Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 165 από 337
  1. 10-06-11 00:03 #151
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    Στο στρατό δεν είχα ωραίους κοιλιακούς απλά ήμουν πλάκα 65κιλά και αν έκανα τότε θα είχα τέλεια γράμμωση.
    Τη διατροφή μου την έχω προσαρμόσει με τη βοήθεια κάποιων φίλων απο εδώ μόνο που έχω βάλει αρκετές τροφές με περιεκτικότητα σε πρωτείνη που οφελεί σε όγκο κυρίως και δεν ακολουθώ διατροφή γράμμωσης. Πρέπει να ακολουθήσω διατροφή γράμμωσης;
    Αερόβια έχω δοκιμάσει καθώς και διαλειματική προπόνηση αλλά μόνο χρόνο ξόδευα πιστεύω
    Ρε συ,τι ποσοστό λίπους έχεις? Αν είσαι στο 10% θες ασκήσεις για να δυναμώσουν και να μεγαλώσουν,μυείς είναι.Αν είσαι στο 20%,θες το ανάλογο workout(super-sets ας πούμε) και την κατάλληλη διατροφή για να φύγει το λίπος και να αποκαλυφθούν.

    edit: μην ξεχάσετε και το άλλο μου ποστ,που κάνω μια ερώτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrNio : 10-06-11 στις 00:05
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-06-11 00:06 #152
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrNio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ,τι ποσοστό λίπους έχεις? Αν είσαι στο 10% θες ασκήσεις για να δυναμώσουν και να μεγαλώσουν,μυείς είναι.Αν είσαι στο 20%,θες το ανάλογο workout(super-sets ας πούμε) και την κατάλληλη διατροφή για να φύγει το λίπος και να αποκαλυφθούν.
    Οπότε πρέπει να κάνω μια λιπομέτρηση και ακολουθώ ένα απο τα δύο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-06-11 00:09 #153
    Προεπιλογή
    E,δεν είμαι και κανένας expert.Γιατί η λιπομέτρηση θέλει και κάποια λεφτά..μην χρεωθείς απο έναν άσχετο.

    Anyway,good luck!

    ---

    By the way,θέλω και εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους κοιλιακούς.

    Γιατί όταν είμαι καθιστός είμαι σαν να έχω φάει ένα αρνί?

    Πιο σοβαρά τώρα,τρελαίνομαι απο την πλαδαρότητα που βλέπω όταν κάθομαι.Ενώ,όταν σηκώνομαι και στέκομαι όρθιος φαίνομια μια χαρά.Αυτό πως μπορώ να το ελαχιστοποιήσω?Με την διατροφή ή με την άσκηση ή και με τα δύο?( 1.85m και 75kg είμαι)

    Αν έχουμε κανένα 6-pack freak ή κάποιον γνώστη επι του θέματος ας δώσει τα φώτα του.

    Thanks in advance.
    ???
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-06-11 02:56 #154
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrNio Εμφάνιση μηνυμάτων
    By the way,θέλω και εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους κοιλιακούς.

    Γιατί όταν είμαι καθιστός είμαι σαν να έχω φάει ένα αρνί?

    Πιο σοβαρά τώρα,τρελαίνομαι απο την πλαδαρότητα που βλέπω όταν κάθομαι.Ενώ,όταν σηκώνομαι και στέκομαι όρθιος φαίνομια μια χαρά.Αυτό πως μπορώ να το ελαχιστοποιήσω?Με την διατροφή ή με την άσκηση ή και με τα δύο?( 1.85m και 75kg είμαι)

    Αν έχουμε κανένα 6-pack freak ή κάποιον γνώστη επι του θέματος ας δώσει τα φώτα του.

    Thanks in advance. ?
    Aυτό το παρατηρείς μετά το φαγητό η γενικά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-06-11 13:12 #155
    Προεπιλογή
    Γενικά.(σκέψου έγραψα το μήνυμα όταν ήμουν καθιστός και πεινούσα)Όταν κάθομαι φαίνεται σαν να έχω περισσότερο κοιλιά και φαίνονται λιγότερο οι κοιλιακοί(σε σχέση με το πως είμαι όρθιος).Αυτό σε ένα βαθμό νομίζω είναι λογικό,αλλά πως ελαχιστοποιείται?

    (Είναι το λίπος άρα αυτοί που έχουν bf 6% δεν το βλέπουν και δεν καταλαβαίνουν τι λέω?ή είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο και συμβαίνει σε όλους?)
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-06-11 22:20 #156
    Προεπιλογή
    Θα μπορουσε να μου προτεινει καποιος 3-4 ασκησεις για κοιλιακους που να μπορω να εχω βαρος για αντισταση?
    Μια που εχω σιγουρη ειναι τα ροκανισματα σε κατακλινη παγκο.

    Θελω να φτιαξω ενα προγραμματακι για εκγυμναση 2 φορες την εβδομαδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-06-11 22:45 #157
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrNio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο σοβαρά τώρα,τρελαίνομαι απο την πλαδαρότητα που βλέπω όταν κάθομαι.Ενώ,όταν σηκώνομαι και στέκομαι όρθιος φαίνομια μια χαρά.
    Kι εγω το εχω. Ορθιος φαινεται λεια και φαινεται και το 6-pack εαν σφιξω και οταν καθομαι σχηματιζονται διπλες απο το λιπος. Με διατροφη γραμμωσης φευγει φανταζομαι

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-06-11 00:28 #158
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psilos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσε να μου προτεινει καποιος 3-4 ασκησεις για κοιλιακους που να μπορω να εχω βαρος για αντισταση?
    Μια που εχω σιγουρη ειναι τα ροκανισματα σε κατακλινη παγκο.

    Θελω να φτιαξω ενα προγραμματακι για εκγυμναση 2 φορες την εβδομαδα
    στις περισσοτερες ασκησεις κοιλιακων για να μην πω σε ολες κ γινω απολυτη μπορεις να προσθεσεις βαρος...αλλα για να σου πω τρεις πψ τακα τακα μου ερχονατι στο μυαλο οι προσευχες σε τροχαλια,μετα ροκανισματα σε κατακλινη με βαρος-δισκο πανω στο στηθος,αρσεις ποδιων σε μονοζυγο με αλτηρα στα ποδια,πλαγιοι ρε ρωμαικη καρεκλα με αλτηρα στο ενα χερι...

    ολα εχουν τις παραλλαγες τους και τα επιπεδα τους...ειναι ηδη δυσκολες ασκησεις(οπως αρσεις ποδιων σε μονοζυγο)αλλα εσυ ξερεις το επιπεδο σου...

    αν εισαι αρχαριος ξεκινα με ροκανισματα και βαλε δισκο-φετα επανω σου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-06-11 08:29 #159
    Προεπιλογή
    Σ'ευχαριστω πολυ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-06-11 08:31 #160
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psilos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστω πολυ!!
    παρακαλω,δεν κανει τιποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-06-11 10:38 #161
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrNio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά.(σκέψου έγραψα το μήνυμα όταν ήμουν καθιστός και πεινούσα)Όταν κάθομαι φαίνεται σαν να έχω περισσότερο κοιλιά και φαίνονται λιγότερο οι κοιλιακοί(σε σχέση με το πως είμαι όρθιος).Αυτό σε ένα βαθμό νομίζω είναι λογικό,αλλά πως ελαχιστοποιείται?

    (Είναι το λίπος άρα αυτοί που έχουν bf 6% δεν το βλέπουν και δεν καταλαβαίνουν τι λέω?ή είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο και συμβαίνει σε όλους?)
    Κοίτα εγώ που πρέπει να έχω κάτω από 10% λίπος το βλέπω μετά από φαγητό(μεγάλη ποσότητα) αυτό. Αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει και σε μικρότερο βαθμό ακόμα και το πρωί που ξυπνάω απλά δεν είναι τόσο εμφανές. Αυτό πάντως είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Κοίτα να γραμμώσεις πρώτα και αυτό το κοιτάς τελευταίο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psilos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσε να μου προτεινει καποιος 3-4 ασκησεις για κοιλιακους που να μπορω να εχω βαρος για αντισταση?
    Μια που εχω σιγουρη ειναι τα ροκανισματα σε κατακλινη παγκο.

    Θελω να φτιαξω ενα προγραμματακι για εκγυμναση 2 φορες την εβδομαδα
    Πέρα από αυτές που αναφέρθηκαν, να πω ότι οι κοιλιακοί παίρνουν αρκετή μάζα και χωρίς να τους γυμνάσεις με ασκήσεις απομόνωσης αφού γυμνάζονται ισομετρικά σε πολλές ασκήσεις όπως squat,άρσεις και γενικά όλες τις ασκήσεις που είσαι όρθιος. Επίσης, συσπώνται και όταν αναπνέουμε έντονα.
    Θα ήθελα ακόμα να επισημάνω ότι κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να γυμνάζουμε τους "πλάγιους" κοιλιακούς (έσω-έξω λοξός) γιατί γυμνάζονται με όλες τις παραπάνω ασκήσεις και με τις ασκήσεις απομόνωσης του ορθού κοιλιακού. Αν μάλιστα αρχίσουν και παίρνουν αρκετή μάζα,μεγαλώνουν εμφανώς την μέση(το έχω πάθει αλλά σε μικρό βαθμό ευτυχώς).
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-06-11 11:05 #162
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα εγώ που πρέπει να έχω κάτω από 10% λίπος το βλέπω μετά από φαγητό(μεγάλη ποσότητα) αυτό. Αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει και σε μικρότερο βαθμό ακόμα και το πρωί που ξυπνάω απλά δεν είναι τόσο εμφανές. Αυτό πάντως είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Κοίτα να γραμμώσεις πρώτα και αυτό το κοιτάς τελευταίο.



    Πέρα από αυτές που αναφέρθηκαν, να πω ότι οι κοιλιακοί παίρνουν αρκετή μάζα και χωρίς να τους γυμνάσεις με ασκήσεις απομόνωσης αφού γυμνάζονται ισομετρικά σε πολλές ασκήσεις όπως squat,άρσεις και γενικά όλες τις ασκήσεις που είσαι όρθιος. Επίσης, συσπώνται και όταν αναπνέουμε έντονα.
    Θα ήθελα ακόμα να επισημάνω ότι κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να γυμνάζουμε τους "πλάγιους" κοιλιακούς (έσω-έξω λοξός) γιατί γυμνάζονται με όλες τις παραπάνω ασκήσεις και με τις ασκήσεις απομόνωσης του ορθού κοιλιακού. Αν μάλιστα αρχίσουν και παίρνουν αρκετή μάζα,μεγαλώνουν εμφανώς την μέση(το έχω πάθει αλλά σε μικρό βαθμό ευτυχώς).
    συμφωνω απλα οσον αφορα τους πλαγιους,καλο ειναι να μην τους κανουμε με βαρος...αλλιως δεν παιρνουν και τοσο μαζα οπως ειπες...για μενα απλα περιστροφες γρηγορες φτανουν με το σωματικο βαρος μας και πλαγιες αρσεις στο μονοζυγο αλλα οχι συνεχεια...

    οι κοιλιακοι ναι μεν γυμναζονται και με ολες τις ασκησεις που ειπες κ ισχυει αυτο με την αναπνοη(ειδικα αν πιασει ο αλλος ακριβως τον σωστο τροπο που πρεπει να αναπνεει για να πετυχει το ''καψιμο΄΄στην κοιλια),απλα ειναι ενας μυς κ αυτος και πρεπει να τον γυμναζουμε ξεχωριστα οπως και ολους.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-06-11 11:22 #163
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω απλα οσον αφορα τους πλαγιους,καλο ειναι να μην τους κανουμε με βαρος...αλλιως δεν παιρνουν και τοσο μαζα οπως ειπες...για μενα απλα περιστροφες γρηγορες φτανουν με το σωματικο βαρος μας και πλαγιες αρσεις στο μονοζυγο αλλα οχι συνεχεια...

    οι κοιλιακοι ναι μεν γυμναζονται και με ολες τις ασκησεις που ειπες κ ισχυει αυτο με την αναπνοη(ειδικα αν πιασει ο αλλος ακριβως τον σωστο τροπο που πρεπει να αναπνεει για να πετυχει το ''καψιμο΄΄στην κοιλια),απλα ειναι ενας μυς κ αυτος και πρεπει να τον γυμναζουμε ξεχωριστα οπως και ολους.....
    Εξαρτάται και την μάζα που έχει στους κοιλιακούς ο καθένας μας σε σχέση με το υπόλοιπα σώμα. Σε μερικούς είναι περισσότερο ανεπτυγμένοι από το υπόλοιπο σώμα και η υπερβολική εκγύμναση έχει ως αποτέλεσμα την εμφάνιση ασσυμετρίας(νομίζω αυτό το θέμα το είχε ο Ηλίας και αν θυμάμαι καλά το είχε αναφέρει σε κάποιο post).
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-06-11 11:31 #164
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται και την μάζα που έχει στους κοιλιακούς ο καθένας μας σε σχέση με το υπόλοιπα σώμα. Σε μερικούς είναι περισσότερο ανεπτυγμένοι από το υπόλοιπο σώμα και η υπερβολική εκγύμναση έχει ως αποτέλεσμα την εμφάνιση ασσυμετρίας(νομίζω αυτό το θέμα το είχε ο Ηλίας και αν θυμάμαι καλά το είχε αναφέρει σε κάποιο post).
    σιγουρα αλλα πολυ σπανιες περιπτωσεις (π.χ. καλουπι τριανατφυλλου που ειναι σαν πατατες οπως λεει οι κοιλιακοι του)πιστευω εχουν τοσο καλα αναπτυγμενους κοιλιακους που να φερουν ασυμμετρια με το υπολοιπο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-06-11 11:37 #165
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγουρα αλλα πολυ σπανιες περιπτωσεις (π.χ. καλουπι τριανατφυλλου που ειναι σαν πατατες οπως λεει οι κοιλιακοι του)πιστευω εχουν τοσο καλα αναπτυγμενους κοιλιακους που να φερουν ασυμμετρια με το υπολοιπο...
    Τέσπα, εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να γυμνάζεις κοιλιακούς με ασκήσεις απομόνωσης εκτός αν υστερούν σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα. Απόψεις είναι αυτές πάντως και προφανώς υπάρχουν και διαφορετικές προσεγγίσεις όπως αυτή που αναφέρεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία