Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 135 από 144
  1. 05-08-14 10:16 #121
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο brazen94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες, από τέλη Σεπτεμβρίου ξεκινάω κανονικά διατροφή όγκου και γυμναστική προσαρμοσμένη σε αυτήν. Αρχικά έχω κάποιες απορίες αναφορικά με την «τιμή» της δραστηριότητας. Πηγαίνω γυμναστήριο κάθε μέρα για μία με μιάμιση ώρα, περπατάω και πηγαίνω θάλασσα - κατά τα λοιπά, καθισιό καλοκαιριού. Να βάλω μέση δραστηριότητα ας πούμε; Οι θερμίδες συντήρησης με την επιλογή της μέσης δραστηριότητας για εμένα υπολογίζονται στις 2823,492. Για όγκο, από ό,τι κατάλαβα, προσθέτω 250 θερμίδες ημερησίως. Η κατανομή 30πρ/50υδ/20λ είναι σωστή για αρχή; Έχω διαβάσει και ακούσει τόσα διαφορετικά πράγματα ακόμη για το θέμα της αερόβιας άσκησης παράλληλα με τον όγκο, αφιστάμενα κατά κύριο λόγο μεταξύ τους, τα οποία προφανώς με έχουν μπερδέψει. Δε θέλω να βάλω λίπος πάνω μου όσο θα είμαι σε περίοδο διατροφής όγκου, και γι' αυτό ήθελα να παρακολουθώ ας πούμε κάποιο ομαδικό αερόβιο πρόγραμμα, ή να κάνω ένα 20λεπτο την ημέρα (μέχρι τώρα ακολουθούσα και ομαδικά προγράμματα παράλληλα με βάρη, αλλά λόγω κακής διατροφής μένω στα ίδια - δε βλέπω αξιοσημείωτη μυική ανάπτυξη δηλαδή και χάσιμο λίπους από σημεία). Ωστόσο, οι περισσότερες απόψεις κατατείνουν στο ότι θα χάσω «κρέας» αν το κάνω αυτό... Τι λέτε; Είμαι 75,5 κιλά, με ύψος 1,82 και την ηλικία μου να πλησιάζει στα 20.
    Φίλε εγώ θα έλεγα δοκίμασε, δες τα αποτελέσματα και πράττεις ανάλογα.
    Καλό θα ήταν να καταγράφεις τη διατροφή σου πχ με το myfitnesspal

    Για το λίπος το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνεις σε τακτά χρονικά διαστήματα λιπομέτρηση και ανάλογα μειώνεις τη διατροφή σου ή την προσαρμόζεις.
    Για λιπομέτρηση θα προτιμούσα δερματομετρική με λαβίδες από την αγορά. Υπάρχουν και οι ηλεκτρονικές ζυγαριές αλλά δεν είναι τόσο ακριβείας.
    30/50/20 ή ακόμη και 35/50/15 νομίζω είναι κανοποιητικό
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-08-14 18:48 #122
    Προεπιλογή κιλα σε περιοδο ογκου
    Γεια σας ,θα ηθελα να με βοηθησετε στο ποσα κιλα να παρο σε περιοδο ογκου 6 μινων χωρις να παρω πολυ λιπος
    επισης θα ηθελα να μου πειτε ποσες θερμιδες να παιρνω ημερισια με bmr 2025

    ειμαι 1.86 , 85 κιλα ,19 χρονων ,16% ποσοστο λιπους,ασκουμε 5 φορες την εβδομαδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-08-14 14:42 #123
    Προεπιλογή
    Και απάντηση δεν πήρα
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την όλη διαδικασία της λιπομέτρησης;
    Πως γίνεται να σου μετρήσουν το λίπος; :ο
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-08-14 21:01 #124

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Η καλυτερη λιπομετρηση ειναι ο καθρευτης σου.
    Ενα ξερο νουμερο τι το θελεις; Εχει σημασια ο αριθμος η το αν σου αρεσει αυτο που βλεπεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-08-14 22:54 #125
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Δεν συμφωνώ, οταν πεφτεις κάτω απο το 10%, αλλα και γενικότερα, και οι διάφορες και η πρόοδος ειναι αργή αλλα σταθερή δεν αρκεί ο καθρέπτης.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-08-14 12:08 #126

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Εξαρταται βασικα τι στοχους εχεις.
    Αν ''πεφτεις'' μονο και μονο για το νουμερακι και τρελενεσαι με αυτα ας παρει ενα δερματοπτυχομετρο.
    Τις ζυγαριες που και καλα δειχνουν το ποσοστο μπορει να τις χρησιμοποιει ως σημειο αναφορας, δηλαδη να δει αν οντως εχασε λιπος μεταξυ των μετρησεων.
    Αν θυμαμαι καλα η πιο ακριβης μεθοδος ειναι με δεξαμενη νερου αλλα δε νομιζω να θελει να μπει σε τετοιο κοπο (πιθανοτατα και σε εξοδα).

    Υ.Γ. Ξαναλεω, ολα αυτα για ενα νουμερο. Μη κανετε τη ζωη σας δυσκολη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-08-14 10:37 #127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο peri_ole13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και απάντηση δεν πήρα
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την όλη διαδικασία της λιπομέτρησης;
    Πως γίνεται να σου μετρήσουν το λίπος; :ο
    Υπάρχουν διάφορες μεθόδοι.
    Για μένα η καλύτερη είναι με δερματοπαχύμετρο.
    Αγόρασε ένα ποιοτικό μετρητή. Ακολούθως μετράς σε διάφορα σημεία του σώματος το πάχος του δέρματος σου μαζί με το λίπος και με σχετικούς πίνακες υπολογίζεις το ποσοστό του λίπους σου. Συνήθως μετράς στήθος, πόδι και κοιλιά.

    Γράψε στο google body fat calipers.
    Πάρε μεταλλικό για πιο σωστά αποτελέσματα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AU77 : 26-08-14 στις 10:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-08-15 11:06 #128
    Question
    Όταν υπολογίζετε τα γραμμάρια πρωτεϊνης , συμπεριλαμβάνετε και αυτά που καταναλώνετε από τροφές φυτικής προέλευσης ;
    π.χ. στο πρωινό που τρώω βρώμη και 1 scoop να συνυπολογίζω και την πρωτεϊνη που καταναλώνω από την βρώμη.
    Το λέω αυτό γιατί πολλοί λένε να υπολογίζουμε μόνο την πρωτεϊνη ζωϊκής προέλευσης . Και αν ισχύει αυτό , τότε την πρωτεϊνη που έχει η βρώμη δεν την υπολογίζω καθόλου ή απλώς υπολογίζω τις θερμίδες;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-08-15 11:26 #129
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bbvangelisathens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν υπολογίζετε τα γραμμάρια πρωτεϊνης , συμπεριλαμβάνετε και αυτά που καταναλώνετε από τροφές φυτικής προέλευσης ;
    π.χ. στο πρωινό που τρώω βρώμη και 1 scoop να συνυπολογίζω και την πρωτεϊνη που καταναλώνω από την βρώμη.
    Το λέω αυτό γιατί πολλοί λένε να υπολογίζουμε μόνο την πρωτεϊνη ζωϊκής προέλευσης . Και αν ισχύει αυτό , τότε την πρωτεϊνη που έχει η βρώμη δεν την υπολογίζω καθόλου ή απλώς υπολογίζω τις θερμίδες;
    Υπολογιζεις και την πρωτεινη της βρώμης καθώς και του οτιδήποτε βάζεις μέσα όπως π.χ φυστικοβουτυρο, Peanuts, αμυγδαλα κ.ο.κ...

    Όπως επισης θα μέτραγες και την πρωτεινη από τις φακές/φασολια σε συνδυασμο με ρύζι τα οποια είναι ολοκληρβωμενη πρωτεινη, το ιδιο ισχύει και για φυστικοβουτυρο πάνω σε ψωμι.

    Η ερωτηση σου πάντως δεν νομιζω να ανοικει σε αυτο το τοπικ. ;p
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 26-08-15 στις 11:36
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-08-15 12:35 #130
    Προεπιλογή
    ευχαριστώ φίλε... να ίσως είμαι λίγο εκτός , απλά δεν ήθελα να ανοίξω νέο και δεν έβρισκα κάτι αντίστοιχο
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-08-15 13:56 #131
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bbvangelisathens Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ φίλε... να ίσως είμαι λίγο εκτός , απλά δεν ήθελα να ανοίξω νέο και δεν έβρισκα κάτι αντίστοιχο
    Υπάρχει ένα τοπικ ερωτήσεις-Απαντήσεις anyway,
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-09-15 16:22 #132
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ!!
    L.A. Lakers fast break makers
    Kings of the court

    Shake & bake all takers

    Back to back is a bad ass fact
    A claim that remains in tact
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-09-15 22:22 #133
    Προεπιλογή Μπέρδεμα με τις θερμίδες
    Καλησπέρα σας, το BMR μου είναι 2750 θερμίδες.
    Για να βάλω όγκο πρέπει να τρώω 3000 θερμίδες, απλά τις μέρες που δεν πάω γυμναστήριο(κάνω αερόβιο ή όχι) κατεβάζω θερμίδες ή όχι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-09-15 22:35 #134
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Όχι να μην κατεβάσεις θερμιδες... τις ημέρες που αναρώνεις μεγαλώνει ο μύς οπότε σίγουρα θές να έχεις και surplus τις off ημέρες, αν θές κάνεις cardio προαιρετικο είναι..
    Τωρα κατά ποσο το bmr σου είναι 2750 ενας θεός ξέρει... αν το πάς 3000 τότε θα είναι πολύ αργος όγκος να ξέρεις ενημερωτικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 27-09-15 στις 22:44
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-09-15 22:48 #135
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Συμφωνω με τον feth αν θες ανεβασε αλλες 200-250 θερμιδες μετα απο 2εβδομαδες...και δες σε εναν μηνα ποσο βαρος εχεις βαλει....σε συνδιασμο με βαρη παντα
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία