Σελίδα 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 337
  1. 22-06-10 19:09 #46
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Psychopath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ανάγκη να πάρεις συμπλήρωμα, την πρωτεινη και τον υδατάνθρακα, εννοούσα από τα τρόφιμα.
    Αφού θες γράμμωση, μην πίνεις γάλα, αντ' αυτού 1 γιαουρτάκι 0%.
    Περιόρισε τους ξηρούς γιατί έχουν θερμίδες - ακόμη χειρότερα αν είναι αλατισμένοι.
    Καλά θα είναι αν μπορείς να έχεις έτοιμο ένα πρωτεινούχο γεύμα (π.χ. στήθος κοτόπουλο-γαλοπούλα, μοσχάρι φιλέτο, ψάρι+υδατάνθρακα) και να το καταναλώσεις μέσα σε ένα 20λεπτο από την προπόνηση. Το ιδανικό.
    Επίσης δες αυτό.
    Το γάλα το πίνω ακριβώς επειδή δεν παίρνω κάποιο συμπλήρωμα πρωτείνης , προκειμένου να την προσλαμβάνω από κάπου καθώς δε γνωρίζω άλλο διατροφικό προιόν σε υγρή μορφή που να την περιέχει.
    Δηλαδή να το ξεχάσω τελείως;

    Ξηρούς καρπούς πάντα ανάλατους και άψητους και κυρίως ηλιόσπορους.

    Μπήκα στο θέμα που παρέθεσες αλλά δεν κατάλαβα και πολλά...

    (όπου "πολλά" βάλε "τίποτα")
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη micong0 : 22-06-10 στις 19:30
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-06-10 19:47 #47
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο micong0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γάλα το πίνω ακριβώς επειδή δεν παίρνω κάποιο συμπλήρωμα πρωτείνης , προκειμένου να την προσλαμβάνω από κάπου καθώς δε γνωρίζω άλλο διατροφικό προιόν σε υγρή μορφή που να την περιέχει.
    Δηλαδή να το ξεχάσω τελείως;

    Ξηρούς καρπούς πάντα ανάλατους και άψητους και κυρίως ηλιόσπορους.

    Μπήκα στο θέμα που παρέθεσες αλλά δεν κατάλαβα και πολλά...

    (όπου "πολλά" βάλε "τίποτα")
    Εφόσον δεν διατίθεσαι να πάρεις συμπλήρωμα πρωτείνης,η πιο άμεσα απορροφήσιμη πρωτείνη είναι αυτή από τα ασπράδια του αυγού.Υπολόγισε 8-10 αμέσως μετά την προπόνηση+την μπανάνα που τρως(ή ξινόμηλο) και μετά από 1 ώρα φάε το επόμενο γεύμα σου.
    Το γάλα αφού είσαι στο επίπεδο που λες ότι είσαι,πρέπει να το κόψεις.Ειδικά για μετά την προπόνηση δεν είναι ότι καλύτερο αφού έχει λιπαρά και καθυστερούν την απορρόφηση της πρωτείνης,ενώ εκείνη τη στιγμή θέλουμε ακριβώς το αντίθετο.
    Πέρα όμως από αυτό,έχει και λακτόζη που ''θολώνει'',οπότε εάν είσαι ένα βήμα πριν την εμφανή γράμμωση κοιλιακών,θα δεις διαφορά και μόνο από αυτό.
    Αυτό ισχύει για όλα τα γαλακτοκομικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-06-10 19:58 #48
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Manos1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον δεν διατίθεσαι να πάρεις συμπλήρωμα πρωτείνης,η πιο άμεσα απορροφήσιμη πρωτείνη είναι αυτή από τα ασπράδια του αυγού.Υπολόγισε 8-10 αμέσως μετά την προπόνηση+την μπανάνα που τρως(ή ξινόμηλο) και μετά από 1 ώρα φάε το επόμενο γεύμα σου.
    Το γάλα αφού είσαι στο επίπεδο που λες ότι είσαι,πρέπει να το κόψεις.Ειδικά για μετά την προπόνηση δεν είναι ότι καλύτερο αφού έχει λιπαρά και καθυστερούν την απορρόφηση της πρωτείνης,ενώ εκείνη τη στιγμή θέλουμε ακριβώς το αντίθετο.
    Πέρα όμως από αυτό,έχει και λακτόζη που ''θολώνει'',οπότε εάν είσαι ένα βήμα πριν την εμφανή γράμμωση κοιλιακών,θα δεις διαφορά και μόνο από αυτό.
    Αυτό ισχύει για όλα τα γαλακτοκομικά.


    Ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση

    Οπότε ασπράδια αυγού αμέσως μετά την προπόνηση (τα οποία τρώω σχεδόν καθημερινά αλλά συνήθως αργά το βράδυ) και μια μπανάνα.

    Γάλα 1,5% το πρωί με δημητριακά και ένα ποτήρι πρίν κοιμηθώ να το κόψω;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-06-10 20:22 #49
    Προεπιλογή
    Καλό είναι να κόψεις εντελώς τα γαλακτοκομικά,ειδικά στο επίπεδο που λες ότι είσαι τονίζω!
    Τώρα θα μου πεις πως θα τρως τα δημητριακά......κι εγώ θα σου πω να τα αντικαταστήσεις με βρώμη.Αλλά πάλι είναι θέμα γιατί δεν παίρνεις συμπλήρωμα πρωτείνης ώστε να την φας όπως πολλοί εδώ μέσα,δηλαδή νερο+πρωτείνη+βρώμη.
    Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-06-10 20:30 #50
    Προεπιλογή
    Θα τα τρώω με νερό

    Οκ, λίγο γάλα το πρωί δε νομίζω να κάνει κακό.. εξάλλου τρέχω μετά στο gym 45 λεπτά. Και πίτσα να ήταν θα την είχα κάψει, ε;;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-06-10 03:06 #51
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Θάταν καλο να ελαττώσεις την ποσότητα γάλατος που λαμβάνεις. 1 λίτρο περίπου έχει 30gr πρωτεΐνης.
    Επίσης Το γάλα είναι αργής απορρόφησης και δεν κάνει για μετά το γυμναστήριο και αν ρωτάς εμενα ούτε το πρωί είναι το ιδανικότερο, όπως και τα δημητριακά μπορείς να τα αντικαταστήσεις με βρώμη. Θες προτείνη γρηγορότερης απορρόφησης όπως είναι τα ασπράδια αβγού. Πραγματικά θα πρέπει να καταντήσει κοτέτσι το ψυγείο σου από αβγά εφόσον δεν θες ίχνος συμπληρώματος!

    Εγώ επιμένω στο να διαβάσεις τα άρθρα μεταπροπονητική διατροφή (και όχι μονο).

    Ρίξε μια ματια, θα σου φανούν κάτι παραπάνω από χρήσιμα: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-06-10 03:12 #52
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Manos1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να κόψεις εντελώς τα γαλακτοκομικά,ειδικά στο επίπεδο που λες ότι είσαι τονίζω!
    Τώρα θα μου πεις πως θα τρως τα δημητριακά......κι εγώ θα σου πω να τα αντικαταστήσεις με βρώμη.Αλλά πάλι είναι θέμα γιατί δεν παίρνεις συμπλήρωμα πρωτείνης ώστε να την φας όπως πολλοί εδώ μέσα,δηλαδή νερο+πρωτείνη+βρώμη.
    Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό
    Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς εδώ Μάνο, Θα πρέπει δηλαδή να παίρνει προτείνη από συμπληρώματα για να καταναλώνει την βρώμη???

    Η προτείνη θα μπορεί να προέρχεται και από αβγό. Θα μπορούσε το πρωί να τρώει το γνωστό πιττακή βρώμης μαζί με λίγα καρυδια.
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-06-10 03:32 #53
    Προεπιλογή
    Εννοει οτι βρωμη + νερο = θανατος!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-06-10 04:15 #54
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοει οτι βρωμη + νερο = θανατος!!
    Απο γεύση εννοείς?
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-06-10 07:56 #55
    Προεπιλογή
    Εννοώ ότι η λύση της βρώμης+πρωτείνη+νερό είναι πρακτική και την χρησιμοποιούμε πολλοί εδώ μέσα.Εφόσον όμως δεν θέλει συμπλήρωμα,δεν ξέρω με τι να του προτείνω να φάει την βρώμη/δημητριακά.
    Προφανώς και υπάρχουν πολλά φαητά να πάρεις την πρωτείνη που χρειάζεσαι και δεν εννοούσα ότι το συμπλήρωμα είναι απαραίτητο,απλά εστίασα στο πρακτικό του θέματος.

    edit: ''βρώμη+νερό=θάνατος''? Δεν το κατάλαβα ούτε εγώ αυτό.....από θέμα γεύσης μάλλον εννοείς?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-06-10 12:50 #56
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θάταν καλο να ελαττώσεις την ποσότητα γάλατος που λαμβάνεις. 1 λίτρο περίπου έχει 30gr πρωτεΐνης.
    Επίσης Το γάλα είναι αργής απορρόφησης και δεν κάνει για μετά το γυμναστήριο και αν ρωτάς εμενα ούτε το πρωί είναι το ιδανικότερο, όπως και τα δημητριακά μπορείς να τα αντικαταστήσεις με βρώμη. Θες προτείνη γρηγορότερης απορρόφησης όπως είναι τα ασπράδια αβγού. Πραγματικά θα πρέπει να καταντήσει κοτέτσι το ψυγείο σου από αβγά εφόσον δεν θες ίχνος συμπληρώματος!

    Εγώ επιμένω στο να διαβάσεις τα άρθρα μεταπροπονητική διατροφή (και όχι μονο).

    Ρίξε μια ματια, θα σου φανούν κάτι παραπάνω από χρήσιμα: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74


    ΈΧω διαβάσει αρκετά από τα άρθρα για διατροφή, είναι και εκατοντάδες..

    Για το γάλα οκ, το ξεχνάω. Μόνο ασπράδια μετά την προπόνηση..


    Θάταν καλο να ελαττώσεις την ποσότητα γάλατος που λαμβάνεις. 1 λίτρο περίπου έχει 30gr πρωτεΐνης.
    Εννοείς μάλλον οτι έχει λιπαρά, γιατί την πρωτείνη τη θέλουμε, σωστά;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-06-10 14:53 #57
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο micong0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΈΧω διαβάσει αρκετά από τα άρθρα για διατροφή, είναι και εκατοντάδες..

    Για το γάλα οκ, το ξεχνάω. Μόνο ασπράδια μετά την προπόνηση..
    Το ξέρω ότι υπάρχουν πολλά άρθα για την διατροφή. Είναι σαν να θες να πετάξεις ένα ελικόπτερο και να μου λες ότι υπάρχουν πολλές σελίδες στο manual!
    Ρίξε κιαλο προσεκτικό διάβασμα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο micong0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς μάλλον οτι έχει λιπαρά, γιατί την πρωτείνη τη θέλουμε, σωστά;
    Εννοείτε πως θέλουμε γεύματα πλούσια σε προτείνη Πέρα από τα λιπαρά που έχει το γάλα -τα οποια μπορούμε να τα ελαττώσουμε επιλέγοντας 2%- περιέχει και λακτόζη που δεν βοηθάει σε περίοδο γραμμώσης. Νομίζω στο έγραψε και κάποιος παραπάνω!
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-06-10 18:30 #58
    Προεπιλογή
    Ούτως ή άλλως, ανέκαθεν γάλα με 1,5% λιπαρά έπινα και ποτέ πλήρες.
    Αφού λοιπόν εμποδίζει τη γράμμωση το κόβω και περιμένω αποτελέσματα

    Πάντως σαν ένα γενικό σχόλιο και χωρίς να βαρυγκομώ καθώς είναι επιλογή μου, πολλεεεεεεεές θυσίες και πολλές στερήσεις για να αποκτήσεις ένα σώμα που να συνδιάζει όγκο και γράμμωση. Δε τρώω τηγανητά, γλυκά, αλάτι, λιπαρά (όσο μπορώ) και junk food γενικότερα, δε πίνω αναψυκτικά-ποτά, δε καπνίζω, πίνω πολύ νερό, πράσινο τσάι, κόβω και τα γαλακτοκομικά τώρα να δώ τι άλλο θα μείνει. Τουλάχιστον έχω ωραίο δέρμα Και εντάξει δε θέλω να γίνω ντουλάπα ούτε να διαγράφεται κάθε χιλιοστό των μυών μου αλλά για ένα απλά γραμμωμένο σώμα που να διαθέτει και όγκο το βρίσκω (πλέον) δύσκολο.


    Προφανέστατα η επιλογή ενός δρόμου χωρίς ίχνος συμπληρώματος έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-06-10 00:25 #59
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο micong0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτως ή άλλως, ανέκαθεν γάλα με 1,5% λιπαρά έπινα και ποτέ πλήρες.
    Αφού λοιπόν εμποδίζει τη γράμμωση το κόβω και περιμένω αποτελέσματα

    Πάντως σαν ένα γενικό σχόλιο και χωρίς να βαρυγκομώ καθώς είναι επιλογή μου, πολλεεεεεεεές θυσίες και πολλές στερήσεις για να αποκτήσεις ένα σώμα που να συνδιάζει όγκο και γράμμωση. Δε τρώω τηγανητά, γλυκά, αλάτι, λιπαρά (όσο μπορώ) και junk food γενικότερα, δε πίνω αναψυκτικά-ποτά, δε καπνίζω, πίνω πολύ νερό, πράσινο τσάι, κόβω και τα γαλακτοκομικά τώρα να δώ τι άλλο θα μείνει. Τουλάχιστον έχω ωραίο δέρμα Και εντάξει δε θέλω να γίνω ντουλάπα ούτε να διαγράφεται κάθε χιλιοστό των μυών μου αλλά για ένα απλά γραμμωμένο σώμα που να διαθέτει και όγκο το βρίσκω (πλέον) δύσκολο.


    Προφανέστατα η επιλογή ενός δρόμου χωρίς ίχνος συμπληρώματος έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας

    Δεν σου είπα σε καμια περίπτωση να κόψεις τα γαλακτομικά!
    Αν σου πω ότι και τα φρούτα δεν βοηθούν για extream γράμμωση θα κόψεις και τα φρούτα??
    Εξάλλου δεν θες extream γράμμωση ούτε σε αγώνες θα κατέβεις. Σούπα απλά να περιορίσεις τα γαλακτομικά. 1 λίτρο γάλα την ημερα είναι πολύ!
    γιαφτο σούπα (και σου ξαναλέω) υπολόγισε σε καθημερινή βάση προτείνει υδατάνθρακα και λιπαρά και όταν λέω λιπαρά εννοώ καλά όπως τα Ω3 δεν εννοώ από λουκανοπιτες...
    Να συνδυάσεις όγκο και γράμμωση, δεν είναι ότι δεν γίνεται αλλα παίρνει καιρό και θέλει αρκετές γνώσεις πάνω σε διατροφή και γενικότερα να έχεις μάθει καλά το σώμα σου.
    Μην απελπίζεσαι που δεν προτιμάς συμπληρώματα. Δεν θα σου χαρίσουν κάτι που δεν θα το βρείς από τα γεύματα σου, ίσως ναι από οικονομικής πλευράς εκεί τα συμπληρώματα να συμφέρουν...
    Η λέξη "ντουλάπα" ηχητικά δεν είναι και η καλύτερη... Σαφώς θα εννοείς μεγάλη μυϊκή ανάπτυξη. Ακόμα και έτσι, για να έχεις μεγάλη μυϊκή ανάπτυξη θα πρέπει να έχεις 5 στοιχειώδες γνώσεις ώστε να το επιτυχεις. Οποτε μην ανησυχείς στο επίπεδο που είσαι τώρα δεν πρόκειται να γίνεις... "ντουλάπα!"

    Σωστή διατροφή και άσκηση είναι τα μονα όπλα που έχεις για το σώμα που θες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsen : 24-06-10 στις 00:28
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-06-10 01:20 #60
    Προεπιλογή
    Στόχος μου ήταν να φύγω από το πολύ αδύνατο που ήμουν και να πάρω όσα περισσότερα ποιοτικά κιλά γίνεται.
    Μέσα σε 7 μήνες τα κατάφερα και πλέον έχω τον όγκο που θέλω χωρίς να σημαίνει πως δεν επιδιώκω το κάτι παραπάνω (ο εχθρός του καλού άλλωστε είναι το καλύτερο).

    Στην παρούσα φάση λοιπόν θέλω να γραμμώσει η κοιλιά με όσο το δυνατόν λιγότερες μυικές απώλειες είναι εφικτό να συμβεί.

    Δεν έχω σε καμία περίπτωση ούτε το όνειρο αλλά ούτε τα προσόντα να συμμετάσχω σε αγώνες ούτε να γίνω εξώφυλλο στο men's health

    Ξεκίνησα τις τελευταίες μέρες να κάνω αρκετή αερόβια καθώς τους προηγούμενους μήνες έκανα ελάχιστη, συνεχίζω να προσέχω τι τρώω, ακούω με χαρά τις συμβουλές σας και αναμένω το προσδοκώμενο.

    Το γάλα είπα πως το κόβω επειδή αναφέρθηκε παραπάνω πως δε βοηθάει στη γράμμωση. Άν επιτρέπεται κάποια ποσότητα ευχαρίστως να δεχτώ τα φώτα σου

    Όσο για το χαρακτηρισμό "ντουλάπα" ήταν καθαρά καλοπροαίρετα χιουμοριστικός για να περιγράψω τους υπέρ το δέον ογκώδεις τύπους που προσωπικά δε προτιμώ ως πρότυπο για τα δικά μου "θέλω" και σε καμία περίπτωση δεν ήταν απαξιωτικός καθώς έχω πλήρη γνώση για το forum που γράφω και γνωρίζω οτι η πλειοψηφία του αποτελείται από αυτή την κατηγορία αθλητών.
    Ωστόσο, άν φάνηκε άκομψο, ζητώ συγνώμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη micong0 : 24-06-10 στις 01:25
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία