Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 08-08-09 10:26 #1
    Προεπιλογή Διατροφη - Mpakouri
    Απλα οπως σας ειπα η μονη μα***α ειναι οτι δεν προλαβαινω να κανω την διατροφη επειδη δουλευω ολη μερα..Ο γυμναστης μου,μου ειπε οτι αφου δεν προλαβαινω τοτε πρεπει να αντικαταστησω τα γευματα με πρωτεινη,αλλα μου ειπε οτι πρεπει να κυνηγισουμε την διατροφη και υστερα σαν τελευταια λυση να ειναι η πρωτεινη...Βεβαια εσεις θα ξερετε πολλα περισσοτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-08-09 11:11 #2
    Το avatar του χρήστη Geo84

    Εγγραφή
    15-04-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    666
    Προεπιλογή
    Ο προπονητής σου καλά στα είπε αλλά μη τρέφεσαι αποκλειστικά με αυτές.Μη νομίζεις και γω με ταπεράκια είμαι.

    ΠΡΩΙΝΟ:100 γρ.quaker + 2 scoop πρωτεινη+2 φετες ψωμι(τοστ φετες+μελι) Τα κουάκερ σου δίνουν περίπου 60γρ υδατάνθρακα οπότε βγάλε τα ψωμιά γνώμη μου και βάλε φρούτο αν θες ή καμια κουταλιά μέλι.Αν βάζεις τα κουάκερ μαζί με πρωτείνη και γάλα βάζε ένα σκουπ ή εναμιση αν βάζεις νερό οκ τα 2 σκουπ.Ένα ποτήρι γάλα είναι μια χαρά το καλσιπλας έχει 13γρ πρωτείνη.
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 7 ασπραδια αυγου(1 κροκο)+ 2 παξιμαδια σικαλεως με τυρι cottage flair Το flair είναι νόστιμο αλλά έχει 4% λιπαρά πάρε το dirollo με αγγουράκι πιπεριά ντομάτα που χει 1,9% και έχει και παραπάνω πρωτείνη 11γρ ανα 100γρ.Ολόκληρο έχει 24γρ πρωτείνης και 4 ασπράδια 16γρ πρωτείνης συλονο 40γρ υπεραρκετα οπότε βγάλε 2 απράδια και βαλε κανα κρόκοακόμα να γίνουν δυο
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: 200 γρ κοτοπουλο ή 200 γρ μοσχαρι
    250 γρ μακαρονια η ρυζι +μαρουλι ή μπροκολο Άμα μπορείς βάλε και ψαράκι εναλλακτικό των κρεάτων και μια κουταλιά λάδι στη σαλάτα ή αμα είσαι άρρωστος πιεστο έτσι όπως εγώ.
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:ΤΟ ΙΔΙΟ

    Μεταπροπονητικό??Δεν υπάρχει?Ή κάνεις προπόνηση το πρωί?Πρέπει να το ξεκαθαρίσεις.Ειδικά εδώ θες εναμιση με 2 σκουπ πρωτείνη σίγουρα (αν βγαίνει πολύ άσε ένα σκουπ στο πρωινό και βάλε το γάλα) και πήγαινε στο φαρμακείο να πάρεις γλυκόζη θες τόση όσο το βάρος σου σε γραμμάρια.Όλα μαζί στο σεικερ και κάτω.

    ΒΡΑΔΙΝΟ: 200 γρ κοτοπουλο ή 200 γρ γαλοπουλα Και εδώ αν μπορείς ψάρι αλλά θες και υδατάνθρακα φίλε.Πρέπει να πάρεις όγκο θα τρως υδατάνθρακα όλη τη μέρα.Πατατούλες νερόβραστες ή ρύζι πάλι με πράσινη
    σαλάτα.


    Το βράδυ πριν κοιμηθείς κανα μισάωρο θα έλεγα να φας ένα γιαουρτάκι στραγγιστό με λίγους ξηρούς καρπούς.
    Ίσως θα πρεπε να μεταφερθεί στο section διατροφή.
    "I'd keep going until I felt one more rep would rip the muscle from the bone."

    Tom Platz.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-08-09 11:48 #3
    Προεπιλογή
    Αρχικα καλως ηρθες στην παρεα μας και μπραβο σου που πηρες την μεγαλη αποφαση να ακλουθησεις ενα πιο υγειινο τροπο ζωης..... Απο τις φωτογραφιες σου φαινεται οτι εισαι αρχαριος αλλα αυτο δεν σε εμποδιζει στο να κανεις μεγαλα πραγμματα μια και ολοι ξεκινανε απο το 0..... Σου συνιστω να ξεκινησεις αρχικα το ΔΙΑΒΑΣΜΑ των αρθρων μας και μετα να αρχιζεις να τα εφαρμοζεις.... Οταν αναφερομαι στην λεξη διαβασμα να ξερεις οτι δεν φτανει μια απλη αναγνωση αλλα χρειαζεται να τα κανεις κτηματα σου ετσι ωστε να τα εμπεδωσεις, να σου δημιουργουνται αποριες και γενικα να μπεις στο πνευμα... Η διατροφη σου σε σχεση με αλλους που ξεκινησαν ειναι πολυ καλη οποτε φαινεται οτι εχεις ορεξη η εχεις καποιον απο διπλα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κ η ιδανικη.Πρεπει να καταλαβεις οτι το 70-80% ολης της προσπαθειας σου ειναι η διατροφη σου και για αυτο πρεπει παση θυσια να κανεις οτι χρειαζεται ωστε να την στρωσεις και να την ακολουθεις με στρατιωτικη πειθαρχια.... Νομιζω για τα κιλα σου εχεις βαλει πολυ πρωτεινη και λιγους υδατανθρακες.... Νομιζω οτι το παρακατω πλανο θα σε βοηθησει να μπεις στο πνευμα




    Γευμα 1 (8:00)
    30γρ πτωτεινης απο ορο γαλακτος + 70-90 γρ βρωμη

    Γευμα 2 (10:00)
    170-200γρ Κοτοπουλο ή γαλοπούλα ή σωλομος ή μοσχαρισια ή κτλ +60-80gr υδατανθρακα+λαχανικα+oil+ multivitamin ή 1 ολοκληρο αυγο+9 ασπραδια+60-80gr βρωμη+Multivitamin+Oil

    Γευμα 3 (12:30)
    170-200γρ Κοτοπουλο ή γαλοπούλα ή σωλομος ή μοσχαρισια ή κτλ +250γρ πατατα βραστη ή 40-70γρ Βasmati + λανικα + oil

    Γευμα 4 (14:30)
    1 ροφημα πρωτείνης ορου γαλακτος (whey protein 1-1.5 scoop)+2 φρουτα

    Γυμναστήριο

    Εδω ΠΡΕΠΕΙ να βαλεις ενα γευμα σαν και αυτο που αναφερεται στο αρθρο Μεταπροποντικη Διατροφη

    Γευμα 5 (1 ωρα μετα το Μεταπροπονητικο ροφημα)
    170-200γρ Κοτοπουλο ή γαλοπούλα ή σωλομος ή μοσχαρισια ή κτλ +Λαχανικα ή σαλατα με ελαιολαδο + 30-40γρ Βasmati μαυρο (μονο σε περιπτωση που δεις οτι δεν "λιπόνεις")

    Γευμα 6 (2μιση ωρες μετα το Γευμα 6)
    1 ροφημα πρωτείνης ορου γαλακτος (whey protein 1-1.5 scoop)

    Γευμα 7 (Προ υπνου)
    1 ροφημα πρωτείνης ορου γαλακτος + 100γρ cottage + Λιπος


    Απο εδω και περα "ακους" το σωμα σου... Αμα δεις οτι αναιβενεις σε μυικοτητα κρατας σταθερη την ποσοτητα της πρωτεινης και ανεβαζεις κατα 10-20γρ του υδατανθρακες σου/ γευμα ετσι ωστε να παιρνεις ενεργεια για προπο να σηκωνεις συνεχεια περισσοτερα κιλα. Σε περιπτωση που δεις οτι δεν αναιβαινεις σε μυικοτητα αλλα σε λιπος (κοινος γινεσαι μπουλουκος) κατεβαζεις υδατανθρακες κατα 20γρ/γευμα και αναβαζεις πρωτεινη... κοκ.... Αν ολα πηγαινουν καλα ανα διαστημα (συνηθως οταν ειμαστε κολημενοι και στα στα 2) ανεβαζεις και τα 2 ετσι ωστε να ανεβαινεις κιλα..... Ολα τα παραπανω φυσικα ειναι ενας μπουσουλας .... το πιο βασικο ειναι να ακους το σωμα σου και μαθαινεις πολλα και διαφορα ετσι ωστε να το βοηθας καλυτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-08-09 00:31 #4
    Προεπιλογή
    Eυχαρηστω για ολα παιδια,και για τον κοπο που κανατε να τα γραψετε ολα αυτα....Το εχω παρει πολυ σοβαρα και ψαχνω τροπο για το πως θα τρωω ολα αυτα στην δουλεια..οποιος θελει βρισκει σωστα?...Δεν θα πανε χαμενα ολα αυτα να ειστε καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-08-09 11:41 #5
    Προεπιλογή
    Καλημερα παιδια.Εχθες ξεχασα να θεσο ενα ερωτημα που ηθελα.
    Μου ειπε εχθες ενας φιλος οτι ενα καλο πρωινο(που θα με πιασει καλα επειδη ειμαι αδυνατος)θα ηταν :5-6 ασπραδια+1 κροκο,30γρ quaker+2 κουταλακια ζαχαρη+λιγο μελι+ πρωτεινη(αν και δεν θυμαμαι εαν μου το ειπε αυτο το τελευταιο.
    Το ερωτημα μου ειναι οτι ο φιλος μου ηταν σωστος?Να παρω αυτο που μου ειπε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-08-09 01:01 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γευμα 4 (14:30)
    1 ροφημα πρωτείνης ορου γαλακτος (whey protein 1-1.5 scoop)+2 φρουτα
    1 ωρα πριν το γυμναστήριο αυτό το γεύμα ! ???
    (διατροφή γράμμωσης κάνεις φίλε μπακουρι σωστά ?)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver007 : 11-08-09 στις 08:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-08-09 10:29 #7
    Προεπιλογή
    Διατροφη ογκου κανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-08-09 11:34 #8
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MpaKouri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα παιδια.Εχθες ξεχασα να θεσο ενα ερωτημα που ηθελα.
    Μου ειπε εχθες ενας φιλος οτι ενα καλο πρωινο(που θα με πιασει καλα επειδη ειμαι αδυνατος)θα ηταν :5-6 ασπραδια+1 κροκο,30γρ quaker+2 κουταλακια ζαχαρη+λιγο μελι+ πρωτεινη(αν και δεν θυμαμαι εαν μου το ειπε αυτο το τελευταιο.
    Το ερωτημα μου ειναι οτι ο φιλος μου ηταν σωστος?Να παρω αυτο που μου ειπε?

    Eφόσον βαζεις μελι δεν χρειαζεται η ζαχαρη,προσεθεσε λιγο περισσότερο μελι..
    Η επεξεργασμενη ζαχαρη και το μελι έχουν υψηλο γλυκαιμικο δείκτη,μεταβολίζονται πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα την γρηγορη απελευθερωση της ινσουλίνης στον οργανισμο....
    Αντιθετως η βρωμη που συγκαταλέγεται στους υδατανθρακες χαμηλου γλυκαιμικου δείκτη ή τα πρασινα μηλα(για αυτο τα προτείνουμε στα πρωϊνα )μεταβολίζονται πιο αργα και μας κρατανε σε ενεργεια στην διαρκεια της ημερας...Για αυτό συνδαυζουμε υδατανθρακες υψηλου και χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη ,για να εξισορροπουνται...
    Βαλε την διπλασια ποσότητα κουακερ,30 γρ είναι λίγο για υδατανθρακα,μην ξεχνας ότι τα αποθεματα υδατανθρακα(το λεγόμενο γλυκογόνο) είναι σε πολυ χαμηλα επίπεδα όταν ξυπναμε γιατι έχουμε να φαμε 7-8 ωρες..
    Θα σου προτεινα μαζι με το κουακερ ένα μηλο ή μια μπανανα εφόσον είσαι στον όγκο,+ τα αυγα με τον κρόκο...Μπορείς να προσθεσεις στο κουακερ ενα Scoop πρωτεινης.Αποψή μου έτσι;Δεν ακυρωνω τον φίλο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-08-09 00:45 #9
    Προεπιλογή
    Ευχαρηστω.Καλη συνεχεια στην
    Απάντηση με παράθεση