Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 10-06-21 15:55 #1
    Προεπιλογή Ερώτηση περί δικεφάλων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Πως μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα που παρουσιάζεται στην φωτογραφία;
    Στην πρώτη φωτογραφία το χέρι σε αδράνεια και στη δεύτερη σφίγγω.


    Αυτό που συμβαίνει είναι ότι όταν δε σφίγγω το χέρι και είναι κλειστό περισσότερο από 90 μοίρες, το δικέφαλο "πέφτει" αρκετά προς το εσωτερικό του χεριού και είναι αρκετά αντιαισθητικό.

    Τι ασκήσεις μου προτείνετε που μπορώ να κάνω σπίτι χωρίς όργανα ώστε να βελτιωθεί;

    Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-06-21 16:42 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Φιλε, ασκήσεις χωρίς όργανα- αντιστάσεις , δύσκολο ώστε να έχεις σημαντικές αλλαγές
    Πρέπει να πάρεις ένα ικανοποιητικό βάρος (minimum 8 κιλά) , που παράλληλα να έχει και λαβή για την παλάμη σου, και να κάνεις επαναλήψεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-06-21 19:18 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Εννοώ χωρίς όργανα γυμναστηρίου πολλών χρήσεων, όχι βαράκια κλπ.
    Επίσης υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται ότι είχα σταματήσει να γυμνάζομαι για κάποια χρόνια; Γενικότερα ποια είναι η αιτία που συμβαίνει αυτό μιας και δε το έχω παρατηρήσει σε άλλα άτομα, ακόμα και σε άτομα που δεν έχουν γυμναστεί ποτέ.

    Επίσης τι βάρος να πάρω; Αλτήρα; Αν ναι, έχω με διάφορα κιλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-06-21 19:49 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Εχει να κανει με τα γενετικα σου και το πως "καθεται" ο δικεφαλος σε χαλαρωση. Υπερβαλλεις δεν φαινεται αντιαισθητικο και δεν εισαι ο μονος που το εχει.
    Απο οτι ξερω δεν υπαρχουν πολλα που να μπορεις να κανεις για αυτο. Τα μονα που μπορεις να δοκιμασεις ειναι τα εξης:

    Αρχισε να χρησιμοποιεις λιγοτερες επαναληψεις και μεγαλυτερες αντιστασεις για τον δικεφαλο για να επικεντρωθεις στην μυοινιδιακη υπερτροφια εναντι της σαρκοπλασματικης η οποια δινει στους μυς ενα μεγαλυτερο αλλα πιο χαλαρο υφος.

    Κανε ασκησεις που επικεντρωνουν στην εξωτερικη κεφαλη του δικεφαλου και οχι τοσο στην εσωτερικη.

    Επικεντρωσου στον τρικεφαλο ωστε να μεγαλωσει αναλογα και να μην φαινεται ο δικεφαλος που "προεξεχει".

    Το σωματικο λιπος επισης παιζει ρολο αλλα στην περιπτωση σου δεν ισχυει γιατι δεν εχεις υψηλο ποσοστο λιπους. Να το εχεις ομως στον νου σου για μελλοντικα bulk οτι μπορει να επιδεινωσει την κατασταση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-06-21 20:05 #5
    Προεπιλογή
    Φαίνεται σαν το χέρι να είναι αρκετά μικρότερο στο πίσω μέρος, δηλαδή στο τρικέφαλο αλλά δε νομίζω ότι τα έχω αμελήσει τόσο σε σχέση με τα δικέφαλα.
    Γενικά στις φωτογραφίες δεν είναι τόσο αισθητό. Μπορεί να μην είναι και γενικότερα και να είναι εν μέρη ιδέα μου.

    Τώρα τελευταία άρχισα πιο εντατικά (όσο μπορώ δηλαδή) τη γυμναστική και από επαναλήψεις όσο αφορά βάρη ακολουθώ την παρακάτω τακτική:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gacow : 10-06-21 στις 20:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-06-21 20:29 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παρομοιες τεχνικες αυξησης εντασης δεν ενδεικνυνται για πολυαρθρικες ασκησεις κλειστης κινητικης αλυσιδας να ξερεις, κανουν πιο δυσκολη την παρατηρηση της προοδου, την προοδευτικη αυξηση των κιλων και επιβαρυνουν περισσοτερο το νευρικο συστημα μειωνοντας την επιδοση σου στις επομενες ασκησεις. Ειναι μια τεχνικη που μπορεις να χρησιμοποιεις προς το τελος της προπονησης στις ασκησεις απομονωσης και οχι παντου.

    Απο τις φωτογραφιες η εκτιμηση μου ειναι οτι οντως εχεις αγνοησει τον τρικεφαλο. Θα επρεπε να καταλαμβανει μεγαλυτερο μερος του μπρατσου σε σχεση με τον δικεφαλο.
    Η συμβουλη μου ειναι να μην επηρεαζεσαι απο την υπερπληροφορηση και να αφοσιωθεις στα βασικα. Οπως επισης και να μην δινεις πολυ σημασια σε πραγματα που παρατηρεις μονο εσυ.
    Κανενας δεν θα δει τον δικεφαλο σου σε καμψη 90 μοιρων για καμια ωρα για να σκεφτει αν γερνει λιγο προς τα μεσα η οχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-06-21 01:04 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    πέρα απο το γεγονός ότι οι γυμνασμένοι μυς και γραμωμένοι δειχνουν πιο σφριγηλοί και σχηματισμένοι , παρ όλα αυτα όταν ο μυς μεγαλώσει με την κατάλληλη προπόνηση και διατροφη , πάλι όταν είναι χαλαρός θα "κρεμάει" και ακόμη και οι ολύμπια και τεράστιοι ββερ όταν οι μυς είναι σε χαλάρωση δείχνουν να πέφτουν , παρ όλο που αυτοι λόγω αυτών που παίρνουν δείχνουν σαν να είναι μόνιμα πρησμένοι και σκασμένοι , αυτα όμως είναι άλλου Παπά ευαγγέλιο
    Απλα γυμνάζεσαι με απλές βασικές ασκήσεις και οι μυς θα φορμαριστούν πάνω όμως στις προδιαγραφες και το σχήμα που έχει ο καθένας , Φωτοτυπία κανείς δεν βγαίνει ακριβώς ίδιος και ας κάνουν τις ίδιες ασκήσεις
    Και επίσης κατι σημαντικό , όλα αυτα τα χαζά που είναι φυσιολογικα και τα βλέπουμε σαν ατελειες , οι γυρω μας ούτε που τα προσέχουν , εδω είναι σπάνιο να βρεις άνθρωπο που το ένα χέρι του να είναι ίδιο με το άλλο, το ένα πόδι ίδιο με το άλλο ακόμη και το ένα στήθος ίδιο με το άλλο
    Και δεν χρειάζεται καμία ιδιαιτερότητα ,με μία πρόταση απλά γυμνάζεσαι με ένα απλό βασικό πρόγραμμα σωματοδόμησης και την διαφορα δεν την κάνει κανένα πρόγραμμα αλλα το κατα πόσο οθούμε τους μυς στα όρια , βγάζουμε ένταση στην προπόνηση και τρωμε σωστα , χωρίς υπερβολές και ψωνίστηκα πράματα

    και ακόμη και στην προπόνηση όπως βλέπουμε τους μυς μας πρησμένους , δεν υπάρχει περίπτωση λιγη ώρα έως ώρες μετα την προπόνηση να κραταμε το ίδιο πρήξιμο συνέχεια , είναι σαν να λέμε ότι θέλουμε η γίνετε ο "μικρός εξερευνητής" να είναι μόνιμα όρθιος όπως είναι κατα την διάρκεια της εξερεύνησης

    Και επίσης υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εύκολη ανάπτυξη στα χέρια , άλλοι μόνο στούς δικεφάλους , άλλοι μόνο στούς τρικεφάλους και άλλοι που δεν παίρνουν μάζα ούτε με αίτηση και με μεγάλη προσπάθεια , έτσι είναι τα πράματα γι αυτο λένε δεν κάνουν όλες οι μέλισσες μέλι
    αυτα που ζητας εσυ δηλαδη η εκγύμναση δικεφάλων είναι το πιο εύκολο πράμα στον πλανήτη, γιατι ο καθένας μπορει να κάνει τις απλές κάμψεις δικεφάλων ακόμη και με μια σακούλα γεμάτη στα χέρια με ενα μπετόνι νερό , με σακούλες συσκευασίας τροφίμων και ενοείτε με ενα ζευγαρι η σκέτο αλτηράκι , ακόμη και οι έλξεις στο μονόζυγο με κλειστη λαβη θα γυμνάσουν και τα χέρια
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-06-21 14:13 #8
    Προεπιλογή
    Κατάλαβα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Απλά μου φάνηκε παράξενο βλέποντας το χέρι μου συγκριτικά με άλλων σε αντίστοιχη θέση, γυμνασμένων ή μη.
    Επομένως πρέπει να αρχίσω να δίνω περισσότερη έμφαση στα τρικέφαλα να μεγαλώσει το χέρι από την πίσω πλευρά.

    Πόσα σετ προτείνετε ανά άσκηση και τι διάλειμα μεταξύ των σετ και κάθε άσκησης;
    Γενικά ακολουθώ τις ασκήσεις για δικέφαλα, τρικέφαλα από της παρακάτω ιστοσελίδας κυρίως γιατί έχω μόνο αλτήρα σπίτι.
    https://protips.dickssportinggoods.c...p-your-triceps
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-06-21 21:54 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Υπαρχουν και καλυτερες πηγες για ασκησεις, η πρωτη ασκηση που δειχνει το βιντεο ειναι κωπηλατικη και γυμναζει πλατη/δικεφαλο και οχι τρικεφαλο.
    Δεν θελει πολλα, κανε κλειστες καμψεις και μια ασκηση με τα χερια πανω απο το κεφαλι για την μακρα κεφαλη (εχει μια τετοια το βιντεο).
    45 δευτερα/1.5 λεπτο τα διαλειμματα, 3/5 set, 8/12/15 reps
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-06-21 13:15 #10
    Το avatar του χρήστη Mad strength ripper

    Εγγραφή
    01-06-2021
    Περ.
    Athens petroupoli
    Μηνύματα
    36
    Thumbs up
    Κάνε ποιο πολλές επαναλήψεις στις κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης με ελεύθερο το χέρι όπως τις εκτελούσε ο σβαρτζ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-12-21 22:27 #11
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Σίγουρα αντιαισθητικο δεν φαίνεται κ σίγουρα δεν είσαι ο μόνος που κάθεται έτσι ο μυς του. Κοίτα να τον μεγαλώσεις με βάρη και μετά θα χεις την ψυχολογία ότι κάθεται έτσι επειδή είναι μεγάλος και πέφτει απ' το βάρος
    Απάντηση με παράθεση