Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 25-08-21 00:01 #1

    Εγγραφή
    24-08-2021
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1
    Προεπιλογή Βοήθεια για τα πρώτα βήματα
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!
    Είμαι 35 χρονών άνδρας, 182cm 86.5 κιλά με ποσοστό λίπους 22%
    Στόχος μου είναι να αποκτήσω ένα υγιεί και γυμνασμένο σώμα που θα είναι ορατό(όσο καιρό κ αν πάρει)

    Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τα πρώτα βήματα:
    1) Να απευθυνθώ σε διατροφολόγο για το πρόγραμμα διατροφής(ανάγκη για ποσες θερμιδες ανα ημέρα)?
    2) Επειδή δεν έχω χρόνο για να μαγειρεύω πάντα ενδείκνυται η ανάγκη για κάποιο συμπλήρωμα πχ πρωτείνη ή & κάτι άλλο και αν ναι, ποιά?
    Διάβασα οτι η σωστή διατροφή είναι το 70% του σκοπού, μπορώ να αγοράσω κάποια προιόντα που θα
    τα καταναλώνω συχνα και να τα αξιοποιώ όπως γαλοπούλα, σαλάτες, φρούτα κ.α. αλλά δεν προλαβαίνω να μαγειρεύω τακτικά.
    3) Δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω με όγκο ή γράμμωση ή όλα μαζί.
    Να ξεκινήσω με κάποιο πρόγραμμα dvd όπως το P90X απ'το σπίτι ή να γραφτώ απευθείας στο γυμναστήριο (ο διαθέσιμος χρόνος
    μου την ημέρα για γυμναστική μπορεί να είναι έως 1,5 ώρα απόγευμα/ημέρα διότι δουλεύω σε 2 δουλειές).
    *Διάβασα τα άρθρα και τις απόψεις πολλών μελών του φόρουμ στα θέματα που αναρτώνται και ομολογώ πως βρήκα
    πολλές θετικές εκτιμήσεις, όμως θα ήθελα να συγκεντρώσω και τα δικά μου ερωτήματα σε ένα Θέμα προκειμένου
    (βάσει των δικών μου δεδομένων) να βρώ απαντήσεις που θα με βοηθήσουν προσωπικά..θέλω να επενδύσω σε εμένα για να γίνω καλύτερος!
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-08-21 13:46 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Φίλε καλώς ήρθες.
    Όλα αυτα που αναζητάς , είναι γραμμένα στο φορουμ.
    Αν δεν έχεις χρόνο για διάβασμα, βάλε έστω κάποια φωτογραφία σου, να δούμε από την εικόνα τι θα σου προτείναμε.
    Χωρίς να σε ξερουμε, χωρίς να σε έχουμε δει είναι δύσκολο να προτείνουμε.

    Παντως διατροφή απο διατροφολόγο, χωρίς να έχεις χρόνο να προετοιμάζεις τα γεύματα σου, δύσκολο.
    Θελει καποιο χρόνο εκτός αν μπορείς να αγοράζεις έτοιμα γεύματα. Τα συμπληρώματα όπως μια σκόνη πρωτεϊνης θα σου δώσει μια γρήγορη λύση αλλα δεν μπορείς να στηριχτείς μονο εκεί, θες και και στερεα μαγειρευτή τροφη. (κοτοπουλο, μπιφτέκια, ρύζια, πατάτες κτλ)

    Γυμναστική στο σπίτι, δεν ξερω τι διαθέτεις, αλλά σαν το γυμναστήριο δεν έχει, εκτός αν σπίτι είσαι πολύ πληρης.

    Καλώς ήρθες.
    Απάντηση με παράθεση