Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 16-07-21 01:48 #1
    Προεπιλογή Σερραπεπτάση ουλώσης ιστός
    Γεια σας
    Είχα πάθει 1,5 χρόνο πριν μια θλαση στον οπίσθιο μηριαίο ψηλά ψηλά. Πόναγα πάρα πολύ και εκανε να περάσει κανα 8μηνο!!!!!!
    Ευτυχώς πέρασε βέβαια αλλά εχει αφήσει ουλώδη ιστό. Στην αρχη ο ουλώδης ιστός ηταν πολύ εξαπλωμένος αφου μεχρι και εγω αλλα και η μητέρα μου μπορούσαμε πολύ εύκολα να πιασουμε ότι κάτι βρίσκεται μεσα στο πόδι. Και δυο φυσικοθεραπευτές το εντόπισαν. Εκανα γυμναστικη και ηταν ΤΡΟΜΕΡΑ ενοχλητικο ενοιωθα ενα πράγμα να κινείται μεσα στο πόδι μου. Μειώθηκε ξαφνικά κατά 60% αυτός ο ουλώδης ιστός ευτυχώς στο 8μηνο όπου και έγινα καλά. Αλλα παρέμεινε ένα κομμάτι ενοχλητικό μέσα στο πόδι μου και αυτό θα ναι μόνιμο όπως φαίνεται γιατί εδω και τόσους μήνες από τον Νοέμβριο εως τώρα ειναι στάσιμο και δεν διαλύεται άλλο.

    Και διάβασα πως η σερραπεπτάση (ένζυμο) τρώει τον ουλώση ιστό. Το έχει δοκιμάσει κάποιος για να μας πει;
    Μεχρι προσφατα (αλλά ακόμα και τώρα) πουλιόταν ως συμπλήρωμα διατροφής, αλλα τώρα το πουλάνε και ως φάρμακο που μπορείς να το αγοράσεις και χωρίς συνταγή. Αν κάποιος το δοκίμασε και ξέρει να μου πει πόσα IU πρέπει να παίρνω και για πόσο καιρό μέχρι να διαλυθεί ο ουλώδης ιστός. Γιατί πραγματικά ειναι πολύ σπαστικο αυτό το κλακ κλακ !
    Λέω να παίρνω 20.000 IU τρεις φορές την μέρα, άρα 60.000 ΙU ημερησίως. Θα δω διαφορά άραγε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 16-07-21 στις 01:59
    Απάντηση με παράθεση