Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 29-08-21 07:18 #1
    Προεπιλογή Καλημέρα σε όλους!
    Καλημέρα σε όλους και χάρηκα που μπήκα στη παρέα σας.ειμαι ο κωστας 43 χρόνων από τη Χαλκίδα.η.... εμπειρία μου από γυμναστική τελευταία φορά ήταν πριν 23 χρόνια οταν εκανα πορεία βολής σαν φαντάρος.το τελευταίο καιρό με παρότρυνση του γιου μου,έκανα αυστηρή δίαιτα και από τα 86 κιλά επεσα στα 74.λογο κάποιον θεμάτων υγείας όπως δισκοπαθεια και περικαρπιαιο σωλήνα,ψαχτηκα και αποφάσισα να ασχοληθώ με τη καλλισθενική γυμναστική.ειμαι 1.70 και 74 κιλά ποια.γυμναστηριο παω 3 φορές τη βδομάδα και μπορώ να πω ότι έχω δει αρκετά καλά αποτελέσματα μιας και το σώμα μου ακόμα "ακουει".το πρόβλημα μου είναι ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας, κλάταρω μιας και ακόμα είμαι σε φάση αυστηρής δίαιτας.σαν συμπληρώματα περνω μια πρωτεΐνη σόγιας και πριν τη προπόνηση αμινοξέα.αν και εχω δει κάποια αποτελέσματα όπως προανέφερα, σαν δύναμη δεν εχω δει καθόλου βελτίωση.ψοφια τα πράγματα. Ξέχασα να σας αναφέρω ότι παω 2 μήνες.μπορω να παρω κάποιο έξτρα συμπληρώματα κατά τη διάρκεια της ημέρας,πριν τη προπόνηση ώστε να με βοηθήσει να ανέβω λίγο σε δυναμη;στους μυς δεν εχω δει καμία ανάπτυξη.ξερω είναι πολύ νωρίς ακόμα.απλα θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι ώστε να δω λιιιγο ποιο γρήγορα αποτελέσματα. Πλέον έχει μείνει το κλασσικό σωσίβιο στη κοιλιά.καποιος λιποδιαλυτης θα με βοηθησει;μιας και η καλλισθενική είναι αναερόβια προπόνηση και δεν ανεβάζω τοσους παλμούς.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ Για το χρόνο σας και τις τυχών συμβουλές σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-08-21 08:35 #2
    Προεπιλογή
    Καλημερα. Ηδη την δυσκολη αρχη την εχεις κανει με καλα αποτελεσματα.
    Εαν συνεχισεις με υπομονη ερχεται κ η γνωση κ η κριση να "ακους" το σωμα σου για ακομα καλυτερα σιγα σιγα.
    Εδω θα βρεις πολλα αρθρα ,προγραμματα ,γνωμες κ σε γυμναστκη κ διατροφη να σε βοηθησουν.
    Καλως ηρθες
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-08-21 09:17 #3
    Προεπιλογή
    Φίλε χρηστο σε ευχαριστώ πολύ.απλα καταλαβαίνω ότι κάτι μου λείπει.καπου κρασάρω κατά τη διάρκεια της ημέρας. Στο κατάστημα που πηγα για την αγορά πρωτεΐνης, μου πρότειναν από αμινοξέα μέχρι αυξητικα.Αν δοκιμάσω κάποιο λιποτροπικο θα με βοηθησει;και αν ναι ποιο.ευχαριστω και πάλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-08-21 10:25 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Καλημέρα.
    Tα λιποτροπικά, δημιουργούν κάποιες συνθήκες καύσεις που όμως υποστηρίζουν την διατροφή (που ήδη κάνεις) και την αερόβια άσκηση.
    Τώρα όσο για τα υπόλοιπα , το πλέον δοκιμασμένο και χωρίς αμφιβολίες συμπλήρωμα που βοηθάει εργογονικά, είναι η κρεατίνη
    --
    Απλά να ξέρεις το εξής: Πως επειδή άλλαξες πρόσφατα τρόπο ζωής και δεν είχες υπόβαθρο προπόνησης, αρα στην ουσία δεν προσπαθείς να επανέλθεις αλλά να "χτίσεις" από την αρχή, θέλει ρεαλιστικούς στόχους και υπομονή, αλλά σαφώς μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.
    Αυτό που θες, είναι το λεγόμενο body recomposition , δηλαδή να χάνεις λίπος και να κερδίσεις σε μυικότητα, να αλλάξουν δλδ οι αναλογίες σου.
    Δεν χρειάζεται να πέσεις δηλαδή πολύ σε κιλα, γιατί η υπερβολή δεν βοηθά, ειδικα το λεγόμενο σωσίβιο, θέλει τον χρόνο του.
    Στην θέση σου θα έβαζα και 2-3 αεροβικές προπονησεις, έστω και χαμηλής έντασης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-08-21 10:43 #5
    Προεπιλογή
    Διάβασα για τη κρεατινη και έχετε κάνει ένα σωρό αναφορές πάνω σε αυτή.σε αερόβιο ,αγόρασα καλό ποδήλατο και εχω αρχίσει τα πρώτα χλμ.δηλαδη μια κρεατινη θα με βοηθήσει λογικά τώρα στην αρχη;σε θέμα διατροφής μπορω να πω είμαι άψογος.απλα μπαίνοντας δε ένα μαγαζί με προϊόντα γυμναστήριου και βλέποντας και ακούγοντας τοσα καπου το χάνω.σας ευχαριστώ και παλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-08-21 13:28 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Η κρεατινη ειναι απο τα συμπληρωματα που "ελπιζεις" οτι λειτουργει, απο την αποψη οτι δεν θα δεις ποτε αμεσα αποτελεσματα που μπορουν ευκολα να αποδωθουν στην κρεατινη. Παρολα αυτα ειναι απολυτως τεκμηριωμενο οτι βοηθαει στην μυικη αντοχη. Δεν εχει σημασια αν εισαι στις αρχες η αν εισαι πιο εμπειρος αθλουμενος δεν υπαρχει λογος να μην παιρνεις 5gr κρεατινης καθε μερα εφ'ορου ζωης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-08-21 19:58 #7
    Προεπιλογή
    Είναι λογικό να νοιώσεις ότι δεν έχεις ενέργεια μέσα στη μέρα γιατί όπως είπε και ο Admin μπαίνεις σε ένα νέο τρόπο ζωής και ξεκινάς από την αρχή για να χτίζεις οπότε σε συνδυασμό με την δίαιτα και βγαίνοντας από την Comfort zone που ήσουν για πολλά χρόνια ο οργανισμός αντιδρά πολύ λογικό και γιαυτό θέλει τον χρόνο του

    Δοκίμασε να παίρνεις τα αμινοξέα μέσα στην προπόνηση για να δίνεις συνέχεια 'τροφη-ενεργεια' στους μύες κατά την διάρκεια της προπόνησης ώστε να μην αδειάζεις από ενέργεια
    Πάρε μονουδρικη κρεατινη είναι το πιο ασφαλές και τίμιο συμπλήρωμα με τις περισσότερες έρευνες, μπορείς να παίρνεις 5 γραμμάρια κάθε μέρα ακόμα και τις μέρες που έχεις οφ συνέχεια χωρίς να έχεις κανένα πρόβλημα.
    Θα σου δώσει δύναμη αλλά θέλει τον χρόνο της γιατί δουλεύει συσσωρευτικα μέσα στους μύες.

    Καλό θα ήταν να πάρεις μια πολυβιταμινη για αθλητές ( γιατί δεν είναι όλες το ίδιο και αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες άλλο ένας αθλητής άλλο ένας αραχτός μεσήλικας άλλο ένας ηλικιωμένος) πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει, καλό είναι να την βάζεις το πρωί μαζί με το πρωινό σου γεύμα.

    Οι λιποδιαλητες βασίζονται πολύ στην καφεΐνη και στην καψακαινη δεν κάνουν θαύματα και να σου πω δεν ξέρω και πόσο δουλεύουν τελικά και εννοείται ότι πρέπει να συνδυάζονται με πολύ καλή διατροφή -που ήδη κάνεις - αν θέλεις αγόρασε ίσως να δεις κάποιο αποτέλεσμα
    Καλά χιλιόμετρα με το ποδήλατο είναι πολύ καλή αεροβική άσκηση και θα σε βοηθήσει αρκετά..


    Πορεα Βολή ήσουν δίπλα στο γήπεδο πρην πάει Αυλώνα;;;;;;;;;

    Καλός ήρθες στην παρέα μας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-08-21 01:41 #8
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας.θα κανω κίνηση για κρεατινη. Ήθελα να μας ρωτήσω αν έπρεπε να πάρω τύπου αλκαλικη αν δε κάνω λάθος λέγεται η μονουδρικη.απλα για την αλκαλικη ότι δε κρατάει νερά.αλλα με καλύψατε.Ναι φίλε Δημήτρη στο τάγμα στη χαλκιδα ημουν .258 εσσο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-08-21 02:00 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μονο μονουδρικη παρε, η κατακρατηση νερου ειναι ενδομυικη αρα και θεμιτη καθως δινει ενα αισθητικο boost και βοηθαει στην επιδοση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-08-21 08:41 #10
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ!μια τελευταία ερώτηση.κατα τη διαρκεια της προπόνησης νοιωθω μια ελαφριά ζαλάδα και κάπου νοιωθω ότι κλάταρω.αυτο οφείλεται στην ελειψη ηλεκτρολυτων;2 ώρες πριν τη προπόνηση τρωω πχ 100 γραμμάρια πενες ολικής με τόνο η 100γρ καστανο ρυζι με τονο η κοτόπουλο .πριν τη προπόνηση περνω τα αμινο strong.μηπως χρειάζομαι και ηλεκτρολυτες;μιας και ακόμα έχει αρκετή ζέστη.ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-08-21 10:48 #11
    Προεπιλογή
    Εγώ πιο πολύ το αποδίδω στο λίγο φαγητό, το κλατάρισμα δεν συνδέεται πάντα με τους ηλεκτρολητες αλλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αν πάρεις ηλεκτρολητες να τους βάλεις μαζί -στο ίδιο μπουκάλι σεικερ - με τα αμινοξέα και να το καταναλώνεις μέσα στην προπόνηση.
    Οι ηλεκτρολητες θα σε βοηθήσουν πολύ για να μην στεγνωνεις και παθαινεις κράμπες όταν γράφεις χιλιόμετρα με το ποδήλατο όχι μόνο το καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα.

    Κρεατινη μονουδρικη φθηνό και τίμιο συμπλήρωμα, ούτε αλκαλικη,ούτε φωσφορικη,ούτε διαστημική,τσάμπα λεφτά.


    575 Τ Π/Ν
    196 ΕΣΣΟ
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-08-21 23:13 #12
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-09-21 21:08 #13
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα ξανά!έκανα αγορά κρεατινης μονουδρικης.αποτι διάβασα θέλει μαζί και δεξτροζη την οποία δεν βρήκα εδώ .μέχρι να βρω με ποιον άλλο υδατάνθρακα μπορώ να τη περνω;ευχαριστώ πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-09-21 22:21 #14
    Προεπιλογή
    Και με λίγο νερό να την πιεις η να την βάλεις μαζί με την πρωτεΐνη στο ίδιο σεικ η δουλειά θα γίνει, αν θες υδατανθρακα βάλε ένα φρούτο μήλο μπανάνα σύκα καρπούζι κατά προτίμηση γλυκά απέφυγε τα όξινα όπως πορτοκαλί γκρέιπφρουτ κλπ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-09-21 23:57 #15
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ. Θα δω να ανεβαίνω σε βάρος;και αν ναι αυτό το φούσκωμα θα φύγει με το καιρό;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία