Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 16-03-22 13:14 #1
    Προεπιλογή γινεται διαταραχή ύπνου απο εντονη γυμναστικη?
    χαιρετώ την πιο δυνατή ομάδα ....
    εδω και ενα μηνα εχω θεμα με τον υπνο το βραδυ
    παω αρκετά χρονια γυμναστήριο συνήθως 7 με 9 το απόγευμα και κατα τις 12 που ξαπλωνο παρόλο που ειμαι αρκετα κουρασμένος δεν με περνει ο υπνος ευκολα η αν κοιμηθω ξυπνάω εύκολα και γενικα ο ύπνος μου εινα χαλια!
    αυτο το εχω παρατηρήσει ειδικα τις μερες που κανω προπόνηση τις υπόλοιπες τα πραγματα ειναι οκ
    απο το φαρμακείο πηρα ενα χαπι που ειναι για το ανχος να με βοηθηση λιγο αλλα και παλι δεν ειδα τιποτα.
    δεν ξερω αν πεζει ρολο και η ηλικια μου για την αποκατάσταση μου ειμαι 50 ετων και οι προπονήσεις ειναι δυνατές
    η ενδοκρινολόγος μου ειπε οτι πεζει ρολο και ο θηριωδής μου τωρα αλαξα το χαπακι για να τον διορθώσω παλι
    πως μπωρο να το ξεπεράσω αυτο διότι ουτε στη δουλεια αποδίδω αλλά δεν θέλω να σταματήσω και το γυμναστήριο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-03-22 14:50 #2
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Υπάρχει περίπτωση να είναι υπερένταση απ' την προπόνηση που κάνεις 3 ώρες πριν
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-03-22 16:31 #3
    Προεπιλογή
    Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο, υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στο θυρεοειδή αυτό θα το δεις στην πορεία με την αλλαγή του χαπιού και πάντα με την καθοδήγηση τις ιατρού που σε παρακολουθεί.
    Υπάρχει μια άλλη περίπτωση αν πριν την προπόνηση χρησημοποιεις κάποιο προεξασκητικο σκεύασμα το οποίο έχει μεγάλη δόση σε καφεΐνη με αποτέλεσμα να κρατάει σε υπερένταση το κεντρικό νευρικό σύστημα και σε συνδυασμό με την έγκριση ορμονών κατά την διάρκεια τις προπονήσεις να σε δυσκολεύει στο να έχεις βαθύ ύπνο.
    Μια άλλη περίπτωση είναι ότι μετά την προπόνηση που έχεις το μεταπροπονητικο σου γεύμα - μπορεί να είναι και το τελευταίο γεύμα τις ημέρας, μπορεί όμως να έχεις και άλλο γεύμα αργότερα - ίσως να μην το χωνεύεις με αποτέλεσμα ο οργανισμός να προσπαθεί να χώνεψη συγκέντρωνοντας μεγάλη ποσότητα αίματος στο στομάχι με αποτέλεσμα να μην μπορεί το κεντρικό νευρικό σύστημα να χαλαρώσει και να μπορείς να κοιμηθείς,ενώ τις μέρες που δεν κάνεις προπόνηση δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί υποθετικά μιλώντας πάντα δεν κάνεις χρήση κάποιου προεξασκητικου σκευασματος και από την άλλη το τελευταίο σου γεύμα ίσως να είναι πιο νωρίς η να υπάρχει περισσότερος χρόνος και ηρεμία που σε βοηθάει να το χωνέψεις και να μην δημιουργεί πρόβλημα στον ύπνο.
    Το άλλο μεγάλο κακό στην εποχή μας είναι το άγχος είναι κάτι που όλοι το έχουμε και προσπαθούμε να το διαχειριστουμε δεν υπάρχει λόγος να το αναπτύξουμε παραπάνω, υπάρχουν χιλιάδες πληροφορίες για το θέμα αλλά η πράξη από την θεωρία απέχει έτη φωτός μακριά.
    Στο φαρμακείο κυκλοφορούν σκευάσματα πχ με βαλεριανα που λένε ότι βοηθάνε στην χαλάρωση ως ένα βαθμό αλλά δεν κάνουν θαύματα μπορεί να σε βοηθήσουν μπορεί και όχι, στο θέμα τις δουλειάς ίσως μία πολυβιταμινη σε βοηθήσει να έχεις λίγο περισσότερο ενέργεια αλλά λόγω του θέματος με το θυρεοειδή καλό είναι να το συζητήσεις πρώτα με την ιατρό σου γιατί υπάρχουν στο εμπόριο πολυβιταμινες που ίσως να μην πρέπει να τις πάρεις επειδή περιέχουν κάποια συστατικά που ίσως σου δημιουργησουν πρόβλημα.

    Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε να τα λέμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-03-22 17:16 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να είναι υπερένταση απ' την προπόνηση που κάνεις 3 ώρες πριν
    Θα μειωσω τον ογκο προπονησης να δω αν εχει διαφορα η θα πηγαίνω ποιο νωρις ωστε να εχω ακρετη διαφορα ωρας μέχρι τον υπνο
    παντως αυτο ωράριο στο γυμναστήριο το εχω τουλάχιστον 5 χρονια και δεν ειχα θεμα πριν κοτόπουλο έπεφτα!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο, υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στο θυρεοειδή αυτό θα το δεις στην πορεία με την αλλαγή του χαπιού και πάντα με την καθοδήγηση τις ιατρού που σε παρακολουθεί.
    Υπάρχει μια άλλη περίπτωση αν πριν την προπόνηση χρησημοποιεις κάποιο προεξασκητικο σκεύασμα το οποίο έχει μεγάλη δόση σε καφεΐνη με αποτέλεσμα να κρατάει σε υπερένταση το κεντρικό νευρικό σύστημα και σε συνδυασμό με την έγκριση ορμονών κατά την διάρκεια τις προπονήσεις να σε δυσκολεύει στο να έχεις βαθύ ύπνο.
    Μια άλλη περίπτωση είναι ότι μετά την προπόνηση που έχεις το μεταπροπονητικο σου γεύμα - μπορεί να είναι και το τελευταίο γεύμα τις ημέρας, μπορεί όμως να έχεις και άλλο γεύμα αργότερα - ίσως να μην το χωνεύεις με αποτέλεσμα ο οργανισμός να προσπαθεί να χώνεψη συγκέντρωνοντας μεγάλη ποσότητα αίματος στο στομάχι με αποτέλεσμα να μην μπορεί το κεντρικό νευρικό σύστημα να χαλαρώσει και να μπορείς να κοιμηθείς,ενώ τις μέρες που δεν κάνεις προπόνηση δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί υποθετικά μιλώντας πάντα δεν κάνεις χρήση κάποιου προεξασκητικου σκευασματος και από την άλλη το τελευταίο σου γεύμα ίσως να είναι πιο νωρίς η να υπάρχει περισσότερος χρόνος και ηρεμία που σε βοηθάει να το χωνέψεις και να μην δημιουργεί πρόβλημα στον ύπνο.
    Το άλλο μεγάλο κακό στην εποχή μας είναι το άγχος είναι κάτι που όλοι το έχουμε και προσπαθούμε να το διαχειριστουμε δεν υπάρχει λόγος να το αναπτύξουμε παραπάνω, υπάρχουν χιλιάδες πληροφορίες για το θέμα αλλά η πράξη από την θεωρία απέχει έτη φωτός μακριά.
    Στο φαρμακείο κυκλοφορούν σκευάσματα πχ με βαλεριανα που λένε ότι βοηθάνε στην χαλάρωση ως ένα βαθμό αλλά δεν κάνουν θαύματα μπορεί να σε βοηθήσουν μπορεί και όχι, στο θέμα τις δουλειάς ίσως μία πολυβιταμινη σε βοηθήσει να έχεις λίγο περισσότερο ενέργεια αλλά λόγω του θέματος με το θυρεοειδή καλό είναι να το συζητήσεις πρώτα με την ιατρό σου γιατί υπάρχουν στο εμπόριο πολυβιταμινες που ίσως να μην πρέπει να τις πάρεις επειδή περιέχουν κάποια συστατικά που ίσως σου δημιουργησουν πρόβλημα.

    Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε να τα λέμε.
    το μονο που περνω εντος προπόνησης ειναι BCAA χωρις καφεινη το εχω τσεκαρη και στο τελος της προπόνησης ενα σκουπ πρωτεινη
    το τελευταίο μου γευμα συνήθως ειναι μικρο
    περιμενω να στρώση και ο θυροειδής για να δω τη θα κανω διότι ειναι παρα πολυ ενοχλητικο!
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας !
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-03-22 13:37 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι, μπορει να συμβει αυτο για διαφορους λογους εκτος του ενδοκρινολογικου που λες οτι εχεις..το παθαινω κ γω καμια φορα, κ προσπαθω να μην πηγαινω πλεον πολυ αργα για προπονησεις.
    το σωμα αντιλαμβανεται τις προπονησεις με βαρη, ειδικα αν ειναι κ ζορικες, σαν στρεσογονο καταστηση, γιαυτο κ ανεβαζει συγκεκριμενες ορμονες κατα την διαρκεια των προπονησεων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-03-22 22:51 #6
    Προεπιλογή
    1 φορα εκανα το λαθος να παω για βραδινη προπονηση και το μετανιωσα παρα πολυ.... το 2019 στην προετοιμασια μου μου ειπε ενας φιλος να παμε βραδυ προπονηση μετα την δουλεια του και δεχτηκα ο βλακας γυρισαμε απο την προπονηση 10 το βραδυ εκανα μπανιο και νομιζα χαλαρωσα και καταφερα να κοιμηθω στις 4 το πρωι
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση