπλισμό που να σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις βαριές προπόνησης, οπότε κάνε με ότι έχεις με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ένταση -επιβάρυνση έτσι ώστε να υπάρχει έντονο ερέθισμα για μυϊκή ανάπτυξη, θα μου πεις ανάπτυξη σε υποθερμιδικη, ναι και όμως στην δική σου περίπτωση γίνεται να χάνεις ποσοστό λίπους και από την άλλη να βάζεις μυϊκή μάζα δε λέω για τρελή μάζα μη παρεξηγηθώ αλλά σίγουρα περισσότερη από αυτή που βλέπω στις φωτογραφίες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-05-21 10:42 #5
    Προεπιλογή
    Γενικά οι προπονήσεις μου είναι 4χ10 με μικρά διαλείμματα ανάμεσα, επειδή θέλω να έχω ολοκληρώσει στο 45λεπτο, και νομίζω δεν είμαι σε φάση να βγαίνω φωτογραφίες ακόμα. Σε κανένα τρίμηνο ίσως..
    Δεν έχω θέμα να βγει και 1+ ώρα η προπόνηση αλλά το πρόγραμμα μου είναι έτσι φτιαγμένο τώρα...κατάλαβες
    Σε ευχαριστώ και πάλι.
    Θα επανέλθω με νέες απορίες!
    Απάντηση με παράθεση