Θέμα: Wing chun

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 130
  1. 16-03-12 02:52 #121
    Προεπιλογή Επίπεδο του wing chun στη Θεσσαλονίκη
    Καλησπέρα σε όλους. Ξεκινάω αυτή τη συζήτηση θέλοντας να εκφράσω τα παράπονα μου σχετικά με το επίπεδο του wing chun στη Θεσσαλονίκη. Έκανα παλαιότερα για 2,5 χρόνια, σκέφτομαι να ξαναρχίσω σύντομα, πολύ ενδιαφέρουσα τέχνη και με πολύ βάθος. Δυστυχώς όμως το επίπεδο διδασκαλίας θεωρώ πως παραμένει χαμηλό ύστερα από αρκετά χρόνια που υπάρχει στην πόλη. Αρχικά, παρατήρησα ότι οι δάσκαλοι είναι αρκετά απόμακροι από τους μαθητές και δεν δείχνουν όπωςθα έπρεπε. Εννοώ ότι υπάρχει μία αντίληψη του τύπου : - τον δάσκαλο δεν τον ακουμπάμε -, κ δείχνουν μόνο εκπαιδευτές ή άλλοι μαθητές. Δεν υπάρχει ελευθερία να ρωτήσεις τον δάσκαλο και να σου εξηγήσει την απορία σου χωρίς να σε χτυπήσει, αντιλαμβάνονται την απορία σου ως επίθεση και αυτό ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω ! κ όταν λέω 'χτυπήσει' εννοώ πως δεν απαντάει σε αυτό που ρωτάω, απλά σε προκαλεί να αναμετρηθείτε, λες και ζήτησα να μαλώσω μαζί του, έλεος, να μάθω θέλω !
    Επίσης, κάτι που με ξενέρωσε είναι ότι στο σπάρρινγκ, είτε έβλεπες ένα 3ο επίπεδο είτε ένα 9ο να κάνουν μάχη, ήταν το ίδιο και το αυτό !! δεν μπορώ να το καταλάβω. Έκανα και καρατε στο παρελθόν,4 χρόνια, και υπήρχαν σοβαρές αποστάσεις μεταξύ των μαθητών συγκριτικά με τις ζώνες τους. Θα με ενδιέφερε πολύ να συζητήσω μαζί σας αυτά τα ζητήματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-03-12 14:13 #122
    Προεπιλογή
    Μήπως ρωτάς πράγματα παραπάνω από αυτά που αναλογούν στο επίπεδό σου;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-03-12 14:42 #123
    Προεπιλογή
    Καθόλου. Ρωτάω με βάση αυτά που είδα, από προσωπικές εμπειρίες που είχα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-03-12 14:44 #124
    Προεπιλογή
    Άλλο εννοώ.

    Κατά την διάρκεια του μαθήματος στην Σχολή σου, μήπως ρωτάς παραπάνω πράγματα από αυτά που αντιστοιχούν στην ζώνη / στο επίπεδο που βρίσκεσαι;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-03-12 15:00 #125
    Προεπιλογή
    Με βάση το επίπεδο μου ρωτάω και για τα 2 ερωτήματα που έθεσα. Αν κάποιος νομίζει ότι έχω άδικο, έχει άλλη άποψη ή συμφωνεί θα χαρώ να το συζητήσουμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-03-12 15:12 #126
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kira81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση το επίπεδο μου ρωτάω και για τα 2 ερωτήματα που έθεσα. Αν κάποιος νομίζει ότι έχω άδικο, έχει άλλη άποψη ή συμφωνεί θα χαρώ να το συζητήσουμε.
    Δεν νομίζω ότι έχεις άδικο ή δίκιο, απλά προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει.

    Αυτό που σε ρώτησα, δηλαδή το να ρωτάς παραπάνω πράγματα ή να θέλεις να σου δείξουν περισσότερα από αυτά που προβλέπονται βάσει της ζώνης σου, είναι κλασσικό πρόβλημα.

    Από την στιγμή που λές ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, τότε είτε έχεις πέσει σε Δάσκαλο-στραβόξυλο, είτε κάτι δεν κάνεις σωστά εσύ με την συμπεριφορά σου εκεί μέσα.

    Το ότι ο Δάσκαλος δεν δείχνει σε αρχάριους και αναθέτει το μάθημα σε εκπαιδευτές, δεν είναι απαραίτητα κακό. Και είμαι υπέρ του να υπάρχει μια κάποια απόσταση μεταξύ Δασκάλου και αρχάριου μαθητή, για πολλούς και διάφορους λόγους.

    Μήπως παρεξηγείς τον τρόπο διδασκαλίας του Δασκάλου σου; Πολλοί Δάσκαλοι και εκπαιδευτές, αποφεύγουν να πολυμιλάνε και προτιμούν να περνάνε περισσότερο στην πράξη. Καλό είναι αυτό, όταν γίνεται σωστά...
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-03-12 15:54 #127
    Προεπιλογή
    Φίλε μου κάθε άλλο. Μιλάω για πολύ απλά πράγματα, η συμπεριφορά μου είναι μια απλή συμπεριφορά, και δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν εκπαιδευτές πως είναι κακό. Όπως είπες, όταν γίνεται σωστά. Το θέμα είναι να μαθαίνουν οι μαθητές. Για αυτό που είπες να μάθω παρακάτω, καμία σχέση. Καθαρά για τη δική μου ύλη αναφέρομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-03-12 22:59 #128
    Προεπιλογή
    αλαξε σχολη .
    μονο δασκαλος δν ειναι αυτος που λες.
    εγω παντα με οτι ασχοληθει απο πολεμικο αθλημα-τεχνη ημουν αυτος που εδειχναν τις τεχνικες -ετρωγα το ξυλο σε λογικα πλαισια ποτε δν μπορω να πω πως πονεσα σπανια.
    το να τα κανει πανω σου (με μετρο ) ειναι πολυ καλο γτ αυτος που δεχετε τον πονο καταλαβαινει που ακρηβως πρεπει να βαρεσει .
    το να ρωτας φυσιολογικο μου φενετε (αποριες εχεις αλιως δν θα πας μπροστα)
    οσο κ να σου αρεσει μια πολεμικη τεχνη αν δν βρεις κ τον καταληλο δασκαλο (κουκουρουκου)
    ο δασκαλος κανει την διαφορα οχι η πολεμικη τεχνη ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-03-12 11:01 #129
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλαξε σχολη .
    μονο δασκαλος δν ειναι αυτος που λες.
    εγω παντα με οτι ασχοληθει απο πολεμικο αθλημα-τεχνη ημουν αυτος που εδειχναν τις τεχνικες -ετρωγα το ξυλο σε λογικα πλαισια ποτε δν μπορω να πω πως πονεσα σπανια.
    το να τα κανει πανω σου (με μετρο ) ειναι πολυ καλο γτ αυτος που δεχετε τον πονο καταλαβαινει που ακρηβως πρεπει να βαρεσει .
    το να ρωτας φυσιολογικο μου φενετε (αποριες εχεις αλιως δν θα πας μπροστα)
    οσο κ να σου αρεσει μια πολεμικη τεχνη αν δν βρεις κ τον καταληλο δασκαλο (κουκουρουκου)
    ο δασκαλος κανει την διαφορα οχι η πολεμικη τεχνη ...

    Άστα να πάνε φίλε μου. Οι περισσότεροι κατά την γνώμη μου κυμαίνονται στα ίδια, από αυτά που έχω δεί και ακούσει, υπάρχουν 2-3 άλλα άτομα που δεν έχω πάει να δώ προσωπικά και λογικά θα επισκεφθώ σύντομα. Ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-03-12 09:30 #130
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειδα τα videakia σου κ αυτα που λες ειναι σωστα κ σε ολα με βρησκεις συμφωνω αλα παρατηρησα πως πατας την κεντρικη σου γραμμη ...προσεξε το ..
    η περισοτερη στο wing chun ειναι πολυ καλη στα χερια αλα στα ποδια ειναι μαρμαρομενη βασιλιαδες(αυτο δν παει για σενα βεβαια) εχτος αν φενετε οτι στα βιντο πατας την κετρικη γραμμη σου κ απο αλη οπτικη γωνια δν την πατας.
    ωρεα ροη εχεις παντος φιλε μου...
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Συμφωνώ σ αυτό που λές για τα πόδια και τους βηματισμούς, ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Αυτό που λές για την κεντρική γραμμή πως την πατάω, δεν το κατάλαβα, ίσως να το κάνω και να μην το καταλαβαίνω , αν θές εξήγησέ μου τί εννοείς για να το κοιτάξω.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789