Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 79
  1. 06-05-09 00:37 #31
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anjelica Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προτιμω σαρδελες στα καρβουνα!!! Full στο Ω3!!!!!
    +1111111111111111111111111
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-05-09 10:44 #32
    Το avatar του χρήστη ovelix

    Εγγραφή
    21-10-2008
    Περ.
    χαλκιδα
    Μηνύματα
    370
    Προεπιλογή
    μολις ζεστανουν τα νερα λιπονουν και ειναι super φτανει να μην στεγνωσουν στο ψισιμο φυσικα παντα με
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-05-09 12:50 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει περιορισμός στο πόσες Σαρδέλες σε κονσέρβα μπορούμε να φάμε κάθε βδομάδα.
    Απ' ότι ξέρω υπάρχει κάποιος περιορισμός στον Τόνο λόγω το ότι περιέχει κάποια Βαρέα Μέταλλα.
    Μήπως και οι Σαρδέλες σε κονσέρβα περιέχουν επίσης Βαρέα Μέταλλα;
    δηλαδή τα Βαρέα Μέταλλα τα χρησιμοποιούν στην διαδικασία της κονσερβοποίησης γενικώς ή μόνο στην επεξεργασία του Τόνου;;;
    έτσι μπράβο , να τρώτε σαρδέλες σε κονσέρβα , κάποιοι πρέπει να τις τρώνε , για να μη μένουν στις αποθήκες των supermarket!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη isis : 06-05-09 στις 19:23

    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-05-09 17:52 #34
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    εγω εχω να πώ αυτό δεν πρέπει να είναι στάνταρ στη διατροφή μας , αλλα εκτακτης ανάγκης , γιατί η κονσέρβα είναι κονσέρβα και θα έχει και τα συντηριτικά της και ποιός ξέρει τι άλλα επιβλαβή που δεν γνωρίζουμε , στην ελλάδα ζούμε και είναι προτιμότερο το φρεσκο η και κατεψηγμένο ακόμη απο την κονσέρβα γιατί εκεί οι τροφες είναι πιο πλουσιες στα θρεπτικά συστατικά τους και λιγότερο επιβλαβείς
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-05-09 19:24 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω να πώ αυτό δεν πρέπει να είναι στάνταρ στη διατροφή μας , αλλα εκτακτης ανάγκης , γιατί η κονσέρβα είναι κονσέρβα και θα έχει και τα συντηριτικά της και ποιός ξέρει τι άλλα επιβλαβή που δεν γνωρίζουμε , στην ελλάδα ζούμε και είναι προτιμότερο το φρεσκο η και κατεψηγμένο ακόμη απο την κονσέρβα γιατί εκεί οι τροφες είναι πιο πλουσιες στα θρεπτικά συστατικά τους και λιγότερο επιβλαβείς
    +1000!

    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-07-12 00:11 #36
    Το avatar του χρήστη Thespys

    Εγγραφή
    05-05-2012
    Περ.
    Κρητη
    Μηνύματα
    98
    Προεπιλογή Ο τονος σε μεγαλη ποσοτητα κανει κακο?
    Παιδες θα ηθελα να ρωτήσω,ενας γνωστος μου μου ειπε οτι ο τονος κανει κακο σε μεγαλι ποσοτιτα λογο του υδραργυρου που περιεχει μεσα,αγοραζω τον μεγαλο τονο που ειναι 1300 καθαρο βαρος γιατι το εχω βρει ευκολη λιση και φτινη,αυτο τον τονο τον τρογω σε 4 μερες περιπου,το θεμα ειναι οτι με ολα αυτα που διαβαζω εχω τρομαξει και δεν γουσταρω να παθω κανα προβλιμα απο το πουθενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-07-12 00:20 #37
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Kι εμενα με ενδιαφερει αυτο. Εχω ακουσει για τα συντηρητικα (για κονσερβα μιλαμε φανταζομαι) και τον χρησιμοποιω μονο σε αναγκη αλλα αν μπορουσα να τον χρησιμοποιω πιο συχνα θα με γλιτωνε απο αρκετη φασαρια

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8.  

  9. 04-07-12 18:06 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thespys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες θα ηθελα να ρωτήσω,ενας γνωστος μου μου ειπε οτι ο τονος κανει κακο σε μεγαλι ποσοτιτα λογο του υδραργυρου που περιεχει μεσα,αγοραζω τον μεγαλο τονο που ειναι 1300 καθαρο βαρος γιατι το εχω βρει ευκολη λιση και φτινη,αυτο τον τονο τον τρογω σε 4 μερες περιπου,το θεμα ειναι οτι με ολα αυτα που διαβαζω εχω τρομαξει και δεν γουσταρω να παθω κανα προβλιμα απο το πουθενα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kι εμενα με ενδιαφερει αυτο. Εχω ακουσει για τα συντηρητικα (για κονσερβα μιλαμε φανταζομαι) και τον χρησιμοποιω μονο σε αναγκη αλλα αν μπορουσα να τον χρησιμοποιω πιο συχνα θα με γλιτωνε απο αρκετη φασαρια
    1ον ειναι κονσερβα (με ο,τι προσθετα συντηρησης κλπ μπορει να συνεπαγεται).

    2ον βαρεα μεταλλα. Κυριως ο υδραργυρος που αναφερθηκε. Ολα τα μεγαλα ψαρια περιεχουν στη σαρκα τους βαρεα μεταλλα, τα οποια δρουν συσσωρευτικα στο σωμα. Αυτο σημαινει οτι, μπορεις να τρως και 10 και 20 κονσερβες την εβδομαδα αλλα επειδη δεν αποβαλεις τα βαρεα μεταλλα και συσσωρευονται, σε 2-3-5-10 χρονια θα σου δημιουργησει προβλημα ο υδραργυρος, και οχι μονο (τοξικωση). Μετα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις, οποτε με μετρο και προσοχη στην ποσοτητα
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-07-13 13:04 #40
    Προεπιλογή
    Με τι να συνδιάσω ψητή φρέσκια σαρδέλα για μεσημεριανό(κάτι με υδατάνθρακα) ? Ρύζι και μακαρόνια δεν πάνε με τπτ μόνο ψητό ψωμί με ρίγανι αλάτι και λάδι...και μια σαλάτα επίσης με μπόλικο λάδι... καμιά πρόταση???
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-07-13 16:48 #41
    Προεπιλογή
    το κονσερβοκουτι του καρφουρ γραφει 100 γρ. και στεγνο 65. Πρωτεϊνη ανά 100 γρ. 17. Επομένως το συγκεκριμένο κουτί έχει περπου 10 γραμ. πρωτεινης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steve KinG STyLe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω αγορασα σαρδελες σε κονσερβα, συμπαθητικη η γευση ισως καλυτερη σχετικα με σκετο τονο. 20γρ πρωτεινης/ 100γρ
    IFBB Mister Hellas Jr. 1982 - WABBA Mister Sterea Hellas Jr. 1982
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-07-13 14:52 #42
    Προεπιλογή
    Διαβάζοντας γύρο - γύρο και ψάχνοντας έμαθα ότι ένα όσπριο που μπορεί να αντικαταστήσει το κρέας σε πρωτεΐνες και αυτό είναι τα ρεβίθια.
    Μάλιστα λένε ότι η χορτοφαγοι το έχουν συχνά στην διατροφη τους μιας και δεν συμπληρώνουν πρωτεΐνες από αλλού. Μήπως το κλειδί αντικαταστασης του τόνου και γενικά τις κονσέρβας είναι κάτι τέτοιο, μιας και τα ρεβίθια μαγειρευονται και συνδυάζονται με πολλά ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-01-14 14:03 #43
    Προεπιλογή Σαρδέλα κονσέρβα Vs. Τόνος κονσέρβα
    Σαφώς και ο τόνος έχει μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεΐνης, αλλα μήπως καλύτερα να προτιμούμε τη σαρδελίτσα;

    Περισσότερα Ω3 + οτι δεν διατρέχει τον κίνδυνο περιεκτικότητας σε υδράργυρο..

    Στα λιπαρά ίσως έχουμε ένα θέμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-01-14 14:33 #44
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Γτ δεν διατρεχει κινδυνο βαρεων μεταλλων η σαρδελα???
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-01-14 14:38 #45
    Προεπιλογή Σαρδέλα κονσέρβα Vs. Τόνος κονσέρβα
    Όσο μικρότερα ειναι τα ψάρια κ συντομότερη η διαρκεία ζωής τους, θεωρητικά συγκεντρώνουν μικρότερη ποσότητα βαρέων μετάλλων
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία