Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 28 από 28
  1. 29-11-12 19:54 #16
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    να πω μια αλλη θεωρια πανω σε αυτο...

    γιατι δλδ το tut να περιοριζεται μονο σε ενα σετ,κ να μετρατε μονο σε ενα σετ,η σε καθε σετ ξεχωριστα..?
    δλδ δεν μπορει να υπολογιζεται μεσα στην προπονηση αθροιστικα σε ολα τα σετ,για την προπονηση μιας μυικης ομαδας?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-11-12 20:07 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω μια αλλη θεωρια πανω σε αυτο...

    γιατι δλδ το tut να περιοριζεται μονο σε ενα σετ,κ να μετρατε μονο σε ενα σετ,η σε καθε σετ ξεχωριστα..?
    δλδ δεν μπορει να υπολογιζεται μεσα στην προπονηση αθροιστικα σε ολα τα σετ,για την προπονηση μιας μυικης ομαδας?
    Εγω μετραω ολα τα σετ...αλλα ενοεις μεατ να τα μαζεψεις και να δεις ποση ωρα σου καθαρης προπονησης σου πηρε;
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-11-12 20:14 #18
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι καπως ετσι..

    γιατι δλδ να μην προσμετραται ο συνολικος tut..?
    ετσι κ αλλιως σε μια μυικη ομαδα αναφερομαστε..το να μετραμε το καθε σετ μεμονομενα οσον αφορα τον παραγοντα αυτο,μου φανταζει λιγο ατοπο αφου ετσι κ αλλιως για μια μυικη ομαδα θα παιξουν πολλα σετ αρθοιστικα..
    ισως αυτος ειναι ο κυριος λογος που οι προπονησεις με περισοτερες επαναληψεις εχουν καλυτερα μυικα αποτελεσματα οσον αφορα την υπερτροφια..τουλαχιστον καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου..

    κ το ιδιο ισχυει,κ για την μυικη αστοχια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-04-13 23:37 #19
    Προεπιλογή Time under tension
    γεια σας παιδια...θελω να ρωτησω πως θα μπορουσαμε να αυξησουμε τον χρονο υπο πιεση(time under tension)??θα μπορουσαμε αφου ολοκληρωσουμε το θετικο κομματι της κινησης να περιμενουμε λιγο και μετα να εκτελεσουμε το αρνητικο?δλδ π.χ στις ελξεις.τραβαμε την τροχαλια με τεμπο 2 δευτερα κραταμε το βαρος αλλα 2-3 και μετα αφηνουμε το βαρος σε 2 δευτερολεπτα....πιστευω πως το time under tension αυξανεται με high intense προγραμματα αλλα δν θελω να κανω τετοιου ειδους προγραμματα την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη γτ ειχχα ξαναδοκιμασει και ειχαν επιβαρυνθει πολυ οι αρθρωσεις μου και θελω λιγο χαλαρωση..γι αυτο το τεμπο εκτελεσηε ειναι λιγο ποιο γρηγορο.....οποιος μπορει ας απαντησει
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-04-13 00:09 #20
    Προεπιλογή
    μπορεις να αυξησεις την διαρκεια της αρνητικης κινησης... προσοχη ομως να χρησιμοποιεις την μυικη ομαδα που στοχευεις (πχ τα φτερα στο μονοζυγο) κι οχι αλλη (πχ δικεφαλα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6.  

  7. 28-01-15 21:51 #22
    Προεπιλογή TUT
    Μάγκες, ο χρόνος υπό πίεση(time under tension) είναι το απόλυτο εργαλείο για τη μυική ανάπτυξη! Πρέπει φυσικά να συνδυάζεται με την προοδευτική υπερφόρτωση(progressive overload). Εξηγούμαι: Διαλέγουμε ένα βάρος, με το οποίο φτάνουμε σε μυική αποτυχία σε 60 δευτερόλεπτα (μην μετράτε επαναλήψεις). Μόλις σταματήσουμε να φτάνουμε σε μυική αποτυχία στα 60 δευτερόλεπτα, αυξάνουμε το βάρος, τόσο ώστε να φτάνουμε σε αποτυχία, και ούτω καθ' εξής. Καλύτερα αποτελέσματα -για εμένα- έχει όταν το συνδυάζω με κάπως πιο αργές απαναλήψεις, 3 δευτερόλεπτα θετική, 5+ αρνητική. Δοκιμάστε το και θα εκπλαγείτε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-01-15 04:54 #23
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι καπως ετσι..

    γιατι δλδ να μην προσμετραται ο συνολικος tut..?
    ετσι κ αλλιως σε μια μυικη ομαδα αναφερομαστε..το να μετραμε το καθε σετ μεμονομενα οσον αφορα τον παραγοντα αυτο,μου φανταζει λιγο ατοπο αφου ετσι κ αλλιως για μια μυικη ομαδα θα παιξουν πολλα σετ αρθοιστικα..
    ισως αυτος ειναι ο κυριος λογος που οι προπονησεις με περισοτερες επαναληψεις εχουν καλυτερα μυικα αποτελεσματα οσον αφορα την υπερτροφια..τουλαχιστον καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου..

    κ το ιδιο ισχυει,κ για την μυικη αστοχια..
    Τι εννοεις οτι οι πολλες επαναληψεις ευνοουν την υπερτροφια?
    Για υπερτροφια το ιδανικο ειναι 8-10 επαναληψεις (6-12 ανωτατο κατωτατο οριο), δεν ξερω αν εννοεις αυτο το ευρος. Γιατι το παραπανω σιγουρα δεν ευνοει την υπερτροφια.

    Οσο για το θεμα μας, νομιζω οτι το bold του φιλου στο αγγλικο κειμενο τα λεει ολα και συμφωνει και με την προσωπικη μου εμπειρια.
    Για υπερτροφια, το ιδανικο ειναι ενα επαρκες διαλειμμα (2-3 λεπτα αναλογα την ασκηση και το ποσα σετ εχουμε κανει ηδη), πολλα κιλα και το ευρος επαναληψεων που ανεφερα.
    Τα υπολοιπα μαλλον ειναι υπεραναλυση.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-01-15 12:36 #24
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    ενας απο τους βασικους μου τρόπους προπονησης πέρσυ..με συγκεκριμενους χρόνους αναλογα την άσκηση.>!! εξαιρετικό,αλλα απαιτεί και καλό παρτενέρ για να εκτελεστεί σωστα
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-01-15 13:54 #25
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω μια αλλη θεωρια πανω σε αυτο...

    γιατι δλδ το tut να περιοριζεται μονο σε ενα σετ,κ να μετρατε μονο σε ενα σετ,η σε καθε σετ ξεχωριστα..?
    δλδ δεν μπορει να υπολογιζεται μεσα στην προπονηση αθροιστικα σε ολα τα σετ,για την προπονηση μιας μυικης ομαδας?


    Συμφωνω με το σκεπτικο σου.Λογικα ετσι οπως το σκεφτομαι ισως πολλοι το περιοριζουν μονο σε σετ μεμονομενα λογω των διαλλειματων που μπαινουν στην μεση και ετσι ξεκουραζεται ο μυς μεχρι να γινει το επομενο σετ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-01-15 14:09 #26
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Το ποιες επαναληψεις ειναι καλυτερες για υπερτροφια αν ειναι οι 8 οι 10 οι 12 ειναι (σχετικο).Και με 15 και με 20 μπορεις να δεις υπερτροφια.Το σιγουρο ειναι πως οι λιγες επαναληψεις δεν ειναι του στυλ 2 3 κτλ.Προσωπικα στις προπονησεις μου προσπαθω να κινουμαι με ελαχιστο τις 6 και μεγιστο τις 15 αλλα ακομα και 20 πολλες φορες σε straight set,με παντα πιο αργη αρνητικη αποτι θετικη,με dead stop σε φαση αρνητικης σε πολλες ασκησεις του στυλ πιεσεων στηθους αλτηρες,ωμοι πιεσεις κτλ παντα με μεγαλη εμφαση στο peak contraction στις θετικες σε ολες τις ασκησεις single και multijoint.Και φυσικα ντροπ,γιγαντοσετ,προ κοπωσης,rest pause ολα ειναι μεσα στο παιχνιδι.

    Επισης να πως πως πολλοι που αναφερουν το tut τους βλεπεις και κανουν πχ πιεσεις αλτηρων 8 επαναληψεις η 10 ενα καλο ευρος δλδ και τις ξεπετανε σε 20 δευτερολεπτα 25 μαξ και υποτιθεται πως ειναι το σετ τους το λειτουργικο που θελουν να φτασουν ειτε σε αστοχια ειτε οι τελευταιες να βγαινουν με το στανιο.Αν ομως τους βαλεις να τις κανουν με πιο ελεγχομενη αρνητικη με πιθανο στοπ στην συγκεκριμενη φαση και μετα οι θετικες να βγουνε ειτε εκρηκτικες ειτε απλα πιο γρηγορες απο αρνητικη με μια ελεγχομενη κινηση ομως παρολαυτα για να δωθει βαση στην συσπαση του μυ τα φτυνουν στις 3.Ετσι ομως και το tut αυξανεται γιατι οι 8 οι η 10 θα βγουν σε 40 δευτερολεπτα και εχεις τα οφελη του στοπ στην αρνητικη που θα μπουν πιο πολλες μυικες ινες για να γινει η επαναληψη και πιο ελεγχομενη αρνητικη γενικα και πιο πολυ βαση θα δωθει στo peak contraction της θετικης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-01-15 14:38 #27
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    ^Aκριβως την ιδια φιλοσοφια ακολουθουμε ...απλα με τη διαφορά οτι θετω ενα μινιμουμ των 8 reps,γιατι δε μαρεσει πιο κατω.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-01-15 16:53 #28
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Σωστος ο συνονοματος .
    Ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει κατα τη γνωμη μου και με εχει βοηθησει απο πολλες αποψεις ωστε να εχω ακομα βελτιωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12