Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 207
  1. 16-08-10 21:07 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Titanium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληροφοριακα ο bruce lee εκανε βαρη γιατι ειναι ο μονος τροπος να γιμνασεις τελια ολο σου το σωμα...και οταν λεω βαρη μιλαμε για πολα κιλα...καπου διαβασα οτι επερνε μπαρα 170 κιλων και εκανε επαναλιψεις για ωμους.τελος παντον..
    εγω κανω 8 χρονια taekwon do itf (πολα περισοτερα χρονια αποτι κανω bbing) και δεν εχω δει κανενα μιονεκτιμα πανο στην πολεμικη τεχνη απο τοτε που αρχισα bbing.
    Ισα ισα η διναμη μου αφξηθικε παρα πολυ, εχω μεγαλιτερι εκριξη πανω στον αγωνα, εχω καλιτερο ελενχο στα χτιπιματα, και το πιο εντιποσιακο απολα ειναι οτι ειχα τελια ανιγματα πριν ασχολιθω με βαρη και δισταζα να κανω ποδια στην προπονισι οταν αρχισα αλλα τωρα κανω κανονικα και τα ανιγματα μου δεν εχουν επιρεαστει καθολου....Επισεις εχω παρει παρα πολη ογκο αλλα παραμενο το ιδιο ευκινιτος αλλα τορα νιοθω πιο σηγουρος στα χτιπιματα γιατι λογο της μυικης αναπτιξει οι αρθροσεις μου ειναι πιο δινατες και πιο δυσκολα θα παθω καπιο στραμπουλιγμα η οτιδιποτε......
    Φιλε ο Bruce Lee εκαενε βαρη αλλα το σωμα του ηταν σαν βρεγμενη σανιδα. Ο ανθρωπος δεν ειχε καθολου ογκο αλλα καθε του χτυπημα ηταν κοντα στα 200 κιλα δυναμης... Οποτε τι να λεμε. Εγω μιλωντας για το bb πριν ειπα πως ενα επαγγελματιας δε μπορει να γινει και καλος σε καποια πολεμικη τεχνη για ευνοητους λογους.
    Αλλο το να κανεις βαρη και αλλο το να ακολουθεις σταδιοδρομια bb. Εχει διαφορα για μενα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil Randime : 16-08-10 στις 21:15
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-08-10 21:23 #32
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    εγω οπως εχω ξαναπει, ειμαι της αποψης οτι αλλο το ΒΒ αλλο η πολεμικη τεχνη. αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινεται προπονηση με βαρη. καθε αλλο. απλα πρεπει να ειναι προσανατολησμενη στην πολεμικη τεχνη.

    για παραδειγμα, μπορει πχ αντι για περισσοτερο ογκο για περισσοτερη δυναμη, να κρατησεις σταθερο τον ογκο και να δουλεψεις εκρηξη. με βαρη γινεται αυτο.

    η μπορει να κανεις προγραμμα δυναμης καθαρα, στον ογκο που εχεις.

    απ' τα λιγα που γνωριζω, ατομα οπως πχ πυγμαχοι δουλευουν σε φασεις. κανουν δλδ ενα ετησιο η καποιων μηνων πλανο και δουλευουν. δεν κανουν ολο τον καιρο το ιδιο προγραμμα με βαρη. αναλογα με το τι κανουν στην πυγμαχια, τεχνικες/συνδιασμους, δυναμη, αντοχη κλπ παει και το αντιστοιχο προγραμμα με βαρη.

    νομιζω δλδ οτι το να κανεις μια πολεμικη τεχνη και να παρεις και μονος σου ενα ΒΒ προγραμμα και να το κανεις, μπορει να μην εχεις τα αποτελεσματα που θες ουτε στο ενα ουτε στο αλλο. γι αυτο καλο ειναι τα βαρη να γινονται σε συνενοηση με τους προπονητες των αθληματων. ξερω οτι καποιοι δεν τα θελουν καθολου, αλλα νομιζω αυτο σιγα σιγα αλλαζει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-08-10 21:32 #33
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    συμφωνω με τον drago

    απο εκει και περα ομως εξαρτατε και απο την πολεμικη τεχνη που κανεις

    για παραδηγμα αν κανεις grappling ειναι πιο ευκολο να κανεις παραληλα και bb/pl

    ενω σε τεχνες που εχουν sparring ειναι πιο δυσκολο να κανεις παραλληλα προπονηση με βαρη και σιγουρα ειναι ακομα πιο δυσκολο να αναπτυξεις και μεγαλο ογκο λογο των θερμιδων που καιγοντε στην προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-08-10 21:41 #34
    Προεπιλογή
    Καλα δε διαφωνω με κανεναν απο τους 2 σας. Εξαρταται σιγουρα απο την πολεμικη τεχνη που κανεις. Αλλα νομιζω συμφωνειτε μαζι μου στο οτι οταν κανεις μια πολεμικη τεχνη ο ογκος που προσδιδει το bb ειναι ανουσιος. Αλλα πραγματικα χρειαζεσαι σε μια πολεμικη τεχνη (στη πλειοψηφια τους δλδ) αλλα στο bb. Και απλα ανεφερα τον Bruce Lee επειδη ο ανθρωπος αποκλειεται να ηταν πανω απο 65-70 κιλα και ομως ηταν κτηνος στη δυναμη....
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-08-10 22:06 #35
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παιδια αυτο το οτι δεν παει μαζι εγω διαφωνω..Παει μαζι και πολυ μαλιστα..Πολλοι πιστευουν οτι με το να κανεις βαρη και να εχεις ογκο δεν εχεις καλα αντανακλαστικα λογο ογκου..Αντιθετως ομως τα αντανακλαστικα σου γινονται πολυ καλυτερα λογο βαρη...Εγω ξερω πολλους που κανουν ΠΤ και βαρη μαζι..Ενας δασκαλος ninjutsu που πηγαινα ειναι securtity σε club και ειναι καθαρα bodybuilder..Εννοω ο ογκος που εχει λογο bodybuilding..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-08-10 23:10 #36
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    καταρχας το προβλημα ειναι στισ πολεμικες τεχνες γιατι αποτι καταλαβα λες οτι ενας σωβαρος bber 100 κιλα δεν θα ειναι τοσο ευκινιτοσ και το ενα και το αλλο....Λιπον εγω πιστεβω πως δεν εχει καμια σχεσει ο ογκος και τα κιλα του αλουνου εφοσον ειναι μυικα και οχι λιπος..Για να σου δοσο ενα τρανταχτο παραδιγμα ομως σου λεω οτι ξερω πολα ατομα που ειναι 100 κιλα χοντροι τιγκα στο λιπος και ασχολουντε με πολεμικες τεχνες και ειναι και πολυ καλοι....ειναι δινατον λιπον αυτοι να μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτο που κανουν και να μην μπορει καπιος που ειναι 100 κιλα αλλα γεματοσ μυες και με ελαχιστο λυπος.....αν το προβλιμα παλει ειναι θεμα χρονου και δεν προλαβενεις και τισ 2 προπονισεις πολυ απλα δεν κανεις αεροβια και πας μετα απο το γυμναστιριο καπακι για προπονιση.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-08-10 23:18 #37
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Titanium Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχας το προβλημα ειναι στισ πολεμικες τεχνες γιατι αποτι καταλαβα λες οτι ενας σωβαρος bber 100 κιλα δεν θα ειναι τοσο ευκινιτοσ και το ενα και το αλλο....Λιπον εγω πιστεβω πως δεν εχει καμια σχεσει ο ογκος και τα κιλα του αλουνου εφοσον ειναι μυικα και οχι λιπος..Για να σου δοσο ενα τρανταχτο παραδιγμα ομως σου λεω οτι ξερω πολα ατομα που ειναι 100 κιλα χοντροι τιγκα στο λιπος και ασχολουντε με πολεμικες τεχνες και ειναι και πολυ καλοι....ειναι δινατον λιπον αυτοι να μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτο που κανουν και να μην μπορει καπιος που ειναι 100 κιλα αλλα γεματοσ μυες και με ελαχιστο λυπος.....αν το προβλιμα παλει ειναι θεμα χρονου και δεν προλαβενεις και τισ 2 προπονισεις πολυ απλα δεν κανεις αεροβια και πας μετα απο το γυμναστιριο καπακι για προπονιση.....
    Φιλες μου αν απευθηνεσε σε εμενα εγω το ιδιο λεω..Οτι οταν ενας που ασχολειτε με βαρη ειναι πιο ευκινητος απο αλλους και αυτο λογο στα βαρη που σου δινουν εκρηκτικοτητα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-08-10 23:22 #38
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MichalisPorke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλες μου αν απευθηνεσε σε εμενα εγω το ιδιο λεω..Οτι οταν ενας που ασχολειτε με βαρη ειναι πιο ευκινητος απο αλλους και αυτο λογο στα βαρη που σου δινουν εκρηκτικοτητα..
    οχι στον devil randime απεφθινομε..εμεις οι δυο συμφονουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-08-10 23:50 #39
    Προεπιλογή
    Αλητηριοι
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-08-10 23:52 #40
    Το avatar του χρήστη paulakos

    Εγγραφή
    08-03-2010
    Περ.
    Ροσγουελ
    Μηνύματα
    336
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Randime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πιστευω πως BB και martial-arts δε μπορουν σε καμια περιπτωση να συνυπαρξουν.

    -καθαρα προσωπική μου άποψη πάντα-
    Που το στηριζεις αυτο που λες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-08-10 23:55 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paulakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το στηριζεις αυτο που λες?
    Νομιζω το ανελυσα παραπανω. Ενας martial artist θα πρεπει να ειναι flexible, κινητικος, γρηγορος, ευκινητος. Ενας καθαρα bodybuilder δε νομιζω πως στα παραπανω στοιχεια μπορει να συγκριθει με εναν καθαρα που ασχολειται με καποια martial art. Και προσοχη. Δε λεω να μην κανει καποιος βαρη το τονιζω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-08-10 00:11 #42
    Το avatar του χρήστη hunteranimator

    Εγγραφή
    04-05-2010
    Περ.
    σαλαμινα
    Μηνύματα
    342
    Προεπιλογή
    εκανα ενα χρονο f.c.s.[filipino combat system] απλα δες βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=rxSsoI8DmS0 ειτε εισαι χοντρομπαλας η bb η οτιδιποτε αλλο δεν εχει σημασια απλα ξεσκηζεις.Εχω δει ατομα τα οποια θα τα κοροιδευα σε σημειο αηδιειας αν με απηλουσαν και ομως τους εχω δει σε προπονησεις και εχασα την μιλια μου.Ειναι σαν αυτοαμυνα krav maga martial artist πολυ δυνατο και ωραιο μαθημα και οι τιμες ειναι πολυ καλες.
    ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...
    ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ...
    Η ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΥΧΕΡΗ...
    ΠΑΘΑΙΝΩ...ΜΕΤΑ ΑΚΟΥΩ...ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ...
    ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ...
    ...ΠΑΘΑΙΝΩ...ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ...ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΩ...ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-08-10 00:27 #43
    Το avatar του χρήστη paulakos

    Εγγραφή
    08-03-2010
    Περ.
    Ροσγουελ
    Μηνύματα
    336
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Randime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω το ανελυσα παραπανω. Ενας martial artist θα πρεπει να ειναι flexible, κινητικος, γρηγορος, ευκινητος. Ενας καθαρα bodybuilder δε νομιζω πως στα παραπανω στοιχεια μπορει να συγκριθει με εναν καθαρα που ασχολειται με καποια martial art. Και προσοχη. Δε λεω να μην κανει καποιος βαρη το τονιζω...
    Δηλαδη εννοεις πως δεν μπορεις να εισαι επαγγελματιας ΒΒ και ταυτοχρονα επαγγελματιας πυγμαχος στην αμερικη?Γιατι αυτο λες!!!Οκ τοτε ανακαλυψαμε πως η γη ειναι στρογγυλη...
    Υπαρχουν τροποι να κανεις βαρη και να μην χανουν την ελαστικοτητα οι μυς,θα εισαι και κινητικος και με ρεφλεξ και οτι ακομα θες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-08-10 00:32 #44
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hunteranimator Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα ενα χρονο f.c.s.[filipino combat system] απλα δες βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=rxSsoI8DmS0 ειτε εισαι χοντρομπαλας η bb η οτιδιποτε αλλο δεν εχει σημασια απλα ξεσκηζεις.Εχω δει ατομα τα οποια θα τα κοροιδευα σε σημειο αηδιειας αν με απηλουσαν και ομως τους εχω δει σε προπονησεις και εχασα την μιλια μου.Ειναι σαν αυτοαμυνα krav maga martial artist πολυ δυνατο και ωραιο μαθημα και οι τιμες ειναι πολυ καλες.
    Γαματο.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-08-10 01:04 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paulakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη εννοεις πως δεν μπορεις να εισαι επαγγελματιας ΒΒ και ταυτοχρονα επαγγελματιας πυγμαχος στην αμερικη?Γιατι αυτο λες!!!Οκ τοτε ανακαλυψαμε πως η γη ειναι στρογγυλη...
    Υπαρχουν τροποι να κανεις βαρη και να μην χανουν την ελαστικοτητα οι μυς,θα εισαι και κινητικος και με ρεφλεξ και οτι ακομα θες.
    Δηλαδη θα μπορουσε ανετα ο Jay Cutler και ο καθε Cutler να εκανε τις κινησεις του Bruce Lee, του Jackie Chan ή του Jet Li ή ολων αυτων???
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία