Θέμα: Ελξεις

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 147
  1. 28-04-09 17:35 #1
    Προεπιλογή Ελξεις
    Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.
    Πρεπει να βγαλω 5 ελξεις (pull ups) σε περιπου ενα μηνα.
    Ειμαι 30 ετων 1,75 υψος 85 κιλα.

    Εχω ξεκινησει προπονησεις εδω και 2 εδβομαδες, αλλα δεν βλεπω προοδο, κανω μιση ελξη.

    Μπορειτε να μου προτεινεται ενα ολοκληρωμενο προγραμμα.

    Νομιζω οτι χρειαζομαι να χασω κιλα σιγουρα, αλλα και να αυξησω τη δυναμη.
    Κανω συνηθως ασκησεις πλατης, pull down 40 kila.

    Συνηθως κανω 5 σετ απο 5 επαναληψεις ειναι σωστο αυτο?

    Ζηταω απεγνωσμενα τη γνωμη σας.

    Ευχαριστω προκαταβολικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-04-09 17:42 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    υποψηφιος πυροσβεστης???
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-04-09 18:04 #3
    Προεπιλογή
    Ακριβως, (αξιωματικος βεβαια)
    Εχουν πολυ αυστηρα ορια.
    Μπορειτε να βοηθεισεται?
    Στο γυμναστηριο που παω, ολο πλατη με βαζουν και κανω.
    Δωστε καμια συμβουλη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-04-09 18:17 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες Hydrogen.
    Αρχικο λαθος σου ειναι οτι ηρθες τελευταια στιγμη στο γυμναστηριο και αμελησες τον εαυτο σου, ενω εχει καποιο στοχο.

    Αρχικα θα πρεπει να κανεις μια σωστη διαρτοφη ωστε να χασεις βαρος (περιτο βαρος) και επειτα να βαλεις εκτος απο το γυμναστηριο και αεροβικη, τρεξημο ή ποδηλατο.

    Σε θεμα προπονησης
    Θα ξεκινας με ενα καλο ζεσταμα στην τροχαλια πλατης και επειτα θα προσπαθησεις να βγαζεις οτι ελξη μπορεις. Στην αναγκη, ας ειναι μονο μια και με την βοηθεια του γυμναστη. Μην ντραπεις να ζητησεις βοηθεια.

    Δευτερη ασκηση θα ειναι η ροχαλια πλατης οπου θα κανεις 5 σετ με αυξηση των κιλων και μειωση των επαναληξεων.
    Θα ξεκινας πρωτο σετ για 10 επαναλληψεις
    δευτερο σετ 8 επαναλληψεις
    τριτο σετ 6 επαναλληψεις
    τετατρο σετ 4 επαναληψεις
    και πεμπτο σετ με 85 κιλα εστω μια με δυο επαναλληψεις που ειναι το σωματικο σου βαρος.

    Στα τελευταια σετ και αν γινεται σε ολα χριαζεσαι τη βοηθεια ενος παρτενερ ή του γυμναστη. Στοχος σου καθημερινα θα ειναι να αυξησεις τα κιλα στην τροχαλια και να πετυχεις περισσοτερες ελξεις στο μονοζυγο.

    Ενδιαμεσα απο τα σετ χριαζεσαι καλη ξεκουραση και συνεχομενες διατασεις.

    Θα ηθελα να ποσταρεις τη διατροφη σου σε καθημερινη βαση, για να κανουμε αν χριαζεται αλλαγες και καλο θα ηταν να μινεις σε επαφη με το φορουμ και να μας ενημερωνεις για την προοδο σου.

    Βαλε τα δυνατα σου και θα τα καταφερεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-04-09 18:17 #5
    Προεπιλογή
    Χα,ενδιαφερον αρθρο.I love pull ups... εχω βοηθησει γνωστους μου και φιλους και μεσα σε λιγο καιρο να εχουν θεαματικα αποτελεσματα, φιλος μου ιδιετερα παχυς οντας 83κιλα στα 15 του χρονια απο το νουμερο των 0 ηδη μεσα σε 2βδομαδεσ μπορει να βγαζει 3 επαναληψεις(οχι θεματατικο αλλα απο το τιποτα),αλλος φιλος μου μετα απο 1,5-2 μηνες προπονηση κανει τωρα 12-15ελξεις με αναποδη λαβη...επισης εχω διαβασει ιστοριες προπονητων, προπονοντας κοριτσια για 12 βδομαδες ομαδας του αθληματος του hockey να βγαζουν 15 ελξεις με wide grip.Δεν εχουν τοση σημασια αυτα, στα λεω απλα να σου δειξω οτι αμα προσπαθησεις μπορεις ευκολα να πετυχεις αυτον τον στοχο...

    Βεβαια οπως μας λες κανεις προπονησεις μολις 2 βδομαδες οποτε ειναι οκ το να μην μπορεις να βγαλεις ολοκληρες ελξεις ισως οφειλεται στον λαθος εστειασμο και λαθος τροπο σκεψεις σου πανω στην προπονηση(απλη υποθεση).
    Οσο για το υπολοιπο σου προγραμμα καλο θα ηταν να το postαρεις ωστε να το δουμε μαζικα τι κανεις αν θες συμβουλες και εκει.

    Στο μονοζυγο τωρα...πιστευω και εχω βρει διαφορους τροπους που μπορει να βοηθησουν.
    Αρχικα προτειμω να γινονται οι ελξεις με βοηθο,ενας τροπος ειναι να εχεις καποιον απο πισω να σε βοηθαει να σηκωθεις ασκοντας οση λιγοτερη δυνατη γινετε για να σηκωθεις, αρχικα να σε βοηθαει με τα 2 χερια μεχρι να φτασεις καποιο αριθμο ελξεων π.χ 6 ή 8 μετα στις επομενες προπονησεις να βοηθαει λιγοτερο, μονο το ενα χερι ωστε να φτασεις να κανεις παλι τοσες επαναληψεις(6 ή 8), μεχρι τοτε θα εχεις δυναμωσει αρκετα σε ενα βαθμο ωστε να μπορεις να εκτελεις εστω και λιγες μονος σου, απο κει και περα προσπαθεις να προοδευεις.Στο παραπανω αν δεν μπορεις να εχεις βοηθο μπορεις να κανεις με λαστιχα αντιστασης...
    Αλλος τροπος, για το αν θες να φτασεις καποιο μεγαλυτερο νουμερο(οχι 5 ισως 12)ειναι αυξανοντας αντι των επαναληψεων το volume(sets).Δηλαδη αν μπορεις να βγαλεις 1set x 3 με το BW(body weight/σωματικο βαρος)σου να προσπαθεις καθε βδομαδα να αυξανεις απο 1set,οποτε μολις φτασεις να κανεις (π.χ) 6x3 αυξανεις επαναληψεις και παλι το ιδιο.
    Αλλη στρατιγικη, αν δεν μπορεις να βγαλεις καμια επαναληψη, να κανεις Αρνητικες η Στατικα κρατηματα.Ομως επειδη εισαι ακομα σε αρχαριο επιπεδο αρνητικες οχι μην κανεις, αλλα κρατηματα μπορεις να δοκιμασεις.Δηλαδη να κρεμεσαι απο το μονοζυγο,ειτε στο κατω σημειο(διατασης) η στο ανωτερο που το στηθος ειναι κοντα στο μονοζυγο για οσο περισσοτερο χρονο μπορεις.
    Τελος ενας τροπος ειναι να κανεις Incline chin-up ή fatman Pullups οπως τα λενε αλλοι που ειναι παρομοια ασκηση και μπορει να σε βοηθησει μετεποιτα να κανεις και κανονικες ελξεις.Ετσι ειναι η εκτελεση:


    Καποιες τυχαιες σκεψεις που ειχα για το θεμα,για την περιπτωση σου καλυτερα κανε με βοηθο η αν μπορεις καλυτερα με το λαστιχο οπως στην παρακατω φωτο (εχει περασει το λαστιχο,το οποιο εδεσε στο μονοζυγο,στα ποδια του ωστε να τον βοηθαει να σηκωνει το βαρος του)

    Απο κει και περα να χρησιμοποιεισεις καποιες σημπληρωματικες,βασικες ασκησεις πλατης να σε βοηθησουν περαιτερω.
    Αποψεις μου

    Απανησε μου και για το υπολοιπο προγραμμα σου να το συζητησουμε αν θες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-04-09 18:19 #6
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή
    Οι έλξεις συνδιάζουν και άλλες μυικές ομάδες εκτός της πλάτης...Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προσπαθείς στην αρχή του προγράμματος να βγάζεις σετάκια των 5 με κάποια βοήθεια...
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-04-09 19:06 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας.
    Ειμαι ατομο θετικης επιστημης και χρειαζομαι καποιο συγκεκριμενο πλανο να εκτελω.
    Στο γυμναστηριο δεν μου εδωσαν καποιο συγκεκριμενο προγραμμα.
    Το λαθος που εκανα ηταν οτι επεσα με τα μουτρα στη γυμναστικη (6 την εβδομαδα) και τωρα αισθανομαι καπως κουρασμενος.

    Τα ρεκορ μου μεχρι στιγμης ειναι.

    Στην τροχαλια κανω 5χ5 40 κιλα.
    800μετρα σε 4΄.
    Μεταφορα αλτηρων 25 kg , Για 60 μετρα.

    Τα ορια που θελω να πετυχω ειναι τα ακολουθα.

    α)Πέντε (5) έλξεις σε μονόζυγο.
    β) Δρόμος 1.000 μέτρων σε χρόνο 4΄.
    γ) Μεταφορά ανά χέρι αλτήρα με λαβή βάρους είκοσι πέντε (25) κιλών έκαστος σε απόσταση εκατό (100) μέτρων χωρίς διακοπή των κινήσεων και χωρίς επαφή των αλτήρων με το έδαφος σε χρόνο 50΄΄.
    δ) Άλμα σε μήκος τουλάχιστον 4μ.
    ε) Άλμα σε ύψος τουλάχιστον 1, 10 μ. (τρεις προσπάθειες).

    Θα με βοηθησετε να φτιαξω ενα προγραμμα για αυτα.

    Ας κανω μια προσπαθεια.

    Δευτερα
    Πλατη : Τροχαλια, κωπηλατικη (μηχανημα), μονοζυγο
    Ωμοι
    Τρικεφαλοι

    Τριτη
    Ρεπο

    Τεταρτη
    Δικεφαλοι
    Στηθος

    Πεμπτη
    Ρεπο

    Παρασκευη
    Ποδια

    Χρονο εχω απλετω απλα το εσπασα ετσι ωστε να ξεκουραζομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-04-09 19:09 #8
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    λετε αμα παρει καμια κρεατινουλα να τον βοηθηση?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-04-09 19:16 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    λετε αμα παρει καμια κρεατινουλα να τον βοηθηση?
    Το σκεφτηκα απο την πρωτη στιγμη, σα χημικος αρχισα να το ψαχνω στη διεθνη βιβλιογραφια, αλλα χαθηκα με τις διαφορες εμπορικες λυσεις που κυκλοφορουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-04-09 19:25 #10
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    παρε κ μην το ψαχνεις!
    ειναι λαλακια να κοπεις για 5 ελξεις
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-04-09 19:37 #11
    Προεπιλογή
    Οκ καταλαβα, Μπορειτε να αναφερεται καποια συγκεκριμενα σκευασματα (Αν δεν θεωρειτε διαφημιση), στους χορηγους βρηκα αρκετα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-04-09 20:09 #12
    Προεπιλογή
    REFLEX Creapure Creatine !
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-04-09 00:19 #13
    Προεπιλογή
    Καλη επιτυχια στον στοχο σου,να σε ρωτησω για τα υπολοιπα αγωνισματα μιας και βλεπω οτι εχεις δωσει μεγαλο βαρος τις ελξεις εχεις κανει τιποτα?Καποιο τεστ να δεις που βρισκεσαι.Εχεις χρονους για το 1000άρι στα ποδια σου η αλμα για μηκος ?Σε ρωταω για να μπορεσω να καταλαβω σε τι επιπεδο φυσικης καταστασης εισαι.Το 1000άρι παντως θελει προετοιμασια για τον χρονο που ζηταει και το μηκος(αν δεν τα εχεις θελει προσπαθεια για ενα μηνα και σωστες προπονησεις εισαι στο οριο ισα ισα).
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-04-09 00:43 #14
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη επιτυχια στον στοχο σου,να σε ρωτησω για τα υπολοιπα αγωνισματα μιας και βλεπω οτι εχεις δωσει μεγαλο βαρος τις ελξεις εχεις κανει τιποτα?Καποιο τεστ να δεις που βρισκεσαι.Εχεις χρονους για το 1000άρι στα ποδια σου η αλμα για μηκος ?Σε ρωταω για να μπορεσω να καταλαβω σε τι επιπεδο φυσικης καταστασης εισαι.Το 1000άρι παντως θελει προετοιμασια για τον χρονο που ζηταει και το μηκος(αν δεν τα εχεις θελει προσπαθεια για ενα μηνα και σωστες προπονησεις εισαι στο οριο ισα ισα).
    +1
    Οι πιο πολλοι δινουν εμφαση στις ελξεις και ξεχνανε τα υπολοιπα. ΤΗν δευτερη μερα που μπαινουν στο Στηβο χανουν τη μπαλα. Κοιτα να μην παθεις τα ιδια hydrogen.
    Η κρεατινη δεν θα βοηθησει στο συνολο. Παρε καλυτερα βιταμινες και γλουταμινη. Ισως αι ενα λιποδιαλυτη για περισσοτερη ενταση σε ολες τις προπονησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-04-09 01:03 #15
    Προεπιλογή
    Εχεται δικιο οτι ο στιβος ειναι δυσκολος, αλλα απο τι στιγμη που δεν βγαζω ελξεις εχω απογοητευτει και δεν δινω ιδιαιτερη βαση στα υπολοιπα.

    βγαζω 1000 μετρα σε 5 λεπτα
    και γυρω στα 3 μετρα μηκος

    Θα κανω την προσπαθεια και οτι βγει, απλα οπως καταλαβενεται χρειαζεται ιδιαιτερη προπονηση και στο γυμναστηριο δεν με βοηθουν αρκετα, για αυτο ζυτησα τη βοηθεια σας για ενα προγραμμα ασκησεων εστιασμενο σε αυτο που καλουμαι να ανταπεξελθω.

    για το 1000, στο διαδρομο τη ειδους προγραμμα να κανω
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία