Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 07-07-21 18:18 #1
    Προεπιλογή Κετογονική δίαιτα και αύξηση μυικής μάζας!
    Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τον χώρο!

    Είμαι νέος στο φόρουμ και έχω κάποιες απορίες. Πιο συγκεκριμένα, ακολουθώ μια δίαιτα κέτο (νομίζω) (λαμβάνω περίπου 40γρ υδατάνθρακα τα οποία τα 20 είναι φυτικές ίνες). Ο λόγος έιναι ότι θέλω να στεγνώσω (βρίσκομαι στα 63 κιλά με 1,65 ύψος) και μπορώ να πω ότι το δίαστημα που την ακολουθώ (περίπου 1 βδομάδα) αισθάνομαι πολύ ωραία (καλύτερη διάθεση, περισσότερη ενέργεια κτλ κτλ )

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν τον χειμώνα που θα αυξήσω τις θερμίδες μου, αν μπορώ να πετύχω μυϊκη ανάπτυξη με το παραπάνω μοντέλο διατροφής. Ακόμα , αν κάνω λάθος διορθώστε με, τα παραπάνω γραμμάρια υδατάνθρακα είναι εντάξει για δίαιτα κέτο ή πρέπει να μειώσω τους υδατ. όπως κάποια άρθρα αναφέρουν (<=20γρ υδατ)

    Θα χαρώ να λάβω τις απαντήσεις σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-07-21 14:25 #2
    Προεπιλογή
    καλησπερα, δεν γραφεις ποσα χρονια γυμναζεσαι κλπ πληροφοριες ...Αν και για 65 κιλα πρεπει να εισαι πολυ νεος . Ετσι δεν μπορει καποιος να δωσει συμβουλες
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-07-21 18:39 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    με τα κιλά που έχεις ακόμη και με βάση το ύψος είναι πολύ λίγα και οταν θέλουμε να γραμώσουμε και λέγοντας γράμωση εννοούμε γραμωμένους μυς οχι τα κοκκαλα , γιατι οι κοιλιακοι σε έναν αδύνατο δεν έχουν κανένα νόημα εφόσον και τα κόκκαλα φαίνονται
    Αρα εφόσον είσαι εκτόμορφος σαν στόχο θα έπρεπε να έχεις να βάλεις μυικό ιστό και βάρος γενικότερα χωρίς όμως να ξεφυγεις σε σαβούρα
    Και αυτο με μια δίαιτα υπερθερμιδική αλλα και χωρίς ακρότητες αν δεν θέλεις να σαβουρώσεις επιτυγχάνεται , ο υδατάνθρακας όμως σε φάση που θέλουμε να βάλουμε βάρος παίζει καταλυτικό ρόλο
    Εσυ τωρα χωρίς εμπειρία όπως λές τι μπερδεύεσαι με τετοια πραγματα κετογενικές και τετοια , αν βάλεις έτσι όπως είσαι μερικα μυικά κιλά και χωρίς να χάσεις λίπος θα δείχνεις πιο αδύνατος , γιατι αλλάζουν τα ποσοστα και αναλογίες λίπους μυών και όγκος με περιορισμένο υδατάνθρακα και κετογενικές δύσκολα επιτυγχάνονται ειδικα σε σωματότυπους σαν εσένα με 165 και 63 κιλά
    Και επίσης τα ψηρίζεις σαν να είσαι χοντρός και θες να αδυνατίσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση