Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 05-10-21 11:55 #1
    Προεπιλογή δεν χανω κιλα ενω κανω διατροφη και γυμναστικη
    Καλησπερα,

    παλια ημουν ενεργο μελος και πολλοι με ειχατε βοηθησει με τις συμβουλες σας.

    Λοιπον, για να μην τα πολυλογώ το ιστορικο μου εχεις ως εξης, πριν απο 12 χρονια περιπου, στα 18 μου, ειχα χασει γυρω στα 50 κιλα μονος μου χωρις διατροφολογο.

    Απο 145 επεσα στα 90-95 και για μεχρι πριν 2-3 χρονια παντα κινουμουν αναμεσα στα 95-105 κιλα. Τον Χειμωνα δηλαδη εφτανα στα 105 κιλα λογο μη δραστηριοτητας και δουλειας γραφειου.

    Εχει 2-3 χρονια ομως που με ζοριζει παρα πολυ να πεσω στα 95 απο τα 105 και ετσι αντι για 95 εφτασα να εχω το οριο μου στα 100 και αυτο εχει σαν σκοπο καθε χρονο να με βλεπω +5κιλα σιγουρα και αν συνεχιστει αυτο σε 4-5 χρονια θα ειμαι στα επιπεδα που ημουν πριν 12 χρονια!

    Ολα ομως ξεκινησαν οταν πριν 3 χρονια αποφασισα να κανω διατροφη με την βοηθεια διατροφολογου. Εναν χειμωνα ,καταναλώνοντας πολυ αλκοολ και γλυκα εφτασα τα 111 κιλα και ετσι πηγα σε διατροφολογο. Οντως μεσα σε 6-7 μηνες εχασα , καθαρισα και εφτασα τα 87 κιλα και οντως πρωτη φορα ειδα τον εαυτο μου σε τοσο ικανοποιητικα επιπεδα και σωμα που δεν ειχα φανταστει ποτε μου (οχι γραμμωση και μυες) αλλα για εμενα, τον εαυτο μου ηταν κατι πρωτοφανες.

    Μολις σταματησα, ενω ειχα ενημερωσει τον διατροφολογο οτι θα σταματησω σιγα σιγα , με αφησε στο ''ελεος του θεου'' γιατι ηξερα κατι για ''αντριστροφη διατροφη'' ωστε να μπω στα κανονικα μου πλαισια παλι και απλα με ειπε ενα να ''προσεχεις την διατροφη'' και ετσι κοπηκε αποτομα η διατροφη μου με συνεπεια μεσα σε ενα χρονο να φτασω τα 100κιλα και απο τοτε, δεν μπορω να χασω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

    Αλλαξα διατροφολογο, βασικα πηγα απο υποχρεωση σε εναν γνωστο - γνωστου και ακολουθησα την διατροφη πιστα για 4 μηνες και απο τα 100 εφτασα τα 106 , ενω ενημερωνα πως βαζω και δεν χανω και η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε περιεργη η διατροφη γιατι ειχα 7 γευματα την ημερα και σταματησα.

    Προσπαθησα μονος μου για εναν χρονο να κανω περιπου διατροφη, να προσεχω γενικα και επεσα εμενα σταθερος στα 104 κιλα ωσπου ξαφνικα αρχισε να ανεβαινει η ζυγαρια χωρις σταματημο , προσεχωντας την διατροφη μου και γυμναστικη 3 φορες την εβδομαδα στυλ κροσφιτ και περπατημα 3-5χλμ οταν ειχε καλο καιρο και καπου εκει ερχεται το μεγαλο μπαμ , στην πρωτη καραντινα, κλεινομαι σπιτι δεν γυμναζομαι δεν περπαταω και φτανω τα 118 κιλα σε 2-3 μηνες!

    Πρωτη φορα αγχωθηκα τοσο για τα κιλα μετα απο χρονια, και ευτυχως μολις βγαινουμε εξω , ξεκιναω διατροφη μονος μου και περσοναλ και πεφτω στα 107 κιλα σε ενα καλοκαιρι αλλα κουραστηκα να κανω διατροφη μονος μου και ετσι απευθύνθηκα σε εναν μεγαλο διατροφολογο που κανει Online coaching , και αντι να μενω σταθερος στα κιλα η να χανω βλεπω την ζυγαρια να ανεβαίνει και να ανεβαινει και φτανω ξανα τα 115κιλα και ενω του το ελεγα με απαντουσε και με ελεγε πως ειναι μια διατροφη για να με κρατησει ταυτοχρονα ασφαλη απο διαφορες ιωσης που κυκλοφορουν και διαφορα τετοια και για 2μηνες δεν μου την αλλαζε αλλα με καθησύχαζε και ελεγε πως αυτα ειναι κιλα που θα χαθουν ευκολα και φτανω σε σημειο να ειμαι παλι 115κιλα και με στελνει για εξετασεις θυριωδη γιατι λεει δεν πηγαινε κατι καλα! Οι εξετασεις βγαινουν καθαρες και ολα ηταν σωστα και ετσι τα παραταω απο μονος μου παλι.

    Στην δευτερη καραντινα που ηρθε, εχασα κιλα μονος μου και επεσα στα 105 αλλα ξανα μεσα σε 2 μηνες ανεβηκα στα 111 παλι.

    Με εχει κουρασει παρα πολυ ολο αυτο και προσπαθω να καταλαβω τι γινετε με το σωμα μου και γιατι ανεβαινει τοσο ευκολα η ζυγαρια !!! Μπορει να χασω 5-10 κιλα σε 3 μηνες και να τα ξανα βαλω σε εναν!

    Πλεον , πηγα ξανα σε διατροφολογο και απο τα 112 που ξεκινησα ειμαι 115 εδω και εναμισο μηνα περιπου. Θα συνεχισω για 5-6 μηνες και αν δεν δω αποτελεσμα θα χασω καθε πιστη σε διατροφολογο! Δεν ξερω αν ειναι κακο αυτο που λεω η οχι, αλλα απο τοτε που εκανα την διατροφη την πρωτη , με πηρε ο κατηφορος ενω ειχε ξεκινησει καλα...

    Πλεον, ταυτοχρονα με την διατροφη κανω 3 φορες την εβδομαδα κροσφιτ και 3 φορες γρηγορο περπατημα 4+ χιλ.

    Ενας παραγοντας που υποψιαζομαι οτι ειναι πολυ σημαντικος, ειναι οτι κανω καθηστικη ζωη λογο δουλειας γραφειου και το ρολοι μου μπορει να γραψει καθε μερα μονο 2-3χιλιαδες βηματα , αν και το τελευταιο διμηνο προσπαθω να κινουμε περισσοτερο χωρια απο την γυμναστικη μου.

    Οι τελευταιες εξετασεις που εκανα σε διατροφολογο ειχα τον μεταβολισμο μου 47 χρονων και με ειπε οτι ειναι απο τις πολλες διατροφες που εκανα τα τελευταια χρονια και απο την ακινησια της καραντινας.

    Τι θα με συμβουλευατε να κανω? Να συνεχισω την διατροφη μου? Να προσπαθησω μονος μου? Να ανεβασω και αλλο την ασκηση μου? Εχω φτασει σε απελπιστικο σημειο πλεον γιατι οσοι ειχαν παραπανω κιλα ξερουν πως ειναι να μην θελουν να τα ξανα παρουν!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-10-21 14:38 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Απο οτι καταλαβαινω το ποσοστο μυικης μαζας στο σωμα σου ειναι πολυ χαμηλο. Περισσοτερη μυικη μαζα καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια (καλυτερος μεταβολισμος).
    Επισης 2k-3k βηματα ειναι απελπιστικα χαμηλα οχι μονο απο αποψη μειωσης κιλων αλλα και για την υγεια σου. Ο συνδυασμος αυτων των δυο κανει τις ημερισιες θερμιδικες σου αναγκες
    εξαιρετικα χαμηλες κανοντας το ευκολο να τις ξεπερασεις. Οταν καταναλωνεις περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που χρειαζεται ο οργανισμος σου για την λειτουργια του η ενεργεια που
    περισσευει αποθηκευεται σε μορφη λιπους. Η ηλικια σιγουρα δεν βοηθαει αλλα ολα μπορουν να αλλαξουν. Σταματα τα γλυκα, το αλκοολ, τα delivery και τα αναψυκτικα και κανε 30 λεπτα - 1 ωρα περπατημα τη μερα.
    Το κροσφιτ ειναι καλη επιλογη, η προπονηση με αντιστασεις θα βοηθησει τον μεταβολισμο σου και το ιδιο το ειδος της προπονησης εχει πολλες καυσεις (απλα δωσε βαση στην σωστη εκτελεση των ασκησεων).
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-10-21 00:36 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    τι να κάνεις και τι να αφήσεις , όλα τα άκυρα φαίνεται οτι κάνεις και γι αυτο δουλεια ούτε με αίτηση δεν κάνεις , εκ των αποτελεσματων πάντα , γιατι η ουσία αυτη είναι
    το κρός φιτ τι το θες , κάνε εκεί μια απλή προπόνηση αντιστάσεων βαρη δηλαδη με μέτρια ένταση να κρατας σταθερα ανεβασμένους σε μέτρια επίπεδα σφυγμούς , βάλε περπάτημα κανα 40 λεπτο 3 φορές τη βδομάδα και κόψε τη μασαμπούκα
    Με τόσους διαιτολόγους που έχεις πάει εσυ καθηγητής έπρεπε να γίνεις στη διατροφη
    Δηλαδη 4-5 απλα πράγματα στη διατροφη δεν μπορείς και δεν έμαθες να κάνεις? εφόσον είσαι υγιής και όλα ορμονικα θυροειδής είναι εντάξει , κόψε λίγο θερμίδες και θα χάσεις , κάνε εκεί 3-4 γευματα σωστα σύμφωνα με τα πρότυπα που έχεις πια μάθει και μείωσε την ποσότητα σε σχέση με όσα έτρωγες γιαι εσυ τα έτρωγες και εσυ ξέρεις πόσο έτρωγες και κόψε τη μέρα 500-700 θερμίδες και σιγα σιγα θα χάσεις
    Ουτε υψηλή ένταση χρειάζεται να σκάς δηλαδη στη προπόνηση μια μέτρια ένταση 110 - 120 και το πολύ 130 σφυγμούς και κάνεις και καλό στην καρδια αλλα μπαίνεις και σε κατάσταση καύσης σαβούρας
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-10-21 15:53 #4
    Προεπιλογή
    Κι εγώ για θέμα με θυροειδή θα έλεγα αρχικά αλλά ευτυχώς είναι καθαρές οι εξετάσεις σου.
    Γιατί δεν δοκιμάζεις πάλι με τον πρώτο διαιτολόγο που είδες και την καλύτερη πρόοδο? Συν τη γυμναστική που κάνεις τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη razkal : 13-10-21 στις 15:56
    Απάντηση με παράθεση