Σελίδα 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 227
  1. 03-12-08 09:46 #46
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ioannis1
    θα μου επιτρεψει ο brο wny να διαφωνησω στο οτι σε περιοδο ογκου δεν μπορεις να χασεις λιγο λιπος με την αεροβια.το σωμα αποθηκευει συγκεκριμενο ποσο υδατανθρακων διαφορετικο απο ατομο σε ατομο βεβαια.μετα απο εντονη προπονηση με βαρη και εννοω βαρεια ,στο 100% της μεγιστης ο οργανισμος αδειαζει απο υδατανθρακες.αν κανεις 40 λεπτα αεροβια μετα ,αραγε τι θα καψεις;εγω με αυτον τον τροπο κρατω μια ισορροπια στον ογκο.επισης μη τα παραλεμε δεν ειναι καταστροφικη η αεροβια.ισα ισα αν την κανεις οπως πρεπει μονο οφελη εχει.
    Φίλε Ιωάννη, με αυτό που λες και όπως το λες, είναι σαν να μας λεει κάποιος ότι μπορεί κανείς να "φορτώσει" το αναμένο τζάκι του με πολλά ξύλα, και το αποτέλεσμα απο την μεγαλύτερη φλόγα/φωτιά που θα προκληθεί, αντι να είναι άνοδο θερμοκρασίας εκει μέσα, θα μπορει να είναι μείωση θερμοκρασίας, ή και το ανάποδο, να μπορέσει να ανέβει η θερμοκρασία χωρις απαραίτητα να μεγαλώσει και η φωτιά, παρόλο που προσθέσαμε περισσότερα ξύλα.
    Κάπως έτσι το βλέπω εγω, με βάση το σκεπτικό των φυσικών νόμων, δηλαδή δεν πιστεύω ότι θα μπορουσα να επιτευχθεί κάτι τέτοιο με φυσικό και απλό τρόπο, εκτός κι αν υπάρχει κάποιος άλλος "τεχνητός" ή συμβολή κάποιον άλλων παραγόντων που μπορουν να ανατρέψουν αυτούς τους νόμους ή να δίνουν την εντυπωση ότι ανατρέπουν κλπ.
    Όπως καταλαβαίνω είσαι μποντυμπίλντερ που κάνεις πρωταθλητισμό και φαίνεται και απο το sig σου, και συνεπώς κάποια πράγματα μπορει να "δουλεύουν" κάπως αλλιώς πάνω σου, αν συνδιάσουμε και άλλους παράγοντες που χρησιμοποιούνται καλώς ή κακώς σαν εργαλεία, παράλληλα για να μπορει να κάνει κανείς πρωταθλητισμό.
    Θέλω να μου πεις, ότι όταν ξεκίνησες να ασχολείσαι και δεν έκανες πρωταθλητισμό και δεν υπήρχαν και οι άλλοι "παράγοντες", αν θυμάσαι να κατάφερες κάτι τέτοιο (σχετικά με το θέμα, με τις αερόβιες και το λίπος κλπ), όταν προσπαθούσες να ανεβάσεις το βάρος σου και συνεπώς και την μάζα σου, και έτρωγες ανάλογα.
    Να σημειώσω εδω ότι (κάτι στο οποίο έχουμε αναφερθεί ξανά στο παρελθόν αν θυμάμαι καλά), όταν κανείς αυξάνεται σε μάζα μυική και σωματικό βάρος, μπορεί να υπάρχει και το φαινόμενο οπτικά, του ότι ταυτόχρονα έχασε και λίπος και αυτό λόγω του ότι οι μυες παίρνουν ή μάλλον βελτιώνεται/μεγαλώνει η μορφή και το σχήμα τους (τα οποία είναι γενετικά προκαθορισμένα), κι ας μην έχει χάσει λίπος και σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμη κι αν έβαλε λίπος.
    Πολλά πράγματα σε αυτό το θέμα, καθορίζονται και απο το διαφορετικό rate που έχει ο καθένας, στο πόσο % λίπους θα βάζει σε σχεση με το % μυων που θα βάζει, όταν αυξάνεται το σωματικό του βάρος.
    Βασικά το σχόλιό μου δεν το κάνω για να λάβω απάντηση ή να ανοίξουμε κουβέντα, και πιστευω ότι δικαιολογημένα εν μέρει διαφωνείς μαζί μου σε αυτη την μικρή πτυχή του θέματος.(δεν θα είχε άλλωστε και νόημα, μιας και τα σχόλια/πόστς μεταξύ μας απέχουν πολύ ημερολογιακά).
    Έκανα το σχόλιο, κατα κάποιον τρόπο (με βαση την δική μου κρίση και άποψη), για να προστατεύσω αν μπορουμε να το πούμε και έτσι, τα περισσότερα μέλη ή άτομα, που ασχολούνται με το σιδερένιο άθλημα και δεν έχουν βλέψεις για πρωταθλητισμό κλπ, αλλά μόνο για αθλητισμό, έτσι ωστε να μην εστιάζονται σε κάποια θέματα με λάθος τρόπο, ή να τους τρέφονται ελπίδες για κάτι που δεν είναι εφικτό με φυσικό τρόπο (και αναφερομαι σχετικά με το θέμα αυτό, όχι για όλα τα άλλα) και γιατί μπορεί έμμεσα, αν δεν έχουν αναπτύξει σωστή νοοτροπία (για αυτό που κάνουν και όχι για αυτό που κάνουν άλλοι, και που αυτοί δεν πρόκειται να κάνουν) και σωστό εστιασμό, να πέσουν στην παγίδα των "εύκολων λύσεων" όπως τη χρηση φαρμάκων, κάτι που πολύ πιθανότατα να πάει "χαμένο" για αυτούς, διότι δεν είναι όλοι "κατάλληλοι" ή δεν τηρούν τις βασικές προϋποθέσεις σαν εσένα για παράδειγμα, για να πιάσουν τόπο κλπ, αν με πιάνετε τι εννοώ.
    Και πίστεψέ με, είμαι 43 ετών και έχουν δει πολλά τα ματιά μου, στο πόσο εύκολα κανείς μπορει να πέσει σε αυτη την παγίδα.
    Στο φόρουμ δεν είναι όλοι ίδιοι, ουτε ασχολουνται όλοι με ακριβως το ίδιο πράγμα, και καλό είναι να υπάρχει διαχωρισμός εκει που πρέπει, για να μπορουν να παίρνουν όλοι τις σωστές κατευθύνσεις.
    Και αυτό το λέω, διότι παραμένω με την αρχική μου άποψη και δεν συμφωνώ με αυτό που είπες.
    Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να διαφωνεί κανείς μαζί μου, ουτε και πιστευω να υπάρχει πρόβλημα απο τους άλλους να διαφωνώ και εγω, και ίσα ίσα θεωρώ ότι είναι καλό αυτό, γιατι πολλές φορές βγαίνουν και θετικά συμπεράσματα απο τέτοιες συζητήσεις, και κρατούν και αμείωτο το ενδιαφέρον των μελών ενός φόρουμ.

    Αυτά, και σόρρυ που το "ξέθαψα" και εγω αυτό το τόπικ, αλλά απουσίαζα και δεν είμουν ενεργό μέλος για κάποιο διάστημα.

    Υ.Γ.By the way, το nickname μου δεν είναι browny, αλλά BRaWNy, είναι δυο διαφορετικά πράγματα.
    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ.2.
    μετα απο εντονη προπονηση με βαρη και εννοω βαρεια ,στο 100% της μεγιστης ο οργανισμος αδειαζει απο υδατανθρακες.αν κανεις 40 λεπτα αεροβια μετα ,αραγε τι θα καψεις;
    Ένας natural θα κάψει και μυες μαζί με το λιπος, και όταν λέω θα κάψει, εννοώ ότι θα αφαιρέσει απο αυτούς όλες τις προϋποθέσεις για θετικές προσαρμογές σε αυτούς, που επιτεύχθηκαν απο την προπόνηση νωρίτερα με βαρη.
    Έπειτα, μιλάμε για όγκο, και όταν κανείς είναι σε όγκο θέλωντας να αυξήσει και το σωματικό του βάρος, είναι λίγο δύσκολο να ξεμείνει απο υδατάνθρακες αλλά και θερμίδες, αλλιως μάλλον δεν το κάνει σωστά.
    Έπειτα δεν έχει και νόημα να κάψει κανείς λίπος, όταν μετα (στο τέλος της ημέρας) θα το ξαναβάλει, αφού τρώει κανείς υπερθερμιδικά, και συγχρόνως να κάνει "κακό" και στους μυες του.
    Και όπως ανέφερα και πραπάνω, πολλά εξαρτώνται και απο το διαφορετικό rate που έχει κανείς στο πόσο % λίπους βάζει σε σχεση με πόσο % μυων βάζει, όταν αυξάνεται το βάρος του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-12-08 22:37 #47

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    Αυτά, και σόρρυ που το "ξέθαψα" και εγω αυτό το τόπικ, αλλά απουσίαζα και δεν είμουν ενεργό μέλος για κάποιο διάστημα.
    εκανες πολυ καλα BRaWNy απο τα πιο ενδιαφεροντα τοπικ!!!!
    ομολογω οτι μου εχει προκαλεσει ιδιαιτερη συνχηση καθως οι διαφορετικες αποψεις που εχουν διατηπωθει αν και δεν εχουν τεκμηριωθει επιστημονικα τουλαχιστον, εχουν μια επηχειρηματολογια και μια πειστικοτητα.
    ειλικρινα το μονο συμπερασμα που εβγαλα απο ολα τα παραπανω ειναι οτι θα πρεπει να πειραματιστω μονος , το κακο με αυτο ειναι οτι θα απαιτηθει, κοπος και χρονος , το καλο ειναι θα ανακαλυψω τι ειναι αυτο που δουλευει καλυτερα σε μενα
    παντως σε ευχαριστω που ξεθαψες το τοπικ και θεωρω οτι τροπος γραφης σου ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερων!!
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-12-08 01:35 #48
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    ογκος και αεροβια? ναι δεν πανε μαζι αυτα το εχω αναλυσει
    http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...=asc&start=100
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-12-08 10:48 #49
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Για να μην το παρεξηγήσουμε, με όσα σχολίασα δεν εννοώ ότι δεν μπορει κανείς να κάνει αερόβια στον ογκο, αλλά το ότι όταν τρως υπερθερμιδικά για αυξηση όγκου και σωματικού βάρους, δεν μπορεις ταυτόχρονα να καις λίπος, οπότε και η αερόβια στον όγκο δεν μπορει να παίξει τέτοιο ρόλο, αλλά προφανώς να βοηθήσει σε άλλους παράγοντες.
    Απο την άλλη, όταν μιλάμε για αερόβια, είναι καλύτερα να στρεφόμαστε σε μεγαλύτερης έντασης sessions, σε διαλειμματικές (π.χ. σπριντς με περπάτημα ή χαλαρό τρέξιμο), σε GPP στυλ κλπ, και όχι σε στατικές και χαμηλής έντασης αερόβιες όπως ο διάδρομος, το περπάτημα, το στατικό ποδήλατο κλπ.
    Ακόμη και τρέξιμο να κάνει κανείς σε διάδρομο, δεν είναι το ίδιο όπως αν το κάνει έξω σε γήπεδο κλπ.
    Και όλα αυτά βέβαια όχι για να κάψουμε λίπος άμεσα απο αυτές, αλλά για να βοηθήσουν με τον τρόπο τους σε αυτό που κάνετε με τα βαρη, το οποίο στην ουσία είναι μεγάλης έντασης και βασίζεται πάνω στη δύναμη, οπότε γιατι κανείς να στραφει σε κάτι αντίθετο, αν με πιάνετε.(δεν ταιριάζει να προπονείσαι για σπριντερ και για μαραθωνοδρόμος συγχρόνως).
    Η αερόβιες καινε θερμίδες, και αυτό μπορει να συμβάλλει σε συνδιασμό με άλλους παραγοντες στην απώλεια λίπους, αφου βοηθα στο να κάψετε περισσότερες θερμίδες απο όσες λαμβάνετε στο τέλος της ημέρας (κατι που επιδιωκουμε στη δίαιτα και όχι στον όγκο), και μπορουν να κάψουν θερμίδες απο λίπος, μόνο όταν φτάσετε σε προχωρημένη προετοιμασία/δίαιτα κλπ, όπως έχω ξανασχολιάσει παλαιότερα αν θυμάμαι καλά εδω στο τόπικ ή σε κάποιο άλλο.
    Η αυξημένη μυική μάζα και ο αυξημένος μεταβολισμός που βοηθάει στο να ξεπεραστούν οι θερμίδες που λαμβάνετε, απο αυτές που καιτε, είναι που θα βοηθήσουν στην απώλεια λίπους.
    Η στατική και χαμηλής έντασης αερόβια είναι τελευταία στη σειρά αυτών που ανεβάζουν σημαντικά τον μεταβολισμό, με πρωτο την εξάσκηση με βάρη με μεγάλες εντάσεις, και απο την άλλη μπορει να δημιουργήσει προσαρμογές τέτοιες, που να αποθηκεύει λίπος ο οργανισμός πιό εύκολα στο μέλλον, διότι είναι δραστηριότητα που δεν χρησιμοποιεί τους μυες έντονα, ουτε και το γλυκογόνο.
    Ακόμη απορουν κάποιες κυρίες που "χτυπιούνται" στον διάδρομο με τις ώρες και καθημερινά και για μήνες γιατι δεν χανουν λίπος και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις γιατι παχαίνουν ακόμη περισσότερο.
    Στην τελική πάντως, τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν οι επιλογές τροφών, οσων αφορά στο να επιτευχθεί λεπτομέρεια στην εμφάνιση, αλλά και η μάζα των μυων η οποία αν είναι ασήμαντη, ακόμη και 8% λίπος να εχει κανείς, δεν θα φαίνεται τίποτε στην ουσία.
    Οπότε θα πρέπει κανείς να κυνηγά να πετύχει και optimal αναλογία μυων-λίπους στο σωμα του.

    Απο κει και πέρα θα μου πειτε, γιατι κάποιοι δεν κάνουν έτσι και κάνουν αλλιώς και δεν έχουν αρνητικά αποτελέσματα, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, διότι εδώ έρχονται να παίξουν τον ρόλο τους άλλοι εξωγενείς βοηθητικοί παράγοντες, για αυτό και εγω όσα λέω αφορουν τον natural αθλητή και όχι τον no-natural αθλητή και πιθανότατα και πρωταθλητή.
    Επίσης, για να μην παρεξηγηθούμε, δεν είμαι κατά των μη natural και του πρωταθλητισμού, είμαι μόνο απλά κατα στο να φτασει κανεις σε τετοιο σημείο όταν δεν υπάρχει κάποιο νόημα, κάποιο κέρδος, κάποιο όφελος κλπ.
    Δηλαδή, αν είναι να κάνει κανείς ότι κάνει μόνο για την δόξα ή και την εμπειρία, θα λεγα να το ξανασκεφτεί καλύτερα, αντε να το κάνει μιά φορά για να γευτεί τη δόξα και την εμπειρία, απο κει και πέρα...τι να το κάνει όταν δεν υπάρχει και ανάλογη "ανταπόκριση" στις θυσίες που κάνει + το ρισκο στην υγεία του.
    Και αν θυμάστε οι παλαιότεροι στο φόρουμ, έχω ξαναπεί ότι και εγω έχω κάνει χρηση εξωγενων βοηθητικών παραγόντων, αλλά δεν τους άφησα να με "ελέγξουν".
    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, και απο κει και πέρα ανάλογα το τι έχει επιλέξει, στρέφεται και στην ανάλογη χρησιμοποίηση των εργαλείων του για τους στόχους του, και σε σημαντικό βαθμό ο καθένας διαφορετικά, διότι δεν είναι ίδιες οι συνθήκες μεταξύ των δύο αυτών επιλογών κυρίως.

    Υ.Γ.Όπως ίσως μπορειτε και να δείτε, ορισμένες απόψεις μου στην αρχή του τόπικ (πριν απο 2 χρόνια περίπου) δεν συμβαδίζουν με αυτές που έχω τωρα, διότι "άλλαξα" οπότε και δεν χρειάζεται να τις λαμβάνεται υπόψιν σας πλέον σαν απόψεις μου, εαν σας ενδιαφέρουν οι απόψεις μου.
    Κατα κάποιον τρόπο, είναι και αυτό ένας λόγος που επανήλθα και κάνω κάποια σχόλια, για να δείξω ότι μερικά θέματα δεν τα ασπάζομαι πλέον.
    Και αυτό όχι μόνο για αυτό το θέμα του τόπικ, αλλά και για όλα γενικά τα θέματα που έχουν σχέση με την προπόνηση με βάρη.

    Υ.Γ.2.
    Να προσθέσω και μία άλλη άποψη που έχω.
    Ενας natural δεν μπορει να συμβαδίσει με τις τακτικές και μεθόδους όπως ένας μη natural (δεν αναφέρομαι στη χρηση φαρμάκων) και στην τελική δεν θα μπορέσει να επιτύχει κάτι σημαντικό και κατα μεγάλη πιθανότητα θα απογοητευτεί και θα τα παρατήσει ή θα θα συνεχίσει μπαίνοντας πλέον σε άλλα χωράφια.
    Απο την άλλη, επειδή οι τακτικές και μεθόδοι κλπ, ενος natural (αυτες που πρέπει να είναι), είναι και συγχρόνως και η βάση σε όλη την ιστορία στον χώρο, αν ένας μη natural έδινε περισσότερη έμφαση σε αυτές και δεν τις "παραποιούσε" (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ*), μαζί με όλα τα άλλα εργαλεία, θα είχε μεγαλουργήσει και πιθανότατα θα ήταν σε ανωτερά επίπεδα απο όσα έχει καταφέρει μεχρι τωρα, άσχετα κι αν αυτά που έχει καταφέρει είναι ήδη υψηλά επίπεδα.

    *γραφω ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ, επειδή μερικές φορές κάποια πράγματα είναι ξεκάθαρα μέσα στο μυαλό μας, αλλά όχι σε ίδιο βαθμό και στην γλώσσα μας και ιδιαίτερα με τον γραπτό λόγο, και μπορει να βγουν διαφορετικά και να έχουν και διαφορετικό αποτέλεσμα (μέχρι και πόλεμοι έχουν γίνει μεταξύ κρατών απο τετοιες περιπτώσεις).
    Βέβαια δεν πιστεύω ότι είναι η γραφή μου σε τετοιο σημείο, αλλά είναι δυσκολο καμμιά φορά και δεν μπορει κανείς να "βγάλει" ακριβως αυτό που σκέφτεται, ή αν θέλετε καλύτερα να "βγει" με τρόπο που μπορει να το λάβουν κάποιοι διαφορετικά απο άλλους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-12-08 12:25 #50
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-12-09 17:23 #51
    Προεπιλογή
    παιδια δοκίμασα, και εκανα ενα εργομετρικο ελεγχο στο εργαστηριο βιοανακτηση. Εκανα μετρηση για μεγιστη καυση λιπους και αεροβια ικανοτητα VO2max. Οι μετρησεις ηταν πολυ καλες και τα αποτελεσματα μαζι με την αξιολογηση ηταν χρησιμα για τον σωστο σχεδιασμο του προγραμμα τος μου... ειμαι super ευχαριστημενος...

    *** Φίλε έισαι νεο μελος και εχεις κανει 3 ποστς και στα 3 αναφερεις το συγκεκριμενο εργομετρικο...Μήπως είσαι ο ιδιοκτήτης του και κανεις εμμεση διαφήμιση;;;Στο λεμε γιατί δεν χτυπαει καλα για πρωτη εικονα...Mods Team****
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sosat77 : 03-12-09 στις 17:25
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-12-09 22:16 #52
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    οπoτε παιδιά, που καταλήξαμε? για μένα που δέ γνωρίζω τόσα πολλά, είμαι ακόμη μαθητευόμενος πιο είναι ένα καλό πρόγραμμα για κάποιον μη-fit να μεταμορφωθεί σε fit? και εννοώ να κάψει το περιττό λίπος που τον κρατάει πίσω.

    με βάση αυτά που διάβασα σε αυτό το τόπικ, σαν αρχάριος που είμαι, για να έχω μέγιστα αποτελέσματα, αποφάσισα οτι το καλύτερο για μένα είναι να κάνω ένα προγραμμα Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκεύη μόνο όργανα, και Τρίτη-Πέμπτη αερόβια interval training.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-12-09 22:29 #53
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andybgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπoτε παιδιά, που καταλήξαμε? για μένα που δέ γνωρίζω τόσα πολλά, είμαι ακόμη μαθητευόμενος πιο είναι ένα καλό πρόγραμμα για κάποιον μη-fit να μεταμορφωθεί σε fit? και εννοώ να κάψει το περιττό λίπος που τον κρατάει πίσω.

    με βάση αυτά που διάβασα σε αυτό το τόπικ, σαν αρχάριος που είμαι, για να έχω μέγιστα αποτελέσματα, αποφάσισα οτι το καλύτερο για μένα είναι να κάνω ένα προγραμμα Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκεύη μόνο όργανα, και Τρίτη-Πέμπτη αερόβια interval training.

    Οταν λες interval training αεροβιο τι εννοεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-12-09 22:32 #54
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    H.I.I.T. (High Intensity Interval Training)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-12-09 22:36 #55
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andybgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    H.I.I.T. (High Intensity Interval Training)

    χα,χα,χα ναι εννοω συγνωμη αν δεν στο εδωσα να το εξηγησεις πριν τι κανεις,την προπόνηση εννοω.Τι κομματια διαλλειματικα κανεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-12-09 22:44 #56
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    συνολικά βγαίνει λίγο περισσότερο απο 30 λεπτά.

    - τα πρώτα 10 λεπτά μπορούμε να πούμε ότι είναι το ζέσταμα, μέτριο περπάτημα.

    - και συνεχίζω με, 1 λεπτο γρήγορο jogging, 2 λεπτά μέτριο περπάτημα κατεβάζοντας τους σφυγμους στα 110-120

    - και κλείνοντας με 3-5 λεπτά cooldown

    συνολικά στο 30λεπτο βγαίνει 6 φορές το γρήγορο jogging.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-12-09 22:58 #57
    Το avatar του χρήστη flinstone

    Εγγραφή
    12-11-2009
    Περ.
    Αγία Γαλήνη
    Μηνύματα
    396
    Προεπιλογή
    παιδια για μενα ο ποιο σιγουρος τροπος για να καψω λιπος ειναι η αεροβιωση το πρωι με αδιο στομαχι και πολυ νερο, σε μετριο ρυθμο με μικρα σκαμπανεβασματα της αντιστασης και μεχρι 40-45 λεπτα . προτιμω το ελιπτικο για μεγαλιτερη καφση θερμιδων και εκγυμναση γλουτων και το στατικο ποδιλατο για περισοτερη πορφοποιηση τετρακεφαλων. μετα το τελος της αεροβιοσης καλο θα ηταν να γινουν τα κοιλιακα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-12-09 23:24 #58
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    εγώ πάλι πιστεύω πως η αερόβια δε καίει τόσο λίπος όσο νομίζουμε, ή όσο γνωρίζουμε. Πιστεύω πως η αερόβια αυξάνει τον μεταβολισμό μας, βασικό σημείο στη μείωση του βάρους, και αυτό δε γίνεται επι τόπου αλλά σταδιακά. Αυξάνει τη ροή του αίματος μας, και αν κάνεις αερόβια με μέτρο βοηθά και στην αναπτυξη των μυών. Αναπτυγμένοι μυοις = περισσότερη τροφή = καύσιμο λίπους (καύσιμο κατα τη διάρκεια του αυξημένου μεταβολικού περιβάλλοντος, ακόμη και αν κοιμάσε).

    γιαυτό είμαι και υπέρ του H.I.I.T., γιατί κρατάει σε υψηλά επίπεδα τον μεταβολισμό σου για αρκέτο διάστημα μετά την προπόνηση.

    κάπου διάβασα στο ίντερνετ, ότι η αερόβια με άδειο στομάχι το πρωί, ναι μέν κάνει καλύτερη δουλειά, αλλά η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andybgr : 08-12-09 στις 23:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-12-09 00:39 #59
    Προεπιλογή
    Η αεροβια κανει δουλεια και πολύ δουλεια αλλα ειναι θεμα ποσοτητας και θεμα ρυθμου.Παρατεταμενο τρεξιμο μεγαλης διάρκειας,που σε ενα μισαωρο δεν αποδιδει.Για να αποδωσει η αεροβια χρειαζεται μια ωρα στο περιπου με την μεγιστη ΚΣ στο 60%.Με την διαλλειματικη πχ πιο γρηγορο τρεξιμο με διάλλειμα ναι κανει δουλεια αλλα αλλη δουλεια οπως πχ σε ενα 100άρι ολα μεσα ταχυτητα ναι στο τελος θα υπαρχει μεγιστη κοπωση γιατι εδωσες το maximum της ταχυτητας αλλα δεν καις λιπος καις ATP που ειναι γρηγορη αποθηκη ενεργειας και επανασυντιθεται αμεσα το λιπος καιγεται αργα και οχι με γρηγορα διαλλειματικα τρεξιματα αλλα με αργο πολύωρο και παρατεταμενο τρεξιμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-12-09 01:20 #60
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    συμφωνοι είσαι απόλυτα σωστή σε αυτό που λες,

    η διαφορά είναι ότι με την αργή αεροβική καις λίπος επι τόπου, ενώ με τα intervals καις μετά την άσκηση και καθόλη τη διάρκεια της ημερας, έτσι δεν επιρεάζετε αν πχ το interval είναι 100άρι .

    τα γρήγορα διαλλειματικά τρεξίματα κάνουν τον οργανισμό μας να συνεχίζει να καίει θερμίδες και λίπος για πολύ μεγαλό χρονικό διάστημα και μετά την προπόνηση, κάτι το οποίο δεν μπορείς να πάρεις από την αργή, μακρύτερη σε διάρκεια αεροβική η οποία σταματάει την καύση μόλις σταματήσεις την άσκηση.

    επιστημονικά έχει υποθεί ότι με αυτόν τον τρόπο η καύση του λίπους γίνεται αποτελεσματικότερη διότι σου δίνει μεγαλύτερη διάρκεια καύσης σε σχέση με την αργή αεροβική. έτσι έχει πάρει τη φήμη του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andybgr : 09-12-09 στις 01:32
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία