Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 227
  1. 09-12-09 01:21 #61
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andybgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνοι είσαι απόλυτα σωστή σε αυτό που λες,

    αλλα,

    τα γρήγορα διαλλειματικά τρεξίματα κάνουν τον οργανισμό μας να συνεχίζει να καίει θερμίδες και λίπος για πολύ μεγαλό χρονικό διάστημα και μετά την προπόνηση, κάτι το οποίο δεν μπορείς να πάρεις από την αργή, μακρύτερη σε διάρκεια αεροβική η οποία σταματάει την καύση μόλις σταματήσεις την άσκηση.

    επιστημονικά έχει υποθεί ότι με αυτόν τον τρόπο η καύση του λίπους γίνεται αποτελεσματικότερη διότι έχει ως αποτέλεσμα τη μακρότερη διάρκεια καύσης απότι με την αργή, μεγάλης διάρκειας αεροβική.
    Επιστημονικα στο λεω και εγω http://forum.bodybuilding.gr/showthr...6139#post86139
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-12-09 01:50 #62
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    το χω κάνει edit το post μου πριν κάνεις το δικό σου αναφερόμενος στις διαφορές μεταξύ των 2.

    αλλα οκ

    λες για βιβλία που εκδόθηκαν το 2001 και 1998 αντίστοιχα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-12-09 12:32 #63
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andybgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το χω κάνει edit το post μου πριν κάνεις το δικό σου αναφερόμενος στις διαφορές μεταξύ των 2.

    αλλα οκ

    λες για βιβλία που εκδόθηκαν το 2001 και 1998 αντίστοιχα?
    Οχι για υλη που διδαχθηκα στο πανεπ/στημιο και εμπειρικα 21 χρονια που ειμαι στο στιβο και στα τρεξιματα
    Με την ενταση στο τρεξιμο ενεργοποιεις την αναεροβια διαδικασια οχι την αεροβια.Και με τα βαρη επειδη εχουν ενταση ενεργοποιουν τον μεταβολλισμο και μετα το περας της ασκησης τοτε γιατι δεν κανεις βαρη σκετο ?? Ειναι διαφορετικη η πηγη της ενεργειας που θα χρησιμοποιησει το σωμα στην αεροβια(οξυγονο) και διαφορετικη στην αναεροβια.Αμα κανω 10*100μετρα ενταση θα φτιαξω το μυικο μου,θα φτιαξω την ταχυτητα μου κτλ δεν θα καψω λιπος για να κανω ενταση γιατι αυτο θα καψω στην παρατεταμενη προσπαθεια αεροβιας διαδικασιας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-12-09 14:37 #64
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    αρα καλυτερα 40 λεπτα γρηγορο περπατημα παρα 20 η 30 λεπτα τρεξιμο?....
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-12-09 14:50 #65
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vAnY Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα καλυτερα 40 λεπτα γρηγορο περπατημα παρα 20 η 30 λεπτα τρεξιμο?....

    Περπατημα οταν δεν μπορουμε τρεξιμο,το τρεξιμο δεν συγκρινεται με το περπατημα αλλα οταν λεμε τρεξιμο παρατεταμενο σκεψου οτι μιλαμε για τζοκινγκ και οχι σπριντ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-12-09 12:27 #66
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    Μαρία,

    με βάση την εμπειρία σου, τι πρόγραμμα αερόβιας θα πρότεινες σε κάποιον για μέγιστη καύση του λίπους? ένα απλό σαν 1 ώρα γρήγορο περπάτημα, είναι οκ? μπορούμε να το βάλουμε λίγο ποικιλία μέσα για μέγιστα αποτελέσματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-12-09 13:21 #67
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andybgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαρία,

    με βάση την εμπειρία σου, τι πρόγραμμα αερόβιας θα πρότεινες σε κάποιον για μέγιστη καύση του λίπους? ένα απλό σαν 1 ώρα γρήγορο περπάτημα, είναι οκ? μπορούμε να το βάλουμε λίγο ποικιλία μέσα για μέγιστα αποτελέσματα?
    Αφου κανεις τρεξιμο και μαλιστα οπως λες με εναλασσομενη ενταση καθε φορα γιατι να κανεις περπατημα το οποιο να μην το νιωσεις κιολας?
    Εκει που θα δεις αποτελεσμα θα ειναι αν κανεις παρατεταμενο τρεξιμο σε μορφη τζοκινγκ σταθερης ταχυτητας(οχι μια αργα μια γρηγορα γιατι τοτε θα αντεξεις πολυ λιγοτερο και αλλαζεις τα συστηματα παροχης ενεργειας του οργανισμου)στο 60%-70% της ΚΣ ειναι περιπου 120-130 παλμοι το λεπτο,ειναι το τρεξιμο που εννοουμε οτι πας με τετοια ταχυτητα οπου θα μπορουσες να συζητας με τον συναθλητη σου.Τα αποτελεσματα ξεκιναν μετα την μια ωρα οσον αφορα το λιπος αλλα αυτο παει και με βαση το επιπεδο μπορει να τρεχεις 10 λεπτα και να πεφτεις κατω σιγα σιγα μπαινεις και στο παρατεταμενο τρεξιμο οχι με την μια.
    Πας και δοκιμαζεις και καθε φορα που θα πηγαινεις θα βλεπεις βελτιωση και σε θεμα αντοχης και σε θεμα ταχυτητας(αν πας τωρα με 6χλμ την ωρα και εχεις 130παλμους αργοτερα θα πηγαινεις με 5χλμ την ωρα και θα εχεις παλι 130παλμους αυτη θα ειναι η βελτιωση και αν κανεις ισορροπημενη διατροφη τοτε θα δεις το αποτελεσμα.Οσο για αν καψεις μυες που λενε αυτο ειναι το πιο δυσκολο να συμβει.Για να καψεις μυικο να αρχισει ο οργανισμος να παιρνει σαν ενεργεια την διασπαση ης πρωτεινης αυτο γινεται σε επιπεδο τρεξιματος 3ωρων συνεχομενο με ρυθμο μαραθωνιου(κατω απο 4χλμ των ωρα)οπου εκει εχεις εξαντλησει ολο το γλυκογονο και αυτο ειναι ακραια περιπτωση.Δεν θα μπορουσε να το παθει καποιος που κανει bb γιατι πολύ απλα δεν θα τρεξει ποτε τοσο και με γρηγορο ρυθμο.Μετα το τρεξιμο θα δεις την ζυγαρια απο 1-3 κιλα μειον ειναι η αφυδατωση και το χασιμο υγρων,μολις κανεις αναπληρωση θα παει εκει που ηταν και πριν...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-12-09 13:39 #68
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    ok ευχαριστώ

    εντάξη για το παρατεταμένο τρέξιμο δεν έχω πρόβλημα, έγραψα γρήγορο περπάτημα διότι το βλέπω πολλές φορές στα φόρουμ ότι κάνει καλύτερη δουλειά απο το jogging, αλλά θα μείνω πάνω σ' αυτό που είπες σε προηγούμενο ποστ,

    Περπατημα οταν δεν μπορουμε τρεξιμο,το τρεξιμο δεν συγκρινεται με το περπατημα , είμαι και εγώ αυτής της φιλοσοφίας

    όσο για τα intervals που συζητάμε, πειραματίζομαι. και όπως είχα γράψει σε άλλο τοπικ, έχω κάνει με σύλλογο τρέξιμο μακρινών αποστάσεων που πάει με παρατεταμένο τρέξιμο, αλλά έχω παίξει και ποδόσφαιρο που πάει πολύ με τα intervals, ποτέ όμως δεν έμαθα πιο είναι το καλύτερο για την καύση του λίπους γιατί κάτι τέτοιο δεν με ενδιέφεραι τοτε, γιαυτό και ζητάω τη γνώμη σου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andybgr : 10-12-09 στις 13:46
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-12-09 13:49 #69
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andybgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok ευχαριστώ

    εντάξη για το παρατεταμένο τρέξιμο δεν έχω πρόβλημα, έγραψα γρήγορο περπάτημα διότι το βλέπω πολλές φορές στα φόρουμ ότι κάνει καλύτερη δουλειά απο το jogging, αλλά θα μείνω πάνω σ' αυτό που είπες σε προηγούμενο ποστ,

    Περπατημα οταν δεν μπορουμε τρεξιμο,το τρεξιμο δεν συγκρινεται με το περπατημα , είμαι και εγώ αυτής της φιλοσοφίας

    χα,χα,χα και εγω το λατρευω το τρεξιμο το περπατημα δεν μου προσφερει τιποτα αφοου μπορεις και τζοκινκ να πηγαινεις σαν περπατημα,αν κανεις 3 φορες την βδομαδα,παιρνεις ακουστικα και ακους μουσικη(ετσι μπορω γιατι βαριεμαι να σκεφτομαι να τελειωσει η διαδρομη εκανα πολλα χλμ)και απορροφιεσαι εκει θα δεις οτι η γραμμωση θα σου ερθει κουτι παντα με διατροφη και βαρη.Αν θες καμια μερα την βδομαδα να δυναμωσεις λιγο τα ποδια σου μπορεις να κανεις σπριντακια(οπως πχ 10*80μετρα με το 90%της ταχυτητας σου) τα οποια λογω διαφορετικης γωνιας και σε συνδιασμο με βαρη στα ποδια θα σου δωσουν κι άλλο μυικη αναπτυξη και ενδυναμωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-12-09 13:53 #70
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-12-09 13:57 #71
    Προεπιλογή
    Το διαλλειματικο γαλακτωνει τα ποδια σου με αποτελεσμα η προπονηση αυτη να σου χαρισει ανοχη στο γαλακτικο δηλ να βγαζεις κομματια μακρινης αποσταση οπως πχ 400μετρα και να μην κουραζεσαι οπως στην αρχη,εκει δουλευεις πολύ γλυκογονο και λογω εντασης ειναι ανεροβια διαδικασια.Με καθε μορφη ασκησης καις και ποσοτητα λιπους αλλα εδω μιλαμε για τα ενεργειακα συστηματα την φορα που αποδιδουν τα μεγιστα.Αν κανεις 10*100μετρα ταχυτητα θα χρησιμοποιησεις φωσφοκρεατινη αλλα επειδη θα καψεις θερμιδες για να τα κανεις ολα αυτα οπως και στα βαρη θα ωφελησεις πρισσοτερο τον οργανισμο σου στο να ¨αδυνατησει¨ πιο γρηγορα αλλα με το παρατεταμενο τρεξιμο 1ωρα + τον ωθεις να καιει λιπος σε ποσοστητα.

    Οι ποδοσφαιριστες ειναι προπονημενοι στο να μην γαλακτωνουν με ενα δυο τρεξιματα σπρινταριστα πανω κατω στο γηπεδο και να κουραζονται με την μια.Ειναι θεμα προπονησης ανοχης στο γαλακτικο.Οι 400άριδες του στιβου οπως ξεκινανε σπριντ ετσι τελειωνουν με ταχυτητα που αν παει αλλος στα πρωτα 150μετρα εχει γαλακτωσει και εχει πεσει κατω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-12-09 15:15 #72
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    Μαρια σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου αλλα εχω μια απορια.
    Στο φορουμ γραφει σε πολλα τοπικς οτι αρχιζεις να καις λιπος μετα τα 20 η 30 λεπτα αεροβιας.... κι εσυ μου λες οτι θελει τουλαχιστον μια ωρα τζογγινγκ?
    εγω μπερδευτηκα τωρα....οχι οτι δεν σε πιστευω αλιμονο εσυ το ξερεις πολυ καλα το θεμα το εχεις σπουδασει, και αγαπησει...
    Απλα να καταλαβω προσπαθω... να αυξησω τα 40 λεπτα χαλαρο jogging σε 1 ωρα? Και αν το κανω, να το κανω μετα τη προπονηση με τα βαρη?
    Η να αφιερωσω μια μερα προπονησης γι αυτο?
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-12-09 15:41 #73
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vAnY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαρια σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου αλλα εχω μια απορια.
    Στο φορουμ γραφει σε πολλα τοπικς οτι αρχιζεις να καις λιπος μετα τα 20 η 30 λεπτα αεροβιας.... κι εσυ μου λες οτι θελει τουλαχιστον μια ωρα τζογγινγκ?
    εγω μπερδευτηκα τωρα....οχι οτι δεν σε πιστευω αλιμονο εσυ το ξερεις πολυ καλα το θεμα το εχεις σπουδασει, και αγαπησει...
    Απλα να καταλαβω προσπαθω... να αυξησω τα 40 λεπτα χαλαρο jogging σε 1 ωρα? Και αν το κανω, να το κανω μετα τη προπονηση με τα βαρη?
    Η να αφιερωσω μια μερα προπονησης γι αυτο?
    Καλυτερα να αφιερωσεις 1-2 μερες γιάυτο να εισαι πιο ξεκουραστη ωστε να αποδωσεις καλυτερα.Μετα τα βαρη αυτο που κανεις λειτουργει και σαν αποθεραπεια αλλα δεν θα μπορουσες να το κανεις παρατεταμενα χωρις σταματημα και με ρυθμο.
    Προσωπικα δεν κανω βαρη και τρεξιμο μαζι ιδια προπονηση συνηθως διαχωριζα τρεξιμο πρωι καθε μερα(αλλοτε χλμ και αλλοτε σπριντ) και βαρη καθε απογευμα-βραδυ.Δεν ειναι το καλυτερο αυτο το καθημερινο γιατι εγω μπορω να αποδοσω ετσι για μηνες,καποιος ομως μπορει να κοπωθει και ετσι καλυτερα να το εβαζες 1-2 φορες την βδομαδα ξεχωριστα και βλέποντας και κανοντας αλλα παντα με σωστη διατροφη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-12-09 16:04 #74
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    ναι άσε, χθές έκανα 1 ώρα jogging, σήμερα δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου, κούτσα κούτσα έβγαλα το 40λεπτο με λίγο κλέψιμο

    η ξεκούραση πάντα παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση, αλλά καμιά φορά σε πιάνει και το.. "αν κάτσω σήμερα να ξεκουραστώ θα χάσω αυτό που κέρδισα χθες.." λάθος!

    απο προσωπική μου εμπειρία, πριν 2 χρόνια, έκανα επι 4 μήνες κάθε μέρα jogging 1 ώρα συνεχόμενο ή 2-2:30 ώρες με διαλήματα. όταν άρχισα να σκέφτομαι ότι πρεπει να ξεκουραστώ για να αποδώσω καλύτερα, απο 7 μέρες την εβδομάδα το κατέβασα στις 4 και αργότερα στις 3, το αποτέλεσμα ήταν να βάλω κιλά.. όσο περίεργο και να ακούγετε, γιατί είχε συνηθίσει ο οργανισμός διαφορετικά.

    δεν μπορείς να κάνεις το 40λεπτο 60λεπτο απο τη μια στιγμή στην αλλη και να κόψεις τις μέρες (να αλλάξεις απότομα το προγραμμα σου) γιατί θα πάθεις το ίδιο που έπαθα και γω. θα σου πρότεινα να ανέβεις σταδιακά στα 50 και να κόψεις 1 μέρα, και αργότερα στα 60 και να κόψεις άλλη μια μέρα.. έτσι ώστε να φτάσεις σε σημείο να φτάσεις το 60λεπτο 1-2 φορές την εβδομάδα για να το συνηθίσει ο οργανισμός σου και να μην έχεις πρόβλημα...

    δε ξερω τη έχει να πει η μαρια πανω σ' αυτο..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andybgr : 10-12-09 στις 16:08
    Νους υγιής εν σώματι υγιή -και το αντίστροφο
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-12-09 16:11 #75
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andybgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι άσε, χθές έκανα 1 ώρα jogging, σήμερα δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου, κούτσα κούτσα έβγαλα το 40λεπτο με λίγο κλέψιμο

    η ξεκούραση πάντα παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση, αλλά καμιά φορά σε πιάνει και το.. "αν κάτσω σήμερα να ξεκουραστώ θα χάσω αυτό που κέρδισα χθες.."

    απο προσωπική μου εμπειρία, πριν 2 χρόνια, έκανα επι 4 μήνες κάθε μέρα jogging 1 ώρα συνεχόμενο ή 2-2:30 ώρες με διαλήματα. όταν άρχισα να σκέφτομαι ότι πρεπει να ξεκουραστώ για να αποδώσω καλύτερα, απο 7 μέρες την εβδομάδα το κατέβασα στις 4 και αργότερα στις 3, το αποτέλεσμα ήταν να βάλω κιλά.. όσο περίεργο και να ακούγετε, γιατί είχε συνηθίσει ο οργανισμός διαφορετικά.

    δεν μπορείς να κάνεις το 40λεπτο 60λεπτο απο τη μια στιγμή στην αλλη και να κόψεις τις μέρες (να αλλάξεις απότομα το προγραμμα σου) γιατί θα πάθεις το ίδιο που έπαθα και γω. θα σου πρότεινα να ανέβεις σταδιακά στα 50 και να κόψεις 1 μέρα, και αργότερα στα 60 και να κόψεις άλλη μια μέρα.. έτσι ώστε να φτάσεις σε σημείο να φτάσεις το 60λεπτο 1-2 φορές την εβδομάδα έτσι ώστε να το συνηθίσει ο οργανισμός σου και να μην έχεις πρόβλημα...

    δε ξερω τη έχει να πει η μαρια πανω σ' αυτο..
    Δεν μπορεις να κανεις καθε μερα αεροβιο εκτος αν κανεις πρωταθλητισμο στον μαραθωνιο.Οταν μια μερα τρεχεις 1-2ωρες συνεχομενο εχεις εξαντλησεις κτα 80%τις αποθηκες γλυκογονου σου που θελουν περιπου 48ωρες να ξαναγεμισουν και πας την επομενη και ξανακανεις αεροβιο ε δεν ειναι καταπονηση αυτο?Εννοειται δεν θα μπορεσεις να αποδωσεις το ιδιο και ειναι κουραση.Αλλά αν πας την αλλη μερα και κανεις αλλο ειδος προπονησης οπως πχ ενταση σπριντ ναι εκει θα βγει η προπονηση γιατι χρησιμοποιεις αλλο συστημα.Η προπονηση πρεπει να εχει εναλλαγες ειναι το ιδιο αν πας και κανεις βαρη στηθος το ιδιο προγραμμα 3 μερες συνεχομενο.....τι θα παθεις???
    Καλο ειναι το αεροβιο 2-3 μερες διαφορα και οχι 2μερες συνεχομενο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία