Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 18-08-21 01:33 #1
    Προεπιλογή Συνδυασμός upper lower με κλασσικό split
    Όπως έγραψα και στον τίτλο , επειδή γενικά μου αρέσουν οι upper lower προπονήσεις, αλλά πλέον θέλω να δώσω έμφαση-εξαντλήσω μυς του άνω κορμού το οποίο δεν μπορώ να πετύχω σε upper lower για ευνόητους λόγους , έφτιαξα ένα 5ήμερο split πρόγραμμα ώστε τις 2 ημέρες να κάνω upper lower με χαμηλά κιλά και ψηλά σε επαναλήψεις και τις άλλες 3 μέρες να εκτελώ κλασσικό σπλιτ με βαριά κιλά και χαμηλές επαναλήψεις.

    Στην πράξη:
    Δευτέρα - Upper
    Τρίτη - Lower
    Τετάρτη - Αερόβια
    Πέμπτη - Στήθος Τρικέφαλους
    Παρασκευή - Πλάτη Δικέφαλους
    Σάββατο - Ώμους Τραπεζοειδείς
    Κυριακή - Αρντάν

    Την ημέρα που θα έχω upper θα εκτελώ:
    1. Πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο μπάρα/αλτήρες. 4x 12-10-10-8
    2. Ανοίγματα σε επικλινή πάγκο με αλτήρες. 3x 12
    3. Έλξεις στο μονόζυγο 3xmax
    4. Κωπηλατική με μπάρα όρθιος 4x 12-10-10-8
    5. Πιέσεις arnold 3χ12
    6. Εκτάσεις πλάγιων δελτοειδών 3χ12
    7. Superset Κάμψεις δικέφαλων στον επικλινή και Skullcrashers με αλτήρες. 3x12
    8. Superset Κάμψεις δικέφαλων στο μαξιλάρι με κλειστή λαβή σε στραβόμπαρα και pushdowns στο σκοινί. 3x12
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-08-21 04:48 #2
    Προεπιλογή
    Γιατί δεν το πας

    Δευτέρα Στήθος -Πλάτη / Βαρια. Η ένα ένα σημείο δλδ πρώτα στήθος 4 ασκήσεις και μετά Πλάτη 4ασκήσεις η super set 1 Στήθος 1Πλατη
    Τρίτη. Πόδια / Βαριά
    Τετάρτη. ώμους χέρια / Βαριά Η ένα σημείο δλδ πρώτα Ώμους 4ασκήσεις και μετά χέρια 4ασκήσεις η πρώτα Ώμους και μετα super set
    Χέρια 1 άσκηση τρικεφαλα 1 δικεφαλα
    Πέμπτη. Στήθος -Πλάτη. / Μέτριο Βάρος για επαναλήψεις 15-20 μικρά διαλείμματα ίδιος τρόπος όπως στις Βαριές μερες
    Παρασκευή. Πόδια / Μέτριο Βάρος για επαναλήψεις 15-20 μικρά διαλείμματα
    Σάββατο. Ώμους - χέρια / Μέτριο Βάρος για επαναλήψεις. 15-20 μικρά διαλείμματα ίδιος τρόπος όπως στις Βαριές μέρες

    Αεροβιο Δευτέρα Πέμπτη Σάββατο 30 λεπτά ότι θέλεις, μετά την προπόνηση με τα Βάρη.

    Στις Βαριές μέρες το διάλειμμα μεταξύ των σετ μπορεί να φτάσει τα δύο ή και τρία λεπτά.

    Είναι πρόγραμμα που θέλει καλό φαγητό και αρκετή ξεκούραση ( ύπνος)για να υπάρχει αναρρώσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-08-21 14:12 #3
    Προεπιλογή
    Χμμμ...Καλό σαν ιδέα αλλά με προβληματίζει η προπόνηση στήθος πλάτη με βαριά κιλά... Νομίζω πως μετά από 5 ασκήσεις στήθους δεν θα είμαι σε θέση να κάνω μονόζυγο η βαριά κωπηλατική. Εδώ με το ζόρι βγάζω 2 ασκήσεις για τρικέφαλα. Αρχικά σκεφτόμουν αν συνδυάσω τα τρικέφαλα με πλάτη, αλλά φοβάμαι μετά την υπερκόπωση εάν σκεφτείς ότι με αυτόν το τρόπο θα τα χτυπάω 3 φορές την εβδομάδα άμεσα-έμμεσα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-08-21 18:39 #4
    Προεπιλογή
    Όσο υπάρχει καλή ξεκούραση και καλός υπνος+ διατροφή σε θερμιδική πλεόνασμα μην σε απασχολεί το θέμα υπερκόπωσης.. Εγώ προσωπικά στήθος κ πλάτη αν είχα την ίδια μέρα θα έκανα εναλλάξ τις ασκήσεις δηλαδή 1 άσκηση στήθος 1 πλάτη κλπ ώστε να μπορέσω να παίξω πιο βαριά
    Απάντηση με παράθεση