Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 227
  1. 28-01-07 19:55 #31
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    ...γιατι ο οργνισμός σου δεν καταλαβαίνει αν κάνεις bb η κανοε-καγιακ,

    >>>καταλαβαίνω τι εννοείς και τι θες να πεις, όμως αυτό το παράδειγμα που χρησιμοποίησες είναι άστοχο, υπάρχει διαφορά μεγάλη ανάμεσα στα δύο αυτά.

    Θες να πεις ότι η διαδικασίες του οργανισμού ειναι ίδιες, όμως η διαφορά μεταξύ των δύο ειναι αλλού και για αυτό ο οργανισμός ναι μεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να "δράσει" με τον ίδιο τρόπο που κάνει σε όλα (ξεκούραση μετα την επιβάρυνση), όμως καταλαβαίνει την διαφορά για αυτό και αλλάζει η έμφαση, διάρκεια, ποσότητα κ.λ.π. της ξεκούρασης ανάλογα ή απαιτει αν θες διαφορετικά για το καθένα, αν με πιάνεις.

    Μια άλλη εκδοχή:
    Γιατί τότε αντιδρά και ο οργανισμός διαφορετικά στα δύο αυτά?
    Δηλαδή δεν πετυχαίνει κανείς τα ίδια αποτελέσματα στον εαυτό του και απο τα δύο.

    Όπως είπα οι διαδικασίες είναι ίδιες, απά αλλάζουν οι απαιτήσεις στην χρησιμοποίηση αυτών των ίδιων διαδικασιών.
    Άρα για μένα, ο οργανισμός ξεχωρίζει το ένα απο το άλλο, αφου και οι προσαρμογές του ειναι διαφορετικές, παρόλο που δεν παύουν να ειναι προσαρμογές με το ίδιο νόημα.

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις/καταλαβαίνετε τι εννοώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-01-07 11:12 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Duke-Nukem
    Η cardio είναι μια καταστροφική μορφή άσκησης.Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να χάνεις λίπος. Ξαναδείται το προηγούμενο ποστ που έκανα. Η cardio τραυματίζει τα γόνατα,τους αστραγάλους,την κάτω πλάτη και προκαλεί αύξηση των ελευθέρων ριζών λόγο της λήψης μεγαλύτερης ποσότητας οξυγόνου. Η cardio δεν βελτιώνει την ελαστικότητα,δεν αναπτύσει μυς και δεν δυναμώνει την καρδιά περισσότερο από την προπόνηση με βάρη ούτε πρόκειται να βελτιώση την εμφάνιση κάποιου εκτός αν του αρέσει να δείχνει μαραθωνοδρόμος. Η λύση για απώλεια βάρους είναι 1) η διατροφή 2)η προπόνηση με βάρη. Οι μυς καίνε το λίπος μέσω της προπόνησης. Και οι μυς φτιάχνονται από την προπόνηση με βάρη και όχι απο cardio.
    Albert αν θες να γίνεις μαραθωνοδρόμος τότε οκ....
    xexexexe
    indeed ... Cardio only makes you better in cardio Και άμμα σταματήσεις μετα από 2-3 μήνες είσαι εκεί που άρχισες + 1 καταστραμένο σώμα.
    Μα τι λετε;;;
    Δηλαδη υπαρχει μονο ο couch potatoe και μετα ο μαραθωνοδρομος; Ενδιαμεσες καταστασεις δεν υπαρχουν; Τι κατεστραμενο σωμα; ΕΛΕΟΣ!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-01-07 15:05 #33
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    ikamak μηπως απο τη μια πλευρα εννοουνε οτι αν δεν προσεξεις τοτε θα χασεις μυς μαζι με το λιπος και δεν θα εχεις καταφερει τιποτα.Παρα μονο το στεκα look.Επισης αυτα για τους τραυματισμους γονατων υπαρχει περιπτωση να ισχυουν απ'οτι νομιζω,λογω των πολλων επαναλαμβανομενων κραδασμων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-01-07 15:23 #34
    Προεπιλογή
    Εγω απαντησα γιατι αναφερονται στα ακρα. Η τελειως αγυμναστος (σε σχεση με την αεροβια αντοχη παντα, ασε τα βαρη απ'εξω) ή μαραθωνοδρομος. Αλλο να μιλαμε για τη σωστη χρησιμοποιηση της αεροβιας στο bodybuilding και τα πιθανα προβληματα που μπορει να προκαλεσει (γονατα, μεση κλπ) και αλλο η ολοκληρωτικη απαξιωση της.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-01-07 17:13 #35
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Αν και τα ποστ εχουν ξεφυγει απο το τοπικ εγω εχω να πω τα εξης ...

