Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 207
  1. 27-04-09 16:28 #1
    Προεπιλογή Πολεμικες Τεχνες και BB ... Πανε μαζι ;
    Καλησπερα σας

    Σκεφτομαι πολυ εντονα, απο Σεπτεμβριο να ξεκινησω (παλι, μετα απο αρκετα χρονια) καποια πολεμικη τεχνη...
    Βεβαια, την προπονηση γυμναστηριου δεν θελω να την αφησω.
    Θελω να κανω κ τα 2. Δεν ξερω αν θα καταφερω, αφου λογικα θα πρεπει
    να προσαρμοσω κ την διατροφη μου ετσι ωστε μετα απο 3-4 μερες να μην παραπαταω απο την κουραση (με βλεπω στην περιοδο ογκου για να την παλεψω να τρεφομαι με 4000 θερμιδες) ....
    Βεβαια, δεν θελω να μαθω ουτε για να τσακωνομαι ουτε για προκαλω.
    Απλα θελω να μαθω μια καθαρα τεχνη αυτοαμυνας.
    Ψαχνοντας στο ιντερνετ, βρηκα μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κ σπουδαια τεχνη.... εκ Ισραηλ.
    Ονομαζεται Krav Maga κ με αυτη εκπαιδευονται οι ειδικες δυναμεις του στρατου του Ισραηλ. (ειναι κ τρελοι αυτοι, οποτε σκεψου)...

    Οχι οχι... δεν ζωνεσαι με εκρηκτικα, κ αμα σου την πεσουν 2-3 ατομα τραβας
    την περονη κ ΤΕΛΟΣ....

    Ειναι καθαρα πολεμικη τεχνη αυτοαμυνας κ για την ακριβεια για μαζικη επιθεση... Σε πληροφοριες απο το ιντερνετ βρηκα οτι δεν ειναι τεχνη ουτε ring, ουτε δρομου (βλ. street fighting)... Διακρινεται για επιθεση απο 6-9-13 ατομα κ μαλιστα οχι με ¨καθαρα¨χερια !!!!!!
    Υπαρχουν βιντεακια στο youtube που μαλιστα εχει ανθρωπους που τα βαζουν με πιο πολλους σε αριθμο....
    Με εψησε καθως ογκος κ τεχνη αυτοαμυνας νομιζω ειναι πολυ καλος συνδιασμος για την σημερον ημερα...
    Ριξτε μια ματια εδω ... www.kravmagahellas.gr

    Ακουω τις δικες προτασεις-συμβουλες (το gym ΔΕΝ το αφηνω με τιποτα)
    Μπρος τα καλλη, τι ειναι ο πονος..... !
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-04-09 16:36 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Οποιαδηποτε πολεμικη τεχνη μπορει να συνδιαστει με τα βαρυ, καθως στην πληοψηφια τους εχουν πεισσοτερη αεροβικη κινηση. Το μονο δυσκολο ειναι να τεριαξεις την ιδια μερα να κανεις και τα δυο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-04-09 20:12 #3
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Συνδιαζεται ανετα,αν σ'αρεσει κιολας πολυ μην το σκεφτεσαι,πηγαινε.Απλα προσεξε αυτο που ειπε ο Nasser.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-04-09 17:49 #4
    Προεπιλογή
    Και τα 3 την ιδια μερα δεν νομιζω να την παλεψω...
    το βασικοτερο ειναι πως δουλευω κι ολας, οποτε εκ των προταιρων δεν γινεται να δουλευω 8 ωρες, 2 ωρες γυμναστηριο, κ 1,5 ωρα πολεμικες τεχνες...

    Επειδη για βαρη παω στανταρ Δευτερα-Τεταρτη-Σαββατο, ενω μαλλον θα παιξω
    Τριτη-Πεμπτη πολεμικη τεχνη .....

    Εχουμε καποιον απο εδω που να κανει κ τα 2 ;;;
    Εχετε καποια αλλα προταση να κανετε ; Καποια αλλη πολεμικη τεχνη ;
    Μπρος τα καλλη, τι ειναι ο πονος..... !
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-04-09 14:55 #5
    Προεπιλογή
    Κάνω εδώ και 6 χρόνια Aikido και ετοιμάζομαι για μαύρη ζώνη σύντομα. Βάρη κάνω σχεδόν 20 χρόνια και δεν τα σταμάτησα όταν άρχισα να ασχολούμαι με την Ιαπωνική τέχνη. Απλά περιόρισα σε 2 τις επισκέψεις στο γυμναστήριο για βάρη την εβδομάδα και 3 τις επισκέψεις στο dojo για Aikido. Δεν έχασα κιλά μυικά, αντιθέτως λόγω της αερόβιας έντασης του Aikido βελτίωσα τη γενική μυική εικόνα μου, και αν δεν έτρωγα σαν άμυαλο βούι θα ήμουνα σίγουρα κομμάτια.
    Πολεμικές τέχνες και βάρη πάνε μαζί, και μάλιστα παραπάνε. Δύναμη και πυγμή από το ένα, έκρηξη, διατάσεις και αντοχή από το άλλο. Ο καλλίτερος συνδυασμός!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχετλαίος : 04-08-09 στις 11:40
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-05-09 18:28 #6
    Προεπιλογή
    ασχολουμε με την ελληνορωμαικη παλη πολλα χρονια και κανω βαροι απο οταν αρχισα.. βεβαια ειναι και η φυση του αθληματος που τα βαροι ειναι απαραιτιτα..
    για τα συστιματα καρατε και πολλα μαχητικα αθληματα τα βαροι που χρησιμοποιουντε ειναι για να τονοσουνε τους μυες και δεν στοχευουνε στην αναπτυξη μυηκου ογκου..
    παρεπιπτοντος εγω θα σου προτινα να μην αρχισεις κραβα μαγκα.. αρχισε μια ποιο σοβαρη πολεμικη τεχνη... γνωμη μου κι ολας αλλα το οτι την μαθαινουνε στο ισραηλ στους σωματοφιλακες και οτι ειναι τις μοδας δεν εχει να μου πει απολυτος τιποτα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-05-09 08:36 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο _kwstas_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνωμη μου κι ολας αλλα το οτι την μαθαινουνε στο ισραηλ στους σωματοφιλακες και οτι ειναι τις μοδας δεν εχει να μου πει απολυτος τιποτα..

    +1000
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-05-09 04:46 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eimai_fetes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας

    Σκεφτομαι πολυ εντονα, απο Σεπτεμβριο να ξεκινησω (παλι, μετα απο αρκετα χρονια) καποια πολεμικη τεχνη...
    Βεβαια, την προπονηση γυμναστηριου δεν θελω να την αφησω.
    Θελω να κανω κ τα 2. Δεν ξερω αν θα καταφερω, αφου λογικα θα πρεπει
    να προσαρμοσω κ την διατροφη μου ετσι ωστε μετα απο 3-4 μερες να μην παραπαταω απο την κουραση (με βλεπω στην περιοδο ογκου για να την παλεψω να τρεφομαι με 4000 θερμιδες) ....
    Βεβαια, δεν θελω να μαθω ουτε για να τσακωνομαι ουτε για προκαλω.
    Απλα θελω να μαθω μια καθαρα τεχνη αυτοαμυνας.
    Ψαχνοντας στο ιντερνετ, βρηκα μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κ σπουδαια τεχνη.... εκ Ισραηλ.
    Ονομαζεται Krav Maga κ με αυτη εκπαιδευονται οι ειδικες δυναμεις του στρατου του Ισραηλ. (ειναι κ τρελοι αυτοι, οποτε σκεψου)...

    Οχι οχι... δεν ζωνεσαι με εκρηκτικα, κ αμα σου την πεσουν 2-3 ατομα τραβας
    την περονη κ ΤΕΛΟΣ....

    Ειναι καθαρα πολεμικη τεχνη αυτοαμυνας κ για την ακριβεια για μαζικη επιθεση... Σε πληροφοριες απο το ιντερνετ βρηκα οτι δεν ειναι τεχνη ουτε ring, ουτε δρομου (βλ. street fighting)... Διακρινεται για επιθεση απο 6-9-13 ατομα κ μαλιστα οχι με ¨καθαρα¨χερια !!!!!!
    Υπαρχουν βιντεακια στο youtube που μαλιστα εχει ανθρωπους που τα βαζουν με πιο πολλους σε αριθμο....
    Με εψησε καθως ογκος κ τεχνη αυτοαμυνας νομιζω ειναι πολυ καλος συνδιασμος για την σημερον ημερα...
    Ριξτε μια ματια εδω ... www.kravmagahellas.gr

    Ακουω τις δικες προτασεις-συμβουλες (το gym ΔΕΝ το αφηνω με τιποτα)
    Με εξυπνο προγραματισμο θα πας πολυ καλα εγω κανω δυο πολεμικες τεχνες και ειμαι μια χαρα
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-05-09 01:23 #9
    Προεπιλογή
    Για το Krav Maga είχε ένα επεισόδιο στο Discovery, με τους δύο τυπάδες που μαθαίνουν διάφορες τέχνες ανά τον κόσμο. Δεν ξέρω αν το είδες, καλά θα κάνεις να το δεις.

    Εν ολίγοις, το Krav Maga δεν είναι πολεμική τέχνη. Είναι τεχνικές για να σκοτώσεις τον εχθρό στη μάχη ή τουλάχιστον να τον αφήσεις παράλυτο. Είναι τεχνικές που χρειάζονται στην μάχη, όπου εκεί δεν "παίζεις κλωτσιές", άλλα παλεύεις για την ζωή σου.

    Μία πολεμική τέχνη έχει κανόνες ΚΑΙ τεχνικές. Το Krav Maga δεν έχει κανόνες, όπως και στον πόλεμο δεν υπάρχουν κανόνες. Πάντως, αν σου την πέσουν 10 με μαχαίρια και γκλοπ, τότε η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις να επιταχύνεις προς την αντίθετη κατεύθυνση και μάλιστα γρήγορα (συμβουλή από ΛΟΚατζή φίλο του αδερφού μου)...
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-05-09 02:18 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Athanasios2104 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το Krav Maga είχε ένα επεισόδιο στο Discovery, με τους δύο τυπάδες που μαθαίνουν διάφορες τέχνες ανά τον κόσμο. Δεν ξέρω αν το είδες, καλά θα κάνεις να το δεις.

    Εν ολίγοις, το Krav Maga δεν είναι πολεμική τέχνη. Είναι τεχνικές για να σκοτώσεις τον εχθρό στη μάχη ή τουλάχιστον να τον αφήσεις παράλυτο. Είναι τεχνικές που χρειάζονται στην μάχη, όπου εκεί δεν "παίζεις κλωτσιές", άλλα παλεύεις για την ζωή σου.

    Μία πολεμική τέχνη έχει κανόνες ΚΑΙ τεχνικές. Το Krav Maga δεν έχει κανόνες, όπως και στον πόλεμο δεν υπάρχουν κανόνες. Πάντως, αν σου την πέσουν 10 με μαχαίρια και γκλοπ, τότε η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις να επιταχύνεις προς την αντίθετη κατεύθυνση και μάλιστα γρήγορα (συμβουλή από ΛΟΚατζή φίλο του αδερφού μου)...

    η να βγαλεις οπλο αν κουβαλας
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-05-09 15:49 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    εγώ πιστεύω για έναν που του αρέσει συνδιάζονται οι πολεμικές τέχνες με ββ καί έχω πολλούς φίλους που και τεράστιοι είναι και συνδιάζουν αυτά τα δύο, απλά όταν έχουμε πρωταθλητισμο σε κάποιο απο τα δύο τότε βάζουμε προτεραιότητες και προσαρμόζουμε την ρουτίνα μας εκεί που θέλουμε να δώσουμε βάση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-05-09 00:44 #12
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    οταν εκανα ταε-κβο-ντο κ βαροι μαζι πιστεβω το σωμα μου ειχε παρει τα πανω του.. +του οτι ανεβενα παρα πολυ ψιχολογικα. το θεμα ειναι κατα ποσο μπορεις να τα συνδιασεις κ τα 2, θελουν παρα πολυ χρονο... κ την αναλογη ξεκουραση φυσικα
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-07-09 14:57 #13
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    λοιπον, σχετικα με το κραβ, ειναι μια πολεμικη τεχνη επιβιωσης παρα αγωνων στο ρινγκ. αν πας εκει που ειναι το site που εβαλεσ εχει καλως. αυτος ειναι ο κλαυτεροσ στην ελλαδα. προσεξε ομως, γιατι οι εβραιοι εχουν αρχισει να το κανουν εμποριο και πανε ατομα και με μερικα σεμιναρια μετα ανοιγουν σχολη...

    σχετικα με τα βαρη, δεν θα σε επιρεασει καθολου γιατι το κραβ δεν εχει high-kicks κλπ. αν ηθελες καρατε ασ πουμε η kick box μπορει να στην ελεγαν λιγο για τα βαρη γιατι θα επρεπε να κανεις πολα ανοιγματα για να ισοροπισεις το πραγμα.

    τωρα και για τα 2 την ιδια μερα δεν νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα. καποτε που εκανα λιγο πυγμαχια θυμαμαι οτι οταν εκανα βαρη πριν μετα ημουν κουρασμενος. και οταν εισαι κουρασμενος χανεις τεχνικη.

    το αναποδο παλι δεν παιζει γιατι δεν θα μπορεις να σηκωσεις τπτ και θα χανεις το χρονο σου.

    επισης ξεχασα να σου πω οτι οταν αρχισεις μια πολεμικη τεχνη μπορει να αλλαξεις το προγραμμα σου στα βαρη η τον τροπο που σηκωνεις. μπορει δλδ να το κανεις και για εκρηξη κλπ παρα μονο για ογκο, volume klp
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-08-09 11:31 #14
    Προεπιλογή
    θα συμφωνούσα κ εγώ μα τα παιδιά ώστε να μην αρχίσεις κράβ.Δεν είναι μι πολεμική τέχνη,ούτε καν ένα ρίνγκ σπόρ.Είναι απλά ένας συνδιασμός από αυτοάμυνες διαφόρων πολεμικών τεχνών με σκοπό την εκπαίδευση των ισραηλινών δυνάμεων κ σωματοφυλάκων.

    Όσο για τον συνδιασμό που ανέφερες θα συμφώνησω με τον κύριο Τριανταφύλλου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-11-09 18:22 #15

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    peiraias
    Μηνύματα
    2
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και από μένα παιδιά, μόλις χθες γράφτηκα στο forum και έχω αρχίσει να μαθαίνω αρκετά και ενδιαφέρον πράγματα!
    Εδώ και λίγο καιρό έχω ξεκινήσει να κάνω Hung gar(Shaolin Kung Fu) και παράλληλα κάνω και γυμναστήριο, μπορώ να πω ότι έχω δει πολλές διαφορές στο σώμα μου, πρώτα απ όλα η κάθε πολεμική τέχνη έχει και αρκετή αερόβια γυμναστική εκτός από αυτό μαθαίνεις και κάποια άμυνα, κάνω συνδυασμό και των δύο μαζι 3 μέρες το ένα και 3 μέρες το άλλο, έχω χάσει αρκετό λίπος πράγμα που το ήθελα πάρα πολύ και ήταν η ιδανικότερη λύση, ξεκίνησα να παίρνω (καθαρή πρωτεΐνη με αμινοξέα) και με αυτά τα δύο είδα αρκετή διαφορά πάνω μου! Θα προσπαθήσω να κάνω και τα δύο όσο μπορώ και όσο αντέξω!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία