Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα εδώ,

Είμαι ο Ζάχος, 41χρ. 1.83 87kg τώρα που τέλειωσε η καραντίνα και άνοιξαν τα γυμναστήρια, το πήρα έτσι λίγο πιο ζεστά και ξεκίνησα συστηματικά γυμναστήριο + προσεγμένη όσο μπορώ διατροφή.
Η δουλειά που κάνω είναι γραφείου.
Στόχος μου είναι η αύξηση μυϊκής μάζας και αργότερα να κάνω ένα cut για να ρίξω το ποσοστό λίπους μου.
Ξεκίνησα από 10 Σεπτ. γυμναστήριο, 6 ημέρες την εβδομάδα (2 ερεθίσματα η κάθε μυϊκή ομάδα per week) Κυριακή ξεκούραση. Επίσης μέσα στην εβδομάδα μπορεί να πήγαινα/πάω και για μια προπόνηση κολύμπι (1 ώρας) σε κολυμβητήριο.

Ταυτόχρονα για να με βοηθήσει στον στόχο μου πρόσθεσα 2 συμπληρώματα (δεν έχω ξαναπάρει).
Από 1η Σεπτ. ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης way isolate την οποία την παίρνω που και που (2-3 φορές περίπου) μέσα στην εβδομάδα, όποτε δεν έχω αρκετή πρωτεΐνη στο φαγητό της ημέρας.
Και επίσης κρεατίνη από 1η Οκτ κάθε μέρα 5-6 γρ. μετα την προπόνηση (αλλα και τις Κυριακές) μαζί με φρεσκοστυμμένο χυμό πορτοκαλί.

Μπορώ να πω ότι η κρεατίνη αλλα και το φαγητό σίγουρα (αύξησα την πρωτεΐνη από τις τροφές) νομίζω με βοήθησαν γιατί έχω δει πρόοδο και έχω αυξήσει τα Βάρη στις ασκήσεις.

Τώρα για να μπω και στο θέμα που ξεκίνησα να σας γράψω αυτό το post… 1η Δεκ. έκανα γενικές εξετάσεις αίματος ουρών. Και βρέθηκε ένας δείκτης αρκετά υψηλός.
SGOT 70 (όρια 5-40)

Όλοι οι υπόλοιποι δείκτες ειναι μέσα σε φυσιολογικά όρια ενδεικτικά αναφέρω (χοληστερίνη 146, Τριγλ 42, κρεατινή 1.12 , SGPT 28 , y-GT 27)

Ο παθολόγος που είδε τα αποτελέσματα το πρώτο πράγμα που με ρώτησε είναι αν παίρνω κάποιο συμπλήρωμα για το γυμναστήριο.
Κάποιο φάρμακο δεν παίρνω, υποψιάζομαι ότι ο ένοχος για την αύξηση του SGOT είναι η Κρεατινή, και δεν ξέρω αν φταίει ο οργανισμός μου ή η δοσολογία της ή αν είναι κακής ποιότητας αυτή που αγόρασα.
Δεν ξέρω πραγματικά… ποια η άποψη σας;

Τα συμπληρώματα που παίρνω αναλυτικά είναι :
Myprotein Κρεατίνη μονοϋδρική Creapure (2-3 φορές περίπου/εβδομάδα)
Myprotein Impact Whey Isolate (5-6γρ κάθε μέρα)
Solgar Collagen Hyaluronic Acid Complex 120mg (μου το σύστησε φυσικοθεραπευτής για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στον ώμο, το παίρνω τις τελευταίες 45 ημέρες, 1 ταμπλέτα/ημέρα)
Solgar Magnesium citrate (3-4 ταμπλέτες/εβδομάδα)
Lamberts Pure Fish Oil 1100mg (3-4 ταμπλέτες/εβδομάδα)
Lamberts Cranberry 750mg (4-5 ταμπλέτες/εβδομάδα)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και καλές γιορτές,
Ζάχος