Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 15-05-23 19:15 #1
    Question Ποσότητα πρωτείνης χωρίς γυμναστική
    Καλησπέρα παιδιά , ασχολούμε ερασιτεχνικά με την γυμναστική τα τελευταία χρόνια απλά επειδή έχω ένα μικρό θέμα με την διατροφή(δεν μπορω να τρώω τόσες μεγάλες ποσότητες) θέλω να ρωτήσω το εξής .

    1)Εφόσον κάνω γυμναστική οκ καταλαβαίνω πρέπει να συμπληρώσω ας πούμε ιδανικά τα κιλά μου Χ2 ή Χ1,75 γρ πρωτείνης.
    Εάν δεν κάνω την επόμενη μέρα γυμναστική πρέπει να συμπληρώσω πάλι τις ίδιες ποσότητες πρωτείνης ;

    2)Αφορά πάλι λίγο την πρώτη ερώτηση ,εφόσον αποφασίσω να κάνω γυμναστική πχ την Δευτέρα ,θα πρέπει η κατανάλωση αυτή της πρωτείνης να αρχίσει από το πρωί της Δευτέρας ή ένα 24ωρο εφόσον έχει πραγματοποιηθεί η άσκησή μου ;

    Ευχαριστώ .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-23 14:31 #2
    Προεπιλογή
    Γεια χαρά κ καλός ήρθες

    Λοιπών στην πρώτη ερώτηση η απάντηση είναι ναι και τις off μέρες η ποσότητα πρωτεΐνης πρέπει να είναι ίδια με την ποσότητα που λαμβάνεις τις on μέρες.

    Την ποσότητα πρωτεΐνης υδατανθράκων και λιπαρών την χωρίζεις μέσα στην μέρα σου πχ αν κανείς πέντε γεύματα τότε μοιράζεις τα macros ανα γεύμα έτσι ώστε στο τέλος των γευμάτων να έχεις λάβει την ποσότητα πρωτεΐνης υδατανθράκων και λιπαρών που χρειάζεσαι
    Εννοείτε ότι αν κανείς Δευτέρα προπόνηση η ποσότητα των macros πρέπει να καταναλωθεί μέσα στη Δευτέρα αρχίζοντας από το πρωινό έως το τελευταίο γεύμα.
    Την επόμενη μέρα δηλαδή την Τρίτη είτε κανείς προπόνηση είτε όχι πρέπει να καταναλώσεις την ίδια ποσότητα σε macros είτε είσαι σε υπερθερμιδικη διατροφή είτε είσαι σε ίσοθερμιδικη είτε είσαι σε υπόθερμιδικη απλά επειδή σε κάθε περίπτωση αλλάζουν τα δεδομένα προσαρμοζεις ανάλογα και τα macros
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-05-23 20:50 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ να σαι καλά, με κάλυψες !
    Απάντηση με παράθεση