Θέμα: Wing chun

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 130
  1. 20-03-09 23:55 #16
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    πρώτον, το wing chun είναι είδος kung fu
    δεύτερον μη μπερδεύεις την τέχνη με τον εκάστοτε "γνώστη"
    τρίτον, το tae kwon do πλέον όπως διδάσκεται (δηλαδή το αγωνιστικό) είναι άθλημα και ουδεμία σχέση έχει με πολεμική τέχνη
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-03-09 00:08 #17
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο slaine Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρώτον, το wing chun είναι είδος kung fu
    δεύτερον μη μπερδεύεις την τέχνη με τον εκάστοτε "γνώστη"
    δεν διαφωνω αλλα καμια σχεση...
    δεν μενω στον εκαστοτε γνωστη/αθλητη αλλα πιο πολυ στην τεχνικη που κακα τα ψεματα δεν μιαζει τοσο με καμια δυτικη.. πχ ολες οι αλλες εχουν καποια χοντρα κοινα, αυτο οχι απλα δεν εχει αλλα ειναι κ λιγο κουλο, οπως πατιμα στις μιτες τον ποδιων, το ολο στισιμο του σωματος κτλ...

    βεβαια γουστα ειναι αυτα...
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-03-09 00:16 #18
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    υπάρχουν άπειρα στυλ γουίνγκ τσουν με πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. δεν είναι όλα όπως τα περιγράφεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-03-09 16:25 #19
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    όντως υπαρχουν πολλα στυλ έχω και γω στο γυμναστήριο γουιν τσανκ αλλά βλέπω είναι αποτελεσματική σαν πολεμική τεχνη χωρίς ιδιαίτερα σωματικά προσόντα και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρων των αθλουμένων
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-03-09 00:34 #20
    Προεπιλογή
    Λοιπόν φιλε επειδή ασχολούμαι με wing chun /τσούν η (Yong chun στα μανταρινιάν) θα σε δώσω αυτό το link να δεις τις σχολες μας http://www.yongchun.gr/sxoles.htm
    η πολεμική τέχνη αυτή είναι πολύ καλή δη χρειάζεται κάποια φυσικά προσόντα... θα καταλάβεις όταν κανεις προπόνηση μακάρι κάποια σχολη να είναι κοντά σε εσένα
    "Be formless... shapeless, like water. If you put water into a cup, it becomes the cup. You put water into a bottle; it becomes the bottle. You put it into a teapot; it becomes the teapot. Water can flow, and it can crash. Be water, my friend..."
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-03-09 00:36 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παλι δεν την εχω κ σε ιδιετερη εκτημηση.. καποια απο τα χτιπιματα της (δεν τα λες λαβες με τιποτα) ειναι πολυ αγαρμπα οποτε no thanx! θα προτιμουσα το γκουν φου η το ταε-κβο-ντο παρα το γουινκ-τσαν παντως...
    φιλε Mantus3 μπορείς να μου εξηγείς πια χτυπητά θεωρείς αγαρμπα ?
    έχεις κάνει wing chun ?
    "Be formless... shapeless, like water. If you put water into a cup, it becomes the cup. You put water into a bottle; it becomes the bottle. You put it into a teapot; it becomes the teapot. Water can flow, and it can crash. Be water, my friend..."
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-03-09 00:37 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    όντως υπαρχουν πολλα στυλ έχω και γω στο γυμναστήριο γουιν τσανκ αλλά βλέπω είναι αποτελεσματική σαν πολεμική τεχνη χωρίς ιδιαίτερα σωματικά προσόντα και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρων των αθλουμένων
    ποσα άτομα έχει η σχολη?
    "Be formless... shapeless, like water. If you put water into a cup, it becomes the cup. You put water into a bottle; it becomes the bottle. You put it into a teapot; it becomes the teapot. Water can flow, and it can crash. Be water, my friend..."
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-03-09 16:46 #23
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NewBuilder Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε Mantus3 μπορείς να μου εξηγείς πια χτυπητά θεωρείς αγαρμπα ?
    έχεις κάνει wing chun ?
    πχ το πατιμα στις μιτες η το να βγαζεις εξω τον ομο στις γραθιες. αυτα μου ηρθαν τωρα στο μιαλο. δεν εχω κανει αλλα εχω δει προπονισεις.
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-03-09 17:32 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ το πατιμα στις μιτες η το να βγαζεις εξω τον ομο στις γραθιες. αυτα μου ηρθαν τωρα στο μιαλο. δεν εχω κανει αλλα εχω δει προπονισεις.
    όπα φιλε έχεις κάνει ένα μεγάλο λάθος σίγουρα έχει γίνει παρεξήγηση γιατί από αυτό που έγραψες φαίνεται ότι μιλάς για αλη πολεμική τέχνη 1) στο wing chun(και 1002313 φορες να το έχουν αλλάξει ) a) δεν πατάνε ποτε στις μιτες (πάντα πέλμα) και δεύτερον ..... στο wing chun δεν
    βγάζουν τον ωμο έξω, (μονο σε κάποιες τεχνικές) ενώ όπως θα δεις σε box , mua thai και άλλες πολεμικές τέχνες βασίζονται πάνω σε αυτό δηλαδή στο πως να βγάλουν τον ωμο έξω και να κάνουν την μετατόπιση ......μπορείς να μου πεις που ειδες προπονιση wing chun?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NewBuilder : 22-03-09 στις 17:40
    "Be formless... shapeless, like water. If you put water into a cup, it becomes the cup. You put water into a bottle; it becomes the bottle. You put it into a teapot; it becomes the teapot. Water can flow, and it can crash. Be water, my friend..."
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-03-09 18:03 #25
    Προεπιλογή
    καταρχην mantus το πατημα στην μυτη δεν ειναι αγαρμπο σε καμια περιπτοση.. το πατημα στην μυτη του δεξιου ποδιου το εχεις για να οπλισεις και να χτυπας με το βαρος σου.. επισεις για το λογο οτι στα μαχητικα αθληματα δεν εσαι ποτε μα ποτε στατικος αυτο σε βοηθαει να κανεις πιο ευκολα βηματα μπρος-πισω καθως και να χτυπας με κινιση...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-04-09 19:02 #26
    Προεπιλογή
    Λίγο αστείο μου φαίνεται...

    [YOUTUBE="win"]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_Ui6rj58DA0&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_Ui6rj58DA0&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-04-09 19:24 #27
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Akis85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο αστείο μου φαίνεται...
    καλύτερα να μην του το πεις αυτουνού με τη μαύρη
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-04-09 01:11 #28
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    εγω πάντως έχω το γουιν τσανκ στο γυμναστήριο και ο δασκαλος ειναι φίλος καλο παιδί και τον αρεσει αυτό που κάνει παλια έκανε ταεκβοντο αλλα είχε κόλημα με αυτό και ασχολήθηκε εγω τον κορόιδευα πήγαινε να μου κάνει κάτι λαβες μπροστα στα παιδια και δεν μπορούσε να με ρίξει και μου έλεγε πέσε ρε , να δουν αλλά μετα απο καιρο εξελίχτηκε και με πετούσε κάτω χωρίς να καταλάβω και βλέπω τα άτομα που ασχολούνται είναι σταθερα και τους αρέσει και είναι πολυ καλο για γυναίκες γιατί δεν χρειάζετε μυική δύναμη αλλα εκμεταλεύεσαι την δυναμη του αντιπάλου.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-04-09 19:06 #29
    Προεπιλογή
    Ενας φιλος μου ξερει αυτη την πολεμικη τεχνη. Ειναι νομιζω η πολεμικη τεχνη που ανεπτυξε ο Bruce Lee κτλ. Βασικο χαρακτηριστικο ειναι η ταχυτητα αλλα και αποτελεσματικοτητα με τις μικροτερες κινησεις, σε γενικες γραμμες ειναι εντυπωσιακη τεχνικη.... Το πιο κουφο ειναι η γροθια του ενος εκατοστου... ΥΙΑ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-04-09 20:07 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Akis85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο αστείο μου φαίνεται...

    [YOUTUBE="win"]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_Ui6rj58DA0&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_Ui6rj58DA0&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]
    Κανουν Chi Sao διαβασε περι τινους προκιτε το εχω γραψη στο φορουμ

    ***Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες ,no greekenglish !!!Mods team***
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NewBuilder : 26-04-09 στις 22:33
    "Be formless... shapeless, like water. If you put water into a cup, it becomes the cup. You put water into a bottle; it becomes the bottle. You put it into a teapot; it becomes the teapot. Water can flow, and it can crash. Be water, my friend..."
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία