Καλημέρα σας, όπως προανέφερα και στο topic των νέων μελών, είχα αρκετά χρόνια να ασχοληθώ με τα βάρη και γενικά με το BodyBuilding.
Ξεκίνησα πριν περίπου 2+ μήνες σταδιακά σε κιλά κάνοντας όμως "κυκλική" προπόνηση...τι εννοώ...όλη την εβδομάδα έκανα σίγουρα 5 προπονήσεις μπορεί και 6 και γύμναζα όλο το σώμα κάθε ημέρα, από μια άσκηση σε κάθε μυϊκή ομάδα την ημέρα, των 4 set. Άλλαζα τις ασκήσεις για κάθε μυϊκή ομάδα ανά ημέρα συνεχίζοντας όμως στο ίδιο μοτίβο, όλο το σώμα σε κάθε προπόνηση και κοιλιακούς, ραχαίους κλπ.
Τον πρώτο μήνα είδα πολύ μεγάλη διαφορά πήρα μυϊκά, χωρίς διατροφή χωρίς τίποτα (να επισημάνω εδώ ότι ο στόχος μου ήταν και είναι να χάσω βάρος-λίπος και συγχρόνως να διατηρήσω μια όσο το δυνατόν με λιγότερο λίπος μυϊκή μάζα με τον καλύτερο δυνατό όγκο) στα 107 κιλά που ήμουν με ύψος 1,86.
Τον δεύτερο μήνα ξεκίνησα και διατροφή με βραστά τα περισσότερα φαγητά στον ατμό κλπ και με την βοήθεια μιας Whey Πρωτεΐνης έχασα περίπου 6 κιλά εκεί το σώμα μου ήταν σε πολύ καλά επίπεδα, είχα χρόνια να το δω έτσι, βέβαια είχα "αρπάξει" στα χέρια και ήθελα περισσότερο να κάνω ώμους-πίσω ώμους!
Το πρόβλημα ξεκίνησε στην τελευταία προπόνηση μου πριν 10 ημέρες, να πω ότι συνέχιζα το "κυκλικό" πρόγραμμα που ανέφερα παραπάνω μιας και έβλεπα αποτελέσματα μέρα με την ημέρα, όμως σε κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες όρθιος και σε άσκηση τρικεφάλων μετά ένιωσα μια ελαφριά ενόχληση στο αριστερό χέρι δεξιά και εσωτερικά του αγκώνα. Αμέσως κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Ξεκίνησα σχεδόν αμέσως εφαρμογή πάγου, πήρα μια κρέμα θερμαντική με Γλουκοζαμίνη-Χονροϊτίνη και MSM, έβαζα και από τα 2 (τις πρώτες ημέρες πάγο μετά την θερμαντική). Δεν μπορώ να πω ότι είχα έντονο πόνο, το χέρι μου μπορούσα να το τεντώσω και να το λυγίσω σε όλη την έκταση του χωρίς πόνο και ο πόνος ήταν εστιασμένος στον τένοντα όταν σήκωνα κάποιο βάρος!
Επισκέφθηκα έναν Φυσίατρο και μετά απο κλινική εξέταση μου έδωσε ένα αντιφλεγμονώδες CELEBREX 100mg της Pfizer για 10 ημέρες (πρωϊ- βράδυ) για υποχώρηση του πόνο και της φλεγμονής(δεν το έχω πάρει ακομα)!
Ξέχασα παραπάνω να πω ότι την 4η ημέρα μετά τον τραυματισμό εκτός από την θερμαντική και τον πάγο ξεκίνησα να παίρνω 3 κάψουλες την ημέρα από Γλουκοζαμίνη-Χονδροϊτίνη-MSM είμαι 10η ημέρα από τον τραυματισμό νιώθω το χέρι καλύτερα και έχω κάποιες μικρές ενοχλήσεις σε κάποιες κινήσεις.
ο Γιατρός μου είπε ότι αν δεν πάρω το αντιφλεγμονώδες θα μου πάρει περισσότερο η αποκατάσταση περί τον ένα μήνα (μου έγραψε και φυσιοθεραπείες που όμως αν συνεχίζω να πονάω θα κάνω με το νέο έτος).
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :
1) To ανωτέρω πρόγραμμα εκγύμνασης πως το βλέπετε;
2) Nα συνεχίσω με Γλουκοζαμίνη-Χονδροϊτινη-MSM ή να πάρω το ανωτέρο αντιφλεγμονώδες να τελειώνω...; Να επισημάνω ότι για το συγκεκριμένο αντιφλεγμονώδες δεν διάβασα και τα καλύτερα ώς και ότι το είχαν αποσύρει από την κυκλοφορία πριν κάποια χρόνια;
3)Είχε κάποιος στο παρελθόν παρόμοιο τραυματισμό και πως το αντιμετώπισε;
Με συγχωρείτε αν σας κούρασα.
Σας Ευχαριστώ.