    Εγω με την αεροβικη εχω δει μονο καταστροφικα αποτελεσματα ιδικα σε περιοδο γραμμωσης εμφανισα υπερκορτιζολαιμια για 2-3 μηνες μετα. Μπορει βεβαια να εκανα καποιο λαθος στο timing της αεροβικης η την διατροφη μου.

    Θεωρω περιττο οτιδηποτε αλλο εκτος απο δυναμικο βαδισμα ή 1-2 φορες ΗΙΙΤ αεροβικη την βδομαδα σε μερα χωρις βαρη.
    Επισης αμα το χασιμο λιπους ειναι αυτο που κυνηγατε θα σας πω οτι στατιστικα απο αυτα που εχω δει οσοι χασανε βαρος με αεροβικη επεκτησαν περισσοτερο χαλαρο δερμα σε σχεση με αυτους που προτιμησαν τα βαρη.

    Τι να το κανεις αμα "εκπαιδευσεις" τα κυτταρα σου να καινε λιπος οταν δεν μπορεις να κινητοποιησεις το λιπος απο τα λιποκυτταρα(κατι το οποιο δεν εκπαιδευεται) ?
    Μετα την προπονηση με βαρη εχουμε εκκριση 2 ορμονων("κλειδια" στη διαδικασια της λιπολυσης) της τεστοστερονης και της αυξητικης ορμονης.
    Με την αεροβικη απο την αλλη το παραπανω φαινομενο δεν παρατηρειτε τοσο εντονα. Αντιθετα με την παραταμενη αεροβικη εχουμε μεγαλη εκκριση της ορμονης κορτιζολης που καποιοι χαρακτηριζουν σαν λιπολυτικη. Διαφωνω 100% σε αυτο γιατι ναι μεν η κορτιζολη αυξανει την ευαισθησια των αδρενεργικων υποδοχεων στις κατεχολαμινες αλλα ριξτε μια ματια στο νετ για την ασθενεια του cushing και θα καταλαβετε τι μπορει να κανει πραγματικα η κορτιζολη.
    Επισης η κορτιζολη δενει εξισου καλα στους υποδοχεις της αλδοστερονης στα κυτταρα προκαλωντας κατακρατηση υγρων. Γιαυτο και πολλα γκομενακια αναρωτιουνται πως γινεται να κανουν 2 ωρες αεροβικη την μερα και η ζυγαρια να ανεβαινει !


    Οποιoς τωρα επιμενει να κανει αεροβικη ας συνεχισει να κανει, δεν ειναι και εγκλημα να πουμε.. Εγω προτιμαω να βλεπω γκομενακια να κανουν αεροβικη και πιστευω οτι παλι δουλευω στο VO2max 8)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-01-07 17:26 #36
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Αν και τα ποστ εχουν ξεφυγει απο το τοπικ
    Mε μια μικρή αλλαγή στον τίτλο κ είστε όλοι μια χαρά

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-01-07 18:14 #37
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Μετα την προπονηση με βαρη εχουμε εκκριση 2 ορμονων("κλειδια" στη διαδικασια της λιπολυσης) της τεστοστερονης και της αυξητικης ορμονης.
    Να κανω λιγο μια ερωτηση πανω σ'αυτο για να ξεκαθαρισω στο μυαλο μου καποια πραγματα.Μετα την προπονηση εχουμε ταυτοχρονα εκκριση τεστοστερονης,αυξητικης και κορτιζολης,ετσι; Αλλα θελουμε τα επιπεδα τεστο-αυξητικης να υπερισχυσουν για να εχουμε αναπτυξη.Αυτο περι εκκρισης και των τριων ορμονων ειναι σωστο ή γινεται κατι αλλο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-11-07 11:42 #38
    Προεπιλογή
    θα μου επιτρεψει ο brο wny να διαφωνησω στο οτι σε περιοδο ογκου δεν μπορεις να χασεις λιγο λιπος με την αεροβια.το σωμα αποθηκευει συγκεκριμενο ποσο υδατανθρακων διαφορετικο απο ατομο σε ατομο βεβαια.μετα απο εντονη προπονηση με βαρη και εννοω βαρεια ,στο 100% της μεγιστης ο οργανισμος αδειαζει απο υδατανθρακες.αν κανεις 40 λεπτα αεροβια μετα ,αραγε τι θα καψεις;εγω με αυτον τον τροπο κρατω μια ισορροπια στον ογκο.επισης μη τα παραλεμε δεν ειναι καταστροφικη η αεροβια.ισα ισα αν την κανεις οπως πρεπει μονο οφελη εχει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-11-07 13:34 #39
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Κανεις αεροβια μετα απο καθε προπονηση με βαρη ή ξεχωριστες ημερες? Κατι ειχες πει αλλα δεν θυμαμαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-11-07 00:34 #40
    Προεπιλογή
    τωρα που ειμαι σε ογκο κανω 4 φορες απο 40 λεπτα περπατημα στο 60% τησ μεγιστης,ενω οταν αρχιζω γραμμωση ξεκινω πρωι και μετα την προπονηση με μιση ωρα και ανεβαζω σταδιακα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-11-07 00:37 #41
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ioannis1
    τωρα που ειμαι σε ογκο κανω 4 φορες απο 40 λεπτα περπατημα στο 60% τησ μεγιστης,
    Να υποθέσω στις 6 που έλεγες κ πριν το πρωίνο από δευτέρα εώς παρασκευή?

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-11-07 00:42 #42
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-11-07 18:22 #43
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Είμαι υπέρ της αερόβιας ΚΑΙ στον "όγκο". Μη ξεχνάμε ότι γυμνάζει τον πιο σημαντικό "μυ" του σώματος την καρδιά. Επίσης ελέγχεις το λίπος και τα νερα ειδικότερα σε μια διατροφή 3000+ θερμίδων. Μην ακουσω τώρα για μειωμένα μυηκά κέρδη κτλ, γιατι εχω δει άτομα να είναι σαν το ανθρωπάκι τησ Μισελέν στον "όγκο" τους και μετά φτύνουν αίμα να ξεκινήσουν αεροβίωση.
    Δεν είναι κακό 30λεπτά περπάτημα έντονο απο 3φορές τη βδομάδα.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-11-07 22:01 #44
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sourlas
    Είμαι υπέρ της αερόβιας ΚΑΙ στον "όγκο". Μη ξεχνάμε ότι γυμνάζει τον πιο σημαντικό "μυ" του σώματος την καρδιά. Επίσης ελέγχεις το λίπος και τα νερα ειδικότερα σε μια διατροφή 3000+ θερμίδων. Μην ακουσω τώρα για μειωμένα μυηκά κέρδη κτλ, γιατι εχω δει άτομα να είναι σαν το ανθρωπάκι τησ Μισελέν στον "όγκο" τους και μετά φτύνουν αίμα να ξεκινήσουν αεροβίωση.
    Δεν είναι κακό 30λεπτά περπάτημα έντονο απο 3φορές τη βδομάδα.
    +1
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-05-08 16:59 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ioannis1
    τωρα που ειμαι σε ογκο κανω 4 φορες απο 40 λεπτα περπατημα στο 60% τησ μεγιστης,ενω οταν αρχιζω γραμμωση ξεκινω πρωι και μετα την προπονηση με μιση ωρα και ανεβαζω σταδιακα.


    +1000 απλά
    No pain, No gain
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία