Μr Olympia 1969 - Οnce upon a time in Brooklyn!

Όνομα: 1969-5.jpg Εμφανίσεις: 58 Μέγεθος: 129,5 KB

Όνομα: mr-olympia-1969-2.jpg Εμφανίσεις: 63 Μέγεθος: 140,8 KB


Όνομα: mr-olympia-1969.jpg Εμφανίσεις: 56 Μέγεθος: 65,8 KB


Ο διαγωνισμός Mr. Olympia του 1969 πραγματοποιήθηκε τον Σεπτέμβριο του 1969 στην Ακαδημία Μουσικής στο Μπρούκλιν της Νέας Υόρκης.
Ήταν ο 5ος κατά σειρά διαγωνισμός Mr. Olympia που διεξήχθη.
Ο Οliva κέρδισε το 3ο συνεχόμενο Mr Olympia κερδίζοντας τον νικητή Mr Europe, Mr International και τέσσερις φορές νικητή του Mr Universe Arnold Schwarzenegger. Ο Arnold ηττήθηκε για μοναδική φορά σε σκηνή του Mr. Olympia!


Ο Arnold αφηγείται την πρώτη τους συνάντηση στην αυτοβιογραφία του 1977 «Arnold the Education of a Bodybuilder».
«Τότε, για πρώτη φορά, είδα προσωπικά τον Sergio Oliva. Κατάλαβα γιατί τον έλεγαν Μύθο. Ήταν τόσο τρομακτικό, σαν να είχα μπει σε έναν τοίχο. Με κατέστρεψε. Ήταν τόσο τεράστιος, ήταν τόσο φανταστικός, δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτώ καν να τον νικήσω. Παραδέχτηκα την ήττα μου και ένιωσα κάποια από τα πρηξίματα που είχα να υποχωρούν. Προσπάθησα. Αλλά με είχε παρασύρει τόσο πολύ η πρώτη μου ματιά στον Sergio Oliva που νομίζω ότι συμβιβάστηκα στη 2η θέση πριν βγούμε στη σκηνή… Ποτέ δεν μου αρέσει να παραδεχτώ την ήττα, αλλά νόμιζα ότι ο Sergio ήταν καλύτερος. Δεν υπήρχε αμφιβολία για αυτό».

Όνομα: Oliva-01-_Mr._Olympia_1969.jpg Εμφανίσεις: 55 Μέγεθος: 147,3 KB

Όνομα: 1969-3.jpg Εμφανίσεις: 56 Μέγεθος: 79,5 KB