Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 120 από 144
  1. 12-03-14 13:33 #106
    Προεπιλογή [Ερώτηση] Για BMR
    Παιδιά, καλησπέρα. Λόγω τραυματισμού θα απέχω από το γυμναστήριό μου για 2 ήνες, οπότε και αποφάσισα σε αυτούς τους 2 μήνες να κόψω ότι λίπος έχω πάνω μου (μην βγούμε και τέρμα λαπάδες το καλοκαίρι). Με το διατροφικό μου πλάνο δεν έχω κάποιο πρόβλημα, όμως αυτούς τους 2 μήνες δεν θα κάνω καμία μορφή δραστηριότητας. Καθόλου αερόβια ή γυμναστική με βάρη. Παρ' όλ' αυτά η καθημερινότητα μου ως φοιτητής με καθιστά πιστεύω αρκετά δραστήριο και γενικότερα περπατάω αρκετά χιλιόμετρα την μέρα. Είμαι 18 χρονών, 78 κιλά και 1.80 ύψος. Αν κάποιος θα μπορούσε να υπολογίσει περίπου τις θερμίδες που πρέπει να λαμβάνω για απώλεια λίπους, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ (Δυσκολεύομαι να κατανοήσω τι ρόλο παίζει το επίπεδο δραστηριότητας). Ευχαριστώ εκ των προταίρων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-03-14 16:45 #107
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    iifym.com/tdee-calculator/
    χρησιμοποιησε αυτη τη σελιδα και υπολογισε και με τους 4 τροπους ποσες θερμιδες χρειαζεται να λαμβανεις.
    οι 4 αυτοι τροποι σου βγαζουν τις θερμιδες που χρειαζεσαι εφ'οσον ολο το 24ωρο εισαι στο κρεβατι.υπολογισε και ποσες επιπλεον καις κατα τη διαρκεια της ημερας και βγαλε το καινουριο προγραμμα διατροφης σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-03-14 20:17 #108
    Προεπιλογή
    Αυτό δεν εχω καταλάβει... Αν πρέπει να προσαρμωσω τις θερμίδες ανάλογα με το BMR μου ή και με βάση τις ενεργειακές δαπάνες για απώλεια λίπους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-03-14 21:32 #109
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    BMR + ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΔΑΠΑΝΗ=ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΤΑΝΑΛΙΣΚΟΜΕΝΩΝ ΘΕΡΜΙΔΩΝ.
    απο το συνολο των θερμιδων λοιπον,για χασιμο λιπους κατεβαζεις 200-600 θερμιδες ημερησιως,αναλογα με τα κιλα που θες να χασεις.αρχισε με 200 θερμιδες κατω και αναπροσαρμοσε τες με τον καιρο και το αποτελεσμα πανω σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-03-14 01:36 #110
    Προεπιλογή
    Αυτό ηθελα. Ευχαριστώ πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-03-14 09:57 #111
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MUSKLGEORGE Εμφάνιση μηνυμάτων
    iifym.com/tdee-calculator/
    χρησιμοποιησε αυτη τη σελιδα και υπολογισε και με τους 4 τροπους ποσες θερμιδες χρειαζεται να λαμβανεις.
    οι 4 αυτοι τροποι σου βγαζουν τις θερμιδες που χρειαζεσαι εφ'οσον ολο το 24ωρο εισαι στο κρεβατι.υπολογισε και ποσες επιπλεον καις κατα τη διαρκεια της ημερας και βγαλε το καινουριο προγραμμα διατροφης σου.
    1,74@78kg [24χρ] 5-6 φορές την εβδομάδα βάρη 1,5 ώρα αλλα δυνατές προπονήσεις (ζόρι στα όρια).

    κάτι περίεργο συμβαίνει.

    Αρχικά να πω οτι με το πρόγραμμα του thread με μέση δραστηριότητα λέει οτι χρειάζομαι 2759 cal για συντήρηση όπως και πάνω κάτω +-200 στο site που έδωσες και στους τρεις τρόπους(bf δεν γνωρίζω). Αλλα ακόμα και η μικρότερη (couch potato) ειναι οι θερμίδες που λάμβανα κ άρχισα να παίρνω κρέας πάνω μου.

    και εδώ τίθεται το ερώτημα άραγε είναι σωστά τα αποτελέσματα που βγάζει ή εχω θέμα με τον θυρεοειδή μου?. (ρητορική ερώτηση , όταν κάνω εξετάσεις θα το δω φυσικά)

    μου φαίνεται για γράμμωση θα χρειαστεί να το πάω ψάχνοντας το θέμα των θερμίδων συντήρησης... αυτή τη στιγμή που σταμάτησα να ακουμπάω οτιδήποτε άλλο μέσα στη μέρα κ αφοσιώθηκα στις 2500 θερμίδες της διατροφής μου άρχισα να χάνω πάλι..
    Though I walk through the Valley of the Shadow of Death, I fear no Evil, for I am the baddest Motherfucker in the Valley.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-03-14 22:44 #112
    Προεπιλογή .
    Καλησπέρα παιδιά,επειδή είμαι καινούριος και δεν ξέρω πολλά,που πατάω για να γράψω ένα θέμα.;
    Mην ακολουθείς το μονοπάτι. Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-03-14 12:22 #113
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Καλημέρα, καλώς ήλθες στο φόρουμ. Πέρασε από την ενότητα Νέα Μέλη για να μας πεις λίγα πράγματα για σένα.

    Επάνω αριστερά σε κάθε φόρουμ/ενότητα θα δεις ένα κουμπί "Νέο Θέμα", πατώντας το, προχωράς στη δημιουργία νέου τόπικ.

    Όνομα: Χωρίς dsadsa.jpg Εμφανίσεις: 694 Μέγεθος: 323,2 KB
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-04-14 18:56 #114
    Προεπιλογή
    πολύ καλό το προγραμματάκι έπεσε μέσα και σε 'μένα στη μέτρηση που έχω κάνει!

    Thanks!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-06-14 16:35 #115
    Προεπιλογή
    To πρόγραμμα δουλευει τελεια και είναι απλο και γρηγορο. Ευχαριστω πολύ τον developer!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-07-14 18:02 #116
    Προεπιλογή
    Καλό το πρόγραμμα ρε παιδιά, αλλά πως υπολογίζονται οι θερμίδες;
    Πχ. η γυναίκα έφτιαξε γιουβαρλάκια... πόσες θερμίδες πήρα;

    Αγνοώ την έννοια των θερμίδων...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-07-14 17:24 #117
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο peri_ole13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό το πρόγραμμα ρε παιδιά, αλλά πως υπολογίζονται οι θερμίδες;
    Πχ. η γυναίκα έφτιαξε γιουβαρλάκια... πόσες θερμίδες πήρα;

    Αγνοώ την έννοια των θερμίδων...
    Για να βγάλεις τις θερμίδες χρειάζεσαι ένα θερμιδομετρητή πχ myfitnesspal or cronometer όπου θα βάλεις τη συνταγή με τα υλικά και τις ποσότητες και θα στις υπολογίσει
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-08-14 16:52 #118
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AU77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να βγάλεις τις θερμίδες χρειάζεσαι ένα θερμιδομετρητή πχ myfitnesspal or cronometer όπου θα βάλεις τη συνταγή με τα υλικά και τις ποσότητες και θα στις υπολογίσει
    Ενδιαφέρον. δεν την ήξερα την σελίδα αλλά και γενικώς δεν σκαμπάζω γρι με τη διατροφή.
    απλά τους υδατάνθρακες τα τηγανητά και τα λιπαρά αποφεύγω, αλλα την μπύρα δεν την κόβω εύκολα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-08-14 21:35 #119
    Προεπιλογή
    Παίδες, από τέλη Σεπτεμβρίου ξεκινάω κανονικά διατροφή όγκου και γυμναστική προσαρμοσμένη σε αυτήν. Αρχικά έχω κάποιες απορίες αναφορικά με την «τιμή» της δραστηριότητας. Πηγαίνω γυμναστήριο κάθε μέρα για μία με μιάμιση ώρα, περπατάω και πηγαίνω θάλασσα - κατά τα λοιπά, καθισιό καλοκαιριού. Να βάλω μέση δραστηριότητα ας πούμε; Οι θερμίδες συντήρησης με την επιλογή της μέσης δραστηριότητας για εμένα υπολογίζονται στις 2823,492. Για όγκο, από ό,τι κατάλαβα, προσθέτω 250 θερμίδες ημερησίως. Η κατανομή 30πρ/50υδ/20λ είναι σωστή για αρχή; Έχω διαβάσει και ακούσει τόσα διαφορετικά πράγματα ακόμη για το θέμα της αερόβιας άσκησης παράλληλα με τον όγκο, αφιστάμενα κατά κύριο λόγο μεταξύ τους, τα οποία προφανώς με έχουν μπερδέψει. Δε θέλω να βάλω λίπος πάνω μου όσο θα είμαι σε περίοδο διατροφής όγκου, και γι' αυτό ήθελα να παρακολουθώ ας πούμε κάποιο ομαδικό αερόβιο πρόγραμμα, ή να κάνω ένα 20λεπτο την ημέρα (μέχρι τώρα ακολουθούσα και ομαδικά προγράμματα παράλληλα με βάρη, αλλά λόγω κακής διατροφής μένω στα ίδια - δε βλέπω αξιοσημείωτη μυική ανάπτυξη δηλαδή και χάσιμο λίπους από σημεία). Ωστόσο, οι περισσότερες απόψεις κατατείνουν στο ότι θα χάσω «κρέας» αν το κάνω αυτό... Τι λέτε; Είμαι 75,5 κιλά, με ύψος 1,82 και την ηλικία μου να πλησιάζει στα 20.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-08-14 00:38 #120
    Προεπιλογή
    Κανείς ρε παιδιά;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία