Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 10-07-23 18:11 #1
    Post Εμβοη μετά από προπόνηση !!!!
    Παιδιά καλησπέρα στην ομάδα.

    Θα ήθελα να μιλήσω για το δικό μου συμβάν που έγινε πριν 15 μέρες. Κατά την διάρκεια της προπόνησης στο τελείωμα της επανάληψη κάμψεις δικεφαλων με χτύπησε από την πίεση που άσκησα χωρίς να βγάλω δυστυχώς αναπνοή στο δεξί μου το αυτί. Τις πρώτες δυο μέρες δεν το έδωσα σημασία ελπίζοντας ότι θα φύγει μετά που μια βδομάδα πήγα ΟΡΛ μου καθάρισε τα αυτιά είδε αν είχα μεμβράνη ή το τύμπανο ζημιά όλα πεντακάθαρα και το ακουογραμμα επίσης. Έκτοτε μου χορήγησε κορτιζόνη είμαι στην 7 μέρα σήμερα αλλά μου είπε σε αυτό το θέμα θέλει υπομονή με την αποθεραπεία κτλπ. Ακόμα έχω εμβοη στο αυτί κάποιες φορές αλλάζει ο τόνος παίζει δηλαδή και δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω και τι να διαβάσω και ακούσω ειδικά όταν βλέπεις στο Google τι παίζει βλέπεις τα χίλια μυρια. Είχες κάποιος παρόμοιο περιστατικό και ναι το ξεπέρασε ποσό χρόνο τον διήρκησε από την άλλη η ερώτηση μου είναι μπορώ να ξανά κάνω βάρη εννοείτε με λίγα κιλά διότι μετά από 18 χρόνια να βάλεις μαχαίρι είναι πράγμα απίθανο. Μια βοήθεια θα την εκτιμούσα και εννοείτε να μοιραστείτε μαζί μου τις εμπειριες και απόψεις σας.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς
    Σωτήρης
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-07-23 01:57 #2
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Σωτηρη καλησπέρα

    ΑΝ και καθυστερημένη απάντηση ,θα σου πώ την αποψη μου.
    Θεωρητικά εφόσον το ακουόγραμμα σου ειναι καθαρό και ο γιατρος δεν εντόπισε αλλο θέμα , δεν θα πρέπει να ανησυχεις.

    Στο κομμάτι των αναπνοών φυσικά πολλοί (¨οπως και εγώ) εχουμε προπονηθεί με πολύ μεγάλα φορτία, με αναπνοές κρατημένες κ.ο.κ

    Θεωρώ πώς η αναπνοή δεν ειναι το πρόβλημα σου.Ενδεχομένως συνδοιαστικά η αυξημένη πίεση που είχες (αρτηριακή) σε συνδοιασμό με κάτι άλλο σου δημιούργησαν αυτό το θέμα. το οποίο ίσως εχει παραμείνει και ώς ψυχοσωματικό.

    Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις ωστόσο ειναι να κάνεις online διάγνωση.

    Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις τις προπονήσεις σου και να το παρακολουθήσεις εκτενώς για να δείς πως θα εξελιχθεί.
    Φυσικά οποιαδήποτε καταγραφή σου στη σελίδα μας, θα βοηθήσει ωστε να ενημερωθεί κάποιος που θα το αναζητήσει
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-07-23 19:30 #3
    Post Εμβοες
    Φιλε Τάσο χαίρομαι για την απάντηση σου.


    Έκανα άλλο προφίλ διότι έχασα τους κωδικούς από το άλλο. Όσο για το θέμα που με ταλαιπωρεί ήταν συνδυασμός κακής αναπνοής και αυξημένης πιέσης. Υ.Γ είχα πάρει και pre workout με αυξημένη καφεΐνη πράγμα που το πυροδοτεί παραπάνω. Πηγα σε δυο ωρλ και για το ακουογραμμα και τυμπανογραμμα δεν έγινε καμία απολύτως ζημιά. Είμαι στην τέταρτη βδομάδα τώρα έχει ελαττωθεί λίγο το σύμπτωμα αλλά δεν έχει φύγει τελείως. Προς το παρών παίρνω συμπλήρωμα gingo Bilboa σε συνδυασμό άλλων βιταμινών. Ωστόσο για το θέμα προπόνησης μου σύστησε προς το παρών αποφυγή με βάρη λόγω πίεσης ενδοκρανιακής μέχρι να γίνω καλά και μου σύστησε κολύμβηση και αεροβιο μόνο. Η μόνη εξέταση που μένει να κάνω είναι μία μαγνητική να αποκλείστηκε η οποιαδήποτε ζημιά στο πίσω μέρος του αυτιού. Η θεραπεία και η αποκατάσταση σε τέτοιου είδους συμβάντα είναι λίγο μακροχρόνια αλλά σημασία έχει με την σωστή αντιμετώπιση και ξεκούραση να την αντιμετωπίσεις. Όποτε οποίος πάθει κάτι να ξέρει ότι παίρνει χρόνο. Από κει και πέρα βλέπουμε πως θα πάει στην πορεία και θα ρθει πάλι η στιγμή που θα πιάσω τα σίδερα. Κάλιο αργα παρά ποτέ.


    Αν τυχών έχει κάποιος απορία ή κάτι μπορεί να στείλει εννεοιτε.

    Χαιρετισμούς
    Σωτήρης
    Απάντηση με παράθεση