Θέμα: Wing chun

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 130
  1. 19-09-09 01:21 #31
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Αρχικά λίγες διευκρινήσεις Wing Chun είναι παραλλαγή του Kung Fu .Το Jeet Kun Do είναι η τέχνη που δημιούργησε εξολοκλήρου ο Bruce Lee πάνω στις διδαχές του στο Kung Fu και τις παραλλαγές του. Πάντα με έλκυαν πολύόι πολεμικές τέχνες ,έχω ασχοληθεί και γω στο παρελθόν και σίγουρα και στο μέλλον. Αυτό που έχω να πω είναι ότι σαν γενική παρατήρηση η πολεμικές τέχνες έχουν πολύ "Φιλοσοφία". Θέλω να πω ότι σε αντίθεση με τα μαχητικά σπορ στοχεύουν αποκλειστικά και μόνο στην αυτοάμυνα. Δλδ έχουν πάρα πολλές διαφορετικές τεχνικές,λαβές,λακτίσματα,τεχνικές χεριών που μόνο σε ταινίες βλέπουμε να χρησιμοποιούνται επάξια και από τυς 2 αντιπάλους.

    Τα μαχητικά σπορ από την άλλη έχουν το χαρακτηριστικό της αμεσότητας και το να "σκληρένουν" τον αθλητή.

    Θέλω να καταλήξω ότι αυτός που θέλει φιλοσοφία να μάθει πολεμική τέχνη αλλά να μην περιμένει να την χρησιμοποιήσει τόσο αποτελεσματικά στον δρόμο όσο ένα μαχητικό σπορ.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-12-09 01:07 #32

    Εγγραφή
    06-12-2009
    Περ.
    KORYDALLOS
    Μηνύματα
    1
    Προεπιλογή
    O καλυτερος στο WING CHUN αυτην την στιγμη στην Ελλαδα μην πω και στον κοσμο και ακουστω γραφικος ειναι ο δασκαλος μου Κατσιγιαννης Θοδωρης και εχει σχολη στην οδο Ψαρρων στον σταθμο Λαρισσης στο κεντρο της Αθηνας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-12-09 17:05 #33
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    wing chun, πολεμική τέχνη που ανακαλύφθηκε απο γυναίκα στην αρχαία Κίνα κατα τη δυναστεία των Qing. Εγινε διάσημη από τον Bruce Lee, καθώς επίσης τη δίδασκε στη σχολή του.

    Πολλοί υποστηρίζουν πως το wing chun είναι η βάση του Kung Fu (ή wushu), και λένε πως πρέπει πρώτα να ξέρεις wing chun αν θέλεις να συνεχίσεις σε Kung Fu το οποίο θεωρήτε ποιο προχωρημένο καθώς έχει υψηλότερου επιπέδου κινήσεις.

    όπως οι περισσότερες ασιάτικες πολεμικές τέχνες, έτσι και το wing chun είναι υπέρ του μικρόσωμου ή αδύναμου. Μπορεί κάποιος έμπειρος να σε "κλειδώσει" μέσα στα χέρια σου με 1,2,3 κινήσεις και να γίνεις ευάλωτος στα χτυπήματά του τα οποία βασίζοντε στην τεχνική και ταχύτητα και όχι δύναμη.

    για περισσότερες πληροφορίες δείτε το παρακάτω videoclip..

    [YOUTUBE="i7gFbUc2-d8"]i7gFbUc2-d8[/YOUTUBE]
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-01-10 14:15 #34
    Προεπιλογή wing chun
    To Wing Chun εγινε γνωστο απο τον Yip man ο οποιος ηταν και δασκαλος του Bruce Lee.H πρωτη εμφανιση του εγινε στα μοναστηρια Shaolin περιπου στο 1600-1700 σαν μεσο εκγυμνασης των μοναχων λογω τωνμακρων περιοδου διαλογισμου.Προκειται για την πιο αποτελεσματικη πολεμικη τεχνη κατα την ταπεινη μου αποψη και δεν ειναι τυχαιο που διδασκεται στις ειδικες δυναμεις της γερμανιας και αλλων χωρων σε συνδιασμο με krav maga.


    Προσοχη στις απομιμησεις και στους επιτηδιους που με το προσχημα "θα σου μαθω" περνουν χρηματα και διδασκουν οτι ναναι.


    It's not about fighting it's about balance
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-01-10 19:54 #35
    Το avatar του χρήστη mixaliskoukaras

    Εγγραφή
    28-01-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    149
    Προεπιλογή
    εκανα wing chun για 7 μηνες δεν προλαβαινα...παρα πολυ καλη πολεμικη τεχνη ισως ειναι η καλυτερη και η πιο αποτελεσματικη στο δρομο με βοηθησε με τοσο λιγο καιρο ...φανταστειτε ουτε ζωνη δεν ειχα παρει...με το που τελειωσω τωρα σε 4 μηνες με τις πανελληνιες θα το αρχισω εως την μαυρη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-09-10 19:10 #36
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή Wing Chun
    Παιδια απο βδομαδας αρχιζω wing chun..Τι εχετε να πειτε για την τεχνη αυτη??Υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει ή ασχολειτε?Εχω ψαξει και εχω μελετησει αλλα θα ηθελα γνωμες απο ανθρωπους που ασχολουντε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7.  

  8. 09-09-10 20:10 #38
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Τι εχετε να πειτε για την τεχνη αυτη??Υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει ή ασχολειτε?Εχω ψαξει και εχω μελετησει αλλα θα ηθελα γνωμες απο ανθρωπους που ασχολουντε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-09-10 20:28 #39
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Τα 2 θέματα συγχωνεύτηκαν.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-02-11 13:37 #40
    Προεπιλογή wing chun στη θεσσαλονίκη !!!
    χαιρετώ τους συμφορουμίτες.

    σκέφτομαι να ξεκινήσω wing chun. στην αρχή ήμουν ανάμεσα σε muay ή kickboxing αλλά τελικά έχω σχεδόν καταλήξει στο wing chun που δεν έχει ιδιαίτερες σωματικές απαιτήσεις!

    μένω στη θεσσαλονίκη και ψάχνω να βρω μία καλή σχολή.
    προς το παρόν το μόνο που βρήκα είναι αυτή η σχολή που μου προτείνανε αλλά δεν τον πολυεμπιστεύομαι τον δάσκαλο. μου φαίνεται πήρε μερικά σεμινάρια με τον cheng και λέει ότι ήταν μαθητής του...
    http://www.wingchun-gungfu.eu/ELL/bio.htm

    έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια καλή σχολή? θα προτιμούσα δυτικά αλλά στην ανάγκη ας κάνω και διαδρομή...
    ARNOLD is numero uno
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-02-11 02:05 #41
    Προεπιλογή
    Πες μου σε ποιά περιοχή μένεις να δούμε αν μπορώ να σε βοηθήσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-02-11 21:26 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο makantonio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου σε ποιά περιοχή μένεις να δούμε αν μπορώ να σε βοηθήσω.
    ωραιόκαστρο μένω αλλά πάω οπουδήποτε δυτικά αν ο δάσκαλος είναι καλός! γι'αυτή τη σχολή έχεις ακούσει τίποτα?
    ARNOLD is numero uno
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-03-11 17:46 #43
    Προεπιλογή
    το wing chun τα σπαει εν τωμεταξυ ολοι οι ασχετοι προβαλλουν το mma χωρις να ξερουν οτι πατερας του mma ειναι το jeet kune do που εχει στηριχθει πανω στο wing chun kai to ground fighting στο jeet kune do το εβαλε ο bruce lee γιατι δεν τελειωσε την εκπαιδευση με το yip man και εφυγε και γιαυτο αργοτερα ειχε κενα...Ας μαθουν λιγο ιστορια του πως εγιναν τα πραγματα και μετα παμε στο γιατι κανουμε οτι κανουμε....
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-04-11 01:03 #44
    Προεπιλογή
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΗ WING CHAN ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ. ΟΔΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ . ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΡΦΟΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑΔΟΤΗΚΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛOΣ ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΥΜΝΑΣΜΕΝΟΣ ,ΘΗΡΙΟ.... ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΝΑ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΩ


    ***Γραφε με μικρους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ***
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-04-11 01:26 #45
    Το avatar του χρήστη paulakos

    Εγγραφή
    08-03-2010
    Περ.
    Ροσγουελ
    Μηνύματα
    336
    Προεπιλογή
    Υποπτο θεμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία