Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 09-05-21 20:30 #1
    Προεπιλογή Διαλειματικη νηστεία
    Κάνω εδώ και χρόνια το κλασσικό 5 με 6 γεύματα την ημέρα, βάρη και λίγο αερόβιο και όλα μια χαρά. Είπα να δοκιμάσω και εγώ την διαλειματικη νηστεία το 16/8 να δω αν μπορώ να επωφεληθω όσο αναφορά ορμονικα, δηλαδή ινσουλίνη πολύ χαμηλά, γλυκαγονη και αυξητική όρμονη ψηλά κτλ. Την κάνω εδώ και 10 μέρες και έχω γίνει λάσπη. Έχω μαλακώσει, έχω κρατήσει νερά στην κοιλιά κτλ. Κατά την γνώμη σας να την συνεχίσω μήπως χρειάζεται χρόνο το σώμα να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και για αυτό κρατάει καβατζα λίπος και νερά, η να την σταματήσω και συνεχίσω το κλασσικό που έκανα που ξέρω ότι σίγουρα δουλεύει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-05-21 03:39 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Αν οι συνολικες σου ημερισιες θερμιδες ειναι οι ιδιες και προπονεισαι κανονικα δεν υπαρχει περιπτωση να εχει προηγηθει μυικος καταβολισμος, ειδικα σε 10 μερες.
    Επισης στην διαλειμματικη νηστεια μπορεις να πινεις νερα η καφε καθ'ολη την διαρκεια της ημερας. Πως εχεις κατακρατηση νερου εφοσον δεν εχει αλλαξει τιποτα στην καταναλωση νερου σου;
    Η εχεις καταλαθως ριξει τις θερμιδες σου επειδη δεν σου ειναι ευκολα τα μεγαλα και λιγα γευματα η εχεις σταματησει να πινεις νερο. Αυτο που περιγραφεις δεν εξηγειται με σωστη διαλειμματικη νηστεια.
    Αν μου ελεγες οτι πεινας περισσοτερο, οτι δεν εχεις την ιδια ενεργεια, οτι εχεις δυσκολια στην συγκεντρωση (σε εμενα ισχυει το αντιθετο) τοτε ναι ειναι ενδεχομενα που παιζουν. Τα οποια φυσικα εξαρτωνται
    απο το ατομα και φυσικα οσο περναει ο καιρος το σωμα προσαρμοζεται.
    Απάντηση με παράθεση