Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 04-09-22 18:36 #1
    Προεπιλογή Σωματικο βαρος
    Γεια σας ειμαι νεο μελος στο forum. Σας παρακολουθω αρκετο καιρο, και εχω καποιες αποριες.
    Ειμαι 165, 69 κιλα Λιπος γυρω στο 17-19% (οι επανω κοιλιακοι ειναι ορατη αν σφιξω ελαφρος και το γυρω γυρω η γραμμη).
    Κανω bb απο μικρος ερασιτεχνικα αλλα λογω τραυματισμου στην μεση σταματησα για 6 χρονια.

    Ξεκινησα ξανα περσυ σχεδον απο την αρχη.


    Τον μαιο που μας περασε ειμουν στο τελος του ογκου (8-9 μηνες) και οταν σταματησα τις βαριες προπονησης και ενω ειμουν 72κιλα με 2900cal. Ξαφνικα επεσα μεσα σε 3 μηνες 3 κιλα. Βεβαια μειωσα και της θερμιδες στις 2450-2500. Εκοψα την κρεατινη (3γρ ανα ημερα).

    Τα 3 κιλα που εφυγαν χωρις αεροβιο επανω μου τα ειδα απο ολο το σωμα. Απο κοιλια επεσα σχεδον 4 ποντους. Στα χερια βγαινουν φλεβες αν κανω δικεφαλους ακομα και με 4 κιλα αλτηρα ας πουμε.

    Δυναμη δεν εχασα σχεδον καθολου. Ειδικα στις πιεσης παγκου.

    Η απορια που εχω ειναι η εξης.

    Εφοσον οι θερμιδες συντηρησης ειναι για εμενα 2500 με σχεδον καθιστικη ζωη - εργασια. Για ποιο λογο εχασα αυτα τα κιλα. Ειναι φυσιολογικο? Αυτο γινεται σχεδον παντοτε οποτε τελειωνω τον ογκο. Γραμμωση δεν εχω κανει ποτε γιατι παντοτε στο τελος πεφτω μονος μου.
    Υπαρχει καποιος να με φωτηση;

    Σας ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-09-22 23:45 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Το περίεργο είναι οτι έχεις τραυματισμούς ενω δεν κάνεις πρωταθλητισμό και δεν ωθείς το σώμα στα ορια του , εκτός αν ο τραυματισμός δεν έχει σχέση με προπόνηση

    Η κρεατίνη όπως λές που την σταμάτησες νορμάλ είναι εφόσον την κρεατίνη δεν την παίρνουμε συνέχεια αλλα κάνουμε κύκλους ανα 2 μήνες και δεν είναι αναβολικο να την κόβεις και κατευθείαν να πέφτεις σε κιλά

    όλα είναι θέμα θερμίδων και φαίνετε απο το γεγονός οτι λές έκανες ογκο και οταν σταμάτησες και μείωσες θερμίδες έπεσες κιλά
    Και αυτο πάλι νορμάλ είναι γιατι αν όπως λές χρειαζόσουν για συντήρηση 2500 και έκανες όγκο και έβαλες κιλά , αυτομάτως χρειάζεσαι περισσότερες θερμίδες συντήρησης και οχι όπως τις παλιές 2500

    Αν πάλι σταμάτησες τον ογκο να κάνεις γράμωση μειώνοντας θερμίδες , δεν είναι λογικό να χάσεις κιλά? τα περίεργα που τα βλέπεις?
    επίσης οι φλέβες που λές ένας που έχει σχετικα χαμηλό ποσοστο λίπους στα χέρια ειδικα και φάει υδατάνθρακα η πιεί κανα ποτήρι μπύρα η αλκοόλ γενικότερα μπορεί να βγάλει φλέβες , όπως φλέβες έχουν πάρα πολλοι άνθρωποι χωρίς καν να γυμνάζονται

    Στην τελική αν κάποιος δεν είναι άρρωστος τότε αν χάσει η βάλει κιλά είναι θέμα θερμίδων , η αναλογία πρόσληψης θερμίδων και κατανάλωσης

    αν δηλαδη κάποιος με τις ίδιες θερμίδες χάνει βάρος ενω ήταν σταθερός , τότε η αύξησε δραστηριότητες και καύσεις , η τα κιλά που έβαλε απαιτούν περισσότερες θερμίδες να συντηρηθούν σε σχέση με παλιότερα που πιθανόν ήταν ερημιά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-09-22 01:17 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περίεργο είναι οτι έχεις τραυματισμούς ενω δεν κάνεις πρωταθλητισμό και δεν ωθείς το σώμα στα ορια του , εκτός αν ο τραυματισμός δεν έχει σχέση με προπόνηση

    Η κρεατίνη όπως λές που την σταμάτησες νορμάλ είναι εφόσον την κρεατίνη δεν την παίρνουμε συνέχεια αλλα κάνουμε κύκλους ανα 2 μήνες και δεν είναι αναβολικο να την κόβεις και κατευθείαν να πέφτεις σε κιλά

    όλα είναι θέμα θερμίδων και φαίνετε απο το γεγονός οτι λές έκανες ογκο και οταν σταμάτησες και μείωσες θερμίδες έπεσες κιλά
    Και αυτο πάλι νορμάλ είναι γιατι αν όπως λές χρειαζόσουν για συντήρηση 2500 και έκανες όγκο και έβαλες κιλά , αυτομάτως χρειάζεσαι περισσότερες θερμίδες συντήρησης και οχι όπως τις παλιές 2500

    Αν πάλι σταμάτησες τον ογκο να κάνεις γράμωση μειώνοντας θερμίδες , δεν είναι λογικό να χάσεις κιλά? τα περίεργα που τα βλέπεις?
    επίσης οι φλέβες που λές ένας που έχει σχετικα χαμηλό ποσοστο λίπους στα χέρια ειδικα και φάει υδατάνθρακα η πιεί κανα ποτήρι μπύρα η αλκοόλ γενικότερα μπορεί να βγάλει φλέβες , όπως φλέβες έχουν πάρα πολλοι άνθρωποι χωρίς καν να γυμνάζονται

    Στην τελική αν κάποιος δεν είναι άρρωστος τότε αν χάσει η βάλει κιλά είναι θέμα θερμίδων , η αναλογία πρόσληψης θερμίδων και κατανάλωσης

    αν δηλαδη κάποιος με τις ίδιες θερμίδες χάνει βάρος ενω ήταν σταθερός , τότε η αύξησε δραστηριότητες και καύσεις , η τα κιλά που έβαλε απαιτούν περισσότερες θερμίδες να συντηρηθούν σε σχέση με παλιότερα που πιθανόν ήταν ερημιά
    Στα ορια κανω γυμναστικη παντα. Progressive overloads κλπα.
    Οπως και να εχει απο σημερα ξεκινησα ξανα ογκο με περιοδικοτιτα στο προγραμμα. Απο τι ειδα σημερα στην προπονηση αυτα τα οποια κιλα που εφυγαν, μυες το απεκλισα σημερα καθως στον παγκο που εκανα σημερα πιεσεις κανω οπως το αφησα. Σηκωνω το βαρος μου για 3 σετ των 12 με σχετικη ευκολια. Θα δω και τα υπολοιπα σημεια του σωματος πλατη ομους κλπ.
    Κρεατινη συνηθως την περνω σερι 9 μηνες 3γρ.

    Αυτο που λες ειναι, επρεπε να τρωω για 72 κιλα ενω εγω ετρωγα για 68 δε μου εκοψε καθολου.


    Συνηθως τα μακρος οταν ειμαι ογκο ειναι 320γρ υδατανθρακα, 100 λιπαρα, και 200 πρωτεινη ---> 2980cal Αν κανω αυξηση θα αυξησω υδατανθρακα σταδιακα μεχρι 400γρ συναρτηση με τον ογκο προπονησης.
    Ενω οταν σταματαω τον ογκο βαζω 250γρ υδατανθρακα, 100 λιπαρα, 145 πρωτεινη.

    Ευχαριστω και παλι για καθε απαντηση
    Απάντηση με παράθεση