Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 196 έως 210 από 227
  1. 26-02-12 18:27 #196
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει να κανει με το τι διατροφη κανεις.Αναφερομαι συγκεκριμενα στην περιοδο κοντα στο αεροβιο και σχετικα με το αεροβιο και μονο.

    Δλδ οτι και διατροφη να κανεις,αμα πας για αεροβιο εχοντας φαει μπολικους carbs πριν και αρα εχοντας ανεβασμενη την ινσουλινη,θα εχεις λιγοτερα αποτελεσματα στη λιποδιαλυση οσον αφορα το αεροβιο,συγκριτικα με το να μην το εκανες αυτο.Τωρα αν την υπολοιπη μερα καψεις λιπος λογω θερμιδων ειναι αλλο θεμα.Με πιανεις?
    yeaap εγω το πηγα λιγο απο ειδικο σε γενικο
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-04-12 11:42 #197
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Εχω μια απορια..ισως εχει ξαναειπωθει αλλα μαλλον δεν το εχω εντοπισει.
    Οταν παω προπονηση για ποδια αλλα και οταν κανω πρωινο αεροβιο ειμαι νηστικη απο τροφη.Ομως εχω ενα θεμα με τον καφε..δεν μπορω να μην πιω καφε οταν ξυπνησω..και ναι οκ,οταν πας για βαρη μια χαρα βοηθαει αλλα οταν πας για αεροβιο και για καυση λιπους εχει νοημα να πινεις 1 καφε με ζαχαρινες(2 αν και δεν φανταζομαι οτι παιζει σχεση η ποσοτητα) και λιγο γαλα,μηπως δεν θεωρησε νηστικος ετσι;Το ρωταω γιατι εχω διαπιστωσει σε ασχετες ωρες πως αν τυχει να πειναω και εκεινη την ωρα φτιαξω καφε,θα μου κοψει την πεινα.Πως το αντιλαμβανεται ο οργανισμος την προσληψη του καφε με ολα τα παρελκωμενα;
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-04-12 12:02 #198
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τα γλυκαντικα μπορουν να ανεβασουν την ινσουλινη..
    κ αυτο μπορει να γινει με το διαλυμα καφε+ζακχαρινη στο στομα,ακομα κ αν δεν το καταπιεις,αλλα το φτυσεις..δλδ η γευση μονο αρκει για να σου ανεβασει την ινσουλινη..

    In humans little is known as to whether taste solutions applied to the tongue elicit cephalic phase insulin release (CPIR). The aim of this study was to re-examine if any effect of different taste solutions on CPIR occurs. Under fasting conditions healthy human subjects sipped, and washed out their mouths with eight taste solutions (sucrose, saccharin, acetic acid, sodium chloride, quinine hydrochloride, distilled water, starch, and sodium glutamate) for 45 s and spat them out again. The taste stimuli were not swallowed; they were applied in a randomized order, each on a separate day. Blood collection for determination of plasma glucose and plasma insulin concentrations was performed 3 min before and 3, 5, 7 and 10 min after taste stimulation. Ratings of quality, intensity and hedonic characteristics were also obtained. A significant increase of plasma insulin concentration was apparent after stimulation with sucrose and saccharin. In conclusion, the current data suggest that the sweeteners sucrose and saccharin activate a CPIR even when applied to the oral cavity only.

    το γαλα σε ποσοτητες που θα βαλεις στον καφε μαλλον οχι..εκτος αν τον πινεις λατε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-04-12 12:06 #199
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα γλυκαντικα μπορουν να ανεβασουν την ινσουλινη..
    κ αυτο μπορει να γινει με το διαλυμα καφε+ζακχαρινη στο στομα,ακομα κ αν δεν το καταπιεις,αλλα το φτυσεις..δλδ η γευση μονο αρκει για να σου ανεβασει την ινσουλινη..



    το γαλα σε ποσοτητες που θα βαλεις στον καφε μαλλον οχι..εκτος αν τον πινεις λατε..
    Κατι τετοιο φανταστηκα γιατι προχτες στο γυμν που ημουν νηστικη ζητουσα τσιχλα(αναφερομαι στις γλυκαντικες ουσιες) απεγνωσμενα,ισα να την μασησω..μολις το εκανα απλα στηλωθηκα
    Κακο αυτο ...δεν μπορω να πινω σκετο τον καφε...αρα θα μαθω να μην πινω πριν απο μεγαλο αεροβιο!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-04-12 16:05 #200
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    δηλαδη εγω τοσο καιρο π πινω καφε στη προπονηση κ τον τελειωνω μαζι με τη προπονηση κ τον πινω κ γλυκο...

    αποροια τωρα...
    λ καρνιτινη ειναι καλο να τη πινουμε σε ποια φαση? εννοω πριν αεροβιο με αδειο στομαχι μετα η κατα τη διαρκεια?φανταζομαι εχει σημασια να εχουμε αδειο στομαχι. σε περιπτωση δε π δεν εχουμε αδειο στομαχι?
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-04-12 20:03 #201
    Προεπιλογή
    Εγω παιρνω το λιποδιαλιτη μου (hydroxycut) παντα με 10 ml λ καρνιτινη πριν την προπονηση. Η καρνιτινη ειναι ο μεταφορεας του λιπους στα μιτοχονδρια οπου και γινεται η ''καυση''. Και αεροβιο κανω μετα τα βαρη. Απλα αν εχω καταλαβει ολο το θεμα με την καυση λιπους ειναι 1ον μετα τα βαρη και 2ον οι παλμοι να ειναι εκει που πρεπει (σε σχεση με την ηλικια του καθενος δηλ.).
    Born to LOSE , Live to WIN!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-04-12 01:50 #202
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Varg83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παιρνω το λιποδιαλιτη μου (hydroxycut) παντα με 10 ml λ καρνιτινη πριν την προπονηση. Η καρνιτινη ειναι ο μεταφορεας του λιπους στα μιτοχονδρια οπου και γινεται η ''καυση''. Και αεροβιο κανω μετα τα βαρη. Απλα αν εχω καταλαβει ολο το θεμα με την καυση λιπους ειναι 1ον μετα τα βαρη και 2ον οι παλμοι να ειναι εκει που πρεπει (σε σχεση με την ηλικια του καθενος δηλ.).
    περι καρνιτινης το ξερω για τη μεταφορα απλα απο σκεπτικο δεν ηξερα αν το παω σωστα.ωραιος
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-04-12 23:28 #203
    Προεπιλογή
    Την καρνιτίνη πού τη βρίσκετε; Ποιό σκεύασμα χρησιμοποιείτε και πόσο κάνει περίπου; Βασικά διάβασα ότι κάνει καλύτερη κατανομή της ενέργειας σε προπονήσεις μεγάλης διάρκειας προστατεύοντας το γλυκογόνο και χρησιμοποιώντας λίπος για ενέργεια. Αλήθεια θα είναι αλλά τί γίνεται με το γλυκογόνο που βρίσκεται στο συκώτι; Δεν είναι καλύτερα να καταναλώνεται κι αυτό; Εάν το κρατάει και πάμε και φάμε πχ. υδατάνθρακες δεν είναι χειρότερα; Πού θα τους βάλει ο οργανισμός;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-04-12 23:29 #204
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    περι καρνιτινης το ξερω για τη μεταφορα απλα απο σκεπτικο δεν ηξερα αν το παω σωστα.ωραιος
    και ειναι λαθος... γιατι απλα δεν κανει τιποτα για την λιποδιαλυση η καρνιτινη...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-04-12 23:35 #205
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καρνιτίνη πού τη βρίσκετε; μαγαζι με συμπληρωματα...

    Ποιό σκεύασμα χρησιμοποιείτε και πόσο κάνει περίπου; διαφορα...εγω προτιμω ALCAR...για αλλους λογους βεβαια

    Βασικά διάβασα ότι κάνει καλύτερη κατανομή της ενέργειας σε προπονήσεις μεγάλης διάρκειας προστατεύοντας το γλυκογόνο και χρησιμοποιώντας λίπος για ενέργεια. δεν νομιζω....

    Αλήθεια θα είναι αλλά τί γίνεται με το γλυκογόνο που βρίσκεται στο συκώτι; τι να γινει?

    Δεν είναι καλύτερα να καταναλώνεται κι αυτό; οχι...

    Εάν το κρατάει και πάμε και φάμε πχ. υδατάνθρακες δεν είναι χειρότερα; οχι... αναλογα με τον υδατανθρακα... ενας λογος ειναι αυτος που δεν γουσταρω τη φρουκτοζη... αναπληρωνει το υπατικο γλυκογονο....

    Πού θα τους βάλει ο οργανισμός; μονο ο εγκεφαλος καει 150γρ τη μερα για να δουλεψει.... αρα βαλε προπονηση... δραστηριοτητες και το γλυκογονο.... χωρανε μαλλον πολλοι....
    αλλο?
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-04-12 23:43 #206
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλο?
    Αχ σε ευχαριστώ. Απάντησες σε όλες τις ερωτήσεις. Έχω και εγώ πολλές. Πάντως η καρνιτίνη πέρα από τη δήθεν καύση λίπους κάνει γενικά καλό. Προστατεύει τους σκελετικούς μυες, δίνει ενέργεια περισσότερη, βοηθά στην ανάρρωση κτλ. Έτσι έχω διαβάσει και εκτός από καταστήματα με συμπληρώματα υπάρχει και στα φαρμακεία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-04-12 23:47 #207
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ σε ευχαριστώ. Απάντησες σε όλες τις ερωτήσεις. Έχω και εγώ πολλές. Πάντως η καρνιτίνη πέρα από τη δήθεν καύση λίπους κάνει γενικά καλό. Προστατεύει τους σκελετικούς μυες, δίνει ενέργεια περισσότερη, βοηθά στην ανάρρωση κτλ. Έτσι έχω διαβάσει και εκτός από καταστήματα με συμπληρώματα υπάρχει και στα φαρμακεία.
    ισχυουν αυτα που λες....

    απο εκει και περα υπαρχουν πολλες μορφες καρνιτινης.... οχι μονο απλη καρνιτινη....

    οσο για τις απορειες... ρωτα...τσαμπα ειναι...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-04-12 09:56 #208
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισχυουν αυτα που λες....

    απο εκει και περα υπαρχουν πολλες μορφες καρνιτινης.... οχι μονο απλη καρνιτινη....

    οσο για τις απορειες... ρωτα...τσαμπα ειναι...
    δηλαδη ουσιαστικα τα λιπαρα π εχουμε φαει μεταφερει κ αυτο ισα ισα για καλυτερη λειτουργια? καλυτερη πηγη απο l-carnitine ?
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-04-12 23:44 #209
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη ουσιαστικα τα λιπαρα π εχουμε φαει μεταφερει κ αυτο ισα ισα για καλυτερη λειτουργια? καλυτερη πηγη απο l-carnitine ?
    Από όσο ξέρω μεταφέρει τα λιπαρά μακράς αλύσου στα μιτοχόνδρια και μετά από κει και πέρα καίγονται. Νομίζω δεν είναι αυτά των τροφών και κανονικά όταν παίρνεις καρνιτίνη, εάν την παίρνεις για κάποιο σκοπό και όχι απλά ως ένα ακόμα συμπλήρωμα διατροφής καλύτερα να μην το παρακάνεις με τα λιπαρά. Χρειάζεται σε όσους κάνουν προπονήσεις μακράς διάρκειας κυρίως αεροβικής και ακολουθούν διατροφή σχετικά χαμηλή σε υδατάνθρακες.

    Δηλαδή εκεί που τρέχεις πάνω από μια ώρα, σχετικά έντονα και τα γλυκογόνα του οργανισμού έχουν πέσει αρκετά και εσύ εξακολουθείς να τρέχεις στους ίδιους δυνατούς ρυθμούς, ενδεχομένως, τί ενδεχομένως ειδικά αν είσαι και σε χαμηλό ποσοστό λίπους, ο οργανισμός σου να έκαιγε και λίγους μυες επειδή δεν θα προλάβαινε ή δεν θα είχε αρκετό (εάν είσαι και πολύ χαμηλά) λίπος να διασπάσει για ενέργεια. Με την καρνιτίνη το γλυκογόνο δεν τελειώνει τόσο γρήγορα γιατί γίνεται καλύτερη κατανομή της ενέργειας καθώς μεταφέρει τα λιπαρά μακράς αλύσου στα μιτοχόνδρια για καύση και έτσι προστατεύονται οι μυες.
    Μπούρδες, αλλά η θεωρία κάπως έτσι τα λέει. Τα λιπαρά που μεταφέρονται για καύση, έχω την εντύπωση, με βάση τη θεωρία και αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς, οτι είναι αυτά από τις λιποαποθήκες του οργανισμού.

    Τα παραπάνω της θεωρίας ενδεχομένως να ισχύουν, όσον αφορά στην καύση λίπους, με την προϋπόθεση ότι ακολουθείς διατροφή χαμηλή σε λιπαρά και υδατάνθρακες. Εάν υπερκαταναλώνεις λιπαρά και κάνεις και υπερθερμιδική διατροφή και παίρνεις και καρνιτίνη για να κάψεις δήθεν τα λιπαρά μετά άστην καλύτερα.


    Γενικά η καρνιτίνη πέρα από την καύση λίπους και τα σχετικά είναι αρκετά καλή.Εάν δοκιμάσεις προτίμησε κάποιο σκεύασμα από το φαρμακείο.
    Προσωπικά επειδή είμαι και άσχετη δεν θα εμπιστευόμουν κάτι από τα καταστήματα με συμπληρώματα διατροφής. Εάν έχεις κάποιο γνωστό σου γιατρό εκείνος θα μπορούσε να σε κατατοπίσει καλύτερα σε ότι αφορά στα διάφορα είδη και σκευάσματα. Κάποτε την έγραφαν κιόλας. Από το καλοκαίρι και μετά νομίζω τη σταμάτησαν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-04-12 20:34 #210
    Προεπιλογή
    Σε σχέση με την καρνιτίνη και τη χρησιμότητα της πρέπει να ξεκαθαριστούν τα εξής.
    α) Πριν εισέλθουν τα λίπη στον κύκλο του Krebs (απαραίτητο στάδιο για την παραγωγή ενέργειας) πρέπει να αποικοδομηθεί η ανθρακική τους αλυσίδα, ώστε να σχηματισθεί το Ακετυλο-COA (που είναι μοναδική μορφή εισόδου στον κύκλο τoυ Krebs).
    β) Για να ολοκληρωθεί αυτός ο μηχανισμός της καύσεως λιπών, απαραίτητος παράγοντας, «μεταφορέας» είναι η Καρνιτίνη.
    Το λίπος δεν μπορεί να καεί (μεταβολισθεί) χωρίς την ύπαρξη της Καρνιτίνης.
    γ) Αποτέλεσμα όλης αυτής της διαδικασίας είναι η ελάττωση των τριγλυκεριδίων και της χοληστερίνης στο αίμα και η ελάττωση των λιπιδίων στον ορό του αίματος και στο μυοκάρδιο. Αυξάνεται επίσης η συσταλτικότητα του καρδιακού μυ και η στεφανιαία απόδοση.
    Απαραίτητο είναι για την μεγίστη απόδοση να παίρνουμε την καρνιτινη μισή με μια ώρα πριν την αερόβια.
    Born to LOSE , Live to WIN!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία