και μιας και πιάσαμε την πορεία του κεφαλιανού να αναφέρω και κάποια άλλα στοιχεία...που συνήθως δε γράφονται σε φορουμς.

μετά από τον αγώνα της Κω που έβαλε φωτογραφίες η Ελένη, ο μιχάλης απέχει από το αγωνιστικό bbing ως το 2003.

είχα συμμετάσχει στον αγώνα της NABBA το μαίο του 2003 στο βόλο, και είχα μείνει το βράδυ με την ομάδα του lazzo adreiko και τον ρωτάω... "lazzo εκείνος ο κεφαλιανός που είχατε παίξει στην Κώ... που είναι; κάνει τπτ;"... μου λέει ο lazzo... "τωρα που το λές εξαφανίστηκε...θα τα παράτησε.."

μετά από 1 εβδομάδα, στο Mr Hellas της ΠΕΣΔ-WABBA στην Πάτρα, σκάει ο Κεφαλιανός και χαζέψανε οι πάντες.... όχι μόνο δε τα είχε παρατήσει, αλλά είδαμε ένα αθλητή που ήταν τουλάχιστον ένα επίπεδο πάνω από τα ελληνικά δεδομένα...

Ο κεφαλιανός κατεβαίνει λοιπόν στην πάτρα 1 Ιουνίου 2003, στην κατηγορία των +90 κιλών... αντιπάλοι του ο Κοπαρίδης, ο Γκαρνακέλης, και ένας πατρίνος Γιώργος δε θυμάμαι το επίθετο.

Τον Κεφαλιανό τον χαζεύαμε όλοι στα αποδυτήρια.... και ξαφνικά το βράδυ... ακούμε Κεφαλιανός 4ος!!!! τευλευταίος!!! ...

είναι δυνατόν; ο πρόεδρος της ΠΕΣΔ Καπετανάκης είχε γράψει μετά από εκείνον τον αγώνα "κάποιο λαθος έγινε! ο άνρθωπος ήταν σαν τον Levrone"...

O κεφαλιανός, όχι μόνο δεν ήταν για 4ος αλλά ήταν για γενικό τίτλο, και θα βρούμε και θα βάλουμε φωτογραφίες. Πού θέλω να καταλήξω;;

Ο Μιχάλης, όχι μόνο δε διαμαρτυρύθηκε, αλλά δέχθηκε το αποτέλεσμα χωρις σχόλια.. επειδή ήμουν μπροστά κατάλαβα ότι ο άνθρωεπος έχει όχι μόνο ήθος αλλά και ταπείνωση, και για αυτό έφτασε εκεί που έφτασε..

η επίσημη απάντηση της κριτικής επιτροπής ήταν ότι το πρωί ήταν "θαμπός"... και το βράδυ στεγνωσε αλλά οι θέσεις είχαν κριθεί..

Αν ήταν άλλος στη θέση του κεφαλιναού, μπορεί να μην ξαναπάταγε μετά από αυτό, αλλά όχι μόνο ξαναπάτησε, αλλά από κει και πέρα Νοέμβριος 2003 και μετα, άρχισε να σαρώνει τους γενικούς τίτλους, μέχρι που ήταν πλέον άσκοπο να συμμετέχει και τον έβαζαν να κάνει guest για να πάρει και κανένας άλλος κανα κύπελλο...

---

τα παραπάνω είναι πρσωπικές απόψεις και δε θέλω να θίξω πρόσωπα ή καταστάσεις, αλλά νομίζω ότι πρέπει να τα γράψουμε γιατί ο κεφαλιανός δε γνώρισε μόνο δόξες, αλλά και αδικίες για να φτάσει εδώ που είναι τώρα.

---

τέλος σε αυτό το αφιέρωμα στην πορεία του κεφαλιανού πρέπει να σημειωθεί η συμβολή 3 ανθρώπων χωρίς τους οποίους αμφιβάλω αν θα είχε αυτη την πορεία ο μιχάλης.

1) Η γυναίκα του Ελένη που έχει σταθεί δίπλα του σε όλες τις δυκολίες, και είναι μεγάλη μας χαρά να είναι στο φόρουμ μας.

2) Ο προπονητής του Δαυιδ Μπαλάσσας. Ο Δαυίδ ήταν αυτός που διέκρινε τον Μιχάλη και τον καθοδήγησε από την αρχή εως το τέλος. Πίστεψε σε αυτόν και το έλεγε ο άνθρωπος ότι ο κεφαλιανός ήταν για Olympia και κάποιοι γέλαγαν... Δαυιδ respect....

3) Αλέκος Σιατραβάνης και η εταιρία του "healthy2day". Ο χορηγός του μιχάλη και άνθρωπος που τον έχει στηρίξει και βοηθήσει πολύ. Νομίζω ότι και ο μιχάλης παραδέχεται ότι χωρίς τον Αλέκο δε θα είχε αυτή την πορεία.. προφανώς και με τη μεγάλη του εμπειριά στο χώρο ο Σιατραβάνης διέκρυνε τις δυνατότητες του μιχάλη και εδώ και χρόνια τον στηρίζει στην προσπάθειά του.


Νομίζω ότι είναι καλό να γνωρίζουμε τα παραπάνω και τους αφανείς ήρωες πίσω από τον άθλο του Κεφαλιανού να συμμετάσχει στο Olympia..

MB